vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

363 επισκέπτες, 10 χρήστες
Doubt, lounik, bujinkan, Jorge, Buliwyf, ahill2, lagoudakis, tibolaso, camber, paiktaras

Twitter

Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 29, 2019, 00:56 »
Μάκη γιατί κάποιος να πάρει κάτι από τη σειρά vinci και όχι το Navi που δεν εχει θέμα διαρροών;
Εν έτη 2019 μου φαίνεται πισωγύρισμα να βγαίνει προϊόν που να έχει την παραμικρή διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 29, 2019, 10:55 »
Πρώτον γιατί για εμένα όπως είπα επανειλημμένα η αποσπώμενη μπαταρία είναι must - μιλώντας για το Vinci X συγκεκριμένα. Ακόμα κι αν μεγαλώνει λίγο το μέγεθος και το βάρος του, σε προσωπικό επίπεδο εξακολουθώ να το βρίσκω μια απίστευτα βολική συσκευή για όλη μέρα κι ας υστερεί ελάχιστα από τα υπόλοιπα στους συγκεκριμένους τομείς.

Δεύτερον, θεωρώ ότι στα Vinci ευθύνονται κατά κύριο λόγο οι κεφαλές που χάνουν λίγο υγρό από κατω, πιστεύω ότι έχουν κακό oring/insulator στην επαφή τους στο κάτω μέρος. Ταυτόχρονα διακρίνω ότι οι κεφαλές του Navi είναι διαφορετικές από τις pnp που ειχα δει μέχρι σήμερα από τα υπόλοιπα pods/aio της Voopoo. Σαν να εντόπισαν το πρόβλημα και να έκαναν διόρθωση σε όλη τη σειρά των pnp κεφαλών τους, αυτό βέβαια θα τα εί στο μέλλον.

Γεγονός πάντως είναι  -και παράλειψη μου που δεν το ανέφερα νωρίτερα- ότι στα "τελειώματα" της δεύτερης κεφαλής του πακέτου του Navi σκέφτηκα να δοκιμάσω την 0.45 κεφαλή του στο Vinci X. Και ναι, αυτή δεν έχασε σταγόνα όλη μέρα. Όμως ήταν ήδη προς αντικατάσταση όπως είπα και δεν μπόρεσα να την κρατήσω περισσότερο ώστε να την τεσταρω μερικές μέρες ακόμα.

Τρίτον, η σταγόνα από κάτω δεν είναι κάτι τραγικό. Τουλάχιστον όχι όσο δεν αναφέρονται ζημιές με καμένες πλακέτες από εισαγωγές υγρών στα ενδότερα κλπ κλπ.
Ένα σκουπισματακι τη μέρα είναι όλο κι όλο και μάλιστα αφαιρώντας ένα τανκ που κουμπωνει πάνω με μαγνήτες, ούτε βιδωμα ούτε ξεβιδωμα δηλαδη. Συμβαίνει στα περισσότερα pods/aio της αγοράς.  Αν όχι σε όλα όσα έχουν αφαιρουμενες κεφαλές δηλαδή.

Να βάλω κι ένα τέταρτον, αν τα παραπάνω περί "νέων batch κεφαλών από τη Voopoo" δεν ισχύει, ποιος μου λέει εμενα ότι δεν θα αφήσει αύριο μεθαύριο και το Navi τη σταγονιτσα του από κατω;

Πιστεύω ότι σε μερικές μέρες θα έχω update σε αυτό όμως, έδωσα σε φίλο το Navi να το δουλέψει με καινούργια κεφαλή των 0.6ohm που αγοράσαμε απο τοπικο κατάστημά. Τις συγκεκριμένες κεφαλές τις έφεραν για τα Vinci εννοείται και δείχνουν ίδιες με τις αρχικες του Vinci και όχι με εκείνες του Navi όπως ήρθαν στο κουτί του.

Ρωτάω κι ενημερώνω για ότι νεότερο έχω.


Edit: θα ήθελα επίσης την άποψη από την εμπειρία της Πέτρας και του Πέτρου για τις κεφαλές του Navi, είχαν κι εκείνοι τα ίδια αποτελεσματα με τη στεγανοτητα η μόνο εγώ ήμουν ο τυχερός της παρεας;
Να μην παίρνω στον λαιμό μου και τα υπόλοιπα παιδιά του φόρουμ δηλαδή λέγοντας πράγματα που τελικά πρόκειται αποκλειστικά για "μεμονωμένο περιστατικό"..;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2019, 11:07 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 29, 2019, 12:04 »
Εξαιρετικά στεγανό το navi. Βέβαια, ανέφερα ότι ακόμη δεν το δούλεψα με dl κεφαλή αλλά με τις δύο mtl που είχα από το find. Παλιές κεφαλές δηλαδή, χωρίς κάποιο πολύ ...φουσκωμένο ορινγκ.
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι αν κάποιος θέλει  κύρια συσκευή, το vinci x είναι μονόδρομος. Το δικό μου κατέληξε στην κόρη, η οποία για χάρη του παροπλισε τον παλιό avocado και τον manta dl μαζί και τα υπόλοιπα μοντακια, οπότε κράτησε τις μπαταρίες από το invoke αυτήν του vinci και της έδωσα έναν φορτιστή. 
Για κάποιον που του αρέσουν οι διακριτικες πνευμονικές είναι εξαιρετικό Κιτ και ναι, σκουπίζει κάθε μέρα το πάνω μέρος της μπαταρίας. 
Τα βλέμματα ... πόθου που απέσπασε το vinci x ήταν από άλλους νεοκοπους ατμιστες που είναι εξοικειωμένοι με το μέγεθος ενός πχ pico. Με τη χρήση dl η mtl κεφαλών μπορεί να καλύψει και τις δύο κατηγορίες ατμιστων ως βοηθητική η κύρια συσκευή, με την αγορά δεύτερης μπαταρίας και εξωτερικού φορτιστη.

To navi από την άλλη, μόνο του δεν γίνεται κύρια συσκευή, εκτός αν πάρεις δύο η κανεις ηπια χρήση. 
Για dl χρήση η διάρκεια της μπαταρίας είναι πολύ μικρή ούτως η άλλως.Για mtl χρήση γίνεται ναι εξαιρετική δεύτερη συσκευή. Η κύρια συσκευή αν το αγοράσεις εις διπλούν.
Προσωπικά δεν έχω θέμα με την ενσωματωμένη, πάντα έχω μαζί μου μοντ και των δύο κατηγοριών.

Για τις διαρροές με τις νέες κεφαλές  θα περιμενω  λίγες μέρες και θα τεσταρουμε στο vinci τις κεφαλές του πακέτου του navi αλλά και την 0.3  που αγοράσαμε τη Δευτέρα από καταστημα
Ακόμη δεν είμαι σίγουρη αν άλλαξαν κάτι στις κεφαλές. Πάντως ένα ορινγκ μπορεί να αλλάξει κι από εμας

Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην άλλαξαν οι κεφαλές, αλλά να είναι το τανκ του vinci ένα κλικ πιο φαρδύ από ότι πρέπει, στην υποδοχή τηςνκεφαλης

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 29, 2019, 12:47 »
Γι'αυτό ακριβώς 3 review είναι καλύτερα από 1! Ο ένας συμπληρώνει τον άλλον και σαφέστατα τρεις απόψεις/εμπειρίες μπορούν να μεταφέρουν πολύ καλύτερη εικόνα στον ενδιαφερόμενο. Εύγε Πέτρα, ακόμα κι ο ίδιος αισθάνομαι πιο σίγουρος γι'αυτό που είχα την τύχη να δοκιμάσω, όπως επίσης και για εκείνο που μεταφέρω στο υπόλοιπο φόρουμ τελικά.!

Για ότι επερχόμενη εμπειρία μαζί τους εδώ θα βρισκόμαστε και πάλι να την αναφέρουμε παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 29, 2019, 14:21 »
Μπράβο παιδιά, ευχαριστώ για τις ειλικρινείς απόψεις με βάση την εμπειρία σας στη χρήση της συσκευής.
Κανένας από τους γνωστούς κριτικούς/reviewers που έχω δει το βίντεο τους (τουλάχιστον σε 3 βίντεο που είδα), δεν ανέφερε το πρόβλημα με τις κεφαλές.
Περιμένουμε τα αποτελέσματα για τις νέες κεφαλές. :)

Αποσυνδεδεμένος knightofcor

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 30, 2019, 13:41 »
στο vinci x με αυτές που είχε μέσα είχα κι γω, ειδικά με την 0,8 (που δεν μου άρεσε γενικότερα) με την 0,6 λιγοτερο αλλά είχα. Τώρα 3 μέρες με την καινούρια 0,6 που αγόρασα δεν έχει την παραμικρή σταγόνα.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 17, 2020, 13:24 »
Ας αφήσω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά από δύο ημερών χρήση, με την 0.6Ω αντίσταση.

  • Όντως είναι στεγανό.
  • Ποιοτική κατασκευή που δείχνει πολύ "σίγουρη" για τον εαυτό της.
  • Νοστιμούλικο, πολύ βολικό κράτημα, διακριτικό στο χέρι (προσωπική άποψη).
  • Έξυπνο το σύστημα με τις τρεις εισόδου αέρα, όπου κάπου θα βρεις τον αέρα που θέλεις.
  • Ακόμα και όταν η μπαταρία έχει σχεδόν ξεψυχήσει, αυτό συνεχίζει να "βαράει".
  • Στο κλείδωμα, δεν μπορείς να ατμίσεις με το κουμπί. Μόνο στο auto.
  • Πράγματι θα έπρεπε να υπάρχει η 0.8Ω στο κουτί.
  • Πίνει τον αγλέουρα.

Το ατμιστικό μου προφίλ έχει ως εξής:

Τζούρες πάνω από 3.5", από 3.6 μέχρι 4.2
Η μεταβλητή είσοδος του αέρα, κατά το 1/3 ανοιχτή.
Διάρκεια μπαταρίας 5 ώρες με καταγραμμένες 220 τζούρες.
Κατανάλωση στο 5άωρο: 6ml, νικοτίνη 3mg (με την 0.6Ω στα 23 watt)
Πιστεύω πως όταν βάλω την 0.8Ω θα έχω καλύτερη διαχείριση και της μπαταρίας και της κατανάλωσης, μιας και τα watt θα πέσουν στα 12-13.

Και κάποιες διαπιστώσεις.

Με 4 κλικ, γυρνάει στο mode RBA (το χρώμα της οθόνης γίνεται μπλε).
Σε αυτήν την θέση, μπορείς να το κλειδώσεις και να ατμίζεις με το κουμπί και όχι μόνο στο auto.
Και σε αυτό το mode, αν βγάλεις το τανκ και το ξαναβάλεις, δεν θα σου γυρίσει τα watt στην προκαθορισμένη δική του ρύθμιση. Θα στα αφήσει εκεί που τα έχεις βάλει εσύ.  Βέβαια εδώ θέλει προσοχή, διότι, μιας και πρόκειται για την rebuildable αντίσταση, θα σε αφήσει να ανεβάσεις τα watt πιο πάνω από την ενδεδειγμένη ρύθμιση για τις άλλες αντιστάσεις.

Σε ενδεχόμενη αναβάθμιση, θα ήθελα το κλείδωμα να επιτρέπει το άτμισμα και με το κουμπί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2020, 13:29 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 20, 2020, 19:04 »
Πρόσθετες παρατηρήσεις...

  • Χωρίς να αποτελεί πρόβλημα, είναι για εμένα ενοχλητικό το μικρό παίξιμο του τανκ, καθώς το στηρίζουν μαγνήτες μόνον στην μία άκρη. Χωρίς να το θέλω, έχω αποκτήσει τικ...  :)) το κάνω κλικ κλικ συνέχεια. Θα του τα βγάλω τα μάτια...
  • Υπάρχει μία ελαφρά συσσώρευση υγροποιημένου ατμού, μάλλον. Δεν πρόκεται για διαρροή, απλώς κάποια υπο-σταγονίδια μαζεύονται και χρειάζεται σκούπισμα. 'αντε μια φορά την ημέρα. Ελάχιστο το "κακό", απλά το αναφέρω διότι παρατήρησα πως αν μαζευτούν κάτω από την αντίσταση, κάνει κορδελλάκια. Δεν κάνει καλή επαφή και παίρνεις κάτι "atomizer not found".

Πάμε τώρα σε πιο "αρνητικές" παρατηρήσεις...

  • Η 0.6Ω που έβαλα αμέσως, άρχισε να δίνει "καμμένο" κάπου μεταξύ 20 και 30ml σκέτης βάσης, με 70/30 PG/VG και 4mg νικοτίνης. Από χτες έχω βάλει την 0,45 και θα δω πόσο θα κρατήσει.
  • Και οι δύο αντιστάσεις του κουτιού, καθώς και ενός άλλου Navi που έλεγξα, είναι όπως η πιο κάτω φωτό.





Το ποδαράκι της αντίστασης μοιάζει σαν αν μην έχει κάτσει καλά στην θέση του, σαν να έχει βγεί απ' έξω αντί για μέσα.  Και το μονωτικό o-ring στην πλευρά εκείνη είναι ανασηκωμένο και δεν πατάει όπως το υπόλοιπο τμήμα.
Μπορείτε να ελέγξετε τις δικές σας αντιστάσεις ώστε να δούμε αν πρόκειται για αστοχία ή είναι όλες έτσι;
Αν πρόκειται για αστοχία στις συγκεκριμένες αντιστάσεις, τότε ίσως δικαιλογείται η γρήγορη καταστροφή της. Ίσως και η υγροποίηση του ατμού.
Στο άλλο Navi (με την ίδια κατάσταση στις αντιστάσεις), κατασταλάζει αρκετά περισσότερη υγρασία και η η αντίσταση χρειάστηκε αλλαγή στα ίδια ml περίπου.


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 23, 2020, 17:03 »
Νεώτερα...

Έβαλα την 0.8Ω. Αυτόματα την βάζει στα 12W. Το άτμισμα όμως είναι λίγο υποτονικό. Οπότε την ανέβασα στα 15W, όπου είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα.
Έχει όμως αρκετά σφιχτή τζούρα (για τα γούστα μου), παρ' όλο που έχω τέρμα ανοιχτό τον αέρα. Επιμένω μπας και την συνηθίσω.

Η μπαταρία κρατάει περισσότερο φυσικά, όπως και οι τζούρες, που φτάνουν τις 300 μέχρι να αδειάσει η μπαταρία.
Μια διαρροή από την αντίσταση την έχει. Όχι τίποτε σπουδαίο, αλλά μια
καλή σταγόνα μετά από κάθε άδειασμα του τανκ, την βγάζει.


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 17, 2020, 20:35 »
Δουλεύουμε τρία Navi στην δουλειά. Τα δύο από αυτά, σαν κύρια ποντάκια. Το τρίτο εφεδρικό.
Και τα τρία με την 0.6 Ωμ. Οι αντιστάσεις αυτές κρατάνε μέχρι 35 ml σκέτης βάσης. Του Aegis Boost όμως, κρατάνε άνετα μέχρι τα 50 ml.

Μετά από ένα μήνα λειτουργίας, τα δύο (κύρια) ποντάκια χάσανε την δυνατότητα αυτόματου ατμίσματος. Απλά σταμάτησε αυτή η λειτουργία. Του ενός στις 25 ημέρες χρήσης, του άλλου μετά από 5.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110816 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515440 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201489 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801698 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41018 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet