vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Jorge, Germanlilm

Twitter

Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 24, 2021, 18:12 »
Είχες αντίστοιχα και πολύ μεγαλύτερο σύννεφο ατμού/τζούρα μεταξύ glaz και phen;

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 25, 2021, 07:37 »
Εμένα πάντως δεν μου φάνηκε ενοχλητική η κατανάλωση του Glaz. Τη βρίσκω φυσιολογικότατη. Μη τρομάξουμε κιόλας τον κόσμο που θέλει να "επενδύσει".
 Αλλά γενικά δεν με ενοχλούν οι όποιες καταναλώσεις, αν το αποτέλεσμα είναι σωστό. Ούτε στον FEV με προβλημάτισε αυτό, που εκεί πραγματικά δείχνει πως αδειάζεις ένα ρεζερβουάρ ακόμη και όταν το στρώνεις το αυτοκίνητο :D

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 25, 2021, 07:48 »
Πραγματικα παρα πολυ καλος ατμοποιητης. Οταν τον πηρα μετα απο 10 μερες τον εβαλα για πουλημα αλλα τελικα του εδωσα δευτερη ευκαιρια. Με κερδισε. 4 μηνες τωρα τον δουλευω καθημερινα και τα παει εξαιρετικα τοσο σε καπνικα οσο και σε γλυκα υγρα λογω γυαλινης καμπανας. Και γω στα 2 ml τον εχω καθως ειναι πολυ κοντος και βολικος. Καθεται φοβερα πανω στο σολο και κανει ωραιο σετ. Το μονο αρνητικο που εχω βρει το ντριπ τιπ σε συνεχομενες τζουρες ανεβαζει  λιγο υγρο αλλα λυνετε με ενα λιγο φαρδυτερο χωρις να επιρεαζετε το μτλ του. 

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 01, 2021, 12:35 »
ώς πρωτάρης στους επισκευάσιμους, με τον glaz να είναι ο 1ος που απέκτησα και όσο μου επιτρέπει η "απειρία μου" να σχολιάσω ώς εξής:
στην αρχή διαπίστωσα και εγώ οτι μου καταναλώνει πολύ υγρό και η σκέψη μου πήγε κατευθείαν στο coil που χρησιμοποιώ. 0,4 Ω δεν τα λές ιδανικά για κατανάλωση υγρού. Δέν τα λές κάν ιδανικά για mtl άτμισμα (χρησιμοποιούσα 1,6 και 1,8 Ω σε άλλους εργοστασιακούς ατμοποιητές που έχω).
Αφού λοιπόν έφτιαξα το στήσιμο που εγώ θεωρώ ιδανικό για το mtl άτμισμά μου με 2 Ω αντίσταση άρχισα να παρατηρώ οτι η κατανάλωσή μου στο υγρό άρχισε να μειώνεται αισθητά.
Για να είμαι και απόλυτα ειληκρινής δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι είναι όντως 2ml η χωρητικότητα του glaz, όμως για να το γράφει ο κατασκευαστής, έτσι θα πρέπει να είναι. Μου έκανε εντύπωση πάντως που τα εργοστασιακά coil που είχε μέσα η συσκευασία ήταν 0,4 Ω και όλα αυτά για έναν αυστηρά mtl ατμοποιητή :idiot1:
Μια χαρά για εμένα λοιπόν η κατανάλωση, μπορώ να πώ κιόλας οτι μειώθηκε σε σχέση με αυτή που είχα στους εργοστασιακούς.
Μάλλον τυχερούλης λοιπόν με τον Glaz μιας και έπεσα σε κελεπούρι με την 1η επιλογή μου σε επισκευάσιμο!!! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, μιας και τον επέλεξα διαβάζοντας τα δικά σας σχόλια εδώ στο forum. :thank_you2:

Υ.Γ. κάτι διαρροούλες που είχα στα πρώτα στησίματα διαπίστωσα οτι λύνονται με την περιστροφή-βίδωμα της βάσης του deck (που περιστρέφεται επάνω στον δακτύλιο η βάση του deck !!! )


Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 01, 2021, 14:44 »
Δεν είναι 0.4 οι αντιστάσεις που έχει στην συσκευασία. Απλά έχουν hot spot και θέλουν dry burn σε πολύ λίγα βατ για να στρώσουν. Δεν ένα βίντεο στο YouTube να δεις πως γίνεται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 01, 2021, 15:16 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



είναι όντως 0,4 Ω και εκτός του οτι τις μέτρησα, το γράφει κιόλας επάνω το σακουλάκι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2021, 16:48 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 01, 2021, 15:19 »
Οκ δεν το ήξερα γιατί εμένα είχε δύο των 0.8 αν θυμάμαι καλά ( τον έχω κάνα ενάμιση χρόνο)

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 02, 2021, 17:59 »
Σε γενικές γραμμές το περιεχόμενο των συσκευασιών, όσον αφορά τα σύρματα και τις αντιστάσεις είναι κλάσης Σουρίαλ Λίγκ και όχι mtl.
Έχουν ξεχάσει όλοι τα λεπτά σύρματα και τις απλές καταστάσεις, δεν ξέρω γιατί.
Μια δυο φορές, σε κάποιους mtl, έστησα με τις γκουμούτσες που είχαν μέσα και έκλαιγα την μπαταρία του mod που ήθελε εξωπραγματικά watt για mtl.
Και όχι και καλά πράματα σε γεύση. Ένα μπούκωμα κι ένας υπερβολικός ατμός που δεν ξέρει που να πάει και τι να δώσει.
Δεν είναι για mtl αυτά που βάζουν. Έτσι λέω εγώ.

Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 02, 2021, 18:51 »
+1000 και από μένα. Είμαι δεινόσαυρος με τα 0,225 και τα 0,25 συρματάκια μου. Αλλά οι ατμοβοσκοί εγχώριοι και εισαγόμενοι, τους λένε πλεκτά για να μη τους ξεφύγει λέει καμμία νότα του υγρού. Ωοοπ.. μου ξέφυγε ένα σολ δίεση

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 02, 2021, 21:09 »
Τελικά ότι και να κάνεις για μτλ σαν το απλό το κανθαλ δεν υπάρχει.  26 η 28 ( ακόμα καλύτερα) από 0.8 έως 1.20 το πολύ και απλά παίζεις με τα βατ. Από 12 έως 18 μάξιμουμ αναλόγως την αντίσταση και όλα τα άλλα είναι απλά για κατανάλωση. Το n80 με καίει στο λαιμό και το χρησιμοποίησα μόνο δύο φορές και αυτό μπας και στην πρώτη είχα κάνει λάθος, και ss δεν έχω δουλέψει όλα τα χρόνια και ψήνομαι να δοκιμάσω ενώ και πλεκτό κανθαλ που έχω κάνει δεν με ενθουσίασε όσο το απλό σύρμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 11, 2021, 21:02 »
Έκανα αρκετά στησίματα με διάφορετικά σύρματα (kanthal, και ss) και βαμβάκια. Με δυσκόλεψε αρκετά μέχρι τώρα ως πρωτάρη στους επισκευάσιμους και ακόμα και τώρα μετά απο αρκετές ημέρες που τον έχω δεν είμαι απόλυτα σίγουρος οτι έχω βρεί το ιδανικό set up. Πάντως είναι σίγουρα διαφορετικός απο τους εργοστασιακούς που είχα συνηθίσει ώς τώρα, και ίσως φταίει τελικά για όλα αυτό το κεραμικό-μονωτικό που έχει στο deck κάτω απο τις 4 τρύπες της εισαγωγής.


Μου φένεται οτι ιδανικά είναι για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή τα εξής :
α) fused clapton coil λίγο πάνω απο το Ohm
β) λίγα watt, κάτω απο 10W - αναλόγως βέβαια με τις αντιστάσεις που χρησιμοποιεί κανείς -  ωστε να μήν μαυρίζει εύκολα το βαμβάκι έπειτα απο απαντωτές εισπνοές
γ) με την επέκταση του tank έχει σίγουρα καλύτερη γεύση, μιας και είναι μεγαλύτερη η διαδρομή του ατμού.

Το deck με δυσκολεύει λίγο μιας και με περίορίζει στο πλάτος των micro coil που πρέπει να είναι αρκετά στενά κατα την άποψή μου για να χωράνε.
Τελικά, όσο περισσότερο τον χρησιμοποιείς, τόσο περισσότερο σε κερδίζει παρόλες τις ιδιομορφίες του.



Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 11, 2021, 23:12 »
Φίλε [member=22879]elr4cs[/member].

Δεν ξέρω πως κατέληξες σε αυτά τα α, β, γ που θεωρείς ιδανικά γι' αυτόν τον ατμοποιητή αλλά θα σε στεναχωρήσω λίγο γιατί μάλλον δεν είναι και τόσο ιδανικά.

α) "fused clapton coil λίγο πάνω απο το Ohm" (υποθέτω πως μιλάς γι' αυτά τα ψιλά N80 MTL fused clapton σύρματα). Γιατί πρέπει απαραιτήτως να είναι λίγο πάνω από το Ohm (ρητορική η ερώτηση και η απάντηση μου σ' αυτήν είναι στο β); Για να είναι πάνω από το Ohm θα πρέπει να κάνεις επτά ίσως και οκτώ σπείρες. Και αν η αντίσταση σου αυτή έχει 7 ή 8 σπείρες (και εδώ περνάμε στο β)...

β) ...τα "λίγα watt, κάτω απο 10W" δεν φτάνουν για να ανεβάσουν τόσο την θερμοκρασία ώστε να αρχίσει η ατμοποίηση. Ίσως, αν τα μοντάκια δεν είχαν χρονικό κόφτη, η αντίσταση να μπορούσε να φτάσει στην σωστή θερμοκρασία μετά από πάρα πολλά δευτερόλεπτα και να ξεκίναγε η ατμοποίηση. Ο κόφτης όμως υπάρχει οπότε η αντίσταση αυτή θέλει τουλάχιστον τα διπλά βατ για να ατμοποιήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα. Σε έναν ατμοποιητή μου έχω μία αντίσταση από τέτοιο σύρμα (Fused Clapton N80 2-30/40 - πυρήνας 2,5 mm - 5 σπείρες - 0,70 Ohm) και στα 17 βατ που τον ατμίζω μου δίνει δροσερό ατμό. Αν έφτιαχνα την ίδια αντίσταση αλλά με 2-3 σπείρες παραπάνω, θα ήθελα περισσότερα βατ όχι λιγότερα. Υψηλότερη ομικότητα δεν σημαίνει απαραιτήτως και λιγότερα βατ κι ας λένε ότι θέλουν τα μαγαζιά, οι γιουτιούμπερς, το φόρουμ και τα φόρα όλα. Και αν σου φαίνεται λίγο "περίεργο" αυτό που γράφω, μπορείς να πας στο Steam Engine και να το διασταυρώσεις. Φτιάξε μία αντίσταση από οποιοδήποτε σύρμα και δες τα προτεινόμενα βατ δεξιά κάτω (στο Heat Flux). Πήγαινε μετά και αύξησε της την ομικότητα (χωρίς να αλλάξεις κανένα άλλο δεδομένο) και θα δεις πως όσο αυτή αυξάνεται (η ομικότητα δηλαδή, λόγω της αύξησης των σπειρών) τόσο αυξάνονται και τα προτεινόμενα βατ. Υπάρχει, το ξέρω, αυτός ο αστικός μύθος που λέει πως όσο ανεβαίνουν τα Ohm τόσο κατεβαίνουν τα βατ, αλλά αυτός είναι ακριβώς αυτό: αστικός μύθος... Τον βασικό ρόλο στην επιλογή των σωστών βατ τον παίζει η συνολική μάζα του σύρματος και είναι νομίζω προφανές πως όσο αυξάνονται οι σπείρες, τόσο αυξάνεται και η μάζα οπότε είναι απαραίτητο να αυξάνονται και τα βατ. Ο φίλος μου ο Μήτσος ατμίζει με αντιστάσεις 2,5 Ohm στα 30 βατ. Κι αυτό γιατί η αντίσταση του έχει γύρω στις 14 σπείρες κάνθαλ 32άρι. Δεν ξέρω πως χωράει αυτό το σκουλήκι στον ατμοποιητή του και γιατί του αρέσει αυτό το πράγμα αλλά αυτή είναι μία άλλη συζήτηση... :laugh1:

γ) "με την επέκταση του tank έχει σίγουρα καλύτερη χειρότερη γεύση, μιας και είναι μεγαλύτερη η διαδρομή του ατμού" (το διόρθωσα λίγο...)


Όλα αυτά τα γράφω κυρίως για να γράψω το β) γιατί βλέπω πως και σε αυτό εδώ το φόρουμ ο αστικός μύθος καλά κρατεί...



EDIT: [member=22879]elr4cs[/member] Ξέχασα το πιο σημαντικό που δεν είναι άλλο από το να σου δώσω μία κάποια λύση. Αν λοιπόν θέλεις να ατμίζεις με λιγότερα βατ από αυτά που ζητάει η αντίσταση σου (ή θέλεις τα βατ που έχεις ορίσει να μην δίνουν υποτονικό άτμισμα) ο δρόμος είναι το πιο ψιλό σύρμα όχι οι περισσότερες σπείρες. Αν θέλεις οπωσδήποτε να ατμίζεις κοντά στα 10 βατ και λιγότερο, νομίζω πως τα μονόκλωνα σύρματα 0,25mm (άντε 0,28mm) είναι μονόδρομος...



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2021, 23:46 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 12, 2021, 00:16 »
Φίλε cpbaroque,
Αναφέρομαι σε kanthal A1 fused clapton coil (Vandy vape superfine MTL fused clapton coil A1) γιατί είδα οτι σε σχέση με τα 30ga (kanthal) σύρματα που μέχρι τώρα δοκίμασα αποδίδουν καλύτερα.
Τα watt που χρησιμοποιώ είναι απο 6 εώς 10 max. Διαφορετικά μαυρίζει πολύ εύκολα το βαμβάκι.
Γενικά μου αρέσει ο ατμός να είναι κρύος και όχι ζεστός, οπότε τα χαμηλά watt είναι μονόδρομος για εμένα. Επιπλέον ο συγκεκριμένος ατμοποιητής δεν με αφήνει να πάω σε υψηλότερα watt για τον λόγο που έγραψα παραπάνω (μαυρίζει το βαμβάκι).
Η προέκταση στο tank μου δίνει πιο δροσερό ατμό και λιγότερες σταγόνες περνάνε στο στόμιο του drip. Σίγουρα καλύτερη γεύση για εμένα.
Όσον αφορά τον αριθμό των σπειρών τα watt και τα engines υπολογισμού αντιστάσεων, τα γνωρίζω αφού και να ήθελα να τα αγνοήσω δεν γίνεται. :D
Ευχαριστώ για τις απόψεις σου.



Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 12, 2021, 00:40 »
Είτε Ν80 είτε κάνθαλ, αν η διατομή είναι η ίδια, περίπου στα ίδια βατ ατμίζουν καλά και ομολογώ πως δεν αντιλαμβάνομαι πως γίνεται με αυτήν την αντίσταση να ατμίζεις από 6 (ΕΞΙ ??!!) έως 10 βατ. Αν εσύ όμως είσαι ευτυχής με το setup σου αυτό είναι το σημαντικό κι εγώ πάω πάσο (και πάω να συνεχίσω να μελετάω τριγωνομετρία γιατί αύριο έχουμε πρόχειρο διαγώνισμα...) :)

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 12, 2021, 06:39 »
[member=22879]elr4cs[/member] κατι κανεις λαθος καθως ο συγκεκριμενος ατμοποιητης μαζι με τον md θεωρω οτι κρατανε καθαρο το βαμβακι περισσοτερο απο καθε αλλο ατμοποιητη. Ειδκα για τον glaz που τον εχω λιωσει τελευταια σε υγρα που ο kayfoun θελει αλλαγη βαμβακιου στα 15 ml μου βγαζει 25 και 30 ml ανετα. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084087 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos