vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Nautilus GT Kit

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #105 στις: Οκτωβρίου 22, 2020, 12:26 »
τον nautilus GT εχεις η το GT mini ?  εγω αυτο το προβλημα το ειχα με τον mini παντως.... τσεκαρα τον ατμοποιητη αλλαξα orings παλι τα ιδια... αγορασα αλλο και ειχα παλι τα ιδια... μερικες παρτιδες εχουν αυτα τα θεματα...! γιατι εχω και αλλον nautilus GT και GT mini και δεν εχουν απολυτος κανενα θεμα και ουτε σταγονα δεν τρεχει ακομα και τερμα να τους γεμιζω...!   


Αποσυνδεδεμένος xag

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #106 στις: Οκτωβρίου 28, 2020, 17:06 »
Καλησπέρα. Έχω τον Nautilus GT εδώ και περίπου ένα μήνα. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ατμοποιητή. Περιστασιακά παρατηρώ υγρό στο κάτω μέρος, αλλά συνήθως συμβαίνει όταν ''παίζω'' με το δαχτυλίδι αερισμού. Η αντίσταση είναι 0.7 mesh και έχω βάλει το τανκάκι 4.2ml.

Η ερώτηση μου είναι, κάθε πότε είναι σωστό να τον καθαρίζω και με ποιο τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #107 στις: Οκτωβρίου 28, 2020, 22:23 »
Καλησπέρα. Θα σου πω εγώ τι κάνω . Κάθε 30 με 40 ml αλλάζω αντίσταση και τότε τον πλένω με corega (που είναι για οδοντοστοιχίες) Δοκίμασε και τις απλές 0.7 αντιστάσεις είναι εξίσου πολύ καλές Σου εύχομαι να τον ευχαριστηθείς είναι (κατά την άποψή μου ) ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε εργοστασιακό (εγώ χρησιμοποιώ και τον zenith pro με την 0,8 για τα υγρά που δεν μου αρέσουν τόσο )

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #108 στις: Οκτωβρίου 29, 2020, 08:44 »
Καλησπέρα. Έχω τον Nautilus GT εδώ και περίπου ένα μήνα. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ατμοποιητή. Περιστασιακά παρατηρώ υγρό στο κάτω μέρος, αλλά συνήθως συμβαίνει όταν ''παίζω'' με το δαχτυλίδι αερισμού. Η αντίσταση είναι 0.7 mesh και έχω βάλει το τανκάκι 4.2ml.

Η ερώτηση μου είναι, κάθε πότε είναι σωστό να τον καθαρίζω και με ποιο τρόπο;
Καλημέρα.
Συμφωνώ με τον [member=16271]kyrgiannis[/member] ως προς τα ml αν κι εγώ το πηγαίνω χρονικά καθώς μου είναι πιο εύκολο να το θυμάμαι. Καθαρισμός κάθε 2 εβδομάδες μαζί με αλλαγή αντίστασης, αν κάνεις σκέτη βάση μπορεί αυτό το διάστημα να είναι και μεγαλύτερο. Εναλλακτικά, αντί για Corega θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για έναν καθαριστή υπερήχων (βρίσκεις από 25€, εγώ έχω έναν Grundig) και κάνεις το μεταβλητό σου κόστος σταθερό. Τον αγοράζεις μία φορά αντί να αγοράζεις συνέχεια ταμπλέτες και μπορείς να πλύνεις κι άλλα πράγματα. 

Αποσυνδεδεμένος xag

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #109 στις: Οκτωβρίου 29, 2020, 12:47 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



Καλημέρα. Πρώτη φορά ακούω για καθαριστή υπερήχων! Το έψαξα λίγο και φαίνεται αρκετά πρακτικό. Παράγγειλα ένα (VGT-2000) στα 27 ευρώ. Για να δούμε τι δουλειά θα κάνει.
Ευχαριστώ για τα tips.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2020, 13:18 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #110 στις: Οκτωβρίου 30, 2020, 13:30 »
Όταν αγόρασα τον GT , πριν καμιά εβδομάδα, πήρα μαζί και το πλαστικό τανκ που του αυξάνει την χωρητικότητα και του το φόρεσα αμέσως.

Από το πρώτο κιόλας γέμισμα, είχα γουργουριτα και μικρές διαρροές, που αν δεν έκανα απανωτές τζουρες θα ήταν μεγαλύτερες.

Οταν το πέταξα στα σκουπίδια και του έβαλα το δικό του γυάλινο τανκ, εξαφανίστηκε το γουργουριτα και οι  διαρροές.

Τώρα τον απολαμβάνω. Δείτε και εσείς με τις διαρροές μήπως φταίει το τανκ?

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #111 στις: Οκτωβρίου 30, 2020, 23:29 »
ολες η νεες παρτιδες του nautilus GT δεν κανουν αυτο το click στην ρυθμιση του airflow ...... και εκτος αυτου εχουν leaking......

με καθε γεμισμα πρεπει να κλεινω το airflow και ολα οκ....! η πρωτες παρτιδες του GT παντως δεν ειχαν κανενα θεμα...

Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #112 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 18:05 »
Tον χρησιμοποιώ με το πλαστικό tank απο την πρώτη μέρα και ποτέ δεν είχα θέμα, επίσης το click στο airflow ακούγεται οπότε μάλλον είναι απο τις πρώτες παρτίδες.

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #113 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 22:59 »
Θέμα με διαρροές υπήρχε και στις πρώτες παρτίδες, και μιλώ από προσωπική περίπτωση... δεν έχει να κάνει με την παρτίδα, αλλά με λάθος σχεδίαση. Ανάλογα το υγρό που χρησιμοποιεί κανείς, αν το παραγεμίσεις μπαίνει μέσα στην αντίσταση από το πάνω μέρος και έχει μετά διαρροές από κάτω. Γιατί στον 2s βίδωνε το πάνω μέρος της αντίστασης, ενώ τώρα είναι ανοιχτό όταν αφαιρείς το καπάκι για να γεμίσεις υγρό. Αν το υγρό σου έχει πολύ VG, μπορεί να μην σου τύχει... αν όχι, τότε θα σου τύχει κάποια στιγμή να έχεις διαρροή. Το αναφέρουν και στο forum της aspire, χωρίς απάντηση από την aspire βέβαια. 
Από την άλλη, αν δεν ξεπεράσεις το πάνω μέρος της αντίστασης όταν το γεμίζεις, τότε δεν έχει διαρροές. 

Τώρα, για το click δεν το γνωρίζω, και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω. Απλά, είδα προ ολίγων ημερών ένα nautilus GT σε ένα ατμομάγαζο που το έβλεπε ένας πελάτης, και έκανε click... αλλά δεν αποκλείεται μιας και ήταν βιτρίνα να ήταν ξεχασμένη έκδοση από τις πρώτες. 

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #114 στις: Νοεμβρίου 04, 2020, 16:44 »
Πηρα την προηγούμενη εβδομάδα τον GT σε stainless steel παω βάζω ενα γέμισμα ατμισα κανονικά την πρώτη μερα... Μετα το είχα αφήσει στην άκρη το mod και έφυγε ολο το υγρό απο το airflow με αποτέλεσμα να καταστρέψω το αγαπημένο μου mod.... Το aspire mixx πέρασε το υγρό μεσα απο τα πλαϊνά κουμπιά και καταστράφηκε.....  Μετα απο αυτο το πράγμα δεν ξαναγυρίσω σε aspire συγκεκριμένα στον ναυτιλο.. προτιμώ τον tigon για εργοστασιακό ο οποίος ειναι απροβληματιστος και ουτε ιχνος leaking..

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #115 στις: Νοεμβρίου 04, 2020, 22:20 »
Πραγματικά απορώ με τα όσα διαβάζω και ειλικρινά σπάω το κεφάλι μου να βρω τι μπορεί να φταίει για τις διαρροές που αντιμετωπίζετε.
Έχω τον Ναυτίλο GT από τις πρώτες μέρες της εμφάνισής του, έχω δοκιμάσει και το πλαστικό του τανκ αν και τελικά αγόρασα και το λεπτό γυαλί που αυξάνει τη χωρητικότητα σε συγκριση με το χοντρό που ήρθε με τον ατμοποιητή, τον λειτουργώ έτσι για μήνες.
Του πίνω το αίμα στη δουλειά, όλους αυτούς τους μήνες σε φάση 8ωρου, σχεδόν καθημερινά εκτός Κυριακής.
Με αρκετες αντιστάσεις, συνήθως χρησιμοποιώ τις 0.7 (όχι με το mesh ). Το τανκ του είναι μονίμως γεμάτο είτε τον έχω στην τσέπη στη δουλειά (κινούμαι καθ' όλο το 8ωρο εκεί ) είτε κάθεται στο γραφείο όσο δεν βρίσκομαι στην δουλειά ή ακόμα κι όταν έχω άδεια.
Διαρροή δεν είδα ποτέ.

Το μόνο που του κάνω ανά πολύ μεγάλα διαστήματα και μετά από αμέτρητα γεμίσματα και χρήση είναι να του καθαρίζω εσωτερικα το δαχτυλίδι του αέρα από τα ελάχιστα υπολείμματα ξεραμένου υγρού με όποιο τρόπο μπορώ αφού το δαχτυλίδι δεν βγαίνει από τη βάση. Πλύσιμο χαρτοπετσέτα κλπ.

Ναι, όταν αλλάζω αντίσταση ίσως εντοπίσω καμιά σταγόνα υγρού από κάτω (μιλάμε όμως ότι τις αλλάζω αφού τους έχω αλλάξει τα φώτα ) όμως εκείνη δεν βγήκε ποτέ από τις τρύπες σε σημείο να στάξει από έξω.
Σίγουρα έχω εντοπίσει και λίγη υγρασία κατά καιρούς περιμετρικά του πόλου του mod (η κλασική υγρασία που εντοπίζεται στο κάτω μέρος του ατμοποιητή ανάμεσα σε δαχτυλίδι αέρα και βάσης ) αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το έλεγα διαρροή ικανή να καταστρέψει ένα mod.

Ο GT μου είναι όπως την πρώτη μέρα πέρα της αλλαγής του τανκ που του έκανα. Ούτε oring του άλλαξα ούτε τίποτα.

Δεν αμφισβητώ όλα αυτά που αναφέρετε εννοείται αλλά πραγματικά απορώ τι θα μπορούσε να προκαλεί αυτά τα προβλήματα. Το μόνο που πάει το μυαλό μου είναι τα orings που βρίσκονται πάνω και κάτω στο γυαλάκι και εδράζονται εσωτερικά στο cage του τανκ. Είναι μασημένα; Δεν έχουν πατήσει σωστα στο γυαλί;  Πάντως δεν βοηθούν στην στεγανοποίηση του τανκ, γι αυτό ίσως και οι διαρροές που βρίσκετε..

Ψιλο-αποκλείω την κακή παρτίδα αντιστάσεων πάντως. Έχω αλλάξει τόσες από πολλά μάλιστα μαγαζιά. Του έβαλα μέχρι και αντιστάσεις που είχα στο συρτάρι από fasttech επί εποχής ανοιχτών συνόρων και του πρώτου Ναυτίλου mini..

Θέλω να πιστεύω ότι δεν αφήνετε για ώρα το top cap ανοιχτό κατά την αναπλήρωση, αυτό σαφέστατα θα μπορούσε να δημιουργήσει διαρροή. Θα γινόταν όμως άμεσα, θα το βλέπατε σε χρόνο dt.

Κάτι πρέπει να παίζει με τη στεγανοποίηση του τανκ..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2020, 07:39 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #116 στις: Νοεμβρίου 04, 2020, 23:02 »
Ήθελα και εγώ να το γράψω εδώ και καιρό, δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να σας κάνει διαρροές.

Συμφωνώ σε ότι έγραψε ο [member=4133]makis206[/member] απλά εγώ παίζω μόνιμα με την 0.7 mesh.

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #117 στις: Νοεμβρίου 05, 2020, 02:05 »
Είναι και μένα ο βασικός μου. Είναι ότι καλύτερο έχω ατμίσει τα 4,5 χρόνια που είμαι αποκλειστικά ατμιστής. Δεν ασχολούμαι με επισκευάσιμους ενώ πρόσφατα αγόρασα και το μίνι. Διαρροές δεν έχω δει. Δουλεύω τις 0,7 τις απλές και κάθε 30 με 40 ml αλλάζω αντίσταση και πλένω τον ατμοποίησή. Μάλλον δε θα πατάει καλά το γυαλάκι τι να πω Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα σε όσους τον έχουν για να τον απολαύσουν και αυτοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2020, 00:46 από kyrgiannis »

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #118 στις: Νοεμβρίου 05, 2020, 11:32 »
εχω αγορασει 4 nautilus GT και η 3  εχουν leaking...    κοιταξα τα oring αλλαξα αντιστασεις και ολα τα σχετικα... το προβλημα παραμενει το ιδιο...! ειναι πολυ περιεργο..... 

τωρα ατμιζω με εναν pnp tank με την 0.8ohm και ουτε ιχνος leaking...

εκτος αυτου η αντιστασεις της voopoo κρατανε ακομα καλυτερα απο του ναυτιλου.... και δινουν πιο καλη γευση τουλαχιστων στα eliquids που ατμιζω εγω... odin 101 και vtc  τα 2 συγκεκριμενα υγρα για καποιο λογο σε ναυτιλο χανουν πολυ απο γευση... και εκτος αυτου το odin 101 δεν βγαζει ουτε 10 ml  με την 0.7 mesh... 


Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #119 στις: Νοεμβρίου 07, 2020, 20:58 »
εχω τον mini με το πλαστικο τανκ τωρα μερικους μηνες και τον δουλευω ασταματητα με την 0.7 mesh.
διαρροη μου εχει κανει καποιες σπανιες φορες μονο μετα απο γεμισμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110622 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530759 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801617 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet