vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Jorge, tasos1976, costasibiza84, camber

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"





Ρε παιδιά, μήπως να το ψάξουμε λίγο αυτό με τη ζαλάδα; Το έπαθα κι εγώ και μάλιστα αρκετές φορές. Επειδή έχω βάλει πολλούς στο κόλπο του η.τ. -πρόσφατα και τους γονείς μου- και όλοι σχεδόν το πάθανε, αρχίζω να αγχώνομαι λιγάκι. Πάντως δεν πρέπει να παίζει ρόλο η νικοτήνη. Εγώ το έπαθα και "με" και "χωρίς". Μήπως από το "φύσα, ρούφα, τράβα τονε..." παθαίνουμε καμιά υπεροξυγόνοση; (Μακάρι να είναι μόνο αυτό)


Από τη διαχείριση:
Πολλά από τα μέλη που ανέφεραν πρόβλημα που υπέθεταν ότι οφείλεται στο η.τ., στη συνέχεια ή το ξεπέρασαν (χωρίς να είναι σίγουρο ότι το η.τ. ήταν αιτία) ή ανακάλυψαν ότι έφταιγε κάτι άλλο, ή ανακάλυψαν ότι είχαν ευαισθησία σε κάποιο συγκεκριμένο συστατικό ή ήταν κάτι που πέρασε.
Όταν διαβάζετε ένα τέτοιο μήνυμα, πρώτα ελέγξτε την ημερομηνία δημοσίευσης του μηνύματος και στη συνέχεια τον αριθμό των μηνυμάτων τού μέλους. Αν δείτε π.χ. ότι έχει δημοσιεύσει το μήνυμά του 6 μήνες πριν και από τότε έχει γράψει 300 μηνύματα στο φόρουμ, κατά πάσα πιθανότητα το μέλος που το έγραψε συνεχίζει το άτμισμα, και για να το κάνει αυτό, ή κάτι άλλο έφταιγε ή βρήκε λύση στο πρόβλημά του αλλάζοντας π.χ υγρό ή ατμοποιητή ή ήταν κάτι παροδικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:41 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 02:54 »


Μηπως χρειαζεται να κανουμε ενα σχετικο poll ???  Για να δουμε μεταξυ μας τι γινεται... 

Για παραδειγμα:

1. Νιωθετε ζαλαδα μετα απο ατμισμα? Μετα απο ποση ωρα συνεχους ατμισματος?
2. Βιωνετε αυξημενη υπνηλια κατα την διαρκεια της ημερας? Συνεχώμενα ή κατα περιοδους (ατμισματος)?



Το #2 το προτεινω γιατι εχω το εχω διαπιστώσει προσωπικά αρκετες φορες, ανεξαιρέτως αν εχω ξενυχτησει ή όχι την προηγουμενη...



Θανος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2015, 23:52 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 03:33 »
Μετέφερα τα τελευταία μηνύματα δημιουργώντας αυτό εδώ το θέμα για να συζητάμε για τις επιδράσεις που βλέπουμε στο σώμα μας και πιθανολογούμε ότι προέρχονται από τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου.
 
 Ανάλογα θέματα έχω δει και σε sites του εξωτερικού όπου διαβάζεις και τα πιο απίθανα μερικές φορές. Πολλοί (νέοι κυρίως) χρήστες, κατά την έναρξη χρήσης αυτού του νέου προϊόντος βρίσκονται σε επιφυλακή παρακολουθώντας και τις παραμικρές αλλαγές στο σώμα τους, τις οποίες με μεγάλη ευκολία (ακόμα και με μία και μοναδική εμφάνιση) ερμηνεύουν ότι οφείλονται στη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Πολλές φορές όμως εκ των υστέρων αποδεικνύεται ότι υπεύθυνοι ήταν παράγοντες εντελώς άσχετοι με το η.τ..
 Διευκρίνιση: Δεν αναφέρομαι στα παραπάνω μηνύματα αλλά γενικά.
 
 Προσπαθήστε να είστε συγκρατημένοι στις αναφορές σας και να τις κάνετε εφόσον παρατηρήσετε ότι επαναλαμβάνονται ακόμα και σε περιπτώσεις όπου οι συνθήκες δεν είναι ίδιες.

EDIT: Ένα σχετικό θέμα αλλά κάπως πιο εξειδικευμένο, είναι κι αυτό:
Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
 
----------------------

 Στον ένα χρόνο χρήσης ηλεκτρονικού τσιγάρου, ζαλάδα μου συνέβη μια φορά με ένα πουράκι της Ruyan που δεν έβγαζε πολύ ατμό και έκανα απανωτές τζούρες για να το κάνω να δουλέψει σωστά. Σημειωτέον ότι είχα βάλει ένα Camel High υγρό (σπάνια χρησιμοποιώ high).
Σε νέα μου προσπάθεια με low υγρό αυτή τη φορά, μου συνέβη ξανά αλλά πιο ελαφρά. Ή έχει κάτι το πουράκι ή φταίει ο τρόπος που τραβάω μ' αυτό τη τζούρα (έντονος) ή παθαίνω αυθυποβολή λόγω της αρχικής εμπειρίας.  :tongue_smilie:

 Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι με μερικά υγρά, τα δόντια μου αποκτούν μια κάπως σαν λιπαρή επίστρωση, λες και έχω να τα πλύνω 2-3 μέρες (αυτό στο διάστημα μιας μέρας). Καμιά φορά υπάρχει μια ανάλογη αίσθηση (σε μικρότερο βαθμό) και στη γλώσσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 04:02 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 12:45 »
Οι ζαλάδες μου κράτησαν από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι το πολύ 1-2 λεπτά. Αυτό που λες για τα δόντια και την γλώσσα το παθαίνω κι εγώ. Και μόνο με τα υγρά συγκεκριμένης εταιρίας. Μάλιστα προς το τέλος της μέρας, ότι και να κάνω έχω την γεύση του υγρού στο στόμα. (Πλένω δόντια, τρώω γλυκά, πίνω χυμούς κλπ.) Φυσικά όσο πιο έντονη η γεύση, τόσο πιο χάλια τα πράγματα. Υπνηλίες έχω κι εγώ, αλλά δεν τις συνδίασα με το η.τ. Είχα κάποιες φορές και πριν το αρχίσω. Όλα αυτά σίγουρα μπορεί να μην είναι και τίποτα. Υποψιάζομε μάλιστα ότι κάποια τουλάχιστον είναι αποτελέσματα υπερβολής. Κρίνωντας από μένα και από όσους ξέρω, δεν το αφήνουμε καθόλου από το χέρι μας. Και ίσως αυτό να είναι η χειρώτερη παρενέργεια του η.τ. Ίσως επειδή μιμήτε σε όλα το κανονικό τσιγάρο, εκτός από ένα... Το σβήσιμο!

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 13:44 »
Κρίνωντας από μένα και από όσους ξέρω, δεν το αφήνουμε καθόλου από το χέρι μας. Και ίσως αυτό να είναι η χειρώτερη παρενέργεια του η.τ. Ίσως επειδή μιμήτε σε όλα το κανονικό τσιγάρο, εκτός από ένα... Το σβήσιμο!
Αυτό ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 14:41 »
καλό   ;D

Αποσυνδεδεμένος kiki301

  • **
  • 101
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 02:22 »
εγω παλι καποιες φορες, ευτηχως σπανια την ωρα που ατμιζω νοιωθω ενα τσουξιμο στα χειλη  :o

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 05:41 »
Τσούξιμο στα χείλη στα καλά καθούμενα ή προέρχεται από "σκάσιμο" των χελιών;

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 07:31 »
Ζαλάδες δεν είχα καμιά φορά.Ούτε κανένα άλλο σύμτωμα στον οργανισμό εκτός από αυτό με τα δόντια που σκέφτηκα ότι οφείλεται στην γλυκερίνη,μπορεί να κάνω και λάθος.
Αυτό όμως που με ανησύχησε είναι ότι έβαλα 3 κιλά σε 2 μήνες.Ευτυχως δεν έχω ακόμη πρόβλημα και όλοι μου λενε ότι είναι λογω διακοπης του καπνίσματος ,δλδ σου σνοίγει η όρεξη,αφού εδω και 3 μήνες  δεν έβαλα τσιγάρο στο στόμα.Ελπίζω απλά να μην συνεχιστεί και πρέπει να αρχίσω να το ελέγχω.

Αποσυνδεδεμένος GoldenCat

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το ημερολόγιο μιας γάτας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 09:59 »
... έβαλα 3 κιλά σε 2 μήνες.Ευτυχως δεν έχω ακόμη πρόβλημα και όλοι μου λενε ότι είναι λογω διακοπης του καπνίσματος ,δλδ σου σνοίγει η όρεξη,αφού εδω και 3 μήνες  δεν έβαλα τσιγάρο στο στόμα.Ελπίζω απλά να μην συνεχιστεί και πρέπει να αρχίσω να το ελέγχω.

Κι εγώ το ίδιο  :doh3:
Πιστεύω ότι όντως οφείλεται στη διακοπή του καπνίσματος, εξάλλου όλοι το λένε ότι όταν το κόβεις παίρνεις κιλά.
Δίαιτααααααα...!!!!  :whip:

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 10:24 »
Τα κιλά που έχω βάλει είναι 7 σε 20 μέρες. Αρχικά θεώρησα ότι είναι από
το γεγονός της διακοπής του κ.τ. Ωστόσο η ουσία που επηρρεάζει το μεταβολισμό
είναι η νικοτίνη την οποία εξακολουθώ να προσλαμβάνω με το άτμισμα, επομένωςjavascript:void(0); Ή κάνουν λάθος οι δόκτορες για τη λειτουργία της νικοτίνης και επιδρούν και οι άλλες ουσίες του κ.τ. ή μας παχαίνει το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 11:09 »
Ή κάνουν λάθος οι δόκτορες για τη λειτουργία της νικοτίνης και επιδρούν και οι άλλες ουσίες του κ.τ. ή μας παχαίνει το άτμισμα.

Σταματώντας το κάπνισμα μυρίζουμε καλύτερα και έχουμε καλύτερη γεύση.
Οπότε τρώμε και περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 13:48 »
Εγώ  πήρα +5 κιλά τον πρώτο μήνα +2 τον δεύτερο (σύνολο 7) αλλά μετά από 10 μήνες περίπου τα έχω χάσει όλα και γύρισα στα ίδια που ήμουν πριν το κόψω.

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 13:53 »
Χωρίς δίαιτα ή άλλα παρελκόμενα (γυμναστική κλπ);

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 14:00 »
Χωρίς δίαιτα ή άλλα παρελκόμενα (γυμναστική κλπ);

Μπα! Και σπάρος είμαι για τέτοια αλλά και λιχούδης. Αλλά παίζει ρόλο και το σκαρί του καθενός. Μέχρι τα 30 - 35 μου, έλεγα αμάν να βάλω κανένα κιλό.  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110678 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159892 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515348 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303278 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530813 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801641 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11068 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet