vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

146 επισκέπτες, 3 χρήστες
maprix, giorgos1999, Buliwyf

Twitter

Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« στις: Δεκεμβρίου 05, 2019, 21:27 »
Με το GLAZ MINI κλείνουν και οι παρουσιάσεις μου (ελπίζω για πολύ καιρό πλέον) με τους τελευταίους MTL άτμο που εμπλουτίσαν την συλλογή μου. Ευτυχώς και αυτός αγοράσθηκε την BF με σούπερ τιμή. 
Η αλήθεια ήταν ότι είχα μία αρνητική σκέψη με την Steam Crave διότι οι προσπάθειές της για MTL ατμοποιητές δεν είχαν καλή ανταπόκριση (βλέπε Aromamizer Lite v1.5). Σε αυτή την περίπτωση με επηρέασε ότι αυτός ήταν καθαρά σχεδιασμένος μόνο για MTL και μάλιστα με μία καινοτομία που δεν είχα ξαναδεί (γυάλινη καμπάνα).

ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ –ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ - ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Η συσκευασία περιέχει τα εξής:
1 x GLAZ MINI RTA 2ml 23mm
1 χ Pyrex καμπάνα +1 Pyrex των 2ml
2x SS316L Fused Clapton coil 0.8 Ohm σε 2.5 πυρήνα
1 x Εγχειρίδιο χρήσης και διάφορα ανταλλακτκά 

Χωρητικότητα: 2ml και 5ml
Ποιότητα Κατασκευής:  Αρκετά καλή και προσεγμένη.
4 τρύπες αέρα 0.8, 1.0, 1.2, και 1.6mm

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ GLAZ MINI

Στήσιμο με κλασσικό Α1 0.40mm σε 2.5άρι αξονάκι στα 0.80 Ohm  στα 20Watt  και ο αέρας στην 1.2mm. 
Η γεύση αρκετά καλή έως πολύ καλή
Ντουμάνι ικανοποιητικό
Χτύπημα αρκετό
Το στήσιμο είναι παιγνιδάκι 
Η αναπλήρωση του υγρού γίνεται από πάνω επίσης παιγνιδάκι.
Διαρροή ούτε κατά διάνοια

Βέβαια θα πρέπει να ομολογήσω ότι δεν έχω καταλάβει σε τί βοηθάει η γυάλινη καμπάνα



ΘΕΤΙΚΑ
-Γεύση πάρα πολύ καλή
-Μεγάλη χωρητικότητάα με το κιτ επέκτασης (φυσικά χωρίς τα άσχημα bublle glass)
-Προσεγμένη ποιότητα κατασκευής
-Αρκετά ανταλλακτικά

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Θα έλεγα ότι ενα αρνητικό χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μπορεί να είναι αρνητικό, είναι η γυάλινη καμπάνα (φυσικά μπορεί να σπάσει και υπάρχει και δεύτερη) αλλά δεν παύει να είναι γυάλινη και θέλει μεγάλη προσοχή με το καθαρισμα).

Ακολουθούν μερικές φωτό καθώς και ένα REVIEW από τον δικό μας Μermicon




Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 05, 2019, 22:47 »
Προφανώς, η γυάλινη καμινάδα επηρεάζει τη θερμοκρασία του ατμού με ότι αυτό συνεπάγεται για την γεύση αυτού.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 05, 2019, 23:42 »
Προφανώς έχεις δίκιο...……... :thumpup: :thumpup:
Εγώ πάντως παίρνω πολύ καλή γεύση και παρατήρησα και κάτι ακόμη, ότι τα υγρά παραμένουν καθαρά για αρκετά ml προφανώς λόγω γυάλινης καμπάνας.

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 06, 2019, 04:53 »
Ατμοποιητής για μάγουλα,καλοάτμιστος  :)  
Να τονιστεί και η σχετικά μικρή κατανάλωση 

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 06, 2019, 07:33 »
Είπαμε καθαρός MTL  είναι και φυσικά ναι πράγματι έχει μικρή κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 07, 2019, 01:48 »
*Η παράδοση που με θέλει να έχω έτοιμες παρουσιάσεις και να ξεχνάω να τις ανεβάσω συνεχίζεται. Ελπίζω να μην ενοχλεί που την ανεβάζω αυτούσια ενώ δεν έχω ξεκινήσει εγώ το thread.


(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Steamcrave)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Επισκευάσιμος MTL ατμοποιητής μονής αντίστασης με 23mm διάμετρο, χωρητικότητα υγρού 2ml και 5ml με το extension.

Έχει τέσσερις επιλογές στην εισαγωγή του αέρα(0.8, 1.0, 1.2 και 1.6) και κάτω από την αντίσταση έχουμε
4 τρύπες με διάμετρο 0.8mm.


Η συσκευασία περιιλαμβάνει τον ατμοποιητή, το extension, μία δεύτερη γυάλινη καμπάνα, ένα ανταλακτικό τζαμάκι,
ένα κατσαβιδάκι, όρινγκς, βίδες και το μάνουαλ.


Θα ξεκινήσω από κάτι που κάνει μπαμ, η γυάλινη καμπάνα. Ακόμα και δέκα ανταλακτικά να μου έστελναν πάλι θα αγχωνόμουν κάθε φορά που θα πρέπει να τον πλύνω. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν έχω βάλει ΝΕΤ υγρά στον συγκεκριμένο για να μην έχω να τον καθαρίζω καθημερινά αλλά προτιμώ καπνικά/ημικαπνικά και μόνο αυτά που είναι καθαρά!


Κατασκευαστικά μου αρέσει πάρα πολύ ο συγκεκριμένος, δεν έχει άγριες επιφάνειες και τα σπειρώματα του όλα είναι βούτηρο στο βίδωμα-ξεβίδωμα. Τα λούκια για την αναπλήρωση του υγρού θα τα ήθελα λιιιιγο μεγαλύτερα γιατί αν πας να γεμίσεις βιαστικά σίγουρα θα ξεχειλίσει γύρω γύρω αλλά μικρό το κακό και πάλι. Απλά βιδώνεις το τοπ καπ και το υγρό θα κατέβει μόνο του.


Ωραίες σταυρόβιδες που δεν νιώθουν ακόμα και με άτσαλο βίδωμα-ξεβίδωμα. Το στήσιμο είναι παιχνιδάκι και τα πλαϊνά τοιχάκια στις βίδες θα βοηθήσουν ακόμα και έναν πρωτάρη σε επισκευάσιμους να πιάσει άνετα την αντίσταση.

Δοκίμασα πέντε διαφορετικά στησίματα και κατέληξα σε αυτό που έκανα πρώτο τελικά. Απλό κανθαλάκι με 0.40mm διάμετρο, εγώ το προτιμώ σε 3άρι πυρήνα αλλά πιστεύω ότι σε 2.5άρη δουλεύει καλύτερα. Βαμβάκι να περνάει από τα λούκια και να ψιλοακουμπάει κάτω ώστε οι τρύπες που βρίσκονται από πίσω και θα το τροφοδοτούν με υγρό να μην έχουν κενό για να γλιτώνουμε την υπερτροφοδοσία.

Συνήθως δοκιμάζω πλεκτές αντιστάσεις και σε τέτοιους ατμοποιητές, πλέον παίζουν πολύ καλές MTL χειροποίητες, αλλά νομίζω ο συγκεκριμένος δεν τις χρειάζεται και αποδίδει άριστα και με απλά σύρματα.


Γεύση, τσεκ! Τζούρα, τσεκ! Χτύπημα, τσεκ(αυτό μου το είπαν)! Απίθανα μικρή κατανάλωση, τσεκ! Διαρροές μηδέν, τσεκ!

Καθαρός MTL ατμοποιητής που δυστυχώς την πάτησε γιατί ήρθε Ελλάδα την ίδια περίοδο με τον MD.


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 07, 2019, 14:58 »
Δεν ενοχλεί καθόλου η παρουσίαση αντίθετα δημιουργεί μία πιο πλήρη εικόνα για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 16:11 »
Να ρωτήσω , στο τέρμα ανοιχτό του με ποιανού την τζούρα μοιάζει ; Ατμιζω τον gtr στο τέρμα ανοιχτό του αλλά αντέχω κ λίγο πιο σφιχτή !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 22:12 »
Στο τέρμα ανοιχτό θα σου βγάλει μία τσιγαρίσια χαλαρή αλλά δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω σφιχτή πνευμονική.
Σκέψου μόνο ότι η μεγαλύτερη τρύπα αέρα είναι μόνο 1.6mm.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 22:16 »
Δεν ψάχνω για πνευμονική . Άνετη τσιγαρισια ομως σίγουρα .. νομίζω ότι θε μου κάνει ! Μπορείς να τον παρομοιάσεις με κάποιον γνωστό πχ Gus , Τηλέμαχο κλπ ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 22:26 »
Για εμένα η 1.6 είναι άνετη τσιγαρίσια (για εσένα όμως ίσως όχι) σε σχέση με τον Τηλέμαχο ν2+ το άνοιγμα του αέρα στο 1/3ο μου βγάζει περίπου την ίδια τζούρα και στον Taifun GTR (κλώνο) στην μία μεγάλη τρύπα μοιάζουν στον αέρα, αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά. Προτείνω λοιπόν να βρεις τρόπο να τον δοκιμάσεις, γιατί πραγματικά αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 22:28 »
Σε ευχαριστώ ! Νομίζω ότι θα μου κάνει !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 22, 2020, 12:44 »
Σε Pico 75w χωράει; Αν ναι οι τρύπες αέρα είναι από την πλευρά που βρίσκεται το καπάκι της μπαταρίας ;

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 22, 2020, 15:02 »
Είναι 23mm και επομένως χωράει, επειδή δεν έχω PICO δεν μπορώ να απαντήσω για τις τρύπες αέρα.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 22, 2020, 15:26 »

Οι τρύπες αέρα είναι όλες μπροστά.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43145 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164936 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli