vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

323 επισκέπτες, 10 χρήστες
Buliwyf, grag, marauder800, lounik, tibolaso, SuperSayian, petr@n, thebull, manoslykos, I.P

Twitter

Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« στις: Δεκεμβρίου 21, 2019, 20:05 »

Ο ρυθμός κυκλοφορίας νέων συσκευών pods είναι πλέον καταιγιστικός. 
Οι περισσότερες εταιρείες, τουλάχιστον αυτές που μπορούν, πιάνοντας τον σφυγμό της αγοράς, απ’ τη μια αγωνίζονται να ικανοποιήσουν κάθε επιθυμία του αγοραστικού κοινού κι από την άλλη, κάνοντας νέες προτάσεις, διαμορφώνουν τις τάσεις της αγοράς.
Τα standards της κατηγορίας είναι ρευστά κι ο πήχυς ανεβαίνει ολοένα και ψηλότερα.
Η πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού δεν είναι χομπίστες, αλλά άνθρωποι που θέλουν να απαλλαγούν από το κάπνισμα και αναζητούν συσκευές που να προσφέρουν ποιότητα, αξιοπιστία, ασφάλεια, ευκολία χρήσης και απλότητα. Θέλουν να κάνουν τη μετάβαση από το κάπνισμα στο άτμισμα με όσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστο τρόπο.
Το κέντρο βάρους της παραγωγής των περισσότερων εταιρειών βλέπουμε να μετατοπίζεται σ΄αυτή την κατηγορία συσκευών κι αυτό αποδεικνύει πως προς τα εκεί προσανατολίζεται η πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού.
Κάτω λοιπόν από αυτό το πρίσμα πρέπει να βλέπουμε τις συσκευές pods, τα χαρακτηριστικά τους, τις δυνατότητές τους, τη φιλοσοφία τους.
Ο χομπίστας ή ο προχωρημένος ατμιστής, μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποια συσκευή pod σαν backup συσκευή, αλλά για τον απλό ατμιστή, ενδεχομένως μια συσκευή pod να είναι η κύρια συσκευή ατμίσματος που θα χρησιμοποιεί, με σοβαρό ενδεχόμενο να μη μετατοπιστεί ποτέ απ’ αυτή την κατηγορία.

Η Voopoo λοιπόν, κάνει μια ακόμη προσθήκη στην γκάμα των προϊόντων της αυτής της κατηγορίας συσκευών pods με την κυκλοφορία του Voopoo Navi Mod Pod των 1500mAh και των 40W. Η προηγηθείσα σειρά Vinci έχει αφήσει ήδη εξαιρετικές εντυπώσεις κι επομένως δημιουργεί υψηλές προσδοκίες για κάθε νέα συσκευή της εταιρείας.

Το Voopoo Navi Mod Pod έρχεται στην παρακάτω συσκευασία.


Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας της συσκευής. 
Το εγχειρίδο των οδηγιών χρήσης που περιέχεται στη συσκευασία, είναι καλογραμμένο σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.

Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα ακόλουθα
 
·        1 x NAVI Device
·        1 x NAVI Replacement Pod( 3.8ml )
·        1 x PnP-VM3 0.45ohm
·        1 x PnP-VM4 0.6ohm
·        1 x User Manual
·        1 x USB Cable
·        1 x GENE Chip Card
·        1 x Warranty Card
 


Το Voopoo Navi Mod Pod είναι διαθέσιμο στους παρακάτω επτά διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς


 
Οι διαστάσεις του και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω
 
Size: 96 x 33 x 18mm
 Power Range: 5- 40W
 Capacity: 3.8ml/2ml (TPD)
 Resistance Range: 0.1 - 3.0ohm
 Output Voltage: 3.2-4.2V
 Battery: 1500mAh (Built-in)
 Material: Zinc Alloy + Resin / Zinc Alloy +PCTG
 Coils: Supports all PnP coils


Έχει βάρος 100g, ενώ το αντίστοιχο Vinci, δηλαδή αυτό που έχει ενσωματωμένη μπαταρία επίσης 1500mAh, έχει βάρος 105g.


Το Voopoo Navi Mod Pod είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου και PCTG
Η ποιότητα κατασκευής του κι η βαφή του κυμαίνονται σε πολύ υψηλά standards, όπως ακριβώς κι όλες οι συσκευές της σειράς Vinci.
Στην πρόσοψή του υπάρχουν σε κατακόρυφη διάταξη και από πάνω προς τα κάτω, το fire button, η έγχρωμη οθόνη, τα πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-) κι η θύρα φόρτισης micro usb.



To fire button είναι σαφέστατο, με ακαριαίο firing που εξασφαλίζεται από το Voopoo Gene.AI chipset, με το οποίο είναι εφοδιασμένη η συσκευή. 
Το ίδιο λειτουργικά, σαφή και διακριτικά είναι και τα πλήκτρα επιλογών.
Η κατακόρυφης διάταξης έγχρωμη οθόνη των 0,96 ιντσών είναι πολύ φωτεινή και ευανάγνωστη και αναγράφει την ισχύ, την τάση, την τιμή της αντίστασης, το πλήθος των puffs, τη διάρκεια του κάθε puff, το επιλεγμένο mode λειτουργίας. Υπάρχει επίσης η χαρακτηριστική μπάρα που επισημαίνει τη στάθμη φόρτισης της μπαταρίας και η ένδειξη αν η επιλογές της συσκευής είναι κλειδωμένες ή όχι.

Την πρώτη φορά που ενεργοποιεί κανείς τη συσκευή του ζητείται να ρυθμίσει την ώρα. Από τη στιγμή που η μπαταρία είναι ενσωματωμένη, η ρύθμιση της ώρας γίνεται μόνο στο πρώτο άνοιγμα της συσκευής.

Προσφέρεται η δυνατότητα τριών διαφορετικών modes λειτουργίας.
Auto: χωρίς τη χρήση του fire button
P: αποκλειστικά με χρήση του fire button
A & P: ταυτόχρονη παροχή και των δύο προηγούμενων επιλογών

Όπως προανέφερα, η συσκευή είναι εφοδιασμένη με ενσωματωμένη μπαταρία 1500mAh και αποδίδει μέγιστη ισχύ 40W.
Όταν η συσκευή είναι για πολλή ώρα σε αδράνεια, η πρώτη πυροδότηση του fire button είναι πυροδότηση εκκίνησης. 
Από τη δεύτερη πυροδότηση ξεκινά το άτμισμα.

Η συσκευή επίσης έχει κόφτη ασφαλείας και προστασίας της αντίστασης  στη μέγιστη τιμή της ισχύος που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο χρήστης. 
Προς τα κάτω μπορεί να κατεβάσει κανείς την ισχύ όσο θέλει, αλλά προς τα πάνω μόνο μέχρι εκεί που επιτρέπεται για τον κάθε τύπο αντίστασης που χρησιμοποιεί. Οι διάφοροι τύποι των αντιστάσεων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν αναγνωρίζονται αυτόματα από τη συσκευή και ρυθμίζεται ανάλογα η μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύς στον κόφτη.







Όλα αυτά προσφέρονται από το GENE.AI chipset νέας γενιάς, με το οποίο είναι εφοδιασμένη η συσκευή και το οποίο προσφέρει πέρα από τις πολύ καλές επιδόσεις και επτά διαφορετικά συστήματα προστασίας.




Στη βάση στήριξης της συσκευής, εκτός από τα αναγραφόμενα, υπάρχουν και τέσσερις οπές διαφυγής αερίων.


Στο πάνω μέρος της συσκευής τοποθετείται η δεξαμενή pod που συγκρατείται στη θέση της με δύο πολύ ισχυρούς μαγνήτες.


Το Voopoo Navi Mod Pod διαθέτει τριπλό σύστημα εισαγωγής αέρα. Εισαγωγή του αέρα στο airflow γίνεται από δύο ανοίγματα, ένα στην πρόσοψη κι ένα στο πίσω μέρος, αλλά κι από μια οπή ακριβώς κάτω από τη δεξαμενή που αποκαλύπτεται μόνο όταν κάποιος αποσπάσει τη δεξαμενή από τη συσκευή.
Από τις τρεις εισαγωγές αέρα του συστήματος airflow, μπορεί κανείς να ρυθμίσει μόνο αυτήν που γίνεται από την πρόσοψη. Η ρύθμιση μπορεί να δώσει από πολύ σφιχτή mtl τζούρα, μέχρι το όριο της dl, χωρίς να γίνεται όμως ποτέ ακραία αεράτη. Η ρύθμιση του αέρα γίνεται με μια συρόμενη πάνω-κάτω μπάρα και κρατάει πολύ σταθερά κι απροβλημάτιστα την επιλογή.
Η τζούρα είναι σχετικά αθόρυβη, πολύ ομαλή και smooth.





To επιστόμιο είναι ενσωματωμένο στην δεξαμενή, δεν αποσπάται και φυσικά δεν μπορεί να αντικατασταθεί από κανένα άλλο επιστόμιο. 
Κάνει πολύ καλή δουλειά και δεν θερμαίνεται σε οποιεσδήποτε συνθήκες χρήσης. Έτσι κι αλλιώς ο κόφτης δεν επιτρέπει να ανεβάσει κανείς ανεξέλεγκτα την ισχύ και να αντιμετωπίσει ζητήματα υπερθέρμανσης.



Η δεξαμενή είναι όσο πρέπει διαφανής, ώστε και να ταιριάζει αισθητικά με το σύνολο, αλλά και να είναι ευδιάκριτη η στάθμη του περιεχόμενου υγρού.
Η χωρητικότητά της είναι 3,8ml (2ml στην TPD έκδοση)
Η τοποθέτηση της αντίστασης γίνεται στο κάτω μέρος της δεξαμενής, χωρίς βίδωμα και χωρίς να υπάρχει θέμα αν περιέχεται ή όχι υγρό σ’ αυτήν, με απόλυτα στεγανό τρόπο.




Η αναπλήρωση του υγρού γίνεται επίσης από το κάτω μέρος της δεξαμενής, μέσω μιας οπής που επιτρέπει την αναπλήρωση με ακροφύσια σχεδόν οποιουδήποτε μεγέθους κι η οποία οπή αποκαλύπτεται με το σήκωμα μια τάπας σιλικόνης, που επίσης ασφαλίζει πολύ στεγανά. Γενικά η συσκευή προσφέρει απόλυτη στεγανότητα και μηδενικές διαρροές οποιουδήποτε είδους.





Το Voopoo Navi Mod Pod έρχεται με τις παρακάτω δύο αντιστάσεις τύπου mesh


Υπάρχει η δυνατότητα όμως της χρήσης όλων των αντιστάσεων της σειράς PnP καθώς κι η δυνατότητα χρήσης επισκευάσιμης αντίστασης.



Για την απόδοση των αντιστάσεων της σειράς PnP δεν θα αναφερθώ ξανά, αφού έχει γίνει εκτενής αναφορά στην παρουσίαση της σειράς Vinci εδώ

Οι δύο αντιστάσεις που συνοδεύουν τη συσκευή είναι 0,45Ω και 0,6Ω. 
Αντ’ αυτών θα προτιμούσα προσωπικά η δυάδα να ήταν 0,6Ω και 1Ω. Για να μη πω 0,8Ω και 1Ω.
Και η συσκευή αποδίδει καλύτερα με τις αντιστάσεις που θα προτιμούσα και η αυτονομία της θα ήταν σημαντικά μεγαλύτερη.

Ίσως μια καλή επιλογή να ήταν κι η διάθεση μιας έκδοσης, προφανώς σε άλλη τιμή, που να περιέχει και τη επισκευάσιμη αντίσταση, ώστε να μη χρειάζεται κάποιος να την αγοράζει ξεχωριστά.

Λίγο ως πολύ, οι διαφορές του Navi από τη σειρά Vinci περιορίζονται στην εξωτερική εμφάνιση. 
Η μόνη σημαντική βελτίωση είναι το τριπλό σύστημα airflow, που πραγματικά προσφέρει ρύθμιση της εισαγωγής του αέρα κι όχι δύο προκαθορισμένες επιλογές, όπως στα Vinci, με όχι και τόσο ευδιάκριτες διαφορές. 
Επίσης διαφορά έχουμε και στο επιστόμιο, που εδώ είναι αυστηρά κυλινδρικού σχήματος κι όχι πεπλατυσμένου σχήματος όπως στα Vinci. Προσωπικά, προτιμώ το επιστόμιο του Navi.




Διαβάσω εντυπώσεις έμπειρων ατμιστών από συσκευές pods τελευταίας γενιάς και πράγματι θα συμφωνήσω μαζί τους στο γεγονός ότι τα pods, όπως το Voopoo Navi Mod Pod δεν έχουν να ζηλέψουν σχεδόν τίποτα από πολύ ακριβότερες και πολυπλοκότερες συσκευές. 
Η ευκολία χρήσης τους, η ποιότητα κατασκευής τους, η απλότητά τους, η στεγανότητα κι η φορητότητά τους είναι απαράμιλλες. 
Αν τώρα προσθέσουμε και την πολύ καλή απόδοσή τους, χωρίς ιδιαίτερες εκπτώσεις, διαφαίνεται πως ένα πολύ μεγάλο, αν όχι το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς τους ανήκει.

Δεν είχε μέχρι στιγμής τη δυνατότητα δοκιμής της επισκευάσιμης αντίστασης για να κάνω μια σύγκριση με αυτήν του Boost. Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό.

Το Voopoo Navi Mod Pod είναι μια εξαιρετική επιλογή συσκευής pod που θα υπερκαλύψει τις ανάγκες του απλού ατμιστή χωρίς εκπτώσεις, ενώ ταυτόχρονα είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή συσκευής backup για τους χομπίστες και τους πιο έμπειρους ατμιστές.

Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Εργονομία-Μέγεθος-Βάρος
GENE.AI chipset
Χωρητικότητα δεξαμενής 3,8ml
Ιδανική διαφάνεια δεξαμενής
Ισχύς 40W
Δυνατότητα εναλλαγής πολλών αντιστάσεων
Πολύ όμορφη και φωτεινή έγχρωμη οθόνη
Παραγωγή ατμού
Ισορροπία έντασης  και πολύ ικανοποιητική απόδοση γεύσης

Αρνητικά (-)
Αδυναμία αντικατάστασης του επιστομίου
Θα προτιμούσα διαφορετική δυάδα αντιστάσεων στη συσκευασία





Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 



Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 08:02 »
Υπέροχο review απ'τον Πέτρο, έχω την τύχη να δοκιμάζω κι εγώ το όμορφο Navi αυτές τις μέρες στη δουλειά που μου τρώει τρελά ωράρια καθημερινά λόγω των εορτών που έρχονται. Σύντομα θα γράψω κι εγώ την άποψη μου για το μικρό έχοντας δοκιμάσει για τα καλά το ποιόν του!


Προς το παρόν, το πιο "φιλικό" πακέτο για την τσέπη του παντελονιού της δουλειάς! Και ατμίζει πολυ πολυ καλά..!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 14:38 »
Μπράβο Πετρο. Τα είπες ολα! Το εχω το  κουκλί και δεν προλαβαίνω να κάνω φωτογράφιση λόγω δουλειάς. Αναμένετε λίγες μέρες ακόμη. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 16:09 »
Άντε πάλι έξοδα... :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 27, 2019, 19:15 »
Δεν το βρίσκω στην Ελλάδα.
Για πέστε, όποιος ξέρει, που υπάρχει, πριν φάω τα ευρώ μου στο πρωτοχρονιάτικο μπαρμπούτι... :))

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 27, 2019, 19:43 »
Προς το παρόν δεν έχει εμφανιστεί κάπου, αν κρίνω απ το Vinci λογικά θα κάνει εμφάνιση κάπου στα μέσα Γενάρη.. Αν εμφανιστεί και στα πάτρια εδάφη βεβαια.

Προσωπικά αν και βρίσκω υπέροχο το Navi δεν βλέπω λόγο να το περιμένει κάποιος από τη στιγμή που έκανε εμφάνιση το Vinci X στην Ελλάδα.. προσωπική άποψη βέβαια μιας και βρίσκω το Vinci Χ πιο ολοκληρωμένο σαν πακέτο. Είναι και το κόλλημα που έχω και δεν τα πάω καλά με τις ενσωματωμένες μπαταριες βέβαια. :)


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 27, 2019, 20:13 »
μπαρμπούτι... :))
Μπα.......παίζουμε και κόκαλα;;;ντρουπη σου ωρε πατριώτη :))

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 27, 2019, 20:25 »
[member=4133]makis206[/member]
Σε εμένα πάλι, αν και δεν μου πολυαρέσουν οι ενσωματωμένες μπαταρίες, μου αρέσει ακόμα λιγότερο το τετραγωνισμένο Vinci X...
Άβυσσος το γούστο του ατμιστή. :))
Καλά, θα περιμένω μέχρι να έρθει.


[member=19479]dinos_74[/member]
Εγώ μόνο τα ψαροκόκκαλα ξέρω... :-[

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 27, 2019, 21:35 »
NAVI POD by VOOPOO
Πρωί πρωί της προπαραμονής των Χριστουγέννων ο ταχυδρόμος της DHL έφερε το ατμοδωράκι μας για τα Χριστούγεννα. Το navi pod της voopoo. Ένα ακόμη mod pod, που χτυπάει φιλικά στον ώμο τον καπνιστή, προτρέποντάς τον να περάσει επιτέλους στον κόσμο του ατμού. Αλλά δελεάζει και τον έμπειρο ατμιστή, ως κάτι διακριτικό για τις στιγμές που τα ατμοπολυβόλα μας πρέπει να μένουν στην τσέπη.





Τι είναι λοιπόν το navi; Ένα πατικωμένο VINCI. Η μεσαία εκδοση του VINCI, με την ενσωματωμένη μπαταρία, την επιλογή αυτόματης λειτουργίας ή με κουμπί και τα αυξομειούμενα βατ ανάλογα με την αντίσταση. Μια και ο ανταγωνισμός πλέον στα pod mod με την smok, την aegis και άλλες εταιρίες είναι μεγάλος, η voopoo δίνει επιλογή: στικ ή πεπλατισμένο κουτάκι. Πραγματικά, δεν μπορώ να βρω άλλο λόγο ύπαρξης του navi, μετά την εμφάνιση των 3 vinci, που καλύπτουν λειτουργικά κάθε ανάγκη.







Ας το δούμε όμως από κοντά: 96Χ33Χ18χιλ, είναι μικρούτσικο και γλυκούτσικο. Κυκλοφορεί σε 7 πανέμορφα χρωματάκια. Εδώ λοιπόν να καταγγείλω την voopoo, που έστειλε στον Πέτρο το γυναικείο μπλεδάκι, με τις κίτρινες πινελίτσες και σε μένα το σκέτο μπλεδάκι. Μεγάλο φάουλ! Εκανα όμως … πέτρα την καρδιά μου και προχώρησα στο review
Το πακέτο περιέχει (μην πετάξτε τη συσκευασία, περιέχει το scratch ελέγχου αυθεντικότητας)
·       1 x NAVI Device
·        1 x NAVI Replacement Pod( 3.8ml )
·        1 x PnP-VM3 0.45ohm (25-35 βατ πνευμονική)
·        1 x PnP-VM4 0.6ohm (20-28 βατ πνευμονική)
·        1 x User Manual
·        1 x USB Cable
·        1 x GENE Chip Card
·        1 x Warranty Card








Το pod mod περιέχει το σήμα κατατεθέν της voopoo, το gene chip και διάφορες ασφάλειες λειτουργίας, όπως προστασίες από υπερθέρμανση, βραχυκύκλωμα, μέγιστη διάρκεια εισπνοής κλπ.
Το μενού του είναι απλό, με κλείδωμα ξεκλείδωμα, εμφάνιση και μηδενισμό του κοντέρ 14 ημερών (μετράει τα Puffs) ρύθμιση βατ με κλείδωμα στο μέγιστο σημείο λειτουργίας (το gene chip αναγνωρίζει την κεφαλή) και με 3 πατήματα του fire γίνεται εναλλαγή μεταξύ χειροκίνητης αυτόματης και επιλογής από τον χρήση (δηλαδή αν πατήσει κουμπί ενεργοποιείται έτσι και αν αμέσως μετά πάρει εισπνοή χωρίς να πατήσει το κουμπί, ενεργοποιείται πάλι)





Για πρώτη φορά λοιπόν έχουμε θεωρητικά 3πλή εισαγωγή του αέρα. Κάτω και στο κέντρο από ένα Pin, από το ένα πλάι με οπή και από το δεύτερο πλαινό με πορτάκι που περιορίζει τον αέρα ή τον αφήνει ελεύθερο. Φαντάζομαι ότι ο ποιητής δεν περιμένει να καλύπτουμε με το δάχτυλο τη δεύτερη οπή του αέρα, οπότε μπορούμε να πούμε ότι ο αέρας ρυθμίζεται εν μέρει από το πορτάκι, από όπου και περιορίζεται ελάχιστα.







Η οθόνη είναι μεγάλη, 0.96 ίντσες και καλύπτει πολλές πληροφορίες. Μπαταρία, βατ, βολτ, αντίσταση, αριθμός puffs και διάρκεια τελευταίας εισπνοής, καθώς και ένδειξη αυτόματης ή χειροκίνητης λειτουργίας. Τα κουμπιά είναι ποιοτικά και ενεργοποιούνται με όση δύναμη χρειάζεται. Ούτε λίγη, ούτε πολλή.
Το φινίρισμα μετάλλων πλαστικών και βαφής άψογο και η είσοδος USB δυστυχώς ακόμη micro USB και όχι USB-C, που ήδη η eleaf εχει υιοθετήσει σε όλα τα μοντάκια της.
Η δεξαμενή με τα 3.8ml (2για το TPD) «γραπώνει» γερά στη μπαταρία μαγνητικά, έχει εύκολη στο άνοιγμα τάπα και καμία από τις διαρροές του VINCI.





Eδώ το navi με τα παλαιότερα μοντέλα Pod της voopoo






ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Εδώ είναι το ζουμί! Μια και έχουμε ένα remake του vinci, η απορία μου ήταν αν πραγματικά βγήκε για να διορθώσει την ταπα και τις διαρροές και το λίγο άγαρμπο σχήμα stick. Και νομίζω ότι έτσι είναι. Μια και το τελωνείο μου κατάσχεσε το προς δοκιμήν μεσαίο vinci, η σύγκριση έγινε με το vinci X που φοράει 18650 και δεν εχει λειτουργία αυτόματη.
Εδώ λοιπόν θα πρέπει να αναφέρω κάποια πράγματα, μια και οι νέοι χρήστες δεν έζησαν τις πρώτες μπαταρίες με  αυτόματη λειτουργία. Η αυτόματη λειτουργία ξεκίνησε με κάποιες ego μπαταρίες πριν δέκα περίπου χρόνια πριν. Πολύ βολικό, μέχρι που χαλούσαν από την είσοδο υγρών στην πλακέτα. Μια και η εισπνοή ενεργοποιεί το κύκλωμα με αρνητική πίεση, ο πόλος της μπαταρίας δεν μπορούσε να έχει στεγανοποιηση, αφού μαζί με τον αέρα περνούσαν και υγρά. Είναι όμως βολικός τρόπος ατμίσματος. Τα πρώτα ποντ ήταν μεν αυτόματα, αλλά ψόφια. Το navi είναι το πρώτο ποντ με ρυθμιζόμενα βατ και αυτόματη λειτουργία που πέφτει στα χέρια μου. Ατυχώς δεν τίμησα την αυτοματη λειτουργία του, μια και είναι «σφιχτή» εξαναγκάζοντάς με να κάνω πνευμονικές για να πάρω τόσο όγκο ατμού όσο πατώντας το κουμπί και κάνοντας κλασσική MTL εισπνοή. Ενδιαφέρον λοιπόν σαν ιδέα, αλλά άκυρο, αν δεν μπορεί να δουλέψει σωστά




Οι αντιστάσεις τώρα. Μεγάλο φάουλ για μένα. Τι ζητάει μια πνευμονική αντίσταση 0.45 ή 0.6 σε ένα μικροσκοπικό ποντάκι με μπαταρία ενσωματωμένη μόλις 1500mah? Ειδικά όταν γι΄αυτή την περίσταση υπάρχει το μεγάλο vinci, το Χ, που παίρνει μια 18650 των 3000mah στο μοντ και μια στην τσέπη, διότι μέρα δε βγάζει η 3000, πόσο μάλλον η 1500. Να μην αναφέρω ότι είναι και πιο αξιόπιστη η αποσπώμενη για λειτουργίες 30 και 35 βατ.








Επιπλέον, κι εδώ θα παραφράσω λόγια αγαπητού μου συνατμιστή και καταστηματάρχη: Περάσαμε στον κόσμο ότι ο ατμός είναι τα σύννεφα του δράκου. Σοβαρά τώρα; Αυτός που μέχρι να μπει στο κατάστημα κάπνιζε και θέλει να το κόψει, επιδιώκει να κάνει τον δράκο; Κι αν θέλει MTL πρέπει να πάρει ένα ψοφίμι να ταλαιπωρείται με 7 και 10 βατ; Πισωγυρίζοντας στις ego; Ετσι λοιπόν πήρα το ελεύθερο μια και ο Πέτρος δοκίμασε τις αντιστάσεις του πακέτου και έβαλα στο navi τις αντιστάσεις που είχα από το find, την 1.2 και την 0.8 της ίδιας σειράς, της PnP, με λειτουργία 10-15 και 12-18 βατ αντίστοιχα. Μόνο που το σταθερών βολτ find δεν μπορούσε να μου δώσει τα μέγιστα βατ, ενώ το navi μπορεί. Και επιβεβαιώθηκα. Άλλο πρόσωπο,άλλο άτμισμα στη σωστή μπαταρία. Η 1.2 δεν έχει θέμα με τα 12 βατ, δουλεύει αξιοπρεπέστατα και χωρίς ανέβασμα νικοτίνης. Αλλά η είσοδος του αέρα είναι για να ρουφάς μάγουλο και να βγάζεις πνευμόνι. Πολύ μικρή, πολύ σφιχτή τζούρα. Η 0.8 όμως είναι ευχάριστα αεράτη MTL και επιτέλους πιάνει 18 βατ εξασφαλίζοντας πραγματικά καλή απόδοση στην ίδια νικοτίνη που χρησιμοποιώ στους επισκευάσιμους. Ισως θα την προτιμούσα μισό κλικ λιγότερο αεράτη (κλείνω το πορτάκι του αέρα ούτως ή άλλως)
Ετσι τώρα έχω να προτείνω σε έναν νέο ατμιστή λύση pod για MTL χρήση με ισχυρή και καλή απόδοση, που θα τον βοηθήσει να το κόψει. Οποιοδήποτε από τα 2 vinci με ρυθμιζόμενα βατ ή το navi. Ανάλογα με το σχήμα, το μέγεθος ή την αυτονομία που θέλει. Πάντα με την 0.8 κεφαλή κι ίσως με την καινούρια του 1 ωμ, αν άνοιξαν λίγο την είσοδο του αέρα.
ΜΕ την ίδια λογική θα το πάρω μαζί μου σε κάποιες εξόδους που θέλω κάτι πιο διακριτικό, χωρίς όμως να νιώθω ότι μου λείπει το δυνατό εργαλείο.
Πραγματικά χάρηκα που πλέον πιάνω pod στα χέρια μου και τα χαίρομαι. Χαίρομαι που τα βλέπουν οι νέοι ατμιστές που είναι φίλοι μου και μου τα ζητάνε, επειδή τα δοκιμάζουν και τους αρέσουν.
Οσο για την επισκευάσιμη κεφαλή, προς το παρόν οι εργοστασιακές είναι πραγματικά πολύ ποιοτικές και διαρκείας. Νομίζω ότι αν κάποιος δεν κάνει τα τρελά ml την ημέρα με σκούρα υγρά δεν θα ματώσει πολύ οικονομικά με τις καλοφτιαγμένες έτοιμες αντιστάσεις της VP.
Κλείνω με θετικές εντυπώσεις την παρουσίαση. Ευχαριστώ την voopoo για την αποστολή του δείγματος για την παρουσίαση.  
Και βέβαια ευχαριστώ και για την πολύ όμορφη χριστουγεννιάτικη ονομαστική κάρτα της VOOPOO.

IΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΝΔΕΟΝ:


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 27, 2019, 22:43 »
Εύγε για την πολύ καλή παρουσίαση.
Η γνωστοποίηση όλων των λειτουργικών λεπτομερειών, η εκτενής αναφορά στις αντιστάσεις αλλά και η δοκιμή τους, είναι για πρότυπο παρουσίασης.


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 28, 2019, 10:11 »


Προ-παραμονές Χριστουγέννων έφτασε και το δικό μου Navi έξω απ'την πόρτα μου λοιπόν, δύσκολη περίοδο για δοκιμές ατμιστικών προϊόντων -σε προσωπικό πάντα επίπεδο- μιας και η δουλειά αυξάνεται αλλά και ο ελεύθερος χρόνος μέσα στη μέρα μειώνεται κατακόρυφα.

Τι άλλο μένει; Δοκιμή του Navi στον χώρο εργασίας. Ότι καλύτερο για πιο ολοκληρωμένη για εμένα εμπειρία χρήσης του!

Οι πρώτες εντυπώσεις βγάζοντάς το απ'το κουτί περιορίστηκαν μόνο ως προς την εξωτερική του εμφάνιση. Απίθανο εκ πρώτης όψεως το "μικρό" με πολύ όμορφη ποιότητα κατασκευής απ'το μεταλλικό σώμα του κι ένα fire button που λάτρεψα από το πρώτο του κιόλας πάτημα. Σε όλα τα υπόλοιπα είδα ένα μικρό "πισωγύρισμα", κάτι που ήρθε τελευταίο ενώ προηγήθηκαν στο πολύ κοντινό παρελθόν αρκετά πιο ολοκληρωμένες προτάσεις από την ίδια μάλιστα εταιρία! Βλέπε Vinci X..



Μα γιατί; Σκέφτηκα. Το Vinci X δεν ήταν τόοοοσο υπερβολικά μεγάλο ώστε να ενοχλήσει κάποιον, εκτός ίσως από εκείνους που θέλουν ενσωματωμένες μπαταρίες στα mods τους αντί να κουβαλούν έξτρα 18650 μαζί τους.. μα αφού υπάρχει και το προηγούμενο Vinci! Και το Vinci R!!

Οκ, το "μικρό" διαθέτει διαφορετικό σύστημα εισόδου του αέρα, διαφορετική ρύθμιση, διαφορετικό επιστόμιο, διαφορετικές κεφαλές μέσα στο πακέτο, διαφορετικό σώμα και τελικά "πιάσιμο" στο χέρι. Ας το δούμε και στην πράξη.. κι έτσι ξεκίνησε η μέχρι σήμερα συμβίωσή του μαζί μου στον χώρο εργασίας μου ο οποίος μέχρι σήμερα δεν με εχει αφήσει να ξεκουραστώ κι ιδιαίτερα.


Στο Navi βρήκα κι εγώ λίγο πολύ την εμπειρία μου όπως την περιέγραψε κι η φίλτατη Πέτρα παραπάνω. Ένα πολύ καλά κατασκευασμένο προιόν, κάτι που λειτουργεί άψογα, με λάθος επιλογή κεφαλών όμως από την εταιρία για πρώτη δοκιμή μαζί του. Μην παρεξηγηθώ, οι κεφαλές αποδίδουν άψογα! Πολύ καθαρή γεύση, αντοχή στον χρόνο και στην κατανάλωση αρκετών ml υγρών, σταθερή λειτουργικότητα και παντελής απουσία δυσσάρεστων οσμών από υλικά κατασκευής της κάθε κεφαλής.
Όμως δεν ταιράζουν απόλυτα σε συσκευή των 1500 ενσωματωμένων mAh της συσκευής αφού το εύρος λειτουργίας των δεν επιτρέπουν σε πολύ μεγάλη αυτονομία της.. υπάρχει βέβαια μια ισσοροπία θα το έλεγα όσον αφορά τη χωρητικότητα του τανκ/cartridge του Navi, τα 3.8ml με τις συγκεκριμένες κεφαλές έρχεται "ταμάμ" με το πόσο η μπαταρία μπορεί να αντέξει μέχρι να σε αναγκάσει να συνδέσεις φορτιστή στη USB θύρα του.
Υπάρχει όμως και η επιλογή πιο "mtl" επιλογών, δόξα νά'χει η δυνατότητα να προμηθευτεί ο κάτοχος πιο "χαλαρές" σε κατανάλωση και ισχύ κεφαλές δεν σταματάει στις επιλογές που συμπεριελήφθησαν στην αρχική συσκευασία του Navi. Κι έρχονται και οι rba's μην ξεχνάμε!  ;)

Το cartidge της συσκευής είναι απίθανο, τρομερά βολικό επιστόμιο αυτή τη φορά από την Voopoo, μας καλόμαθε όμως και τώρα μας λείπει λίγο η απουσία του cap που το προστατεύει από σκόνες και ότι άλλο μπορεί να μαζέψει από μια τσέπη παντελονιού.
3.8ml χωρητικότητας, πάρα πολύ καλό νούμερο θεωρώ για συσκευή του είδους - με τις κατάλληλες πάντα κεφαλές όμως. Στις 0.45, 0.30 κλπ δεν περιμένουμε θαύματα.Σε καμία περίπτωση όμως δεν παραπονιόμαστε, όταν ξέρουμε ότι η Ευρώπη περιορίζει στα 2ml..
Κουμπώνει πολύ καλά και σταθερά στην υπόλοιπη συσκευή, καμία κίνηση η τριγμός στη μεταξύ τους επαφή.
Επίσης πολύ θετικό γεγονός, με το συγκεκριμένο cartridge και τις κεφαλές του πακέτου δεν παρατηρήθηκε η παραμικρή διαρροή υγρού προς τους πόλους της συσκευής! Όλα τα Vinci κάτι έδειχναν μετά από κάποιες ώρες με γεμάτο το cartridge, εδώ είχα την τέλεια στεγανότητα υπό οποιεσδήποτε συνθήκες μέχρι σήμερα!
Μικρό παραπονάκι για το cartridge, όταν το υγρό φτάνει σε χαμηλά επίπεδα δεν φαίνεται τόσο ξεκάθαρα μέσα του. Είναι και που χώνεται το μισό τανκ μέσα στο mod. Πολλές φορές έβγαλα να γεμίσω και το τανκ βρισκόταν σχεδόν στη μέση - ενώ φαινόταν ότι είχε φτάσει σχεδόν στο τέλος του όταν το ξεκούμπωσα για αναπλήρωση. Οκ ξεπερνιέται εύκολα αυτό.
Τέλος, πολύ βολική η σιλικονένια τάπα αναπλήρωσής του αφού αυτή τη φορά δεν χρειάζομαι ούτε "νύχι" ούτε κάποιο άλλο εξάρτημα ώστε να κάνει την αρχή στο ξεκούμπωμά της απ'το τανκ. Άλλη μια "εξέλιξη" στον χώρο των ΑΙΟ συσκευών λοιπόν κατά μία έννοια.. :D





Για τη συσκευή δεν έχω να πω και πολλά περισσότερα απ'όσα ήδη προανέφερα, απίστευτα βολική και με σώμα άψογης κατασκευής. Οθόνη τέλεια για συσκευούλα του είδους, μενού που αυτή τη φορά έχει και προεγκατεστημένο το υπομενού της "RBA" κάνοντας 4 κλικς στο fire button (στο Vinci X το κατάφερα με update αυτό), επαναφορά της αυτόματης τζούρας - κάτι που έλειπε απ'το Vinci X λόγω αποσπώμενης μπαταρίας - χωρίς όμως να λείψει ιδιαίτερα στον δικό μου τρόπο ατμίσματος.
Η μπαταρία της κρατάει ικανοποιητικά, έχοντας όμως συνηθίσει σε διμπάταρα mods με μπαταρίες των 3000mAh επόμενο ήταν να μου φανεί ότι αδειάζει σχετικά γρήγορα. Ειδικά με τις κεφαλές που μπηκαν στο πακέτο.

Πολύ ευχάριστη κι ρύθμιση του αέρα του αυτή τη φορά με το "πορτάκι" στο εμπρόσθιο τμήμα του cartridge, όχι με χαοτική διαφορά στις εναλλαγές του αέρα, με αρκετά πιο αισθητή όμως από τη ρύθμιση που προσφέρει το cartridge του Vinci (και Χ και R..). Mια χαρά - με μικρό όμως παραπονάκι. Τύποι σαν εμένα με μεγάλες παλάμες που αγκαλιάζουν ολοκληρωτικά συσκευές τέτοιου μεγέθους, λογικό κι επόμενο είναι να κλείνουν άθελά τους και την είσοδο του αέρα εντελώς ασυναίσθητα πολλές φορές. Μου συμβαίνει αρκετά συχνά, ειδικά την οπίσθια τρύπα/εισαγωγή την κλείνω για πλάκα με το χέρι μου. Συνήθισα κάπως μετά από τόση χρήση βέβαια και πλέον κρατάω τη συσκευή από πιο χαμηλά, δεν είναι κάτι που κάνω επειδή με βολεύει όμως αλλά επειδή απλούστατα δεν έχω άλλη επιλογή.





Τελικό συμπέρασμα: Σαν έμπειροι -πια- χρήστες καταφέρνουμε να εντοπίσουμε εύκολα μερικά μελανά σημεία στις συσκευές που που πιάνουμε στα χέρια μας. Έχουμε δοκιμάσει τόσα πολλά που λογικό είναι να εστιάζουμε σε αυτά που μας τραβάνε και την προσοχή τις περισσότερες φορές.
Κάνει αυτό τις συσκευές "κακές" ή "προβληματικές";
Το ότι εργονομικά δεν βολεύει κάπου εμένα προσωπικά, σημαίνει ότι έχει και λάθος σχεδιασμό;
Κατηγορηματικά ΟΧΙ!

Το Navi είναι ένα απίθανο συνολικό πακέτο, ικανότατο να τραβήξει νέους ατμιστές από το τσιγάρο στον ατμό και να τους κρατήσει εκεί για πάντα!
Αποδίδει απίστευτα καλά, παράγει ικανοποιητικότατο ατμό, καθαρότατες γεύσεις, δουλεύει παντελώς απροβλημάτιστα και είναι ιδιαιτέρως εύκολο στη χρήση απ'τον πλέον άπειρο ατμιστή.
Pocket friendly, με συμβατότητα σε όλες τις Pnp κεφαλές (ακόμα και την επερχόμενη rba της Voopoo), θεωρώ ότι με όλα τα παραπάνω αξίζει τη θέση της στην αγορά ακόμα κι αν σε προσωπικό επίπεδο βρήκα το τέλειο πακέτο στο προηγούμενο Vinci X.
Συμφωνώ όμως πως το Navi είναι το πιο κουκλάκι όλων! 8)


Να ευχαριστήσω γι'ακόμα μια φορά την Voopoo για την τιμή που μας έκανε να δοκιμάσουμε και αυτό το υπέροχο μικρό της, αντεύχομαι με χαρά σε όλα αυτά που έγραψαν στην υπέροχη Χριστουγεννιάτικη κάρτα που μας έστειλαν, στον καθένα μας ξεχωριστά και ονομαστικά παρακαλώ!

Και φυσικά σε όλους εσάς για τον κόπο που κάνατε να διαβάσετε αυτές τις αράδες. :) :) :)



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2019, 10:21 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 28, 2019, 14:00 »
Άλλη μια πολύ καλή παρουσίαση...μπράβο και στον [member=4133]makis206[/member].
Τελικά με πείσατε.
Μου αρέσουν που μου αρέσουν τα "πλακουτσωτά", έχει και θετικές κριτικές γενικότερα αλλά και ως προς αυτά που εγώ θέλω σε ένα ποντάκι...πάει το 45άρι.
Κάπου τόσο το υπολογίζω να πουλιέται όταν έρθει.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 28, 2019, 14:14 »
Συγχαρητήρια για τις πάρα μα πάρα πολύ καλές παρουσιάσεις σας σύντροφοι και συναγωνιστές Βούλα και Μάκη  :thumpup:
Εύχομαι Καλή Χρονιά, με υγεία και ειρήνη σε όλο τον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 28, 2019, 17:49 »
Καλές γιορτές και μια υπέροχη νέα χρονιά σε όλους κι από εμένα παιδιά!

Στον φίλο Λοξία να τολμησω μια εκτίμηση.. λογικά το Navi αν εμφανιστεί στη χώρα μας θα παίξει πιο κάτω από τα 45 ευρώ, μιας και εκεί κυμαίνεται το Vinci και Vinci X δηλαδή. Όχι οτι υστερεί κάπου το μικρό, αντίθετα μάλιστα το μεταλλικό του σώμα μαρτυρά μια πιο "ακριβότερη" συνολικά κατασκευή.

Κάτι όμως μου λέει πως το Vinci το έχει στα ψηλότερα "στρώματα" των προιόντων της και η ίδια η Voopoo.
Όλα θα φανουν σύντομα υποθέτω.

 Πάντως εγώ αν εβγαινα για αγορά θα ξόδευα σιγουρα περισσότερα στο Vinci X παρά σε όλα τα προαναφερθέντα. Κι ας μην έχει μπαταρία μέσα. Απλά βλέπω το Vinci  Χ σαν το πιο ολοκληρωμένο πακέτο όλων - για τα δικά μου πάντα γούστα που σίγουρα δεν συμβαδίζουν με τα δικά σου.

Μικρή αναμονή και θα μάθουμε σύντομα για το πέρασμά του -ή όχι τελικά- από τη χώρα μας.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo Navi Mod Pod 1500mAh
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 28, 2019, 18:16 »
Αν πάρει κανείς είδηση την εμφάνιση των αντιστάσεων PnP 1Ω στην Ελλάδα, ας ενημερώσει αυτό το νήμα ή τα αντίστοιχα νήματα των Vinci

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110794 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159971 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515426 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530855 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801688 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41007 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet