vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, tibolaso, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, lounik, maprix

Twitter

BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« στις: Ιανουαρίου 09, 2021, 17:55 »


Ο Bishop είναι ένας μικροσκοπικός ,για τη χωρητικoτητα του των 4ml ,22αρης ατμοποιητης που ο τροπος λειτουργιας του είναι βασισμενος στη φιλοσοφια των Flash E Vapor (πλευρικος αερας,τροφοδοσια υγρου από πανω) και διατειθεται στα τρια χρωματα που φαινονται από πανω (Stainless steel,Gunmetal,Black).



Στη συσκευασια του εκτος από τον ατμοποιητη με το φιμε τζαμακι (γυαλι) και τα 1,2mm πινακια περιορισμου του αερα κουμπωμενα,θα βρουμε:
Ένα εγχειριδιο οδηγιων γραμμενο στα Αγγλικα και σε δυο άλλες γλωσσες.
Ένα ανταλλακτικο διαφανο τζαμακι.
Ένα κατσαβιδακι.
Ένα σακουλακι με ανταλακτικα λαστιχακια και δυο βιδακια για τα posts.
Τρια σακουλακια με πινακια περιορισμου του αερα: 2x0.8mm  , 2x1mm, 1x0mm(blind,χωρις τρυπα) για να εναλλασουμε ανα δυο ωστε να βρουμε τη τζουρα που μας ικανοποιει.
Αποτελειται από πεντε κομματια μαζι με το επιστομιο (το deck δε χρειαζεται να το λυσουμε ποτε αφου το κατω  από το χωρο που στηνουμε την αντισταση δεν ερχεται ποτε σε επαφη με τα υγρα μας η υπολλειματα αυτων).



Ένα πληρες σχεδιαγραμμα των μερων του ατμοποιητη είναι το παρακατω:



Για να λυσουμε τον ατμοποιητη,τον βιδωνουμε καλα σ’ένα μοντακι η σε μια βαση με σπειρωματα και τραβαμε προς τα πανω για να ξεκουμπωσει η εξαγωνη βαση του deck από την εξαγωνη υποδοχη της (με υπομονη την πρωτη φορα και το λεω αυτό γιατι στον δικο μου ηταν αρκετα σφιχτο).Τα υπολοιπα μερη του ατμοποιητη είναι βιδωτα με λαστιχα.
Είναι πολύ σημαντικο μετα το πλυσιμο και  πριν τον συναρμολογησουμε να λιπανουμε καλα όλα τα λαστιχακια με VG για να δουλεψουν όλα όπως πρεπει και να μην κινδυνεψει το τζαμακι (εγω βαζω λιγη VG σ’ένα καπακι και βουταω μεσα μια μπατονετα).
Τα πινακια περιορισμου του αερα ξεκουμπωνουν σπρωχνοντας από τη μεσα μερια του χωρου ατμοποιησης  και συγκρατουνται από δυο μικρα o-rings.
Τα βαμβακια μας τροφοδοτουνται με υγρο από πανω,από δυο τρυπιτσες 1.1mm που καταληγουν σε δυο  ‘’τσουτσουνακια’’ με σχισμες :laugh1: (κατι αντιστοιχο δηλαδη με τα wicks στον FEV μονο που εδώ είναι ενσωματωμενα).



Στο κατω μερος του deck παρατηρουμε δυο γουβες πανω και κατω από ‘κει που θα στησουμε την αντισταση.Αυτες συμφωνα με τον κατασκευαστη εχουν σχεδιαστει για να γινεται καλυτερος ο στροβιλισμος του αερα μεσα στο deck και λειτουργουν και σαν αποθηκες τυχων υπολλειματων υγρου.
Το στησιμο της αντιστασης του ατμοποιητη και το βαμβακωμα του είναι πανευκολα αφου στο deck υπαρχουν οι υποδοχες για να καθισει το αξονακι με την αντισταση και κατοπιν το βαμβακι μας.Υπ’οψιν ότι η αντισταση πρεπει να είναι στριμμενη αριστεροστροφα.



Το γεμισμα με υγρο αναπληρωσης,κλασσικα όπως και στο FEV, γινεται μονο από κατω.



Κατά την προσωπικη μου αποψη (μετα από μιας βδομαδας και κατι,λιωσιμο) είναι ενας τιμιος ατμοποιητης, στην μεσαια κατηγορια κοστους,με καλη γευση και χτυπημα.Η τζουρα του είναι εντελως αθορυβη.Για διαρροες δεν υπαρχει λογος να συζητηθει αφου λογω της κατασκευης του είναι πρακτικα αδυνατον να εχουμε.Σε μια απ’ευθειας αναμετρηση όμως με κλωνο FEV, από αποψη συνδιασμου γευσης-χτυπηματος ,δε νομιζω οτι θα μπορουσε να σταθει.Τον σωνει καπως το γεγονος ότι είναι μικρουλης ,ομορφουλης και η καταναλωση του είναι σαφως μικροτερη απ’αυτή του FEV.
Προσωπικη εκτιμηση  ότι αποδιδει καλυτερα με τη μια τρυπα αερα βουλωμενη.Εγω κατεληξα με το 1.2mm πινακι απ’τη μια μερια και από την άλλη το σφραγισμενο (όπως και στο FEV δηλαδη).

Παρακατω ένα στησιμο που μου αρεσει,με Ni8o 0,32mm συρμα και 2mm πυρηνα





Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 09, 2021, 18:36 »
μπραβο αχιλλεα αντικειμενικα λιτα και ομορφα

Αποσυνδεδεμένος thebull

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 09, 2021, 18:47 »
Πολύ ωραία και αντικειμενική παρουσίαση, ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 09, 2021, 19:02 »
Μπράβο Αχιλλέα, πολύ καλή παρουσίαση :thumpup:

Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 09, 2021, 19:43 »
Σ' ευχαριστώ για την σαφή και περιεκτική παρουσίαση! 
Άλλος ένας ατμοποιητής στα χνάρια του Flash e vapor, που απ' ότι φαίνεται, ούτε κι αυτός καταφέρνει να τον ξεπεράσει. 

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 10, 2021, 11:58 »
Οσοι τον εχετε ηδη στην κατοχη σας η σκοπευετε να τον αγορασετε να εχετε υπ'οψιν οτι τα τζαμακια σπανε για πλακα και προς το παρον δεν υπαρχουν ανταλλακτικα περαν αυτου που υπαρχει στη συσκευασια.
Τεσσερα χρονια και κατι ατμιστης εχω σπασει δυο τζαμακια και αυτα ηταν απο πεσιμο.
Σημερα μετα απο πλυσιμο του Bishop αφου εβαλα VG στο o-ring του top cap πηγα να το κουμπωσω και χωρις να το ζορισω καθολου εσπασε.Δυστυχως δεν ταιριαζει κανενα απο αλλους ατμοποιητες που εχω και αναγκαστηκα να βαλω το φιμε με το φοβο μη μου σπασει κι αυτο.


Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 10, 2021, 12:19 »
Τον είχα στα υπόψιν αλλά έχω ακούσει κ εγώ ότι ύστερει κ σε γεύση κ σε χτύπημα σε σχέση με τον Fev όποτε μάλλον δεν θα προχωρήσω σε αγορά του !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 10, 2021, 12:30 »
Αν εχεις ηδη τον FEV μεινε εκει που εισαι.Κι εγω με την ιδεα οτι θα ειναι ενας μικρος FEV προχωρησα στην αγορα του αλλα δυστυχως δεν ειναι.Δεν ειναι κακος ατμοποιητης,απλα δεν ειναι FEV.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 10, 2021, 12:34 »
Για τους ίδιους λόγους με εσένα τον σκεφτόμουν ... αλλά μάλλον θα παραμείνει σκέψη !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 10, 2021, 15:11 »
Παίδες θα διαφωνήσω ότι υστερεί σε γεύση και χτύπημα με τον FEV. Δίνει τελείως διαφορετική άποψη στα υγρά. Δεν ξέρω αν είναι επειδή έχει μικρότερο θάλαμο ατμοποίησης, ή γιατί έχει ελαφρώς θολωτή καμπάνα, αλλά τα κασταρντ μου τα βγάζει πιο ωραία από τον FEV.

Θα συμφωνήσω όμως για τα τζαμακια που τρέμει το φυλλοκαρδι μου κάθε φορά που το πλένω και μου έσπασε ήδη το ένα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 10, 2021, 15:12 »
Μπραβο, τίμια παρουσίαση.

Προσωπικη εκτιμηση  ότι αποδιδει καλυτερα με τη μια τρυπα αερα βουλωμενη.
Το ιδιο πιστευω για ολους τους fevοειδεις

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 10, 2021, 21:51 »
Ίδια εκτίμηση υπάρχει από αρκετά μέλη και του Facebook group του The Vaping Gentlemen Club, ότι δηλαδή αγαπάει περισσότερο τα γλυκά υγρά ή ότι αναδεικνύει περισσότερο τις γλυκές ή φρουτωδεις νότες των καπνικών. Καθόλου κακό κατά την προσωπική μου εκτίμηση και τα γούστα μου αν ισχύει.

Τον περιμένω κι εγώ από εβδομάδα.

Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 12, 2021, 17:49 »
Έφτασε κι ο δικός μου. Πολύ smooth  τζούρα. Καθαρά mtl ατμοποιητης.
FEV δεν εχω για να συγκρίνω, αλλά κατά την γνώμη μου ο bishop είναι πολύ καλός.
Συγκριτικά με purity plus που έπαιζα τον τελευταίο περίπου χρόνο, εχει λιγότερο χτύπημα ο bishop.
Στήσιμο και αλλαγή βαμβακιού απλά αστεία, μακράν ο ποιο εύκολος επισκευασιμος που ειχα ποτέ μου.
Όσον αφορά την γεύση δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να σχολιάσω (συνήθως κάνω βάση), αλλά λίγο lemon tart που δοκίμασα μου άρεσε.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 03, 2021, 21:15 »
Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να βρω στον Bishop είναι ο τρόπος που γεμίζει υγρό αναπλήρωσης από κάτω. Το οποίο για κάποιους (και ιδίως για μένα) που έχουν συνηθίσει να κάνουν refill από το πάνω μέρος είναι κάπως άβολο.
Εντάξει δεν είναι κάτι τραγικό απλά δεν ξέρω αν αυτό το βάλε-βγάλε είναι πρακτικό.
Το drip tip το έβγαλα και έβαλα κάποιo δικό μου (κλάιν μάιν)
Τα pin του αέρα δεν τα δοκίμασα και έχω αυτά που φοράει επάνω.

Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικός. Άρχισα να καταλαβαίνω τι γεύση έχουν τα υγρά μου, χωρίς υπερβολή.
Διαρροές δεν γίνεται να έχει, στήσιμο ότι πιο απλό έχω δει, 4ml υγρό, μικρός και όχι γκουμούτσα, αθόρυθος και πολύ καλή απόδοση της γεύσης (σε 2άρι πυρήνα έστριψα kanthal 0.28mm με αντίσταση 1.4ΩΜ), εύκολη αλλαγή αντίστασης χωρίς να αδειάσεις υγρά.
Στα χρήματα που έδωσα (43 ευρώ) νομίζω ότι είναι value for money.

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 03, 2021, 22:49 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Σε εψησα τελικά με το άλλο το ποστ;; :-)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2021, 01:05 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110510 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159741 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303214 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12791 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801583 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet