vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, Jorge, treloneritis

Twitter

Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ορθογράφος για τον Internet Explorer
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 05:07 »
Ο ορθογράφος του Firefox είναι γνωστός από καιρό για τη χρησιμότητά του (προτιμήστε το αρχείο "Ελληνικά (el-EN)" για να ελέγχει και τις δύο γλώσσες.

Ξέρατε όμως ότι υπάρχει ορθογραφικός έλεγχος και για τον Internet Explorer;
Εγώ τώρα το έμαθα:
Είναι το IE7 Pro add-in που δίνει τη δυνατότητα για έλεγχο της ορθογραφίας στον Internet Explorer και στα ελληνικά, με βάση τα ελληνικά λεξικά του Open Office
Το δοκίμασα σε IE8 και δουλεύει μια χαρά!  ;)

Εκτός από την ορθογραφία παρέχει και πολλές πρόσθετες δυνατότητες στον IE.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2009, 05:19 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Ορθογράφος για τον Internet Explorer
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 10:21 »
Πολύ καλό Ατμέ!  :thumpup:
Απλά να προσθέσω πως για να περάσετε τα ελληνικά, πρέπει να μπείτε εδώ, να κατεβάσετε το Ελληνικό λεξικό και να το σώσετε σαν φάκελο στο
C:\Program Files\IEPro\spelldic
Μετά προσθέστε το με δεξί κλικ στο add dictionaries.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ορθογράφος για τον Internet Explorer
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 18:47 »

 δίνει τη δυνατότητα για έλεγχο της ορθογραφίας στον Internet Explorer και στα ελληνικά, με βάση τα ελληνικά λεξικά του Open Office



ο internet explorer, βασίζεται στα λεξικά τού open office??!!!  :hmmm: :hmmm:

o κος Ανοικτός Λογισμικός λέει ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 01:10 »
Σιγά μην έκανε τέτοιο πράγμα η Microsoft!  :tongue_smilie:
Το mod είναι... ανεξάρτητη παραγωγή.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Το τελικό "ν"
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 05, 2011, 18:13 »

Το τελικό "ν" φεύγει μόνο από τις λέξεις : τη(ν), στη(ν), αυτή(ν), δε(ν), μη(ν), όταν η επόμενη λέξη (εν συντομία) αρχίζει με εξακολουθητικό σύμφωνο.


Και όταν λέμε ΄΄εξακολουθητικά σύμφωνα΄΄ εννοούμε τον όρο που αναφέρεται στην ταξινόμηση των συμφώνων με βάση τον τρόπο άρθρωσης . Πρόκειται για τα σύμφωνα που παράγονται όταν οι αρθρωτές που συμμετέχουν στην πραγμάτωσή τους δεν δημιουργούν απόλυτο κλείσιμο αλλά επιτρέπουν ως ένα βαθμό τη δίοδο του αέρα και η εκφορά τους μπορεί να διαρκέσει όσο θέλουμε, ανάλογα με τον ρυθμό της ομιλίας μας ή τις αναπνευστικές μας ικανότητες. Στη νέα ελληνική εξακολουθητικά είναι τα σύμφωνα (φ, v, θ, δ, x, γ, ς, ζ). Tα σύμφωνα αυτά ονομάζονται και τριβόμενα .  ;)

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 19, 2011, 21:40 »
επειδή βλέπω ότι πολλά άτομα κάνουν ορθογραφικά λάθη, ανάμεσα σ'αυτά κι εγώ.. βρήκα αυτό το site. http://www.gnomikologikon.gr/greek-lamguage-errata.html στην αριστερή στήλη έχει ένα παράθυρακι που λέει Ελληνική Γλώσσα. εκεί έχει διαφορους γενικούς κανόνες και συχνά λάθη! δεν είναι ανάγκη να τα διαβάσει κανείς όλα.. απλά αυτά που δεν είναι σιγουρος ή ξέρει πως συχνά κάνει λάθη. εγώ εμαθα πχ πότε ένα ουσιαστικό γράφετε με -ια και πότε με -εια που μέχρι χθες τα βαζα στη τυχη. απλά όσοι θέλετε ρίξτε του μια ματιά..

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 19, 2011, 21:45 »
αινταξοι  δε πυραζη να  κανωυμαι που και που καπηο λαθακη. Ανθροπει υμασται.   :laugh1: :laugh1: :laugh_wave:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 19, 2011, 22:01 »
Προσέξτε μόνο διότι εντοπίζω μερικές υπερβολές που δεν κατατάσσονται απαραίτητα στο πλαίσιο της αποκλειστικής ορθότητας
Π.χ. δια του λόγου το ασφαλές και όχι το αληθές...
Ή το ό,τι προτιμά το ΄΄χειρούργος΄΄ από το ΄΄χειρουργός΄΄...

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 19, 2011, 22:24 »
ναι όπως επίσης ότι οι ξένες λέξεις γράφονται στα ελληνικά με την απλούστερη μορφή.. τι θα γράψεις δηλαδή; Σέξπιρ; όπως και να χει μεμονωμένα μπορεί να φανεί χρήσιμο. επίσης βρήκα οδηγό για εγκατάσταση ελληνικού και αγγλικού ορθογραφικού ελέγχου ταυτόχρονα στον σαφάρι για όσους έχουν μακ. ιδού: http://www.maclife.gr/forum/showthread.php/4800-Πως-να-έχετε-ταυτόχρονα-Ελληνικό-και-Αγγλικό-ορθογραφικό-έλεγχο-σε-Safari-Pages-κτλ.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 20, 2011, 02:17 »
Χειρούργος, είναι σαν, ραδιούργος, πανούργος, κλπ.
Στην Γραμματική τού Τζοπανάκη, αναφέρεται : ο,τιδήποτε.
Τελικά, η γλώσσα μας έχει γίνει αντάξια τού κράτους μας: Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας και οποιανού κάτσει θα επικρατήσει,
Θυμάμαι την Ελευθεροτυπία, αρχές '90 που έδινε με 50 κουπόνια το λεξικό τού Μπαμπινιώτη  και μάθαμε και τον Μπαμπινιώτη......

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 20, 2011, 02:33 »

Κι όμως ο Μπαμπινιώτης δεν είναι  τόσο άδικα προβεβλημένος και διακεκριμένος αν και δεν είναι μου από τους πιο συμπαθείς...
 Το σωστό είναι το οξύτονο χειρουργός (λ. αρχαία), αφού όλα τα σύνθετα σε –ουργός τονίζονται στη λήγουσα: δημιουργός, οπλουργός, ξυλουργός, μηχανουργός, πυροτεχνουργός, υπουργός, σιδηρουργός, μουσουργός, δραματουργός, θαυματουργός, λειτουργός, υφαντουργός, αυτουργός, στιχουργός κ.ά. Σε –ούργος (παροξύτονα) σχηματίστηκαν μόνο τα (κακόσημα) κακούργος και πανούργος και, κατ’αυτά, το νεότ. ραδιούργος. Άρα χειρουργός, και όχι χειρούργος. Ας σημειωθεί ότι η λ. χειρουργός, προτού φτάσει να σημαίνει <<τον γιατρό που επεμβαίνει χειρουργικώς>> (από τον 1ο αι. μ.Χ.), σήμαινε <<τον εργαζόμενο με τα χέρια, χειρωνακτικά>>, τον τεχνίτη και τον καλλιτέχνη.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 20, 2011, 02:50 »
[...]Σε –ούργος (παροξύτονα) σχηματίστηκαν μόνο τα (κακόσημα) κακούργος και πανούργος και, κατ’αυτά, το νεότ. ραδιούργος.[...]

Ίσως λόγω του φακελακίου και της αναλγησίας πολλών χειρούργων, η λαϊκή σοφία το τόνισε εκεί που η γραμματική συμφωνούσε περισσότερο.  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 20, 2011, 02:55 »
ρε γκαμπριελ αγόρι μου, φιλόλογος έπρεπε να γίνεις όχι μουσικός!!! σοβαρά το λέω αυτό και από άλλα ποστ με βιβλία!
θυμάμαι σαν τώρα την φιλόλογο στην πρώτη λυκείου που μου χε κάνει παρατήρηση γιατί είχα πει: ¨Αυτό που λέτε είναι λάθος" ή κάτι παρόμοιο
και μου λέει δεν είναι λάθος είναι λανθασμένο..
και εκεί μου σπασε ακόμα περισσότερο τα νεύρα! πάνω που ήθελα να της την πω γιατί με εκνεύριζε και μόλις είχε πει μια βλακεία μου έκανε παρατήρηση
για το συντακτικό μου! πφφφφφ!

Υγ. Η βλακεία αφού προέρχεται από τον βλάκα σύμφωνα με το link μου δε θα πρεπε να γράφεται με -ια και όχι -εια;;;
δε νομίζω πως προέρχεται κατευθείαν από το βλάπτω..

Υγ2.Μήπως τελικά το link που παρέθεσα είναι ΒΛΑΚΕΙΑ;;;

ΥΓ3. @ATMIN αυτό θα πει ζωντανή γλώσσα!!!  :))

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 20, 2011, 03:32 »
ρε γκαμπριελ αγόρι μου, φιλόλογος έπρεπε να γίνεις όχι μουσικός!!! σοβαρά το λέω αυτό και από άλλα ποστ με βιβλία!
θυμάμαι σαν τώρα την φιλόλογο στην πρώτη λυκείου που μου χε κάνει παρατήρηση γιατί είχα πει: ¨Αυτό που λέτε είναι λάθος" ή κάτι παρόμοιο
και μου λέει δεν είναι λάθος είναι λανθασμένο..
και εκεί μου σπασε ακόμα περισσότερο τα νεύρα! πάνω που ήθελα να της την πω γιατί με εκνεύριζε και μόλις είχε πει μια βλακεία μου έκανε παρατήρηση
για το συντακτικό μου! πφφφφφ!

Υγ. Η βλακεία αφού προέρχεται από τον βλάκα σύμφωνα με το link μου δε θα πρεπε να γράφεται με -ια και όχι -εια;;;
δε νομίζω πως προέρχεται κατευθείαν από το βλάπτω..

Υγ2.Μήπως τελικά το link που παρέθεσα είναι ΒΛΑΚΕΙΑ;;;

ΥΓ3. @ATMIN αυτό θα πει ζωντανή γλώσσα!!!  :))

Βλαξ εκ του βλώσκω...
Τὸ μ πρὸ του λ τρέπεται σε β. Για παράδειγμα, το ρήμα ''μολ-ώσκω΄΄ (αόριστος ΄΄έ-μολ-ον΄΄, μετοχὴ ΄΄μολ-ών΄΄), μετὰ την ἀποβολὴ του –ο- γίνεται ΄΄μολ-ώσκω -μλώσκω -βλώσκω΄΄, έτσι και το όνομα ΄΄μάλαξ΄΄ ἔγινε ΄΄μλάξ΄΄ και στην συνέχεια ΄΄βλάξ΄΄.
Το Λεξικὸ του Ωρίωνος γράφει: Βλάξ, συγκοπὴ και μετάθεσις του μ εις β. Μαλακὸς και παρώνυμον μάλαξ καὶ βλάξ. Ου γαρ εδύνατο το μ προτάττεσθαι τοῦ λ.
 Το Λεξικὸ του Ζωναρά γράφει: ΄΄Βλάξ, εκ του μαλακὸς, μάλαξ καὶ συγκοπή μλάξ καὶ τροπὴ του μ  εις β» βλάξ. Και βλακεύειν το βραδύνειν.
 Τὸ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΟΝ Genuinum γράφει: ΄΄Βλάξ, ὁ ευήθης και αργὸς και ανόητος. Αριστοφάνης (fr.443) είρηται απὸ του μαλακὸς και το υποκοριστικὸν μάλαξ. Μάλαξ ουν και κατὰ συγκοπὴν και τροπὴν βλάξ΄΄.
Άρα γλωσσικώς ο ΄΄βλάκας΄΄ και ο ΄΄μ@##κας΄΄ έχουν την ίδια ρίζα.
 ΄΄μ@##κία΄΄ λοιπὸν είναι η βλακεία, η μωρία, η ά-νοησία και όχι ὁ αὐνανισμός. Κι όταν ο Δημοσθένης έγραφε ΄΄Διὰ μ@##κίαν τε και ραθυμίαν εγκαταλείπειν τα των προγόνων έργα καὶ τα συμφέροντα της πατρίδος΄΄, εννοούσε ό,τι ακριβώς και σήμερα...   :yes:

Υ.Γ. Δεν είμαι Μουσικός (πώς σου ήρθε;)...Δάσκαλος είμαι...   ;)

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Γραμματική, ορθογραφία, λεξοπλαστική
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 20, 2011, 06:34 »
θα σε μπέρδεψα με τον ΑΒΕΤ μάλλον.. έτσι νόμιζα.. :D επίσης ωραιότατη η παραβολή από το λεξικό.. μάθαμε και κάτι σήμερα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110674 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515342 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801636 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40995 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet