vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Voopoo Drag X 80W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Voopoo Drag X 80W
« στις: Μαΐου 07, 2020, 15:06 »



Νέες κυκλοφορίες από την Voopoo με αρκετά καινούργια ποιοτικά στοιχεία.

Μόλις πριν από λίγες ημέρες κυκλοφόρησαν οι πρώτες πληροφορίες και οι πρώτες εικόνες για τα Voopoo Drag X και Voopoo Drag S
Εισαγωγικά να πω, πως η ποιοτική αναβάθμιση αυτών των συσκευών mod pod είναι πολύ σημαντική και επισημαίνεται σημειολογικά με την ταξινόμηση των συσκευών στην οικογένεια των Voopoo Drag.

Και οι δύο συσκευές είναι εντυπωσιακές. Μόνο όταν τις πιάσει κανείς στα χέρια του μπορεί να καταλάβει για το επίπεδο της ποιοτικής αναβάθμισης. 
Τα λόγια ωχριούν μπροστά στην εμπειρία.

Θα ξεκινήσω την παρουσίασή τους από το μεγάλο αδελφάκι, το Voopoo Drag X, μια συσκευή με εντελώς νέα εμφάνιση, πολύ εντυπωσιακή, που δέχεται μια 18650 μπαταρία, είναι εφοδιασμένη με νέο chipset και αποδίδει μέγιστη ισχύ 80W.

Το Voopoo Drag X έρχεται στην παρακάτω συσκευασία
Στη βάση του κουτιού υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας της συσκευής.
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι πολύ καλογραμμένο, σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.




Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω

1x Drag Device
 1
x Drag Replacement Pod (4.5ml)
 1
x PnP-VM1 0.3ohm Coil
 1
x PnP-VM6 0.15ohm Coil
 1
x Type-C Cable
 1
x User Manual
 1
x Warranty Card
 1
x Chip Card




Το Voopoo Drag X είναι διαθέσιμο στους παρακάτω επτά πανέμορφους χρωματικούς συνδυασμούς


Οι διαστάσεις του και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι τα ακόλουθα

 Size: 95mm x 32.5mm x 28mm
 Pod Capacity: 4.5ml
 Pod Material: PCTG
 Pod Resistance: PnP-VM6 0.15ohm, PnP-VM1 0.3ohm
 Mod Material: Alloy + Leather
 Output Power: 5-80W
 Output Voltage: 3.2-4.2V
 Mod Resistance: 0.1-3.0ohm
 Battery Capacity: Single 18650 (not included)
 Package: Gift Box

New generation GENE.TT Chip
 Innovative infinite airflow system
 0.001s extreme ignition
 80W powerful output
 Made of metal and leather
 Anti scratch, anti perspiration and anti fingerprint
 Powered by single 18650 battery
 Powerful magnetic suction pod
 4.5ml big e-juice capacity
 7 Safety protections: Overtime/Short-circuit/Overcharge/

                              Max Power/Output Over-current/
                              Over Discharge/Over-temperature/
                              Battery Reverse Protection
Το βάρος της συσκευής, χωρίς τη μπαταρία, είναι 154g



Το Voopoo Drag X είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου και δέρμα (το mod) και από PCTG (η δεξαμενή αναπλήρωσης του υγρού). 
Η ποιότητα κατασκευής του είναι πραγματικά εντυπωσιακή. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια ποιότητα σε κινεζικής προέλευσης συσκευή.
Το ίδιο εντυπωσιακή και ποιοτική δείχνει κι η βαφή του μεταλλικού τμήματος του mod.
Η κατασκευή του είναι απόλυτα συμπαγής, τα πάντα αρμόζουν τέλεια και δίνει μια απίστευτη αίσθηση στιβαρότητας. 
Αν και το βάρος του δεν είναι ιδιαίτερα μικρό, έχει πάρα πολύ καλή εργονομία και πάρα πολύ καλό κράτημα. 
Το δέρμα δίνει μια αίσθηση πολυτέλειας και συμβάλει τα μέγιστα στο πολύ καλό κράτημα. 
Το πάχος του είναι τόσο, ώστε να κρατιέται πολύ άνετα κι από την μικρότερη παλάμη.





Το pod είναι κυλινδρικό, αλλά το mod όχι, αν και είναι καμπυλωμένο, χωρίς αιχμές. 
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να στηρίζεται τόσο όρθιο, όσο και οριζόντιο, χωρίς κίνδυνο να γλιστρίσει πάνω στις επιφάνειες στήριξης.
Το pod συγκρατείται στο mod με μαγνήτες. Στο εσωτερικό του πάνω μέρους του mod υπάρχει ένας μεγάλος μαγνήτης σχήματος δακτυλίου και στο κάτω μέρος του pod υπάρχουν τρεις κυκλικού σχήματος μαγνήτες σε διάταξη ισόπλευρου τριγώνου. 
Όπως και να τοποθετηθεί το κυκλικό pod στο mod, οι μαγνήτες, που είναι πολύ δυνατοί, το συγκρατούν απόλυτα σταθερό.



Στη βάση του mod υπάρχει η θύρα υποδοχής της 18650 μπαταρίας που δέχεται η συσκευή. 
Το πορτάκι είναι πολύ ποιοτικό και ανοιγοκλείνει άψογα. 
Ο μηχανισμός του δείχνει να έχει μεγάλη αντοχή.






Στην πρόσοψη του mod και με σειρά από πάνω προς τα κάτω, υπάρχουν το fire button, η οθόνη, τα πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-) και η θύρα φόρτισης, που είναι micro usb τύπου C, που εξασφαλίζει την ταχύτερη δυνατή φόρτιση της μπαταρίας, αν επιλέξει κανείς να την φορτίσει μέσα στο mod
Η φόρτιση μέσω της θύρας γίνεται με τάση 5V και ρεύμα έντασης .


Το fire button και τα πλήκτρα επιλογών είναι κυκλικού σχήματος και λειτουργούν υποδειγματικά. Το καινούριο chipset με το οποίο είναι εφοδιασμένο το Voopoo Drag X του εξασφαλίζει ακαριαίο firing της τάξης του 0,001sec
O ήχος πυροδότησης είναι ανεπαίσθητος και το fire button  δεν χρειάζεται ιδιαίτερη πίεση για να ενεργοποιηθεί.

Η κατακόρυφης διάταξης έγχρωμη οθόνη των 0,96 ιντσών, είναι πολύ φωτεινή και ευανάγνωστη, αλλά δεν έχει ρύθμιση φωτεινότητας ή επιλογή χρωμάτων.
Στην οθόνη αναγράφονται: το επιλεγμένο mode (οι επιλογές είναι δύο), η ισχύς, η τιμή της αντίστασης, η τιμή της τάσης, ο απαριθμητής των puffs, η σήμανση αν η συσκευή είναι κλειδωμένη ή όχι και η μπάρα που δείχνει τη στάθμη φόρτισης της μπαταρίας.
Τέλος, κάτω χαμηλά στην οθόνη υπάρχει κι ένα είδος παιγνιδιού-επιβράβευσης. Ένας προσομοιωτής στο chipset, υποτίθεται πως μπορεί να υπολογίζει την ποσότητα του παραγόμενου ατμού και να σε επιβραβεύει κατατάσσοντάς σε σε οκτώ διαφορετικά επίπεδα.
Υπάρχει η δυνατότητα μηδενισμού του απαριθμητή των puffs.


Τώρα, τα δύο διαθέσιμα modes λειτουργίας είναι το smart και το rba. Με τρία διαδοχικά clicks πας από το ένα στο άλλο.
Στο smart mode το chipset αναγνωρίζει την τιμή της αντίστασης και ρυθμίζει αυτόματα την ισχύ, σύμφωνα με αυτήν που θεωρεί ιδανική για την κάθε αντίσταση. Υπάρχει βέβαια η δυνατότητα να αυξήσει ή να μειώσει κανείς την ισχύ στο επιθυμητό επίπεδο. Προς τα κάτω, όσο θέλει. Προς τα πάνω, υπάρχει κόφτης, που δεν επιτρέπει να ανέβει η ισχύς πάνω από το επίπεδο προστασίας της κάθε αντίστασης.
Στο rba mode, όλες οι επιλογές γίνονται από τον χρήστη. Εννοείται φυσικά πως το chipset διαβάζει την τιμή της επισκευάσιμης αντίστασης, όσο και την τιμή των έτοιμων αντιστάσεων και αφήνει τον χρήστη να ανεβάσει την ισχύ μέχρι και το ανώτατο όριο που είναι τα 80W.

Τέλος, στο πάνω τμήμα του mod υπάρχει το σύστημα aiflow της συσκευής. Η σχεδίασή του είναι πολύ ιδιαίτερη και εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. 
Δεν έχω ξαναδεί (χωρίς να αποκλείω την περίπτωση να υπάρχει, αλλά να μην έχει πέσει στην αντίληψή μου) τέτοια σχεδίαση. Ενδεχομένως να είναι καινοτομία. Ένας μοχλός που εξέχει λίγο, βρίσκεται στο πίσω μέρος του mod, αντιδιαμετρικά του fire button, αλλά πιο ψηλά, που συρόμενος ρυθμίζει το άνοιγμα των δύο οπών εισαγωγής του αέρα που βρίσκονται δεξιά και αριστερά του. 
Ο μοχλός αυτός κρατάει πολύ σταθερή την θέση του και τη ρύθμιση του αέρα, αφού θέλει μια σχετική προσπάθεια για να συρθεί. Από τα περιστρεφόμενα δακτυλίδια που συνήθως ρυθμίζουν την εισαγωγή του αέρα, αυτή η καινοτομία της ρύθμισης με τον μοχλό μου άρεσε πάρα πολύ. Την βρήκα ένα από τα πιο δυνατά σημεία της συσκευής και είμαι σίγουρος πως θα αρέσει, για να μη πω θα ενθουσιάσει τους πάντες.





Το ολοκαίνουριο chipset που οδηγεί τη συσκευή είναι το GENE.TT chip, που παρέχει οκτώ διαφορετικά συστήματα προστασίας. 
Η αξιοπιστία του και οι επιδόσεις του είναι δεδομένες και λίγο ως πολύ γνωστές, με βάση την εμπειρία που έχουμε από όλη τη σειρά των GENE chipsets και επιβεβαιώνονται για άλλη μια φορά.



Η δεξαμενή αναπλήρωσης του υγρού, το pod, είναι κατασκευασμένο από PCTG και ενώ δείχνει πολύ κομψό, είναι διακριτικά παχύ, τόσο όσο χρειάζεται, για να είναι πολύ ανθεκτικό. Όμως είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα που έχω τη συσκευή στα χέρια μου και δεν μου έτυχε μέχρι στιγμής καμία πτώση, ώστε να μπορώ να πω με σιγουριά το πόσο ανθεκτικό είναι.
Ελπίζω κι εύχομαι να μη χρειαστεί να το διαπιστώσω.





Η χωρητικότητά του είναι 4,5ml αν και δεν του δείχνει. Η διαφάνειά του είναι ιδανική. Δένει χρωματικά πολύ αρμονικά με τα μεταλλικά μέρη του mod, αλλά ταυτόχρονα είναι τόσο διαφανής, ώστε να διακρίνεται πολύ άνετα η στάθμη του περιεχόμενου υγρού. Πραγματικά εδώ έχουμε πολύ καλή ισορροπία χρώματος και διαφάνειας.
Η τοποθέτηση της αντίστασης γίνεται χωρίς βίδωμα, πολύ εύκολα. 
Η τάπα σιλικόνης προσφέρει πολύ καλή στεγανότητα και ανασηκώνεται πανεύκολα, χωρίς νύχι. Και η αναπλήρωση είναι πανεύκολη με οποιουδήποτε μεγέθους ακροφύσιο ή μπουκαλάκι. 
Το pod είναι μέχρι στιγμής υπόδειγμα στεγανότητας και δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με pods της εταιρίας, άλλων συσκευών της, που είχαν προβλήματα διαρροών. 
Και σε εκείνα τα pods όμως, αν δεν κάνω λάθος, οι νεώτερης έκδοσης αντιστάσεις το έχουν λύσει το θέμα των διαρροών σε μεγάλο βαθμό.




Ένα από τα λίγα μειονεκτήματα της συσκευής είναι η απουσία αποσπώμενου επιστομίου από το pod
Το επιστόμιο είναι συνέχεια και κατάληξη της δεξαμενής. Είναι αρκετά φαρδύ, αφού η εσωτερική του διάμετρος είναι 10mm
Το γεγονός αυτό θα δυσαρεστήσει τους ατμιστές που προτιμούν mtl άτμισμα, όπως εμένα. Όμως η μεγαλύτερη γκάμα των προσφερόμενων αντιστάσεων είναι μικρής ωμικότητας, οπότε και το επιστόμιο κλείνει προς αυτή την κατηγορία. 
Να ταιριάζει δηλαδή με μικρές αντιστάσεις και να δίνει dl άτμισμα. Θα μπορούσε εδώ να υπάρχει η δυνατότητα εναλλαγής επιστομίων, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει. 
Άλλο ένα θεματάκι είναι πως στο εσωτερικό του επιστομίου γίνεται μια σχετική υγροποίηση. Οι σταγόνες διακρίνονται και στις φωτογραφίες που παραθέτω. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν μου έχει έρθει υγρό στα χείλη. Η υγροποίηση αυτή, μπορεί να είναι κατά κάποιο τρόπο φυσιολογική, αλλά λόγω της διαφάνειας της δεξαμενής, δεν δείχνει ωραία.



Η δεξαμενή δέχεται μεγάλη γκάμα αντιστάσεων. Δέχεται όλες τις αντιστάσεις της σειράς PnP.
Από 0,15Ω μέχρι και 1Ω και φυσικά δέχεται και την RBA αντίσταση. Οι αντιστάσεις παράγουν ποσότητα ατμού αντιστρόφως ανάλογη της ωμικότητάς τους. 
Με τις μικρές αντιστάσεις μπορούν να κάνουν παιγνίδι οι οπαδοί του dl ατμίσματος, αλλά όχι σε έξαλλα αεράτες καταστάσεις. Ακόμη και με τέρμα ανοικτό τον αέρα το dl είναι σχετικά συγκρατημένο.
Μου άρεσε η αντίσταση των 0,3Ω, την οποία και ξεχώρισα από τις μικρές και την δούλεψα στα 35W. Οι άλλες δύο μικρές που δοκίμασα ήταν αυτές των 0,15Ω και 0,2Ω, που για τα δικά μου γούστα ήταν αδιάφορες. Όμως μου άρεσε πάρα πολύ η αντίσταση του 1Ω, που όμως δεν περιέχεται στην συσκευασία. 
Κακώς για εμένα.
Όταν λέω μου άρεσε, δεν το λέω συμβιβαστικά. Μου άρεσε πράγματι πολύ. Με τον αέρα του airflow αρκετά κλειστό και στα 13W με 15W πήρα πολύ απολαυστικό mtl άτμισμα, παρά τον αδύναμο κρίκο που προανέφερα, το επιστόμιο.





Το airflow είναι σχετικά αθόρυβο. Ο ήχος του δεν είναι σε καμιά περίπτωση ενοχλητικός. Οι αυξομειώσεις της έντασης του ήχου είναι αμυδρές σε σχέση με το πόσο ανοικτές ή κλειστές είναι οι εισαγωγές του αέρα.
Η τζούρα του είναι smooth κι οι γεύσεις αποδίδονται με ικανοποιητική ανάλυση και σχετικά καλή ισορροπία έντασης. 
Ιδανική για εμένα η αντίσταση του 1Ω και αρκετά ικανοποιητική κι η αντίσταση των 0,3Ω. 
Η ένταση της γεύσης, ξεφεύγει και γίνεται αρκετά πιο έντονη με τις δύο μικρότερες αντιστάσεις των 0,15Ω και 0,2Ω, γεγονός που τις κάνει ακατάλληλες για το δικό μου προσωπικό γούστο.
Το ίδιο πολύ απολαυστικό mtl άτμισμα πήρα κι από την επισκευάσιμη αντίσταση. 
Αυτήν την είχα χρησιμοποιήσει και σε άλλες συσκευές pods της εταιρίας με το ίδιο πολύ καλό αποτέλεσμα. Η αντίσταση που μου αρέσει να φτιάχνω στην rba είναι με σύρμα kanthal A1 30awg, σε άξονα διαμέτρου 2mm και 5 σπείρες όχι πολύ αραιές. Το deck της όμως και οι βιδούλες της είναι τόσο μικροσκοπικές, που το στήσιμο είναι λίγο βασανιστήριο. Όποιος καταφέρνει το στήσιμο αυτό, σίγουρα δεν χρειάζεται οφθαλμίατρο.



Θα επανέλθω με την παρουσίαση και του Voopoo Drag S, αλλά κλείνοντας να πω πως το Voopoo Drag X είναι μια εξαιρετική συσκευή, με πολύ υψηλά standards επιδόσεων, ποιότητας κατασκευής και εμφάνισης, που σίγουρα θα το οδηγήσει straight to the top στην κατηγορία.

Εδώ βλέπουμε δίπλα-δίπλα τις δύο νέες συσκευές της Voopoo, το Voopoo Drag X και το  Voopoo Drag S για σύγκριση των διαστάσεών τους.





Ευχαριστώ για την ανάγνωση


 



 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 07, 2020, 16:23 »
Σίφουνας ο Πέτρος! Από χτες ξεκίνησα κι εγώ την δική μου δοκιμή με το "S" και λόγω αρκετά περιορισμένου ελεύθερου χρόνου τις τελευταίες μέρες (βλέπε Covid-19.. ) αναγκαστικά η χρήση του γίνεται τις ώρες που βρίσκομαι στη δουλειά. Σύντομα θα επανέλθω με πλήρη στοιχεία για την εμπειρία μου μαζί τους, αφού βέβαια ξεκινήσει δυναμικά και η παράλληλη δοκιμή του "Χ".

Δεν μπορώ παρά να πω ότι πρόκειται για δύο απίστευτες συσκευές αρχικά, από την πρώτη κιόλας επαφή μαζί τους διακρίνεις ξεκάθαρα ότι η Voopoo ανέβασε κατά πολλά σκαλοπάτια τον πήχυ στις ΑΙΟ συσκευές.

Απίστευτη ποιότητα κατασκευής.. αρκεί να τα πιάσεις στα χέρια και να αισθανθείς τη στιβαρότητα, να κουμπωσεις τα τανκ στην υπέροχη υποδοχή που έχουν γι'αυτό, να ρυθμίσεις τον αέρα και τέλος. Σε έπεισαν και τα δύο.!

Τα υπόλοιπα είναι ευχάριστες λεπτομέρειες που μαθαίνεις σιγά σιγά. Ευχάριστα ρεύματα, καλή διαχείριση μπαταρίας (το S με τα 2500mAh του σε βγάζει παλικάρι λέμε ), πανεύκολο - επιτέλους - πιάσιμο της σιλικόνης για την αναπλήρωση..

Μην τα πω όλα τώρα ναι;; :D


Πέτρο υπέροχος όπως πάντα.! :)



Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 07, 2020, 17:59 »
Θέλω το X σε κανονικό μονομπάταρο mod!Κάνε το θαύμα σου ρε Voopoo....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 07, 2020, 22:19 »
Υπομονή ως την επόμενη παρουσίαση. Τικ τοκ.. τικ τοκ...
Πέτρο, εξαιρετικός όπως πάντα. Και νίντζα και κομάντο μαζί γρήγορος

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 27, 2020, 15:40 »
Το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης στα αγγλικά


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 28, 2020, 00:30 »
Μιας και ο Πέτρος ανέφερε όλα τα "αριθμητικά" στοιχεία του Drag X εγώ θα αρκεστώ καθαρά στην εμπειρία χρήσης του αφού ναι, μετά τη συνεχή χρήση του S στη δουλεια (έχουμε αρκετές μέρες τις συσκευές στα χέρια μας ) τόλμησα χωρίς δεύτερη σκέψη να πάρω μαζί μου το Χ στις διακοπές που διανύω αυτές τις μέρες.



Από τη στιγμή που άνοιξα τη συσκευασία και έπιασα το Drag X στα χέρια κατάλαβα αμέσως ότι πρόκειται για την καλύτερη ΑΙΟ συσκευή που είδα ποτέ. Ένα πανέμορφο "σώμα" με τρομερή ποιότητα κατασκευής που άνετα θυμίζει "πακέτα" άνω των 100+ ευρώ. Αλουμίνιο σε απίστευτο χρωματισμό, PCTG τανκάκι που κουμπωνει πιο ιδανικά από ποτέ, ρυθμιστής αέρα που σε κάνει να νιώθεις ότι τον σχεδίασε ακριβοπληρωμένος ιταλός σχεδιαστής, υλικά όπως ύφασμα και δέρμα που συμπληρώνουν ένα πακέτο πέρα κάθε προσδοκίας.
Και αποσπώμενη μπαταρία; Όαση.!





Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή να το δούμε κομμάτι κομμάτι.

Ξεκινώντας από το τανκ θα συμφωνήσουμε όλοι ότι πρόκειται για μια σχεδόν τέλεια υλοποίηση από άψογο υλικό PSTG με το κατάλληλο φιμε χρώμα, τόσο όσο χρειάζεται ώστε να προστατεύει το υγρό από το φως του ήλιου ενώ παράλληλα φανερώνει στον χρήστη την ποσότητα του υγρού που παραμένει στον 4.5ml ελεύθερο χώρο του. Υπό οποιεσδήποτε σχεδόν συνθήκες.
Κλασική υποδοχή για τις κεφαλές -εργοστασιακές και rba- με την οπή από κάτω, όλες όσες δοκίμασα κουμπωσαν τέλεια χωρις αμφιβολία.
Εδώ να ενημερώσω ότι εκτος τις εργοστασιακές των 0.15 και 0.30ohms που θα βρούμε στο πακέτο του Drag X, προσωπικά διαθέτω και την rba της Voopoo αλλά και άλλη μία της Mechlyfe. Όλες δουλεύουν υποδειγματικά με το Drag X χωρίς καν υποψία υγρασίας από κάτω, πόσο μάλλον διαρροής. Και υπογράφω, έχω αφήσει και το τανκάκι γεμάτο υγρό για μέρες πάνω στο γραφείο. Αποτέλεσμα η απόλυτη στεγανότης!
Ακόμα κι όταν η συσκευή έχει παράξει εκατοντάδες τζούρες, κάτω από το τανκ θα βρείτε τα πάντα απολύτως στεγνά.
Οι τέσσερεις μαγνήτες που το συγκρατούν στην απίθανη στρογγυλή "πλακα" στη θήκη του mod κάνουν απίστευτη δουλειά, κουμπωνει με οποια φορά το βάλεις και μένει πάντα σταθερό στη θέση του.
Μόνο μελανό σημείο το drip tip που ανέφερε κι ο Πετρος, αυτό όμως για εκείνους που πιθανόν δεν τους βολέψει το συγκεκριμένο. Προσωπικά με βόλεψε πάρα πολύ και θεωρώ ότι θα βολέψει το μεγαλύτερο ποσοστό όσων δοκιμάσουν τη συσκευή. Εγώ απλώς θα το ήθελα ελαχιστα πιο στενο όταν χρησιμοποιώ πιο σφιχτές κεφαλές. Σε καμία περίπτωση δεν το βρίσκω πάντως ενοχλητικό η οτιδήποτε άλλο. Θα ήταν ωραίο να κουμπωνε μεσα του το οποιοδήποτε 510 αλλα οκ, η τελεια συσκευή δεν βγήκε ακόμα λεω εγω.
Στανταράκι θα το προτιμήσετε οι περισσότεροι που γευτήκαμε μέχρι σήμερα "drip tips" τύπου "Vinci" πάντως.  Θα σας δώσει την αίσθηση ότι ατμίζετε κάποιον κοινό ατμοποιητή κι όχι κάποια pod/aio συσκευή
..και επιτέλους πανεύκολη αναπλήρωση υγρού! Η σιλικονένια "τάπα" που τοποθετήθηκε στο κάτω μέρος του τανκ, αυτή τη φορά ξεκουμπώνει πανεύκολα χωρις να χρειάζεσαι νύχι η οποιοδήποτε άλλο εργαλείο.
Με τις χοντροδαχτυλάρες μου δεν είχα το παραμικρό θέμα στιγμή.!



Περνώντας στο mod και μη συνεχίζοντας άλλο το ποσό όμορφο είναι οπτικά (όλοι το βλέπουμε εξάλλου ) θα σταθώ στο λειτουργικό του μέρος.
Ψηλά στη θήκη τοποθέτησης του τανκ θα τα βρούμε όλα όμορφα τοποθετημένα όπως τους διακοπτες επαφής για τις κεφαλές (ειμαι βέβαιος οτι συντομα θα δουμε και ανταπτορα που θα επιτρεπει την υποδοχη σε οποιονδηποτε 510 ατμοποιητη να κουμπωσει πανω στο Drag X και να συνεργαστεί άψογα μαζί του ) αλλά και την μεταλλική πλάκα/δαχτυλίδι που θα τραβήξει τους μαγνήτες του τανκ. Όμορφη δουλειά και απίθανα λειτουργική.



Ακριβώς από κάτω όμως η αποκάλυψη! Ο σχεδιασμός, η ιδέα, η λειτουργικότητα, μέχρι και η τελική εικόνα της ρύθμισης του αέρα που έφτιαξαν οι άνθρωποι εμένα προσωπικά με άφησαν με το στόμα ανοιχτό.
Το "κουμπάκι" που ακουμπάει το δάχτυλο ώστε να επιτευχθεί η ρύθμιση του αέρα απλούστατα εγώ προσωπικά το αγαπώ από την πρώτη στιγμή. Φετίχ! :))
Ναι υπό κάποιες συνθήκες η θέση που βρίσκεται αλλά και το πως εξέχει από τη συσκευή, ίσως κάτι το ακουμπήσει εν αγνοία μας και αλλάξει η ρύθμιση του αέρα. Σπάνιο όμως το φαινόμενο και θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο να διαπιστώσεις αν η ρύθμιση που προτιμάς άλλαξε, λόγω της θέσης που βρίσκεται και το συγκεκριμένο "κουμπί" πάνω στο mod.



Παρακάτω θα βρούμε για ακόμα μια φορά την αγαπημένη Voopoo στα μπουτον που ελέγχουν την πλακέτα. Υπέροχα clicky μεταλλικά, οπως μας έχει συνηθίσει η εταιρία από τα παλιά καλά κι αγαπημένα Drag.
Ήχος "ποίημα", παίξιμο και τριγμοί παντελώς άφαντοι.
Σημαντικό κεφάλαιο στην τελική εικόνα για την ποιότητα του προϊόντος.

Στο μπροστινό μέρος της συσκευής θα βρούμε επίσης τη θύρα Type-C που επιτρέπει ταχύτατη φόρτιση της μπαταρίας (ειμαι και εγώ από εκείνους που προτείνουν τη φόρτιση σε εξωτερικό φορτιστή ) αλλά θα χρειαστεί και για τις αναβαθμίσεις του firmware από τη Voopoo - κάτι που ήδη έκανα εγώ μια φορά όπως θα δείτε και παρακάτω.



Η οθόνη για ακόμα μια φορά ιδιαίτερα ευδιάκριτη και φωτεινή κάτω από τις περισσότερες συνθήκες φωτισμού, δεν θα απογοητεύσει κανέναν.

Το μενού δεν θα το αναλύσω και εγώ, θα κουράσω αδικα. Θα πω απλώς ότι έχει όλα τα απαραίτητα με πανεύκολους συνδυασμούς πατήματος των πλήκτρων, ο καθένας μας θα τα έβρισκε τη σήμερον ημέρα χωρίς καν να χρειαστεί να ανατρέξει σε καποιο video-review ή στο αναλυτικότατο manual του πακέτου.
Θα σταθώ λίγο στο μενού "επιβράβευσης" που επέλεξε να του βάλει αρχικά η Voopoo και που προσωπικά εκτός από "περιττό" και άκυρο ίσως, θα μπορούσε από κάποιον να χαρακτηριστεί και ως "επικίνδυνο" εν μέρει αφού ίσως θα έβαζε κάποιον στο τριπάκι να υπερβάλλει με τις τζούρες του ώστε να βλέπει το "σκορ" στην οθόνη του να ανεβάζει level τζούρα με τη τζούρα..
Ναι οκ, είναι κάτι εντελώς νέο και πρωτότυπο, δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε καποιον όμως. 
Ευχάριστο κατ' εμέ το γεγονός ότι έπεσαν αμέσως τα πρώτα updates και η συγκεκριμένη λειτουργία/ένδειξη χάθηκε από την οθόνη. Αντικαταστάθηκε από κάτι "μπάρες" που απλώς δείχνουν την διαρκεια της τελευταιας τζουρας και όλα καλά. Ούτε επιβραβεύσεις ούτε τίποτα, μια χαρά.

Για την πλακέτα αξίζει να αναφερθεί ότι εκτός από τις υπερπλήρεις προστασίες που διαθέτει αλλά και τους χρόνους ρεκόρ που καταφέρνει το fire button με το νέο Gene.TT chip, η διαχείριση της μπαταρίας είναι για κάποιο λόγο ιδιαιτέρως εντυπωσιακή. Ειδικά αν δημιουργήσεις άμεσα στο μυαλό τη φοβία ότι τα watts που απαιτούνται για να λειτουργήσουν οι κεφαλές του πακέτου με μία μονή 18650 δεν αρκούν για αυτονομία παρά μερικών λεπτών, σίγουρα δοκιμάζοντας τον συνδυασμό των παραγόντων το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει.
Μην παρεξηγηθώ εδώ, θεωρώ ότι mods με μονή μπαταρία (πόσο μάλλον 18650 ) δεν καλύπτουν εμένα προσωπικά με ατμοποιητές που απαιτούν άνω των 25-30 watts για χρήση πολλών ωρών. Δεν είναι κάτι που επιλέγω δηλαδή να πάρω φεύγοντας απ'το σπίτι για ώρες. Όμως εδώ με ισχύ στα 50 και 60 watts τα αποτελέσματα ήταν πολύ ανώτερα των αναμενόμενων.
Και πάλι όμως δεν είναι η δική μου επιλογή γι'αυτό και επιλέγω να χρησιμοποιώ το Drag X με τις rba αλλά και με εργοστασιακές κεφαλές με στησίματα και αντιστασεις που αρκούνται σε ισχύ περί των 10-20 watts μάξιμουμ. Εκεί το Drag X - για εμένα πάντα- δίνει τα ρέστα του. Όλη μέρα μαζί του χωρίς κανένα πρόβλημα και ανησυχίες!
Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν θα ελεγα ότι με τις κεφαλές του πακέτου η συσκευή δεν δουλεύει καλά και σωστα. Αντίθετα η γεύση και η παραγωγή ατμού είναι θεϊκή, και με τις δύο κεφαλές. Απλά εγώ θα ήθελα τουλάχιστον άλλη μία 18650 μέσα στο mod ώστε να νιώσω ότι θα βρω την αυτονομία που θα με κάνει να το πάρω μαζί μου έξω άνετα. Αλλιώς θα χρειαζόμουν άλλες 2-3 μπαταρίες στην άκρη να έχω να αλλάζω..

.. και μόλις έδωσα πάσα για το τελευταίο μέρος, το καπάκι της μπαταρίας που βρίσκεται στο κάτω μέρος της συσκευής. Προσφέρει από τις πολύ εύκολες αντικαταστάσεις στις μπαταρίες χωρις το παραμικρό πρόβλημα. Ανοίγει και κλείνει πανεύκολα ενώ σφραγίζει πολύ καλά στη θέση του δίχως "κουνήματα" και αβεβαιότητα για τη σταθερότητά του μετά το κλείσιμο. Η αλλαγή στη μπαταρία είναι τόσο εύκολη που μάλλον το αδικώ κάπως στην παραπάνω παράγραφο. Είμαι από αυτούς όμως που προτιμώ να μην αλλάζω μπαταρίες μέσα στη μέρα, εκτός κι αν όντως νιώσω ότι "ήπια το αίμα" της συσκευής που κρατάω στα χέρια.





Ρεζουμέ - γυρνάω ξανά στην αρχή. Η καλύτερη ΑΙΟ συσκευή που έπιασα στα  χέρια ποτέ! Βρήκα το Drag X αυτό ακριβώς:

-Υπέρ-βολικό.
-Με τρομερή ποιότητα κατασκευής - σε σημείο να πιστεύω ότι με άλλο όνομα "ακριβότερων" κατασκευαστών πάνω του αλλά και πώληση στο τριπλάσιο της τιμής του, το Drag X θα εξακολουθούσε να πουλάει σαν ζεστό ψωμί στους φανατικούς των ακριβότερων ατμιστικών πακέτων.
-Αποσπώμενη μπαταρία. Λάτρης του είδους.
- Κουκλί το είπα; Σάμπως δεν το βλέπετε κι οι ίδιοι; :))

Προτείνεται 1000% σε όσους διαβάζουν με ενδιαφέρον αυτές τις γραμμές! :)



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2020, 08:21 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 03, 2020, 19:15 »
Το έχω 24 ώρες με την 0,15 της συσκευασίας.
Το αρχικό ρεύμα που δίνει στιγμιαία, σαν πάρα πολύ φαίνεται να είναι και στα δύο mode.
Κάθε φορά λέω ... πάει την έκαψε.....
Ατμίζω στα 15watt την 0,15 μόνο για να μην έχω τα υπερβολικά watt και θόρυβο στην αρχή.
Είναι φυσιολογικό αυτό?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 03, 2020, 19:31 »
Κάτι τέτοιο είπε και η Petra αν θυμαμαι καλά (αναμένεται και το δικό της review ) και θα αναφερθεί σε αυτό. Εγώ έκανα άμεσα τα updates που έδωσε η Voopoo στο site της και δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο πράγμα.
Τα δουλεύω αποκλειστικά με τις rba που έχω από τα Vinci επίσης, ίσως να φταίει κι αυτό βέβαια.
 Αν έχεις την υπομονή να το δει να σου πει και η ίδια αν όντως μιλάμε για το ίδιο θέμα..

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 03, 2020, 21:58 »
Από διαρροές τι λέει;

Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 03, 2020, 21:59 »
Κάτι τέτοιο είπε και η Petra αν θυμαμαι καλά (αναμένεται και το δικό της review ) και θα αναφερθεί σε αυτό. Εγώ έκανα άμεσα τα updates που έδωσε η Voopoo στο site της και δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο πράγμα.
Τα δουλεύω αποκλειστικά με τις rba που έχω από τα Vinci επίσης, ίσως να φταίει κι αυτό βέβαια.
 Αν έχεις την υπομονή να το δει να σου πει και η ίδια αν όντως μιλάμε για το ίδιο θέμα..
Δεν συνδέεται και με τα win10 να κάνω αναβάθμιση.... Δοκίμασα τα πάντα.

Πολύ καλό. Σχεδόν τίποτα μέχρι στιγμής. 

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2020, 03:40 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 03, 2020, 23:19 »
Με windows 10 τις έκανα κι εγώ και στα δύο (έχω και το Drag S ).
Δυστυχώς πέρα από το να σου προτείνω να δοκιμάσεις να το συνδέσεις σε άλλη θύρα στο PC σου δεν γνωρίζω τι άλλο μπορεί να φταίει..

Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 04, 2020, 18:24 »
Δοκίμασα και σε άλλο laptop αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.
Δεν έχω και άλλο καλώδιο type c να δοκιμάσω......

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2020, 22:59 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 04, 2020, 19:41 »
Σίγουρα κουμπωνεις σωστα το καλωδιο στη θυρα του Drag; Πρεπει να μπαινει μεχρι τερμα μεσα. Μου φαινεται περιεργο να μη στο διαβαζει.. μηπως εχεις κλειστο το mod και ευθυνεται αυτο;

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 04, 2020, 22:27 »
Μέχρι μέσα το usb αλλά τίποτα. Δεν αναγνωρίζουν την συσκευή τα windows και φυσικά δεν βλέπει τη συσκευή ούτε η εφαρμογή της voopoo.
και στα δύο laptop το ίδιο πρόβλημα. Ένα Dell και ένα HP.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2020, 22:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος ditmichael

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag X 80W
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 08, 2020, 11:57 »
Αφού είναι περιττό να αναφέρω ότι συμφωνώ σε όλα και με όλους τους προλαλήσαντες για την ποιόιτητα και την απόδοση της συσκευής, να κάνω το μοναδικό παράπονο μου. 
Η συσκευασία δεν θα έπρεπε να έχει ένα έξτρα pod ή σκοπεύει η εταιρεία να κυκλοφορήσει σκέτα pods για αγορά;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160011 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110814 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515440 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146502 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530866 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201489 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801694 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet