vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, goran, chkontog, shadockan, maprix, lounik, Jorge

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 03, 2010, 20:58 »
Ναι ο αφρός σχετιζεται με τα νεφρά ,λογικά πίνεις λιγο νερό και τρως αρκετή πρωτεΐνη ,η πολύ αλάτι.
Η καφεΐνη οπως και η νικοτίνη ειναι διεγερτικά τα οποια διεγείρουν και το παχυ εντερο τ`οποιο "ταλαντεύεται" και σε έστελναν τουαλέτα.

Επίσης το πολυ αλατι και γενικα η ψιλοαφυδατωση που σχετιζονται με τον αφρο ,σχετίζονται και με την σπανιότερη αφόδευση ,καθως τα κόπρανα χρειάζονται και πολυ νερο ,ιδίως οταν εχεις καταναλώσει μεγάλη ποσοτητα φυτικών ινων.

Το η.τ. αμφιβαλω αν σχετιζεται με τα "συμπτωματα" σου εκτος απο το θεμα της νικοτίνης.

Τωρα διάβασα και τι γράφει ο Ατμος ,εν ολιγης οτι λεει και ο ιδιος...

Mα... και τωρα φουμαρω με νικοτινη 18mg ???
Η αληθεια ειναι βεβαια οτι με το νερο δεν τα παω και πολυ καλα ,αλλα με τις μπιρες ... τελεια   :party_beer_01:

Λεω να κανω αναμονη για καμια εβδομαδα ακομα και βλεπουμε (αν δεν σκασω πρωτα)

Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #106 στις: Δεκεμβρίου 03, 2010, 21:10 »
To αλκοολ ειναι διουριτικο και αφυδατωνει.

Επίσης και γω πλεον επειδή ,αλλιώς ειναι το κ.τ. και το η.τ. εχω παθει πληρη ανοχή στη νικοτινη με το ασταμάτητο ατμισμα,και πλέον δε παω τουαλέτα οπως πριν με το πρωινο καφε και τσιγαρο.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #107 στις: Δεκεμβρίου 03, 2010, 21:21 »
παρατηρω στα ουρα μου καποια ποσοτητα ασπρου αφρου με φουσκαλες

Η αληθεια ειναι βεβαια οτι με το νερο δεν τα παω και πολυ καλα ,αλλα με τις μπιρες ... τελεια   

Το έλυσες μόνος σου νομίζω... Μπύρα κατουράς... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 03, 2010, 21:37 »

Ωραια τα φριδια σου m.a.x. στο avatar  :))

πότε πότε τα βγάζω με τσιμπιδάκι  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος vallex

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 08, 2010, 22:34 »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει προσωπική εμπειρία από κατάποση ή παρατεταμένη επαφή με τα υγρά. Ενώ έχουν ειπωθεί σχεδόν όλα για το τι ατμίζουμε/ καπνίζουμε, περισσότερο απ' όλα με ανησυχεί η τοξικότητα των όποιων περιεχομένων (δε μιλάω για τη νικοτίνη μόνο, όπου εκεί τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά με ελάχιστη ποσότητα υγρού) σε περιπτώσεις που μας έρχεται παραπανίσιο υγρό στο στόμα κλπ. Σίγουρα οι παλιότεροι ατμιστές θα έχουν να μας πουν....
Thanks,

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 08, 2010, 22:45 »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει προσωπική εμπειρία από κατάποση ή παρατεταμένη επαφή με τα υγρά. Ενώ έχουν ειπωθεί σχεδόν όλα για το τι ατμίζουμε/ καπνίζουμε, περισσότερο απ' όλα με ανησυχεί η τοξικότητα των όποιων περιεχομένων (δε μιλάω για τη νικοτίνη μόνο, όπου εκεί τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά με ελάχιστη ποσότητα υγρού) σε περιπτώσεις που μας έρχεται παραπανίσιο υγρό στο στόμα κλπ. Σίγουρα οι παλιότεροι ατμιστές θα έχουν να μας πουν....
Thanks,

Αν καταπιείς μικροποσότητα υγρού αυτό που παρουσιάζεται συνήθως είναι καψιμο (καούρα) σε στομάχι και οισοφάγο.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #111 στις: Δεκεμβρίου 08, 2010, 23:04 »
αν καταπιείς μεγάλη ποσότητα μάλλον θα ναι το τελευταίο πράγμα που θα χεις δοκιμάσει  :bye:
θέλει μεγάλη προσοχή γιατί η νικοτίνη είναι εξαιρετικά τοξική

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #112 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 00:11 »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει προσωπική εμπειρία από κατάποση ή παρατεταμένη επαφή με τα υγρά. Ενώ έχουν ειπωθεί σχεδόν όλα για το τι ατμίζουμε/ καπνίζουμε, περισσότερο απ' όλα με ανησυχεί η τοξικότητα των όποιων περιεχομένων (δε μιλάω για τη νικοτίνη μόνο, όπου εκεί τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά με ελάχιστη ποσότητα υγρού) σε περιπτώσεις που μας έρχεται παραπανίσιο υγρό στο στόμα κλπ. Σίγουρα οι παλιότεροι ατμιστές θα έχουν να μας πουν....
Thanks,

Πώ ρε φίλε μου... δεν μπορείς να φανταστείς τί έχω πιεί για χάρη της επιστήμης... :laugh1: :laugh1:

Ευτυχώς τελευταία λόγω εμπειρίας... :)) τα προλαβαίνω στην γλώσσα.  Βέβαια επειδή το έχω δεί το έργο, πάντα όταν κάνω δοκιμές, ένα ποτήρι η μπουκαλάκι νερό πάντα δίπλα μου για άμεση υγρόσβεση και καλό ξέπλυμα...

Τι να πώ ρε φίλε.. ειλικρινά μιλάμε για σκέτα δηλητήρια.. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #113 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 12:25 »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει προσωπική εμπειρία από κατάποση ή παρατεταμένη επαφή με τα υγρά. Ενώ έχουν ειπωθεί σχεδόν όλα για το τι ατμίζουμε/ καπνίζουμε, περισσότερο απ' όλα με ανησυχεί η τοξικότητα των όποιων περιεχομένων (δε μιλάω για τη νικοτίνη μόνο, όπου εκεί τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά με ελάχιστη ποσότητα υγρού) σε περιπτώσεις που μας έρχεται παραπανίσιο υγρό στο στόμα κλπ. Σίγουρα οι παλιότεροι ατμιστές θα έχουν να μας πουν....
Thanks,
Από κατάποση: (ποσότητα λίγων σταγόνων)
Στην καλή περίπτωση άσχημη γεύση στο στόμα, στην κακή ελαφρύς ερεθισμός οισοφάγου - στομάχου.
Αν υπάρχει πρόβλημα υγείας σε οισοφάγο - στομάχι λογικά τα πράγματα θα είναι χειρότερα.
Τα αρώματα που χρησιμοποιούνται στα υγρά πρέπει να είναι κατάλληλα για βρώση. Η προπυλενογλυκόλη και η φυτική γλυκερίνη σύμφωνα με τον FDA (ΕΟΦ των ΗΠΑ) ταξινομούνται  στην κατηγορία με τίτλο "γενικά θεωρείται ασφαλής ουσία".

Από παρατεταμένη επαφή μικρής ποσότητας (σταγόνες) σε σημεία του δέρματος.
Από κανένα σύμπτωμα μέχρι ελαφρά ξηρότητα/ερυθρότητα του δέρματος. Περνά σε λίγες ώρες.
Παρατεταμένη επαφή μεγάλης ποσότητας υγρού με μεγάλη περιεκτικότητα σε νικοτίνη και σε μεγάλη επιφάνεια (πχ αν το μπερδέψουμε με το αντιηλιακό μας) με μεγάλη πιθανότητα θα προκαλέσει δηλητηρίαση απο νικοτίνη που θα απορροφηθεί απο το δέρμα με ανάλογες συνέπειες πιθανόν πολύ κακές ανάλογα με την απορρόφηση απο τον οργανισμό.

Επαφή με τα μάτια. (μου έχει συμβεί όχι ολόκληρη σταγόνα ευτυχώς αλλά μια μικρή ψεκάδα).
Εντονο τσουξιμο και κοκίνισμα του ματιού. Χρειάζεται άμεσα ξέπλυμα με πολύ νερό στη βρύση για μερικά λεπτά.
Δεν μου δημιούργησε κάποια βλάβη.

Τα υγρά αυτά πρέπει να είναι μακριά απο μέρος που φτάνουν τα παιδιά και κλειδωμένα ει δυνατόν.
Αν τα αναμιγνύεις ο ίδιος/η ίδια και ειδικά αν το αρχικό υγρό έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε νικοτίνη (πχ 18mg και άνω) καλό είναι να φοράς χειρουργικά γάντια και γιαλιά (βλέπε παραπάνω τι έπαθα που δεν φορούσα γιαλιά) την ώρα της ανάμειξης.
Απόφυγε την αγορά υγρών με περιεκτικότητα πάνω απο 60mg  εκτός αν είσαι χημικός και έχεις εμπειρία χειρισμού επικίνδυνων ουσιών.






Αποσυνδεδεμένος vallex

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #114 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 19:05 »
Να' σαι καλά, πιο αναλυτικό δε θα μπορούσε να γίνει!!!

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #115 στις: Απριλίου 08, 2011, 10:15 »
θα ήθελα και εγω να προσθέσω κατι , εδω και 4 μέρες που κάνω η.τ νιώθω το στομάχι/κοιλιά μου υπερβολικά φουσκωμένη ( χωρίς να εχω φάει κάτι)  και γενικά αυτο το φούσκωμα το νιώθω όλη την μέρα ... κανένας άλλως το ειχε  πάθει  αν ναι ποσο καιρό κράτησε?

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #116 στις: Απριλίου 12, 2011, 11:46 »
μετα απο μια βδομάδα ατμισματοσ παρατήρησα οτι η Βιτζι σε πανω απο 10% του συνολικού μίγματος ειναι αυτη που μου δημιουργεί το φούσκωμα .... ειχε κανείς άλλος το ιδιο σύμπτωμα?

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #117 στις: Απριλίου 12, 2011, 11:51 »
Παρόμοιο...όχι ακριβώς το ίδιο. Είχα ανεβάσει την περιεκτικότητα σε VG σε ποσοστό πάνω από 25% αλλά ταυτόχρονα δεν είχα αυξήσει την περιεκτικότητα σε νερό.
Μου δημιούργησε ψιλοπρόβλημα στο στομάχι. Πιστεύω πως περισσότερο οφειλόταν στο ότι είναι πιο παχύρευστη από την PG. Γενικά έχω θέμα με το στομάχι μου σε λιπαρές ουσίες.

Τώρα την χρησιμοποιώ μεν σε ποσοστό 25%, αλλά έχω και νερό μέσα σε ποσοστό 12-15% και δεν έχω προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #118 στις: Απριλίου 12, 2011, 11:55 »
δηλαδή να αραιώνω κιαλλο τον βιτζι ? πχ για το 50αρι μλ του φανστορ ποσο % λεσ να θελει?

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #119 στις: Απριλίου 12, 2011, 12:13 »
Δεν γνωρίζω εαν είναι αραιωμένο. Η δική μου η VG είναι από φαρμακείο, άρα δεν είναι αραιωμένη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8818 1083937 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:41
από shadockan
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114594 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43160 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21