vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, manoslykos, dinosspil, dkostas, maprix, Jorge, JohnDag, Buliwyf

Twitter

Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Την νικοτίνη από το dark web να την προσέχεις λίγο. Έχω ακούσει πως η νικοτίνη που έρχεται κάπου από τα βόρεια σύνορα μας γδέρνει λίγο περισσότερο απ΄ όσο πρέπει. Βέβαια κι εγώ από το dark web αγοράζω νικοτίνη, ποτέ όμως δεν την ατμίζω πρώτος. Την δίνω και την ατμίζει πρώτος ο φίλος μου ο Μήτσος (που τα ατμίζει όλα!!!) κι αν δεν του φυτρώσουν μουσμουλιές στις φτέρνες τότε την φουμάρω κι εγώ... :yes:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Αδερφός μου αυτός ο Μήτσος. Πολύ καλό παιδί! Να του έχεις τυφλή εμπιστοσύνη! :love_hearts: 

-Γεια σου ρε Μήτσο πώς από δω;
Άσε γιατρέ, ξεκίνησα να βγάζω κάτι σπυράκια από δω, στο λαιμό..
-Και μέχρι που έχουνε φτάσει,  βρε Μήτσο;
Μέχρι κάτω κάτω γιατρέ, μέχρι το μ#&νί μου..


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Πήρα δύο μηνύματα χθες το βράδυ με κάποιες ενστάσεις για την φυσική και τα μαθηματικά μου (για την ακρίβεια τους δηλαδή) στο ποστ για τις στριμμένες αντιστάσεις. Η αλήθεια είναι πως και τα δύο μηνύματα ήταν εξαιρετικά ευγενικά και μάλλον σωστά επί της ουσίας. Θα τα απαντήσω και εδώ γιατί μπορεί και άλλοι να έχουν τις ίδιες ενστάσεις.

Πράγματι οι αντιστοιχίες που έγραψα (δηλαδή ποιο ψιλό σύρμα βάζουμε διπλό για να πάρουμε περίπου το ίδιο αποτέλεσμα με ένα άλλο χοντρό) είναι κοντινές αλλά δεν είναι απόλυτα ακριβείς - το έγραψα άλλωστε. Δεν θα μπορούσαν όμως να είναι απόλυτα ακριβείς για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι το ότι η μάζα του στριμμένου σύρματος αυξάνει ανάλογα με τον αριθμό των περιστροφών που θα κάνουν τα δύο μεμονωμένα σύρματα και τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω να υπολογίσω αυτήν την αύξηση. Αλλά ακόμα κι αν υπήρχε κάποιος μαθηματικός τύπος και τον γνώριζα, δεν θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να κάτσω να κοιτάω το τρυπάνι που γυρνάει για να μετρήσω αν έκανε 354 ή 991 ή 4,765 περιστροφές! Θέλω να πιστεύω πως έχω πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω στην ζωή μου, ακόμα και σε αυτή την φάση του εγκλεισμού. Ο δεύτερος λόγος, που είναι και ο βασικότερος, είναι ότι ακόμα κι αν έβρισκα την απόλυτη αντιστοιχία για ένα σύρμα, πού ακριβώς θα μου ήταν χρήσιμη αυτή; Θέλω να πω, αν η απόλυτη αντιστοιχία για ένα σύρμα 26GA είναι δύο σύρματα 29.71GA, που ακριβώς θα έβρισκα εγώ (ή εσύ...) το 29.71GA σύρμα; Ή θα ζητούσα από τον μαγαζάτορα, αυτό που είναι απειροελάχιστα πιο παχύ, να το πάρει λίγο με το dremel; Είμαστε, καλώς ή κακώς, υποχρεωμένοι να χρησιμοποιούμε τα υλικά που υπάρχουν διαθέσιμα στην αγορά...

Η ουσία της υπόθεσης όμως είναι πως στο άτμισμα δεν την χρειαζόμαστε (πιστεύω...) αυτήν την απόλυτη ακρίβεια, εκτός κι αν θέλουμε να χαϊδεύουμε συνεχώς τους ψυχαναγκασμούς μας. Δεν νομίζω να υπάρχει ουρανίσκος που να αντιλαμβάνεται τέτοιες μηδαμινές διαφορές, είτε στα πάχη των συρμάτων, είτε στις αναλογίες των συστατικών των υγρών μας, είτε στην ισχύ των μοντ μας. Υπάρχει πραγματικά κάποιος που να πιστεύει πως αντιλαμβάνεται την διαφορά ανάμεσα στα 16,3 και 16,4 watts; Ή ανάμεσα σε 69,78 και 70,31% γλυκερίνη; Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω...

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Εγώ πάλι ΔΕΝ αμφιβάλω καθόλου, είμαι σίγουρος ότι είναι όπως τα λες!!!

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
To steam-engine.org έχει στο υπολογιστήρι του πρόβλεψη για twisted σύρματα, με επιλογή για το twist pitch.
Δεν καταλαβαίνω όμως ποιο νούμερο θα σε εξασφαλίσει και με ποιο κριτήριο.
Παίζεις με τα Watt, παίζεις με διάφορες διατομές, μέχρι να ικανοποιηθείς. Αν είσαι με μηχανικό, ο γενικός μπούσουλας του cpbaroque είναι απόλυτα σωστός για να ξεκινήσεις τα πειράματα χωρίς να ανατιναχτείς.
Αν τελικά σου αρέσει λιγότερο από το μονόκλωνο, του στέλνεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών να σε αποζημιώσει για τον χρόνο σου.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly

Παράθεση
-Γεια σου ρε Μήτσο πώς από δω;
Άσε γιατρέ, ξεκίνησα να βγάζω κάτι σπυράκια από δω, στο λαιμό..
-Και μέχρι που έχουνε φτάσει,  βρε Μήτσο;
Μέχρι κάτω κάτω γιατρέ, μέχρι το μ#&νί μου..
Τελικά πολύ μ#&νί αποδείχτηκε η Μήτσους.... :sfyrigma: 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
To steam-engine.org έχει στο υπολογιστήρι του πρόβλεψη για twisted σύρματα, με επιλογή για το twist pitch...

Ενδιαφέρον το twist pitch του steam engine! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι και πολύ σε ευχαριστώ για την επισήμανση!  :thumpup:

Δεν σου έχω απαντήσει τόσες ώρες (παρόλο που διάβασα το ποστ σου αμέσως μόλις το ανέβασες) γιατί έκανα μετρήσεις. Μέτρησα λοιπόν το twist pitch και στα τέσσερα σύρματα που έχω φτιάξει και το βρήκα μεταξύ 0,9 και 1,3mm. Υπ' όψιν, δεν ήταν εύκολη δουλειά γιατί πρέπει να κάνεις φυσική μέτρηση. Χρησιμοποίησα λοιπόν ένα χαρακάκι της κόρης μου και τέσσερα ζευγάρια γυαλιά πρεσβυωπίας, φορεμένα το ένα πάνω στ' άλλο, και μετά από κάνα τέταρτο κατάφερα να μετρήσω το πρώτο σύρμα. Μετά όμως το πήρα το κολάι και δεν χρειαζόμουν πάνω από δεκατέσσερα λεπτά για να μετρήσω ένα σύρμα, οπότε τελείωσα στο πιτς φιτίλι. Και βέβαια από δω κι εμπρός θα κάνω το ίδιο πράγμα σε κάθε συρματάκι που θα φτιάχνω γιατί αυτό το twist pitch έβγαλε στην επιφάνεια όλους τους δικούς μου ψυχαναγκασμούς οπότε τελικά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να σου πω ευχαριστώ ή να σου στείλω κάνα εξώδικο για τον χρόνο που εγώ θα χάσω στο μέλλον μ' αυτό το διαβόλι... >:(

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Μα επιτέλους κανείς δεν κάνει σεκς δω μέσα;  :dontknow:

Όλη μέρα σύρματα στρίβετε; 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2021, 23:45 από microchip »

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Εγώ πάντως αγαπητέ Μικροπατατάκια, σε σένα είχα εναποθέσει τις τελευταίες ελπίδες μου.... 
Αλλά όταν είδα και την ώρα που το έγραψες (δεδομένης και της ....εποχής), υποθέτω δυστυχώς ότι μάλλον έχεις δίκιο..........  :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Κανένα suprema δοκίμασε κανείς;

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Για dripper, πέρα από χειροποίητες, έχετε να προτείνετε κανένα καλό σύρμα για στρίψιμο;; Για αντίσταση γύρω στα 0.15-0.20..

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Coilology fused clapton 2*26/36

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασα πρόσφατα κανθαλάκι της VAP'EXTREME (αμερικάνικα σύρματα) και συγκριτικά με τα stealth vape που έκανα μέχρι τώρα πολυ καλύτερα.

επιβεβαιώνω πλήρως τον φίλο, πραγματικά καμία σχέση με την stealth vape, από λίγο ψάξιμο που έκανα η εταιρεία αναφέρει ότι η πρώτη ύλη εισάγεται από από την Σουηδική Sandvik wire στον όμιλο τις οποιας ανήκει η kanthal και για αυτό χρησιμοποιεί την ένδειξη Sandvik stamp στην συσκευασία της όπως και η Kidney Puncher

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Μάλιστα.
Στα προσεχώς φίλε Δημήτρη για ένα καρουλάκι 27 ga Νι80, αν κι έχω ακόμα κι ένα καρουλάκι Mythical Vapers εντελώς κλεισμένο κι όσο έχω από το πρώτο που στρίβω τώρα. Τα οποίο φυσικά θα πάει στο συρταράκι χάρην της δοκιμής. Με το που θα ξανανέβω Αθήνα μετάβαση στο πλησιέστερο Vapeland Ν. Ιωνίας και αγορά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33666 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236794 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084700 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9758 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy