vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 05, 2010, 19:45 »
Για μένα ένας δυνατός διπλός espresso αναδεικνύει ένα καλό  e-liquid  :yes:
Στο θέμα ''παρενέργειες'' ...  ορισμένες φορές το ΗΤ μου προκαλεί ένα αίσθημα άγχους (?) δεν ξέρω πως να το εκφράσω σωστά, σαν να μη μου φτάνει ο αέρας και θέλω να παίρνω βαθιές εισπνοές (όχι δύσπνοια). Αν δεν ατμίσω περίπου 1ώρα μου φεύγει και το πιο περίεργο είναι ότι μου συμβαίνει μόνο με υγρά της TW (το παρατήρησα τελευταία που άτμισα πολλά από αυτά) και όχι με flavourart  ή Vinirette. Ίσως περιέχουν κάποιο συστατικό που μου προκαλεί αυτό το αίσθημα και δεν νομίζω ότι οφείλεται στην pg καθόσον με  ice blade  δεν είχα το πρόβλημα. Anyway χάρισα τα τελευταία αποθέματα για καλό και για κακό.  :hmmm:   

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 05, 2010, 20:31 »
Οι ζαλάδες, είχα και εγώ στην αρχή. Ακολουθούσα τη δική σου μέθοδο Angel, non και πότε - πότε low or medium. Σιγά σιγά προχώρησα προς πιό πολύ νικοτίνη (μέχρι 24) και μετά επέστρεψα στα 10mg .
Νομίζω είναι φυσικό αφού είσαι σε έλλειψη νικοτίνης, μόλις ατμίζεις έστω και low να ζαλίζεσαι. Είναι όπως όταν έφηβοι πρωτοξεκινήσαμε το τσιγάρο και ζαλιζόμασταν σε κάθε τζούρα.
Οπως αυτό, έτσι και τα  υπόλοιπα συμπτώματα (όρεξη, υπνηλία κλπ) σίγουρα είναι κοινά αλλά έχουν πολύ μεγάλες διακυμάνσεις απο άτομο σε άτομο.

Συχνά με συναντάνε φίλοι που έχουν να με δουν κάποιους μήνες και μου λένε ότι το πρόσωπό μου έγινε πιό φωτεινό, πιό λευκό.  52 χρονών 35 χρόνια βαρύς καπνιστής, ο καπνός άφησε βαριά σημάδια που κάποια απ αυτά επανέρχονται στο φυσιολογικό.
Εχω ευαίσθητο δέρμα και πάντα απέφευγα τον ήλιο. Μου είχαν δημιουργηθεί στο πρόσωπο κάποιες κηλίδες που τώρα τις βλέπω να εξαφανίζονται απο μόνες τους. 2 - 4 συγκεκριμένα μικρά μαυρα σημάδια απο σμίγμα ( μπιμπίκια) που αρνούνταν για πολλά χρόνια να βγούν, βγαίνουν τώρα μετά το μπάνιο με απλή πίεση !
Ιδιαίτερα στη μύτη ( το πιό ευαίσθητο στον ήλιο μέρος του προσώπου) είχα 2 αρκετά μεγάλα σημάδια εδώ και 10 χρόνια (πανάδες). Σήμερα μετά απο 10 μήνες άτμισμα ίσα ίσα μπορώ να τα διακρίνω, έχουν εξαφανιστεί!
Ετσι σαν τον ggero λέω και γω ...
Παράθεση
¨Ωρες ώρες σκέφτομαι : μα καλα...Τι έκανα τόσα χρόνια ? ...Τί έβαζα μέσα μου

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 05, 2010, 21:45 »
αμα ειναι να φτασω στα -ηντα για να δω τι βαζω μεσα μου,τοτε χεστα.υπαρχει προβλημα :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 06, 2010, 08:55 »
Για μένα ένας δυνατός διπλός espresso αναδεικνύει ένα καλό  e-liquid  :yes:
Στο θέμα ''παρενέργειες'' ...  ορισμένες φορές το ΗΤ μου προκαλεί ένα αίσθημα άγχους (?) δεν ξέρω πως να το εκφράσω σωστά, σαν να μη μου φτάνει ο αέρας και θέλω να παίρνω βαθιές εισπνοές (όχι δύσπνοια). Αν δεν ατμίσω περίπου 1ώρα μου φεύγει και το πιο περίεργο είναι ότι μου συμβαίνει μόνο με υγρά της TW (το παρατήρησα τελευταία που άτμισα πολλά από αυτά) και όχι με flavourart  ή Vinirette. Ίσως περιέχουν κάποιο συστατικό που μου προκαλεί αυτό το αίσθημα και δεν νομίζω ότι οφείλεται στην pg καθόσον με  ice blade  δεν είχα το πρόβλημα. Anyway χάρισα τα τελευταία αποθέματα για καλό και για κακό.  :hmmm:
εκανες πολλυ καλα που εδωσες αυτα τα υγρα! Πιστεψε με γιατι γνωριζω αρκετα για τις αλλεργιες! Εισαι αλλεργικος!

Εαν συνεχιζες να ατμιζεις αυτα τα υγρα θα ειχες σοβαροτερα προβληματα. :yes: :yes:

Δεν θα πω τι συνεβει σε εμενα απο αλλεργια μα ειλικρινα οποιος δοκιμασει καποιο υγρο κ νοιωσει παραξενα? θα πρεπει να ειναι πολλυ πολλυ προσεκτικος.   :)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 06, 2010, 09:07 »
αμα ειναι να φτασω στα -ηντα για να δω τι βαζω μεσα μου,τοτε χεστα.υπαρχει προβλημα :laugh1: :laugh1: :laugh1:
κοιταξε, καποιοι ανθρωποι εστω κ πολλυ αργα?(αν κ εγω πιστευω πως ποτε δεν ειναι αργα!!) Αποφασιζουν να κανουν καποιες σημαντικες αλλαγες στην ζωη τους ναι? Εγω δεν μαρκαρω τους ανθρωπους με ΗΛΙΚΙΕΣ! Εγω  προσωπικα στα 40 μου καταφερα να σταματησω να καπνιζω!! το θεωρω μεγαλο πραγμα! Μακαρι η μητερα μου που ειναι 60 να μπορεσει να με ακολουθησει.

Καταλαβαινεις πως το εννοω ετσι δεν ειναι? Οταν βαζεις ηλικια τοτε ειναι σαν να βαζεις ορια στην ιδια την ζωη σου. Μονο φιλικα λεω οσα λεω κ ευχομαι να μην παρεξηγηθω  ;)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 06, 2010, 09:17 »
Οι ζαλάδες, είχα και εγώ στην αρχή. Ακολουθούσα τη δική σου μέθοδο Angel, non και πότε - πότε low or medium. Σιγά σιγά προχώρησα προς πιό πολύ νικοτίνη (μέχρι 24) και μετά επέστρεψα στα 10mg .
Νομίζω είναι φυσικό αφού είσαι σε έλλειψη νικοτίνης, μόλις ατμίζεις έστω και low να ζαλίζεσαι. Είναι όπως όταν έφηβοι πρωτοξεκινήσαμε το τσιγάρο και ζαλιζόμασταν σε κάθε τζούρα.
Οπως αυτό, έτσι και τα  υπόλοιπα συμπτώματα (όρεξη, υπνηλία κλπ) σίγουρα είναι κοινά αλλά έχουν πολύ μεγάλες διακυμάνσεις απο άτομο σε άτομο.

Συχνά με συναντάνε φίλοι που έχουν να με δουν κάποιους μήνες και μου λένε ότι το πρόσωπό μου έγινε πιό φωτεινό, πιό λευκό.  52 χρονών 35 χρόνια βαρύς καπνιστής, ο καπνός άφησε βαριά σημάδια που κάποια απ αυτά επανέρχονται στο φυσιολογικό.
Εχω ευαίσθητο δέρμα και πάντα απέφευγα τον ήλιο. Μου είχαν δημιουργηθεί στο πρόσωπο κάποιες κηλίδες που τώρα τις βλέπω να εξαφανίζονται απο μόνες τους. 2 - 4 συγκεκριμένα μικρά μαυρα σημάδια απο σμίγμα ( μπιμπίκια) που αρνούνταν για πολλά χρόνια να βγούν, βγαίνουν τώρα μετά το μπάνιο με απλή πίεση !
Ιδιαίτερα στη μύτη ( το πιό ευαίσθητο στον ήλιο μέρος του προσώπου) είχα 2 αρκετά μεγάλα σημάδια εδώ και 10 χρόνια (πανάδες). Σήμερα μετά απο 10 μήνες άτμισμα ίσα ίσα μπορώ να τα διακρίνω, έχουν εξαφανιστεί!
Ετσι σαν τον ggero λέω και γω ...
Οπως εχω πει ειναι μονο λιγες μερες που ατμιζω, ειλικρινα εχω απιστευτη αλλαγη!!! Οπως ειπες στο προσωπο, αλλα  κ στα μαλλια μου!
Βλεπεις το δερμα να αναπνεει κ παλι!!!!! Βλεπεις αλλαγες που σε κανουν να απορρεις. Ειναι σαν να βλεπεις εναν νεο ανθρωπο που γεννιεται απο μεσα σου!

Οι γυρω μου με αντιμετωπιζουν πολλυ διαφορετικα(καπνιστες...).. αυτο ισως ειναι ενα θεμα προς συζητηση σε καποιο αλλο τοπικ ναι?

Το μονο αρνητικο μα δεν ειναι τοσοοοοοο πια τρομερο ειναι τα κιλα!!! Εχω παρει .....

Εχει ανοιξει τρομερα η ορεξη μου!  :wall: :wall: :wall:

Μου ειπαν οτι σε δυο με τρεις μηνες δεν θα νοιοθω τοσο ασχημα δλδ να πειναω συνεχως ειναι αληθεια?

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 06, 2010, 10:13 »
Οπως εχω πει ειναι μονο λιγες μερες που ατμιζω, ειλικρινα εχω απιστευτη αλλαγη!!! Οπως ειπες στο προσωπο, αλλα  κ στα μαλλια μου!
Βλεπεις το δερμα να αναπνεει κ παλι!!!!! Βλεπεις αλλαγες που σε κανουν να απορρεις. Ειναι σαν να βλεπεις εναν νεο ανθρωπο που γεννιεται απο μεσα σου!

Οι γυρω μου με αντιμετωπιζουν πολλυ διαφορετικα(καπνιστες...).. αυτο ισως ειναι ενα θεμα προς συζητηση σε καποιο αλλο τοπικ ναι?

Το μονο αρνητικο μα δεν ειναι τοσοοοοοο πια τρομερο ειναι τα κιλα!!! Εχω παρει .....

Εχει ανοιξει τρομερα η ορεξη μου!  :wall: :wall: :wall:

Μου ειπαν οτι σε δυο με τρεις μηνες δεν θα νοιοθω τοσο ασχημα δλδ να πειναω συνεχως ειναι αληθεια?

Όλα συνηγορούν στο οτι το ΗΤ έχει ακριβώς τις ίδιες παρενέργειες, όπως όταν κόβεις το ΚΤ και χωρίς τη χρήση του ΗΤ.
Όσο για το φαγητό, απλά ένα κόλπο ;)
2 ποτηράκια νερό πριν το φρούτο σου και άλλα 2 ποτηράκια πριν το φαγητό σου και τα κιλά θα παραμείνουν ιδια  :)
Αν μπορείς και 2 μόνο φορές την εβδομάδα 30-45 λεπτά αερόβιες ασκήσεις, ή καθημερινά 90 λεπτά περπάτημα, είσαι εντάξει :yes:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 06, 2010, 11:16 »
Όλα συνηγορούν στο οτι το ΗΤ έχει ακριβώς τις ίδιες παρενέργειες, όπως όταν κόβεις το ΚΤ και χωρίς τη χρήση του ΗΤ.
Όσο για το φαγητό, απλά ένα κόλπο ;)
2 ποτηράκια νερό πριν το φρούτο σου και άλλα 2 ποτηράκια πριν το φαγητό σου και τα κιλά θα παραμείνουν ιδια  :)
Αν μπορείς και 2 μόνο φορές την εβδομάδα 30-45 λεπτά αερόβιες ασκήσεις, ή καθημερινά 90 λεπτά περπάτημα, είσαι εντάξει :yes:
Κανω καθε μερα μιση ωρα περπτατημα ομως πολλυ πολλυ εντονο σε διαδρομο! Ειτε κανω ποδηλατο δεν ξερω πως το λενε? αυτο που μοιαζει με το step , ειναι πολλυ δυνατο κ καλο οργανο κ σε κανει κ καις πολλες θερμιδες. Αυτο με το νερο που λες το κανω ηδη μα η σκασμενη εγω ολο ολο πειναω!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ευχομαι να ειναι μονο για λιγο καιρο γιατι με βλεπω κ σε αλλο φορουμ!!! στους παχυσαρκους! κ δεν το λεω ειρωνικα!!! προς θεου αλλα με βλεπω να ζηταω κ απο εκει  βοηθεια.

Θα αυξησω το νερο σε τρεια ποτηρια κ ο θεος βοηθος! καλα που ειμαι σε δικο γραφειο με δικο μου μπανιο  ;)  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 06, 2010, 11:23 »
Εγώ  πήρα +5 κιλά τον πρώτο μήνα +2 τον δεύτερο (σύνολο 7) αλλά μετά από 10 μήνες περίπου τα έχω χάσει όλα και γύρισα στα ίδια που ήμουν πριν το κόψω.

Σημ. Δεν έκανα καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια. Από μόνα τους έφυγαν.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 06, 2010, 11:34 »
Σημ. Δεν έκανα καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια. Από μόνα τους έφυγαν.
Atmos μου δεινεις θαρρος!!! ειλιρκινα στο λεω!!!

Ομως πρεπει σιγουρα να βαλλω φρενο ναι? ειλικρινα ολο πειναω λες κ ειμαι δεν ξερω τι? ελεφαντας?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ευχομαι να καταφερω να κρατησω τον εαυτο μου. Θα πω οτι υπηρξα τοσο παχυα στην ζωη μου κ τοσο αδυνατη... που ξεπερνουσα τα ορια του φυσιολογικου!!

Ανακλυψα οτι οταν εχουμε προβληματα? αλυτα προβληματα? το ριχνουμε στο φαγητο!!! Ετσι καταφερα κ εχασα μονη μου 48 κιλα!!!

Τωρα ομως  που δοξα τον Θεο ειμαι καλα? τι φταιει κ θελω ολο να τρωω? ευτυχως ολοι μου λενε οτι ειναι που σταματησα το κτ!!! Ισως ειναι ενα αλυτο προβλημα ακομα... μα θα τα καταφερω.

Σας ευχαριστω ολους πολλυ για τις συμβουλες σας  :-[ :-[

Να σας πω οτι καλος μου φιλος γιατρος χειρουργος μου ειπε οτι καλα κανουμε κ ατμιζουμε!!!!! δλδ καλλιτερα απο το καπνισμα!!

Εχει τους λογους του που το ειπε αυτο κ παραγγειλε κ αυτος ητ.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 09, 2010, 12:39 »
Εγώ βγάζω τελευταία μαζί με το σάλιο μου κάτι καφέ προς το σκούρο περισσότερο, κομματάκια  :o  :tongue_smilie:
Τι ειν τούτο? Έχει τύχει σε κανένα?

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #71 στις: Ιουλίου 09, 2010, 12:49 »
Βλένα ???
Εγώ όταν πίνω για πολλές ώρες καφέ παρατηρώ οτι το σάλιο και η γλώσσα μου είναι καφε αλλά δεν βγάζω κομμάτια ...Χρωματισμένο σάλιο μόνο

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #72 στις: Ιουλίου 09, 2010, 13:29 »
Εγώ βγάζω τελευταία μαζί με το σάλιο μου κάτι καφέ προς το σκούρο περισσότερο, κομματάκια  :o  :tongue_smilie:
Τι ειν τούτο? Έχει τύχει σε κανένα?
Καπνίζεις και κ.τ ταυτόχρονα?
Τα καφέ "κομματάκια" τα βγάζεις μετα από βήχα?
Μήπως έχεις κάποια πληγή στο στόμα?





Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #73 στις: Ιουλίου 09, 2010, 14:02 »
Καπνίζεις και κ.τ ταυτόχρονα?
Τα καφέ "κομματάκια" τα βγάζεις μετα από βήχα?
Μήπως έχεις κάποια πληγή στο στόμα?
Κ.Τ. όχι πλέον  :)
Μετά από βήχα, ναι... (όχι οτι έχω βήχα, αλλά όταν.... τύχει)...
Μάλλον μπορεί να ήταν και από καφέ που έπινα πριν καμιά ώρα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 09, 2010, 14:28 »
Ο Ελληνικός καφές έχει τέτοια παρενέργεια (κομματάκια απο τα κατακάθια)...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110620 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159824 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530759 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801617 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet