vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

375 επισκέπτες, 7 χρήστες
maprix, manoslykos, I.P, petr@n, Jorge, marauder800, Buliwyf

Twitter

Innokin Coolfire Ζ80

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Innokin Coolfire Ζ80
« στις: Σεπτεμβρίου 20, 2021, 15:57 »
Συνατμιστές...μια σύντομη και βαριεστημένη παρουσίαση του νέου μοντ της Innokin. :yawnstretch:

Αφορά την έκδοση Leather Black

Επειδή το πήρα σετάκι με τον Zenith II, για την παρουσίαση του ατμοποιητή ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ

Συσκευασία (σε κουτάκι από 100% ανακυκλωμένο χαρτόνι)
Α) Οδηγίες χρήσης, εγγύηση (κοινές με τον άτμο), και στα Ελληνικά καθώς scrach ελέγχου γνησιότητας.
Β) Ένα καλωδιάκι USB type C για την φόρτιση μιας 18650 πάνω στο μοντ.

Εμφάνιση
Οπτικά, το μοντάκι δείχνει πολύ "κομψό". Ο χαρακτηρισμός είναι της γυναίκας μου, που το σύγκρινε με το Lost Vape Ursa, τον "πύραυλο", όπως το έχει βαφτίσει.

Κατασκευή
Μικροκαμωμένη κατασκευή και αρκετά ελαφρύ ακόμα και με την 18650 μέσα του.
Αυτό οφείλεται στο κράμα ψευδαργύρου από το οποίο είναι κατασκευασμένο.
Το δέρμα που υπάρχει κάνει το, ούτως ή άλλως καλό, κράτημα ακόμα καλύτερο.
Κάθεται πολύ καλά στην παλάμη. Σε "φτιαρίσες" παλάμες, ίσως χαθεί...
Την αντοχή του βαψίματος και του δέρματος, όπως και των κουμπιών, θα την δείξει ο χρόνος.

Κουμπιά
Τα τρία κουμπιά, κάνουν καλό κλικ, με τα + & - να έχουν κάπως δυνατότερο ήχο από το fire.
Με τρία συνεχόμενα πατήματα του fire, το μοντ ανοίγει και κλείνει.

Οθόνη
Η οθόνη καθαρή και ευανάγνωστη σε συνθήκες φωτισμού ημέρας.
Σε εξωτερικούς χώρους και σε έντονο φως ημέρας, γίνεται ελαφρώς δυσανάγνωστη, ενώ σε κόντρα φως δεν βλέπεις τίποτε. Δεν υπάρχει ρύθμιση φωτεινότητας.
Οι πληροφορίες στην οθόνη ρυθμίζονται σε PRO & MINIMAL.
Όπως είναι φυσικό, σε PRO έχεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Μενού
Το μενου είναι απλό και μαθαίνεται εύκολα, καθώς δεν έχει περίπλoκες ρυθμίσεις.
1. F0
2. Power
3. Refresh
4. Settings.
5. Exit
Κρατώντας τα κουμπιά + & -, μπαίνεις στο κυρίως μενού και ρυθμίζεις ό,τι χρειάζεσαι.
Πατώντας το fire & το -, κλειδώνει (και ξεκλειδώνει) το μοντ αλλά σου επιτρέπει να ατμίζεις.
Πατώντας το fire & το + , μπαίνεις σε ένα υπομενού, όπου βλέπεις αναλυτικότερα την μπαταρία, την αντίσταση και μπορείς να μηδενίσεις τα puffs.

Σε Power λειτουργία, ρυθμίζεις αν θέλεις wattage ή voltage.
Στο Settings, έχει 4 λειτουργίες και μία πληροφορία (το ID του μοντ).

Οι δύο νέες λειτουργίες για τις οποίες και διαφημίζεται είναι η F0 (τεχνολογία Vaping 4ης γενιάς) και η Refresh.

Σε λειτουργία F0, η αντίσταση τροφοδοτείται με εναλλασσόμενο ρεύμα αντί για συνεχές.
Έτσι επιτυγχάνεται (σύμφωνα με τους ισχυρισμούς της Innokin), επέκταση της ζωής της αντίστασης και ενίσχυση της γεύσης.
Και για τα δύο, δεν έχω ακόμα άποψη, καθώς η αντίστασή μου δεν έχει φτάσει ακόμα στο "όριό" της και η χρήση σκέτης βάσης δεν προσφέρεται για σύγκριση γεύσης.
Πάντως, οι δύο συνάδελφοι (που το πήραμε μαζί), παρατήρησαν, λέει, διαφορά στην γεύση συγκρίνοντας το power mode με αυτό του F0.
Placebo;
Θα δείξει...

Η λειτουργία Refresh, κάνει περίπου το ίδιο πράγμα (αυξάνει την ζωή της αντίστασης και βελτιώνει την γεύση), αλλά "χειροκίνητα"!
Μπαίνεις από το μενού => Refsresh και επιλέγοντας Run 1X (auto), τροφοδοτείς την αντίσταση με το 40% της ισχύος ενώ ανεβάζει και λίγο υγρό στην αντίσταση.

Στα αρνητικά του, δεν έχει έλεγχο θερμοκρασίας (TC)

Διαχείριση μπαταρίας
Πρέπει να κάνει αρκετά καλή! Θα το συγκρίνω με το Vaporesso Swag II μοντ και με το Lost Vape Ursa ποντ.
Στο Vaporesso, έχω τον Zenith Pro με 1,0 στα 20 watt.
Στο Ursa, έχω την 0,6 στα 20 watt επίσης.
Και στα δύο αυτά, οι τρεις Sony Murata VTC 6 18650, αγορασμένες την ίδια ημέρα και χρησιμοποιούμενες εκ περιτροπής, αντέχουν από τις 08:00 μέχρι τις 14:00 (3,50 V)
Στο Innokin Coolfire, αντέχουν μέχρι τις 19:00 (3,50 V)!

Δεν ξέρω τον λόγο...ας μας φωτίσει ο [member=6669]camber[/member] ή ο [member=10440]microchip[/member]

Edit:
Καπάκι μπαταρίας
Στα αρνητικά του.
Θέλει πολύ προσοχή στο βίδωμα.
Λόγω του υλικού κατασκευής (ψευδάργυρου), τα σπειρώματα μπορεί να καταστραφούν εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2021, 20:41 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2021, 17:13 »
Aυτό που έχω παρατηρήσει έγω στο συγκεκριμένο mod μετά από 3 μήνες χρήση είναι
1. Κόβει την μπαταρία στο 3.5
2. Εχει τελευταία κάποια misfire

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2021, 17:30 »
Θα το αφήσω να κόψει από μόνο του, για να δω τα βολτ της μπαταρίας.
Εγώ άλλαζα μπαταρία στα περίπου 3,53 όσο έκοβαν και τα άλλα μοντάκια.

Για τα misfire που λες, δει έιναι καλό να συμβαινουν μετά από μόλις 3 μήνες χρήσης.
Θα το δούμε και αυτό.

Edit:
Το μενού έδειξε την μπαταρία στα 3,44 και δεν τη έκοψε.
Βάζοντας την μπαταρία για φόρτιση, ο φορτιστής την έδειξε στ 3,51.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2021, 20:43 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2021, 02:46 »
Πολύ καλο μοντάκι, εγκρίνω

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2021, 12:27 »
Καλό μοντάκι, οι βίδες την πρωτη εβδομαδα γίνανε ασημενιες και στα 2 μαυρα που εχω, και σε αλλα 2 που πεσανε στα χερια μου κουνιούνταν οι πόλοι. Ποιότητα κατασκευής κομψί κομψά...

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2021, 12:49 »
Εγώ έχω το leather white και είναι σαν την πρώτη μέρα.Αγορά 30/08

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2021, 13:01 »
Ε αυτο άβαφες βίδες έχει, ασημένιο είναι.  :) Μακάρι να το βγάζανε και σε άλλα χρώματα δέρματος το ασημένιο.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2021, 14:17 »
Α καλά...και στα τρία (αγορά 16/9) οι δύο πάνω αριστερά και δεξιά βίδες, ξέβαψαν...

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2021, 23:36 »
1. Καπάκι μπαταρίας πιο ψεύτικο και από καπάκι σε παιχνίδι που κέρδισες σε πασχαλινό αυγό.
2. Ξεβάφει η μλκια!
3. Πάρτε το ασημένιο.
4. Δυστυχώς το ασημένιο έχει μόνο αυτό το κακάσχημο άσπρο δέρμα.
5. Δεν έχω παρατηρήσει να κόβει στα 3.5.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 27, 2021, 16:39 »
Ένα περίεργο...

Αν μετά το πάτημα του fire button φέρετε κοντά στο αυτί σας το μοντάκι, θα ακούσετε μια σειρά από κλικ!
Από 9 μέχι 15!
Σε τρία μοντάκια διαπιστωμένο.

Τι λένε γι' αυτό οι πλακετολόγοι-τσιπολόγοι συνατμιστές [member=6669]camber[/member] [member=10440]microchip[/member];
Στα 20 κλικ ...σκάει; :))

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 27, 2021, 20:11 »
Άλλαξε mode από f0 σε κανονικά watt και δες αν συνεχίζει να το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 28, 2021, 17:41 »
@camber

Καλή σκέψη...
Το γύρισα σε Power (Wattage), αλλά το κάνει και εκεί.

Λες και χρονομετρά κάτι...
Το περίεργο όμως είναι πως στα τρία μοντάκια τα κλικ δεν είναι ίδια σε αριθμό.
Ίσως να σχετίζεται με τις διαφορετικές αντιστάσεις που χρησιμοποιούμε.

Το ένα με την 1,0 Ωμ στα 20 W, το άλλο με την 0,8 στα 13 και το τρίτο με την 1,2

Αποσυνδεδεμένος nirma

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 28, 2021, 22:29 »
Ασχετο, δεν έχω το z80 (αν και μου αρέσει και σκοπεύω να το αποκτήσω) αλλά σε ένα sbs που έχω το techmod της kizoku κάνει ακριβώς το ίδιο περίεργο τικ τακ σαν χρονομετρηση μετά από κάθε τζούρα και για την ακρίβεια το κάνει μέχρι να σβήσει η οθόνη του... Πραγματικά δεν γνωρίζω γιατί υποθέτω όμως από την πρώτη στιγμή που το χρησιμοποίησα και το παρατήρησα ότι έχει να κάνει καθαρά με την πλακέτα και διαβάζοντας τώρα το εδώ νήμα φαντάζομαι ότι προφανώς υπάρχει κάποια σειρά πλακετων που λειτουργούν έτσι άσχετα μάρκας και mod. Αν κάποιος ξέρει πραγματικά αληθινές τεχνικές λεπτομέρειες καλά θα ήταν να μάθουμε κάτι παραπάνω. Υ. Γ... Το τικ τακ είναι αθόρυβο τουλάχιστον στο kizoku σε βαθμό που μόνο όταν το κολλήσεις στο αυτί και σε πολύ ησυχία το ακούς, κοινώς σε κλασσικές συνθήκες δεν το καταλαβαίνεις καν 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 29, 2021, 09:54 »
Η αιτία του θορύβου μπορεί να διαφέρει από mod σε mod.

1. Κάποια mod στέλνουν στην έξοδο παλμική ισχύ (PWM) που η συχνότητα τους είναι στο ακουστικό φάσμα (20-20.000Hz).
2. Θόρυβος μπορεί να προκληθεί από το κύκλωμα ρύθμισης τάσης και ιδιαίτερα το πηνίο. Σε κάποια mod το πηνίο στερεώνεται με κόλλα για αποφυγή κραδασμών σε άλλα όχι.
3. Κάθε mod στέλνει παλμούς χαμηλής τάσης για να διαβάσει την αντίσταση που ανάλογα με τη συχνότητα τους μπορεί να γίνουν αντιληπτοί.
4. Ελλαττωματική αντίσταση ανίχνευσης ρεύματος (current shunt resistor) αν κι εκεί ο ήχος θα είναι υψίσυχνος και όχι σαν να σου χτυπάει την πόρτα ο Άγιος Πέτρος.
5. Μάλλον κάτι ήξεραν οι Κινέζοι και το ονόμασαν cool fire.

Εκτός της περίπτωσης 4 δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του mod πέραν του αισθητικού.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 29, 2021, 12:55 »
[member=6669]camber[/member]

Ευχαριστούμε πολύ για την ανάλυση των αιτιών που πιθανόν να προκαλούν το τικ τικ.

Μπααα...ούτε καν αισθητικού.
Όπως λέει και ο [member=23245]nirma[/member], πρέπει να το φέρεις στο αυτί σου και σε πλήρη ησυχία για να το ακούσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110795 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159974 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515427 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530858 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41015 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet