vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

98 επισκέπτες, 9 χρήστες
Koggiot, Tsimio, dkostas, danys620, antre, dallaskdp, mbreznik, swtos, ΛΥΚ

Twitter

SMOK SCAR-P3

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK SCAR-P3
« στις: Αυγούστου 05, 2020, 22:59 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Καινούργια σειρά αδιάβροχων ποντακίων και μοντ από την SMOK.


Η συσκευή έρχεται με την προστασία IP67 που το κάνει αδίαβροχο, να αντέχει στις πτώσεις και τη σκόνη.
Είναι κατασκευασμένη από αλουμίνιο και «ντυμένη» με το κλασικό μαύρο μαλακό υλικό για την αδιαβροχοποίηση.
Έχει διαστάσεις 110x32.3x27mm, ζυγίζει 105g και τα ποντ έχουν χωρητικότητα υγρού 5.5ml.
Έχει ενσωματωμένη μπαταρία 2000mAh, μπορεί να παίξει από τα 5 μέχρι τα 80W
και έχει την δυνατότητα για ταχεία φόρτιση μέσω της θύρας Type-C.
Έχει μία TFT οθόνη 0.96 ιντσών για όλες τις λειτουργίες και δέχεται δύο ειδών αντιστάσεις.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα RPM ποντ, ένα RPM 2 ποντ, ένα καλώδιο Type-C και δύο αντιστάσεις.
Για το RPM ποντ η συσκευασία περιλαμβάνει την RPM Mesh 0.4Ω αντίσταση και για το RPM 2 ποντ την RPM 2 Mesh 0.16Ω αντίσταση.


Το ποντ πωλείται στα παρακάτω οκτώ χρώματα.


Θα ξεκινήσω με μια γενική παρατήρηση για να ξεκαθαρίσω για ποιους προορίζεται μια τέτοια συσκευή. Το ένα το ποντ παίρνει τις κλασικές RPM αντιστάσεις που ξέρουμε και παίζουμε με 25+ βατ και το άλλο ποντ παίρνει τις καινούργιες αντιστάσεις και θέλει να παίξεις με 35+ βατ το λιγότερο για ικανοποιητικά αποτελέσματα. Η συσκευή δεν έχει καμία ρύθμιση αέρα και είναι για ντουμάνια οπότε είναι ξεκάθαρα για κάποιον χομπίστα ατμιστή να κάνει τα ντουμάνια του με μια πανάλαφρη συσκευή που χωράει στο χέρι άνετα.


Δυστυχώς όταν το έφτιαχναν πρέπει να τους είχαν τελειώσει τα επιστόμια όποτε εδώ έχουμε πάλι ποντάκια με ενσωματωμένα επιστόμια. Το γιατί δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η επιλογή το έχω αναφέρει άπειρες φορές αλλά με δύο λέξεις, δεν έχουν ιδέα πως να διαλέξουν το σωστό επιστόμιο οπότε θα προτιμούσα να έχω την δυνατότητα να βάλω ένα δικό μου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το επιστόμιο έχει την σωστή εσωτερική διάμετρο αλλά είναι πάρα πολύ μακρύ. Δεν είναι για MTL αυτή η συσκευή οπότε το επιστόμιο θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο κοντό και ίσως λίγο πιο φαρδύ εξωτερικά.


Το ποντ αν και μαύρου χρώματος είναι αρκετά διάφανο και μπορώ να δω άνετα πόσο υγρό υπάρχει μέσα. Στα θετικά ότι το ποντ εδώ δεν μπαίνει όλο μέσα στη συσκευή όπως αλλού δεν χρειάζεται να το βγάλω για να δω την στάθμη του υγρού. Η τάπα σιλικόνης είναι πάρα πολύ σκληρή και φτάνει ακριβώς μέχρι εκεί που τελειώνει το ποντ οπότε θέλει σίγουρα νύχι για να καταφέρεις να την ανοίξεις. Εννοείται πως δεν υπάρχει περίπτωση να δεις διαρροή από εκεί. Η αντίσταση έχει ένα αρκετά μεγάλο κενό από κάτω οπότε δεν υπάρχει καμία δυσκολία στο βάλε-βγάλε και δεν χρειάζεται κάποιο εργαλειάκι ή κάτι.


 
Το ποντ συγκρατείται πάνω στη συσκευή με τέσσερις πάρα πολύ δυνατούς μαγνήτες και δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει από την θέση του ακόμα και αν το κρατάς και το τινάζεις επίτηδες αλλά κουνιέται. Τουλάχιστον στις συσκευές που μου έστειλαν εμένα από το πρώτο batch, όλες όταν κούμπωνα το ποντ μπορούσα με τα δάχτυλα όταν το κρατούσα να το κουνήσω λίγο αριστερά και δεξιά. Είναι ελάχιστο το κούνημα αλλά υπάρχει και το καταλαβαίνεις απόλυτα όταν πας να ατμίσεις και βάλεις το επιστόμιο στο στόμα ότι κουνιέται έστω αυτό το ελάχιστο.


Όπως έγραψα και στην αρχή δεν υπάρχει κάποιος ρυθμιστής για τον αέρα οπότε υποχρεωτικά ατμίζεις πάντα με φουλ τον αέρα ανοιχτό. Πράγμα τραγικό γιατί δυστυχώς κάνει την συσκευή να λειτουργεί υποδεέστερα από αυτό που θα μπορούσε να δώσει. Οι αντιστάσεις είναι γνωστές σε όλους πια(οι RPM τουλάχιστον) και ξέρουμε ότι μπορούν να αποδώσουν πολύ καλά ειδικά αν μπορούσαμε να κόψουμε λίγο τον εισερχόμενο αέρα. Δεν είναι για πέταμα, πχ αν παίζουμε με τις RPM 2 στα 50W είναι μια χαρά, αλλά αν θέλουμε να παίξουμε με λιγότερα βατ ή πχ με την RBA κεφαλή που έχουν ήδη βγάλει πρέπει να στήσουμε με γνώμονα ότι θα παίξουμε στάνταρ σε υψηλά βατ.


Μου αρέσει πολύ το κουμπί του fire και ειδικά η σκληράδα που έχει και εξηγώ. Σε συσκευές που παίζω με ψηλά βατ πάντα θα προτιμήσω το κουμπί του fire να είναι σκληρό ενώ σε συσκευές που θα παίξω MTL και με λίγα βατ προτιμώ ένα πολύ πιο μαλακό κουμπί. Οπότε εδώ που παίζω με σχεδόν 50W μου αρέσει ότι θέλει λίγο παραπάνω δύναμη το κουμπί του fire. Επίσης, σχεδόν δεν ακούγεται όταν το πατάς και δεν παίζει καθόλου. Τα (+) και (-) κουμπιά είναι ακριβώς το ίδιο σκληρά και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Μιας και παίζουμε με αρκετά βατ είναι φυσικό ότι θα μαζεύει υγρασία κάτω από την αντίσταση. Δεν είχα διαρροές με καμία συσκευή και καμία αντίσταση αλλά πλέον έχει γίνει συνήθεια μετά από κάποια ώρα να βγάζω το ποντ και να σκουπίζω την αντίσταση από κάτω. Κάποιες φορές δεν έχει τίποτα, τις περισσότερες έχει λίγη εώς και κάμποση υγρασία από κάτω. Θετικό ότι τα είχα ξεχάσει για κάποιες μέρες και όταν τα ξανα έπιασα φοβήθηκα ότι ίσως θα έχω πλημμύρες αλλά ήταν τελείως στεγνά. Είναι ένα από τα σημαντικότερα μειονεκτήματα σε τέτοιες συσκευές και ευτυχώς εδώ δεν συμβαίνει.

Η εταιρεία προωθεί τις καινούργιες αντιστάσεις(όπως είναι  φυσικό να συμβαίνει) ως κάτι τρελό από θέμα γεύσης αλλά δεν πήρα κάτι παραπάνω από τις ήδη γνωστές RPM αντιστάσεις που χρησιμοποιώ τόσο καιρό τώρα με προηγούμενες συσκευές. Για αυτό που είναι, η γεύση είναι μια χαρά.

Ευτυχώς δεν έβαλαν κάποια μικρή μπαταρία οπότε έχουμε μια καλή αυτονομία, σίγουρα δεν θα φτάσει με μια φόρτιση όλη μέρα και ειδικά αν παίζεις με πολλά βατ αλλά είναι καλό που προτίμησαν να βάλουν Type-C θύρα οπότε μπορούμε να το φορτίσουμε σχετικά γρήγορα.

Το μεγαλύτερο ατού του όμως είναι ότι εκτός από αδιάβροχο κλπ είναι πανάλαφρο. Πραγματικά έχω ατμοποιητή που είναι πιο βαρύς από όλη τη συσκευή αυτή.  Πάρα πολύ βολικό στο χέρι και με το fire button να βρίσκεται ακριβώς εκεί που πρέπει και βολεύει να το πατάς και με τον αντίχειρα και με τον δείκτη.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475573 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520066 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap