vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

326 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Nikrom, treloneritis, manoslykos, xsad, Βασίλης1966

Twitter

SUPBOX by SXK

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
SUPBOX by SXK
« στις: Οκτωβρίου 18, 2020, 11:26 »




Καιρο τωρα εψαχνα ένα μοντακι side by side (που η μπαταρια είναι διπλα στον ατμοποιητη)σαν το Zero Nega 2 που να ‘’κρυβει’’ αρκετα τους ψηλους ατμοποιητες,να εχει προστατευτικο πλαστικο ,για να τους προστατευει καπως σε περιπτωση πτωσης και η τιμη του να είναι προσιτη.Ολα τα παραπανω τα βρηκα στο Supbox που η τιμη του κυμαινεται στα 70 ευρω (με τη SEVO- 70 πλακετα φυσικα) και προχωρησα στην αγορα του.Παραδοξως παρολο που η SXK ειδικευεται σε κλωνους,το συγκεκριμενο μοντακι δεν είναι κλωνος αν και το ονομα του παραπεμπει στο ονομα της εταιριας που κατασκευαζει το Zero Nega (Supbox-Sunbox).

Το Supbox δεν είναι μονο ένα Side By Side (SBS) μοντακι αλλα και μια συσκευη που δεχεται όλα τα Pod του Billet Box.Μαλιστα στη συσκευασια του περιεχεται ένα τετοιο Pod της SXK με δυο αντιστασεις(η μια είναι κουμπωμενη στο Pod) ,προτατευτικο πλαστικο, ανταπτορας  και επιστομιο 510.Παρακατω δε θα επεκταθω σ’αυτή τη λειτουργια του Supbox μιας και δεν ηταν αυτος ο σκοπος της αγορας του.
Το unboxing (ξεκουτιασμα) το εκανα στο καταστημα που το αγορασα αφου παρακαλεσα τα προθυμα παιδια που δουλευουν εκει να μου κανουν τη μετατροπη από AIO (όλα σε ένα) συσκευη (ετσι ερχεται στο κουτι) σε SBS μοντακι.Αυτο, γιατι για να βγει ο ανταπτορας που δεχεται τα ποντακια και να μπει η ψυκτρα 510 που δεχεται τους ατμοποιητες χρειαζεται ειδικο εργαλειο(τσιμπιδα με πολύ μυτερα ακρα) που δεν υπαρχει στη συσκευασια και δεν ηθελα να ψαχνομαι με πατεντες.



Στη συσκευασια εκτος από τη συσκευη σε AIO μορφη περιλαμβανονται:
1 σακουλακι λαστιχακια για το ποντακι,1 επιστομιο,1 ψυκτρα για τη μετατροπη σε μοντακι,το προστατευτικο πλαστικο γι’αυτή τη μορφη,1 εγχειρηδιο χρησης στα Αγγλικα,ένα καλωδιο μινι USB-USB για φορτιση- αναβαθμιση και ένα καρτελακι που δειχνει τα ειδη Pod που είναι συμβατα με τη συσκευη.

Το μοντακι λειτουργει με μια 18650 μπαταρια και το καπακι της είναι αυτό που συγκρατει το πλαστικο προστατευτικο (cage) στην κυριως συσκευη.Καποιοι παραπονιουνται ότι τα σπειρωματα στο καπακι και στο σωληνα της μπαταριας είναι καπως αγρια αλλα στην πραγματικοτητα το ελατηριο του πολου στον πατο του σωληνα είναι σκληρο με αποτελεσμα  βαζοντας τη μπαταρια στη θεση της και σφιγγοντας το καπακι να ζοριζονται τα σπειρωματα.Εγω κανω αυτό που κανω και στα Pico μου.Οταν σφιγγω η ξεσφιγγω το καπακι το πιεζω ταυτοχρονα προς τα κατω τοσο οσο να μην αισθανομαι τα σπειρωματα να ζοριζονται.Οι βιαστικες και ατσαλες κινησεις μπορουν ευκολα να αποβουν μοιραιες για τα σπειρωματα στο καπακι και το σωληνα.

Το μοντακι δεχεται με το προστατευτικο πλαστικο κουμπωμενο,ατμοποιητες διαμετρου μεχρι και 24mm εκτος περιπτωσεων όπως ο MD που στο σημειο του airflow ring υπερβαινει αυτό το οριο (πρεπει να βγει το προστατευτικο,να βιδωθει ο ατμοποιητης και να μπει το προστατευτικο μετα…μεγαλη μανουβρα).Χωρις προστατευτικο δεχεται ανετα ατμοποιητες διαμετρου μεχρι και 26mm όπως είναι ο IJOY EXO (παρακατω οι φωτογραφιες).

Φτανω στο σπιτι,μετα την αγορα του,βιδωνω τον Tripod πανω του,βαζω μια μπαταρια και αναβει από κατω η φωτεινοτατη και ευδιακριτη οθονη του.Ρυθμιζω τα Watt και προσπαθω να βρω τροπο να το κρατησω σταθερα  ώστε να παταω το κουμπι,το οποιο πολύ λιγο εξεχει από τη συσκευη,με τον αντιχειρα ,όπως εχω συνηθισει από τα αλλα μοντακια.Απογοητευτηκα γυρνωντας γυρω γυρω το mod και τελικα βρηκα τη λυση χουφτωνοντας  το και πατωντας το κουμπι πυροδοτησης με τον μεσο η τον παραμεσο.Εχει πραγματικα πολύ ωραιο σταθερο κρατημα και τα πλαστικα του εχουν  ψιλοσαγρε αισθηση.



Τα ρευματα που δινει (σε Watt mode που είναι και το μονο που μ’ενδιαφερει)είναι αναμεσα στα αγρια ρευματα των Aegis και τα ηπια ρευματα των Pico (και τα δυο αγαπημενα).

Με 5 κλικ του πληκτρου πυροδοτησης (fire) η συσκευη αναβει,με 5 κλεινει.Εδω να πω την ιδιοτροπια του…δεν είναι όπως εχουμε συνηθισει με τα αλλα μοντακια τα 5 αποτομα κλικ...πρεπει λιγο να μαθουμε σε πιο αργο ρυθμο των 5 πατηματων.Την πρωτη φορα που προσπαθησα να το απενεργοποιησω  νομιζα ότι ηταν ελλατωματικο.

Με 3 κλικ του fire μπαινουμε στο μενου των επιλογων του τροπου ατμισματος.Με τα κουμπια συν-πλην επιλεγουμε και με το fire επιβεβαιωνουμε την επιλογη μας αναμεσα σε:
Ni-Ti-SS-WATT-MECH
Δε θα γραψω τιποτα για τις ρυθμισεις του ελεγχου θερμοκρασιας ουτε με το MECH  μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε και ουτε σκοπευω.Μονο για το Watt mode θα γραψω.
Με τα πληκτρα συν-πλην επιλεγουμε τα Watt που θελουμε να ατμισουμε.

Για να κλειδωσουμε την επιλογη μας και να μην μπορουμε καταλαθος να την αλλαξουμε (αν και είναι λιγο απιθανο να συμβει αυτό εκει που βρισκονται τα κουμπια) κραταμε πατημενα τα πληκτρα συν-πλην για 3 δευτερολεπτα.Για να ξεκλειδωσουμε,κανουμε το ιδιο.

Για να μπουμε στο μενου επιλογων παταμε ταυτοχρονα το fire και το πλην και εμφανιζονται οι εξης επιλογες:
NUMBER OF PUFFS:  για να μηδενισουμε η να απενεργοποιησουμε τον αριθμο τζουρων που εμφανιζεται στην οθονη.
TASTE ADJUSTMENT : δεν εχω ασχοληθει καθολου μαζι του ακομα.
SCREEN OFF : για να μπουμε σε λειτουργεια αποκρυψης της οθονης ενώ μπορουμε να συνεχισουμε να ατμιζουμε.Εδω υπαρχει ένα μεγαλο φαουλ από την εταιρια.Σε όλα τα αλλα μοντακια που εχω,αφου μπεις σε λειτουργια αποκρυψης όταν πατας και αφηνεις το fire η οθονη αναβει για μερικα δευτερολεπτα για να μπορεις να δεις τη σταθμη της μπαταριας ας πουμε.Στο Supbox δεν αναβει καθολου.Πρεπει να ξαναμπεις στο μενου για ν’αναψει.
SCREEN ROTATION: για να αντιστρεψουμε την οθονη.Αλλο ένα φαουλ.Η οθονη αντιστρεφεται,τα πληκτρα συν-πλην όχι.

Για να βγουμε από το μενου επιλογων παταμε δυο φορες το fire.

Σε γενικες γραμμες είναι ένα πολύ καλο και ευχρηστο μοντακι που όπως όλα τα πραγματα στη ζωη εχει και αυτο τα ελλατωματα του.
Δε μου αρεσε το ότι για να γεμισω τους περισσοτερους ατμοποιητες πρεπει να τους βγαλω από το μοντακι (μπρος στα καλλη τι’ν ο πονος).
Δε μου αρεσε το τελειωμα του πλαστικου,εκει που βρισκεται η οθονη,είναι καπως κοφτερο (μπορει να επιχειρησω να το λιμαρω λιγο με καμμια λιμα νυχιων).
Δεν εχει τρυπες διαφυγης αεριων για τη μπαταρια (το Τζελα Δελτα δεν εχει φουγαρα) που δεν ξερω κατά ποσο αυτό είναι επικινδυνο.Αν μπορει ο @camber παρακαλω,ας κανει έναν κοπο να μας διαφωτισει.

Το ξερω ότι η παρουσιαση μου είναι ελλειπης.Ελπιζω να βοηθησα καπως.








Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 18, 2020, 12:14 »
Ωραία η παρουσίαση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 18:06 »
Απορω με τον εαυτο μου,πως δε σκεφτηκα νωριτερα  ότι δεν είναι απαραιτητο να τοποθετηθει  η ψυκτρα  αφου και το κατω σπειρωμα 510 ειναι.Κοιταξτε πως ’’εξαφανιζεται’’ ο FEV χωρις αυτην.




Και μια φωτογραφια διπλα διπλα με το Pico 25 και τον Doggy 2k18 (ιδιο υψος με τον 2k16) που είναι ο πιο κοντος μου ατμοποιητης,για να καταλαβετε το μεγεθος της αποκρυψης.





Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 26, 2020, 21:04 »
Αναρωτιέμαι μπορεί να γίνει αναπλήρωση υγρού σε κανονικό boro tank χωρίς να βγει απο το μοντακι;; Εχει χώρο να κατέβει το τζαμάκι για να γεμισουμε υγρο;;;; :hmmm: Χωρις να βγει το προστατευτικο βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 28, 2020, 17:33 »
Απαντωντας στην ερωτηση του φιλου [member=4424]striftos[/member] ,σε άλλο νημα,για το αν είναι αρκετά ποιοτική η κατασκευή του για να διαιολογήσει τα περίπου 120 ευρώ που κάνει η DNA έκδοση και αφου το εχω πλεον λειωσει στη χρηση το μοντακι (εχω μηδενισει το κοντερ των 10000 puffs τουλαχιστον 5 φορες) θα πω ότι, για μενα, όχι δεν τα αξιζει.Απο 70 ευρω και κατω είναι μια χαρα η τιμη του με τη sevo 70 την πλακετα.
Εχει τα προβληματακια του.Οπως ειχα γραψει παραπανω το τελειωμα του πλαστικου στη βαση του mod,στο δικο μου τουλαχιστον,ηταν κοφτερο και αναγκαστηκα να το λειανω με λιμα νυχιων για να μη μου κοβει το μικρο δαχτυλο που βαζω από κατω για ασφαλεια όταν το κραταω.Το κουμπι πυροδοτησης (fire) εχει πολύ μικρη διαδρομη,δεν κανει καθολου το χαρακτηριστικο κλικ που εχουμε συνηθισει στα αλλα μοντακια και χρειαζεται αρκετη πιεση.Η ενεργοποιηση-απενεργοποιηση με τα 5 κλικ, μπορει να γινει πολύ εκνευριστικη (στα 3 κλικ και στα 2 που χρειαζονται για την περιηγηση στα menu δεν υπαρχει προβλημα).Κατα το ατμισμα παντως το κουμπι το συνηθισα και μ’αρεσει κιολας που δεν κανει ‘’φασαρια’’ .Δεν αποκλειεται βεβαια τα παραπανω να ετυχαν στο δικο μου γιατι σε οσα reviews εχω δει,δεν αναφερονται.
Κατά τ’αλλα είναι μια συμπαγης,βαρια και stealthy κατασκευη με απιστευτη εργονομια που δε θελω να την αφησω απ’τα χερια μου (πρεπει να το κρατησει κανεις στο χερι του για να  καταλαβει τι εννοω) αλλα  120 ευρω και την πιο ακριβη πλακετα που υπαρχει  να ειχε δε θα τα εδινα.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 29, 2020, 13:25 »
Ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα.  Δυστυχώς αυτό περίμενα να ακούσω.

Μου αρέσει τόσο στην εμφάνιση όσο και στη χρηστικότητα του, και θεωρώ ότι άμα το πάρω δεν θα ασχοληθώ με άλλο μοντάκι για αρκετό καιρό.  Αν είναι όμως να δώσω 100€+ τότε πρέπει να έχει και την ανάλογη ποιτότητα κατασκευής.  Δυστυχώς δεν πρόλαβα την προσφορά των 55€ που είχα βρει.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την DNA έκδοση, το provapes.com το έχει 85,5 λίρες και 6 λίρες μεταφορικά, μέχρι και αύριο 30/11.  τελικά ούτε 110€ βγαίνει.

Για το τυπικό της υπόθεσης παραθέτω και την αρχική μου ερώτηση σε άλλο νήμα: 

Παράθεση
[member=19199]axilleaspro[/member][/color][/url] αυτό που έχω βάλει στο μάτι για να σταματήσω για λίγο καιρό να τρώγομαι για ψώνια ειναι το supbox που παρουσίασες σχετικά πρόσφατα.

Επειδή ομως δεν το πρόλαβα σε ιδιαίτερα καλή τιμή, εχω την εξής ερώτηση: είναι αρκετά ποιοτική η κατασκευή του για να διαιολογήσει τα περίπου 120 ευρώ που κάνει η DNA έκδοση? 

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 30, 2020, 11:03 »
Εχω να κανω μια ερωτηση στους ηδη κατόχους.
Μετα απο ωρα αν το πιασεις να ατμισεις εχει νοιωσει κανείς στο πρωτο πατημα πολυ δύναμη;; Κατι σαν boost.
Και μετα βεβαια νορμαλ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 30, 2020, 18:02 »
Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.Νομιζω ''πυροβολαει'' συνεχεια το ιδιο.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 30, 2020, 18:12 »
[member=6759]white varadero[/member] ίσως να είναι και η αντίσταση σου, ειδικά αμα χρησιμοποιείς ατσάλι.  Μπορεί να έχεις διακυμάνσεις στα Ω σου και για μια στιγμή να δίνει περισσότρα βολτ.

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 30, 2020, 19:17 »
Βρήκα λύση σε αυτό.
Αφαίρεσα εντελως τον ανταπτορα και το προβλημα λυθηκε.
Προφανώς ο ενδιάμεσος αντάπτορας 510 δημιουργεί ενα θέμα με μεταβολές.
Απο την ωρα που τον αφαίρεσα (ετσι κι αλλοιως fev δουλεύω) ολα καλά.
Τιμή αντίστασης σταθερή και δεν ξανάνοιωσα το boost που εγραψα αρχικα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 23, 2021, 17:06 »
Καλησπέρα. Έχει παρατηρήσει κάποιος λανθασμένη μέτρηση αντίστασης με boro tank και vapeshell?
Ενώ έχω αντίσταση 0.8 αν το αφήσω για λίγη ώρα και μετά ξανά πατήσω δείχνει 1.2 -1.5 αντίσταση

Ο ατμοποιητης είναι κομπλέ. Τον κάνω τεστ πριν τον βάλω πάνω. Όλα κουμπώνουν κανονικά.

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2291
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 23, 2021, 19:47 »
...Παραδοξως παρολο που η SXK ειδικευεται σε κλωνους,το συγκεκριμενο μοντακι δεν είναι κλωνος...  
Διαβάζω πως η SXK έχει εξαγοράσει, ή τέλος πάντων έχει μιά "ειδική σχέση" με την ULTRONER (κινέζικη εταιρεία hi-endish mods για όσους δεν την έχουν ακούσει).
Αν αληθεύει, βλέπω να μπαίνει σαν γερός παίχτης στον χώρο των mods.

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 18, 2021, 07:45 »
Απο χτες που εχω στην κατοχή μου το supbox αλλά επιτέλους με dna πλακέτα,εχω να γράψω πως για εμένα αξίζει τα 120 ευρώ το mod.
Για την ευχρηστία του για την πλακέτα του αλλά και για τον επαναστατικό τρόπο που γίνεται πολλά μαζί σε ενα.
Κάποιος πιο πανω ρώτησε εαν μπορούμε να γεμίζουμε υγρό με boro tank. Ναι μπορούμε. Το τζαμάκι κατεβαίνει τόσο ωστε να γεμίσουμε.
Πριν απο αυτό το είχα στην κατοχή μου τέσσερεις φορές προσπαθώντας να συνηθήσω το ατσαλο ρεύμα που διπνει η αλλη πλακέτα. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Και αν και βλέπω οτι δεν παίζει ρόλο για πολλούς εδω μέσα το ρεύμα,για εμένα παίζει και πολύ μεγαλο μάλιστα. Ισως γιατί χρησιμοποιώ ενα υγρό πολλά χρόνια και μπορώ να καταλάβω διαφορά ακόμη και στην γεύση βάση πλακέτας.





Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 18, 2021, 12:52 »
Η αγορά του από ποιό κατάστημα έγινε???

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: SUPBOX by SXK
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 18, 2021, 13:55 »
Απο συνατμιστη το πήρα.Δεν γνωρίζω ποιο κατάστημα και αν το εχει φέρει Ελλάδα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2021, 09:24 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 956 110847 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:36
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160064 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515463 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146508 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303344 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12819 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530900 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801713 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41035 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet