vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 3 χρήστες
sakissalonika, Jorge, camber

Twitter

Lost Vape Thelema

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Lost Vape Thelema
« στις: Σεπτεμβρίου 28, 2020, 22:43 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την LOST VAPE)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Μια αληθινά high end όλα-σε-ένα συσκευή.


Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από zinc alloy, έχει διαστάσεις 101×35.3×29.4mm και ζυγίζει 152g.
Έχει ενσωματωμένη μπαταρία 3000mAh, μπορεί να παίξει από 5 μέχρι 80W και διαβάζει αντιστάσεις μέχρι 0.12Ω.
Έχει μία TFT οθόνη 0.96 ιντσών για όλες τις λειτουργίες και μπορεί να φορτίσει μέσω μιας θύρας USB Type-C.
Tο ποντ έχει χωρητικότητα υγρού 4ml.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, δύο αντιστάσεις, ένα δεύτερο MTL επιστόμιο,
ορινγκ, ένα καλώδιο USB Type-C και το μάνουαλ της συσκευής.

Οι δύο αντιστάσεις που έρχονται με τη συσκευασία είναι η Ultra Boost M1 Clapton mesh στα 0.3Ω
και η Ultra Boost M4 mesh στα 0.2Ω.


Το μοντ πωλείται στα παρακάτω εννιά χρώματα.




Τα δύο επιστόμια που δίνει η εταιρεία με το Thelema είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που έχει το Gemini Hybrid που έκανα παρουσίαση χθες. Σχετικά αδιάφορο το φαρδύ και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το στενόμακρο για το MTL. Το θετικό και εδώ ότι είναι τύπου 510 οπότε μπορούμε να τα αλλάξουμε και να βάλουμε ότι μας βολεύει.

Στο ποντ τώρα, η τάπα σιλικόνης στην τρύπα αναπλήρωσης υγρού γράφει "OILING" και σε συνομιλία που είχα με την υπάλληλο που μιλάω μαζί της πάντα στο support μου είπε ότι ήδη το έχουν αλλάξει και στο τελικό προϊόν θα γράφει "OPEN" όπως θα έπρεπε από την αρχή. Ευτυχώς, γιατί ειδικά στην Αμερική σίγουρα θα είχαν θέμα γιατί το oiling παραπέμπει σε λάδια και άντε να βγάλεις άκρη.


Το ποντ είναι αρκετά φιμέ και ενώ μπαίνει όλο μέσα στη συσκευή στη μπροστά μεριά η συσκευή έχει μια τρύπα για να βλέπεις πόσο υγρό έχει μέσα ή έτσι νόμιζαν γιατί και εδώ όπως και στο Gemini Hybrid θέλει να έχεις λάμπα από πάνω για να μπορέσεις να διακρίνεις το υγρό μέσα από τη τρύπα χωρίς να βγάλεις το ποντ από τη θέση του. Η τάπα σιλικόνης είναι πάρα πολύ μαλακή αλλά κουμπώνει πάρα πολύ καλά οπότε όσο και να το πείραζα με το δάχτυλο για να δω αν θα ανοίξει αυτό δεν έγινε. Η τρύπα αναπλήρωσης είναι αρκετά μεγάλη και δεν είχα θέμα στην αναπλήρωση. Το ποντ συγκρατείται στη θέση του με τέσσερις πολύ δυνατούς μαγνήτες και μάλιστα θέλει να βάλεις λίγο δύναμη όταν θες να το βγάλεις οπότε και δεν υπάρχει περίπτωση να βγει καταλάθος ή να σου πέσει.


Οι αντιστάσεις όπως και η RBA κεφαλή που χρησιμοποιεί το Thelema είναι ίδιες με αυτές του Gemini Hybrid και έχουμε πάλι και ένα παρόμοιο δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα. Στις sub ohm αντιστάσεις έχουμε μια μεγάλη σχισμή και μια στρογγυλή τρύπα για να διαλέξουμε και στις MTL δύο στρογγυλές τρύπες, η μία μικρότερη από την άλλη. H αντίσταση μπαίνει απλά κουμπωτά μέσα και δυστυχώς εδώ σε σχέση με το Gemini πρέπει να βγάλουμε το ποντ από τη συσκευή για να γυρίσουμε το δαχτυλίδι του αέρα αν θέλουμε να αλλάξουμε τον αέρα. Ο αέρας μπαίνει από τις δύο σχισμές που υπάρχουν στις δύο πλευρές της συσκευής και ρυθμίζεται μόνο από το δαχτυλίδι του αέρα στο κάτω μέρος της αντίστασης.

Το Quest Chip υπάρχει και εδώ οπότε η συσκευή έχει την ίδια πλακέτα, με την ίδια οθόνη και τις ίδιες επιλογές. Αλλαγές στα χρώματα στην οθόνη, κλείδωμα των κουμπιών και εκκαθάριση του μετρητή τζουρών. Οπότε έχουμε την ίδια φωτεινή οθόνη, όλες οι ενδείξεις φαίνονται πεντακάθαρα και γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο από την οθόνη ούτε εδώ.


Τα κουμπιά είναι και αυτά πάρα πολύ καλά και σου βγάζουν μια σιγουριά όταν τα πατάς. Παίζουν ελάχιστα αν τα πειράξεις με το δάχτυλο αλλά είναι ίδια η αίσθηση όπως στα κουμπιά που έχουν τα DNA μοντάκια της εταιρείας, τα οποία τα έχω όλα τρία χρόνια τώρα αν όχι και παραπάνω και δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Οπότε θεωρώ και πιστεύω ότι και αυτά εδώ θα αντέξουν το ίδιο. Είναι αρκετά πιο μαλακά από τα αυτά του Gemini Hybrid με το κουμπί του fire να ακούγεται λίγο παραπάνω όταν το πατάς σε σχέση με τα άλλα δύο.

Εμφανισιακά η συσκευή απλά σπέρνει, είναι λες και βλέπω ένα μονομπάταρο Paranormal και είναι πάρα πολύ κρίμα που η συσκευή δεν έχει εξωτερική μπαταρία αλλά προτίμησαν να το βγάλουν με ενσωματωμένη. Έχει ακριβώς την ίδια ποιότητα κατασκευής με τα πολύ ακριβά μοντ της Lost Vape και ακόμα και η πιο μικρή λεπτομέρεια είναι άριστα κατασκευασμένη. Γενικά πιστεύω ότι αν η εταιρεία έκανε το promotion που κάνει η Poopoo στις συσκευές της, απλά δεν θα είχε εύκολα ανταγωνισμό γιατί ότι βγάζει απλά δουλεύει τέλεια και απροβλημάτιστα.


Είναι πάρα πολύ ελαφρύ, λες και κρατάω ένα Pico είναι, πολύ βολικό στο χέρι και είναι ευχάριστο ακόμα και στην υφή. Το δέρμα στο πίσω μέρος φωνάζει high end και γενικά μιλάμε για μια συσκευή που χαίρεσαι να τη κρατάς στο χέρι.

Χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος εδώ προτίμησα να παίξω με τις sub ohm αντιστάσεις και με περισσότερο αέρα και όχι τόσο με τις MTL. Όπως το Gemini Hybrid έτσι και αυτό τα πάει καλά και με τους δύο τύπους αντιστάσεων μόνο και μόνο γιατί κάθε τύπος αντίστασης έχει διαφορετικές τρύπες για τον αέρα και έχουμε και το δαχτυλίδι που τον ρυθμίζει έξτρα οπότε είναι σαν να έχουμε δύο διαφορετικούς ατμοποιητές ανάλογα την αντίσταση που θα διαλέξουμε.


Άρα για τις MTL αντιστάσεις μπορείτε να δείτε στη παρουσίαση του Gemini Hybrid και εδώ θα πω για τις sub ohm. Με φουλ ανοιχτό τον αέρα, η τζούρα που παίρνουμε δεν είναι μια φουλ ανοιχτή πνευμονική αλλά ούτε και πολύ σφικτή. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω καλύτερα οπότε θα γράψω ότι είναι μια ανοιχτή αλλά λίγο σφιχτή πνευμονική τζούρα και ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Εγώ προσωπικά βρίσκω τη τζούρα μου όταν κλείσω τη μεγάλη σχισμή και έχω ανοιχτές μόνο τις δύο στρογγυλές τρύπες. Σφιχτή και γεμάτη τζούρα, με πολύ γεύση, αρκετό ντουμάνι και απαλότητα πάνω από όλα. 

Μπορώ να το θεωρήσω μόνο σαν κάτι πάρα πολύ θετικό ότι η εταιρεία έχει μια σταθερή σειρά αντιστάσεων και βγάζει συσκευές γύρω από αυτή. Από το Orion Q-Ultra και έπειτα όλες οι συσκευές της έχουν τις ίδιες αντιστάσεις και μέχρι και την ίδια RBA κεφαλή.

Η μπαταρία από αυτά που μπορώ να καταλάβω εγώ έχει κανονική αυτονομία, αν παίζεις MTL σίγουρα θα σου βγάλει όλη μέρα και αν παίζεις με τις sub ohm αποκλείεται και θα χρειαστεί να φορτίσεις τη συσκευή.

Αφήνω στο τέλος τις διαρροές γιατί απλά δεν υπάρχουν. Είναι ένα θέμα που συνήθως διχάζει το φόρουμ και κανένας δεν πιστεύει κανέναν αλλά το μόνο που έχω δει είναι μετά από δύο μέρες χρήσης με την 0.2Ω αντίσταση και καθόλου σκούπισμα σοτ ενδιάμεσο μια ελάχιστη υγρασία στο εσωτερικό αλλά μιλάμε για ελάχιστη. Εννοίται με MTL αντίσταση δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ούτε υποψία υγρασίας και βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Έχω πιει το αίμα πολλών MTL αντιστάσεων και δεν έχω δει τίποτα από υγρασία και διαρροές.

H παρουσίαση της RBA κεφαλής θα γίνει στις επόμενες μέρες σε ξεχωριστό ποστ.


Αποσυνδεδεμένος hlias bax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 13, 2020, 21:20 »
καλησπερα,μηπως μετα απο δοκιμες που εχετε κανει εχουμε ενημερωσει για διαρροες απο κατω. και αν εχουμε καλυτερη, γενικη γνωμη για το σετακι. ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 13, 2020, 23:55 »
Σ' ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση. Στα 45€ που είδα τιμή προπαραγγελίας και άρα τιμή-ταβάνι, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος με PooPoo (συμφωνούμε στο όνομα).

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 14, 2020, 15:33 »
καλησπερα,μηπως μετα απο δοκιμες που εχετε κανει εχουμε ενημερωσει για διαρροες απο κατω. και αν εχουμε καλυτερη, γενικη γνωμη για το σετακι. ευχαριστω
Όσο το χρησιμοποιούσα δεν είδα ποτέ διαρροή από κάτω αλλά έχω να το πιάσω πάνω από δέκα μέρες στα χέρια μου. Όχι γιατί δεν μου άρεσε, απλά βγήκαν και άλλα καινούργια προϊόντα οπότε έμεινε πίσω δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 14, 2020, 21:17 »
@zamploutos
Καλησπέρα, μιας και περιμένω το Gemini, ήθελα να ρωτήσω, αν έχεις βρει αντιστάσεις εδώ, Ελλάδα.
Χρησιμοποιεί τις ίδιες με το Thelema, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 14, 2020, 22:12 »
O vapexperts έχει σίγουρα γράφει για Thelema γιατί έχει φέρει μόνο αυτό για την ώρα αλλά κάνουν και για το Gemini.

https://vapexperts.gr/sets-n-mods/box-mods/lost-vape/manufacturer/index.php?langTag=el_GR&offset=105&virtuemart_category_id=0&limitstart=0&option=com_vmfastsearch&view=search&dakeyword=lost+vape

Επίσης, μπορείς να ζητήσεις από το ατμομάγαζο που ψωνίζεις να σου φέρνει τις αντιστάσεις που θες. Είναι κάτι που μπορεί να το κάνει ο κάθε μαγαζάτορας πολύ ευκόλα.

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 14, 2020, 22:18 »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Θα ξεκινήσω από εκεί...

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 14, 2020, 23:10 »
[member=20476]zamploutos[/member] πώς το βρίσκεις συγκριτικά με το OXVA σε θέμα γεύσης;

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 19, 2020, 00:54 »
Ώπα σόρρυ τώρα το είδα αυτό.

Για μένα και τα δύο έχουν πολύ ωραία γεύση και θα διάλεγα απλά βάση εμφάνισης.

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 19, 2020, 20:19 »
Να ρωτήσω κ γω με την σειρά μου;
Για mtl άτμισμα η 0,6 αντίσταση είναι υπερβολική ή να στραφώ στην 1,0; Βασικά θέλω να το κάνω δώρο στη μητέρα μου που έχω βαρεθεί να την βλέπω με τον Ναυτίλο με την 0,7 αντίσταση..

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 19, 2020, 21:39 »
Τώρα αυτό είναι πολύ υποκειμενικό και δεν μπορώ να απαντήσω γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικά γούστα.  Σε θέμα άλλου ατμοποιητή είπα τα καλύτερα για αυτόν και από κάτω κάποιος έγραψε ότι κλαίει τα λεφτά του που τον πήρε. Οπότε εγώ ατμίζω άνετα με την 0.6Ω σε MTL αλλά εσύ μπορεί να μπουχτίζεις με την ίδια αντίσταση.

Καλώς ή κακώς θα πρέπει να τις δοκιμάσεις και τις δύο για να δεις ποια σου αρέσει παραπάνω.

Αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο; Δεν της αρέσει ο Ναυτίλος με την 0.7; Τον βαρέθηκε; Γιατί για μένα αυτή η αντίσταση είναι η αγαπημένη μου από όλες όσες έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape Thelema
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 19, 2020, 22:14 »
Βασικά εγώ θέλω να της πάρω κάτι διαφορετικό. Δεν το έχει βαρεθεί αλλά θα ήθελα να δοκιμάσει και κάτι άλλο.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2020, 00:01 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33643 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534076 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59527 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135985 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy