vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

278 επισκέπτες, 9 χρήστες
lounik, Alexander20, maprix, gstamatos, manoslykos, tibolaso, stsoulos, camber, Buliwyf

Twitter

MD RTA MTL by Hellvape

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
MD RTA MTL by Hellvape
« στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 10:24 »
Καλημερα σε ολους.Καλως σας ξαναβρηκα.

 Κατ’αρχην πολύ χαιρομαι που επιτελους επανηλθε το αγαπημενο μου ατμιστικο φορουμ.
Την πρωτη παρουσιαση την εκανα στο Facebook (που δε συμπαθω καθολου) και δε θα μπορουσε να λειπει από εδώ (ζητω συγνωμη για την ‘’προδοσια’’ :-[).

Ο MD είναι ενας 24αρης  low budget ατμοποιητης με φινιρισμα , χαρακτηριστικα και επιλογες  που θα ζηλευαν πολλοι ακριβοτεροι ατμοποιητες.

 2ml χωρητικοτητα με το κανονικο τζαμακι και 4ml με το bubble.

Δυο δισκοι κεντρικου αερα ( ενας mtl,ενας dl) με δυο επιλογες ο καθενας (συνολικα 4 επιλογες κεντρικου αερα) που τοποθετουνται και ρυθμιζονται πανευκολα.
6 επιλογες αερα με περιστροφη του δαχτυλιδιου του airflow συν καποιες ενδιαμεσες.
Συνολικα δηλαδη 24+ επιλογες αερα που δεν θα αφησουν κανεναν ανικανοποιητο (mtl ειναι ο ατμοποιητης εως σφιχτος dl).

Δεν θα προχωρησω σε περαιτερω αναλυση του ατμοποιητη(http://hellvape.com/rta/md-rta.html) και θα περιγραψω τη δικη μου εμπειρια μαζι του.

Αυτό που κυριως μ’εκανε να τον αγορασω είναι η ‘’ευκολη’’ αναπληρωση υγρου,τυπου Zlide (συρταρωτο top cap ιδανικα σφιχτο για να μην εχουμε ατυχηματα στην τσεπη,στην τσαντα κτλ  και από κατω η σιλικονουχα  θηκη  αναπληρωσης  χωρις να χρειαζεται ανοιξε-κλεισε υγρων και ματια αετου) και φυσικα η χαμηλη τιμη του,η ομορφια του κι ολοι αυτοι οι αναθεματισμενοι (πλακα κανω)  reviewers στο youtube.

Ανοιξα το κουτι του και αφου τον χαζεψα λιγο,καθοτι πανεμορφος και αστραφτερος(πηρα τον SS),εριξα μια ματια στα  περιεχομενα του μικρου κουτιου μεσα στο κουτι (bubble τζαμακι 4ml,το αερατο drip tip και air disk,ανταλλακτικα λαστιχακια κτλ) και περασα στα κυριως.

Αρχισα να τον λυνω και να τον παρατηρω.

Αφου τον ελυσα (οσο καταλαβαινα ότι με ‘’παιρνει’’) τον επλυνα, τον στεγνωσα και τον εστησα όπως στηνω τους mtl μου (0.3 kanthal 2αρη πυρηνα).

Δυστυχως ο 2αρης πυρηνας και το βαμβακι μεσα του αποδειχτηκαν ανεπαρκη να συγκρατησουν το 50/50 υγρο μου, με αποτελεσμα πλημυρα από το airflow.

Ξαναστησιμο με 2.5αρη πυρηνα και όλα καλα.Θελει μπολικο βαμβακι όχι πολύ ξεμαλιασμενο (τουλαχιστον με Cotton Bacon Prime που χρησιμοποιω εγω) να κατεβαινει μεχρι κατω (κοψιμο το βαμβακι στο πλατος του ατμοποιητη 24mm).

Γευση καταπληκτικη,χτυπημα ικανοποιητικο (όχι τοσο δυνατο οσο του Taifun Gtr),αθορυβη τζουρα (με τους καταλληλους συνδιασμους),φυσιολογικη καταναλωση,μηδενικες διαρροες με 2,5αρη πυρηνα.

Μοναδικα ελλατωματα  που του βρηκα ηταν η μικρη χωρητικοτητα 2ml (τα bubble δε μ’αρεσουν καθολου) , ότι θελει μεγαλη προσοχη στην αναπληρωση  να μην ξεπερασει  το υγρο  τη σιλικονουχα θηκη ( που καποιες φορες την ξεπερναει και χωρις να εχει γεμισει πληρως ο ατμοποιητης) αλλιως θα χρειαστει χαρτοπετσετα μετα το κλεισιμο του συρταριου αναπληρωσης (αυτά δεν τα λενε οι youtubers) και ότι με καποιους συνδιασμους επιλογων αερα,ο ατμοποιητης σφυραει (όχι ενοχλητικα αλλα σφυραει).

Παντως δεν τον αφηνω απ’τα χερια μου (καινουργιο κοσκινακι μου) και ακομα μαθαινω τα χουγια του.Βρηκα τη τζουρα μου με την ανοιχτη επιλογη του mtl δισκου,στην  τρυπα με τον αριθμο 3 του airflow.

Α,του αλλαξα και το drip tip με το SS του Nautilus 2 (νομιζω ότι του παει πολύ).







Αποσυνδεδεμένος Paso

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 10:49 »
Εμφανισιακά τον θεωρώ πολύ όμορφο. 
Στα ανοιχτά του ξέρουμε πόσος είναι ο αέρας του ?

Υ.Γ. Αυτό το dript tip του Nautilus τελικά πάει στους περισσότερους MTL...

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 11:03 »
Στα ανοιχτα του δεν τον εχω δοκιμασει (ειμαι mtlακιας) αλλα απ'οτι ακουσα στο you tube φτανει μεχρι σφιχτη πνευμονικη.

Αποσυνδεδεμένος StefTh

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 12:37 »
Όμορφος ο άτιμος, πέρα απ'το θεματάκι στο γέμισμα ή το λανθασμένο στήσιμο έχεις δει υγρασία κάπου ή αν τον αφήσεις για ώρα; 

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 15:01 »
Αγαπητέ φίλε [member=19199]axilleaspro[/member]  δυστυχώς με πρόλαβες με την παρουσίαση, αλλά χαλάλι γιατι η παρουσία σου είναι πάρα πολύ αναλυτική.
Τον έχω στην κατοχή μου από τότε έπεσε το Φόρουμ και θεωρώ ότι είναι ένα διαμάντι, ειδικά για την τιμή του και τον σχεδιασμό του και φυσικά την ποιότητά του.
Επειδή δεν θέλω να επαναλαμβάνω τα ίδια, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα και επαυξάνω. Θα αναφέρω μόνο ότι στην γεύση είναι κορυφή για εμένα και βάζει κάτω ειδικά στην γεύση αρκετούς κορυφαίους ατμοποιητές.
Απλά λοιπόν ¨Διαμάντι".
Τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα για όλους τους MTLάδες.

Υ.Γ. Κάτι μου λέει ότι μάλλον θα βρεθεί στο TOP 10 MTL RTAs 2019
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2019, 15:19 από billythekid »

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 15:52 »
Καλοατμιστος, να τον χαρείς.. Θα τον τιμήσω κι εγώ αυτή τη βδομάδα σε μαύρο, μου άρεσε κ ο Black gold, αλλά είναι gold κ η καμπάνα εσωτερικά κ δε το θεωρώ καλό αυτό... Κι εγω χρησιμοποιω του nautilus το drip tip  σε siren k merlin mini, αρκετά βολικο

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 16:03 »
Μαύρος είναι και ο δικός μου και μάλιστα έχει ένα πολύ ωραίο Μάτ μαύρο, αρκετά όμορφος, γενικά το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το μπαλόνι τανκ.

Αποσυνδεδεμένος Paso

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 17:47 »
Αγαπητέ φίλε [member=19199]axilleaspro[/member]  δυστυχώς με πρόλαβες με την παρουσίαση, αλλά χαλάλι γιατι η παρουσία σου είναι πάρα πολύ αναλυτική.
Τον έχω στην κατοχή μου από τότε έπεσε το Φόρουμ και θεωρώ ότι είναι ένα διαμάντι, ειδικά για την τιμή του και τον σχεδιασμό του και φυσικά την ποιότητά του.
Επειδή δεν θέλω να επαναλαμβάνω τα ίδια, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα και επαυξάνω. Θα αναφέρω μόνο ότι στην γεύση είναι κορυφή για εμένα και βάζει κάτω ειδικά στην γεύση αρκετούς κορυφαίους ατμοποιητές.
Απλά λοιπόν ¨Διαμάντι".
Τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα για όλους τους MTLάδες.

Υ.Γ. Κάτι μου λέει ότι μάλλον θα βρεθεί στο TOP 10 MTL RTAs 2019
Συγκριτικά με Hastur ή γεύση του ?

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 18:01 »
Όμορφος ο άτιμος, πέρα απ'το θεματάκι στο γέμισμα ή το λανθασμένο στήσιμο έχεις δει υγρασία κάπου ή αν τον αφήσεις για ώρα;
Οχι,υγρασιες χωρις λογο δεν εχω δει.

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 19:21 »
Πολυ καλή παρουσίαση! :thumpup: Τον αγόρασα πριν τρείς εβδομάδες περίπου για mtl.Για πνευμονικές δεν κάνει , είναι πολυ σφιχτός και με μια εισαγωγή αέρα.Αρνητικό η τρύπα αναπλήρωσης υγρού θα έπρεπε να ήταν πιο μεγάλη ώστε να περνάει πιο εύκολα το υγρό και να φεύγει ο αέρας ταυτόχρονα απο το τανκ,βρήκα μια λύση.. τοποθετώ στη άκρη της τρύπας και δεν πιέζω μέσα την μύτη απο το μπουκάλι,αλλιώς έχω πρόβλημα στο γέμισμα.Τα driptip που δίνει η hellvape να τα πάρει πίσω :wall:.Η τζούρα του μου αρέσει την λές smooth.Το στήσιμο του είναι πανεύκολο.Διαρροές δεν έχει ούτε κατα την αναπλήρωση και τροφοδοσία άψογη όλα αυτά βέβαια με σωστό βαμβάκωμα.Απο γεύση και χτύπημα είναι δυνατός.Τον στήνω με mtl fclapton εχει χώρο το ντέκ και μεγάλη καμπάνα για σύρματα τέτοιου είδους ώστε να αποδόσουν, με απλά σύρματα δεν έστησα.Απο ποιότητα κατασκευής όλα δουλεύουν τέλεια σπειρώματα,βίδες,οrings στον δικό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2020, 21:29 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 19:34 »
Συγκριτικά με Hastur ή γεύση του ?
Αν θυμάμαι καλά γιατί πάει καιρός που τον είχα, μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά πιο πάνω η γεύση.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 22:29 »
Αφού λένε όλοι, να πω και εγώ. :tongue_smilie:

Μηδέν διαρροές, πολύ καλή γεύση, καλό χτύπημα και στήνεται με κλειστά μάτια.

Όσοι ατμίζετε με MTL τουλάχιστον δοκιμάστε τον, έχει έρθει Ελλάδα σε τιμές Κίνας.

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 25, 2019, 17:10 »
Παράθεση από: alex23 στις Νοέμβριος 24, 2019, 19:21
Παράθεση
{Για πνευμονικές δεν κάνει , είναι πολυ σφιχτός και με μια εισαγωγή αέρα}

Αν βγάλεις το δαχτυλίδι ρύμισης του αέρα τότε επαρκεί και για σφιχτές πνευμονικές
και σε μαύρο που τον έχω εγώ δε φαίνεται άσχημος

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Αγοράστηκε σε μαύρο χρώμα,από τους πρώτους που πουλήθηκαν.
Η τιμή του λίγο κάτω απ' τα 30€
Πλύσιμο,πρώτο στήσιμο με 2.5άρι πυρήνα και ανοιχτές σπείρες,
γεύση πάρα πολύ καλή,ανάλυση επίσης πάρα πολύ καλή
αλλά λίγη υγρασία στο δαχτυλίδι.
Αλλαγή βαμβάκι αλλά πάλι ελάχιστη υγρασία.
Στήσιμο με 3άρι πυρήνα κλειστές σπείρες με 24ga κάνθαλ
και έκπληξη,γεύση στο θεό που λέμε και ούτε ίχνος από υγρασία,τπτ
Μπορεί να μείνει και μια μέρα όρθιος ή ξαπλωμένος μια και ατμίζω με πολλούς
αλλά δε θα βρώ ποτέ υγρασία,ούτε ίχνος.
Το ντεκ του όπως μπαίνουν τα δισκάκια είναι πάρα (μα πάρα) πολύ ρηχό
που σημαίνει αν για κάποιο λόγο φύγει υγρό από την αντίσταση
θα βγεί στην εισαγωγή αέρα.
Τον δοκίμασα από πάρα πάρα πολύ σφιχτό μέχρι τέρμα αεράτο
με τα δύο δισκάκια που έχει
και τον προτιμώ τέρμα ανοιχτό για αεράτες εμτιέλ
όπου νομίζω αποδίδει καλύτερα.
Όπως σχεδόν κάθε επισκευάσιμος άσχετα αν κάνει 10 ή 100 ή 1000€
πρέπει να ασχοληθείς μαζί του για να πάρεις αυτό που πρέπει.
Δεν είναι όμως φιλικός για κάποιον που τώρα ξεκινάει τους επισκευάσιμους (γνώμη μου)
θέλει προσοχή και στο τύλιγμα της αντίστασης και στο βαμβάκωμα
που δε θέλει πολύ αλλά ούτε και λίγο,ιδανικά να στήνουμε σε 3άρι
να βάζουμε μπόλικο,να αφρατεύουμε και να κόβουμε λοξά
όπως πχ στον Kylin M
Αυτά,έγινε καθημερινός με αγαπημένο υγρό.
Στα μείον ο τρόπος που γεμίζει,τα επιστόμια που έρχεται  
και ότι δε βρήκα δεύτερη σιλικόνη στο κουτί.
Και δύο φωτό,ανφάς



και προφίλ



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2019, 23:30 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 25, 2019, 18:44 »
Στημένος με σε 2.5 πυρήνα και 40άρι Α1 (26AWG), κανένα πρόβλημα υγρασίας ούτε στο δαχτυλίδι, ούτε πουθενά, το βαμβάκι μπόλικο μέν αλλά κανένα ιδιαίτερο κόψιμο, απλώς αφρατεμένο. Με τον ίδιο πυρήνα επίσης και με 32άρι Α1 (28 AWG) επίσης κανένα πρόβλημα υγρασίας.  

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MD RTA MTL by Hellvape
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 25, 2019, 21:13 »
Χρησιμοποιώ το δεύτερο δισκάκι με τη μεγάλη μονοκόμματη τρύπα 
πιθανώς να παίζει το ρόλο του

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110470 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515257 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet