vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1590 στις: Απριλίου 12, 2016, 17:56 »
Θα το αφησω προς το παρον ετσι και βλεπουμε...ευχαριστω φιλε μου.

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1591 στις: Απριλίου 15, 2016, 16:03 »
 :bye: Σε ολους 
Να ρωτησω κατι ρε παιδια βρηκα μια συνταγη για Strawberry Lemonade και εβαλα μπρος να τη φτιαξω
θελει λεει Lemonade(natural) F.W 10%  και Strawberry 12 % (ΤPA) οσο και να εψαξα δε βρηκα flavour West και εβαλα λεμοναδα απο την Atmos,απο μυρωδια μια χαρα ειναι αλλα δειχνει καπως λιγο θωλο το υγρο (βασικα δειχνει οπως πρεπει να ειναι μια λεμοναδα σπιτικη)
Εχει πειραματιστει κανεις με τις εν λογω γευσεις να μου πει..?
Γενικα και αλλες συνταγες το ποσοστο της λεμοναδας το θελουν κοντα στο 9-10%
Απλα μην η atmos εχει πιο εντονο σαν αρωμα απο της fw,
αν και νομιζω οτι σαν αμερικανικη εταιρια ειναι εντονη η γευση στα αρωματα της οποτε λιγο δυσκολο η atmos να ειναι εντονοτερη 
Μια αλλη ερωτηση ειναι αμα εχω γυαλινο δοχειο στο ατμοποιητη μου δεν θα υπαρξει θεμα με τη οξυτητα του υγρου,ετσι?Σε πλαστικο θα ειχε θεμα στανταρ
(το λεμονι και κατι πορτοκαλια εχουν οξυτητα σα φρουτα)


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1592 στις: Απριλίου 15, 2016, 18:44 »
Τα φρούτα ναι, το άρωμα γιατί να έχει;

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1593 στις: Απριλίου 15, 2016, 18:53 »
Με το γυαλινο δεν θα εχεις θέμα. Για τη λεμοναδα της ατμος δεν ξερω, αλλα συνήθως τα όξινα υγρα δημιουργούν θεμα

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1594 στις: Απριλίου 15, 2016, 18:54 »
Σωστο αυτο Doubt...
Ειναι η πρωτη προσπαθεια μου σε DIY με φρουτενιες γευσεις                                                                           Ακολουθησα τη συνταγη κατα γραμμα αλλα επειδη δεν εβρισκα με τιποτα FW εβαλα Atmos (λεμοναδα) και λιγο με προβληματισε το χρωμα 
Απο την αλλη θα μου πεις δεν ειναι ολα τα  χρωματα στα υγρα διαφανα...Ελπιζω οτι θα βγει καλο
 Απλα με προβληματισε το οτι απο FW πηγα σε Atmos και νομιζα οτι επρεπε να αλλαξω την αναλογια

Koazgoat Θεμα ως προς τι ακριβως???

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1595 στις: Απριλίου 15, 2016, 20:21 »
:bye: Σε ολους Να ρωτησω κατι ρε παιδια βρηκα μια συνταγη για Strawberry Lemonade και εβαλα μπρος να τη φτιαξω θελει λεει Lemonade(natural) F.W 10% και Strawberry 12 % (ΤPA) οσο και να εψαξα δε βρηκα flavour West και εβαλα λεμοναδα απο την Atmos,απο μυρωδια μια χαρα ειναι αλλα δειχνει καπως λιγο θωλο το υγρο (βασικα δειχνει οπως πρεπει να ειναι μια λεμοναδα σπιτικη) Εχει πειραματιστει κανεις με τις εν λογω γευσεις να μου πει..? Γενικα και αλλες συνταγες το ποσοστο της λεμοναδας το θελουν κοντα στο 9-10% Απλα μην η atmos εχει πιο εντονο σαν αρωμα απο της fw, αν και νομιζω οτι σαν αμερικανικη εταιρια ειναι εντονη η γευση στα αρωματα της οποτε λιγο δυσκολο η atmos να ειναι εντονοτερη Μια αλλη ερωτηση ειναι αμα εχω γυαλινο δοχειο στο ατμοποιητη μου δεν θα υπαρξει θεμα με τη οξυτητα του υγρου,ετσι?Σε πλαστικο θα ειχε θεμα στανταρ (το λεμονι και κατι πορτοκαλια εχουν οξυτητα σα φρουτα)

Η λεμονάδα της ατμος είναι γλυκιά όχι ξινή, τη χρησιμοποιώ σε αναλογία 7% και μου αρέσουν οι έντονες γεύσεις. Στο ίδιο ποσοστό χρησιμοποιώ και την φράουλα της ατμος. Η TPA νομίζω δεν θα είναι τόσο έντονη, αλλά δεν έχω δοκιμάσει. 

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1596 στις: Μαΐου 20, 2016, 00:39 »
Αν και άργησα πολύ καιρό να το ρωτήσω και ίσως ακουστεί χαζό, είναι ασφαλές να γεμίζουν τα δάχτυλα με νικοτινούχα υγρά;
Γνωρίζω ότι είναι άκρως τοξική ουσία η νικοτίνη, αλλά σε μεγάλη περιεκτικότητα. Τα υγρά μου έχουν 12mg/ml (1.2%) και δεν ασχολήθηκα ποτέ με την προστασία.. Ωστόσο κάποιες φορές όταν ασχολούμε με το λύσιμο του ατμοποιητή και γεμίζουν τα χέρια μου για αρκετή ώρα με υγρό, μου μένει μια "ενοχλητική" αίσθηση ακόμα και μετά το πλύσιμο με σαπούνι. :hmmm:
Όπως και να έχει την επόμενη φορά θα αγοράσω ένα κουτί με γάντια μιας χρήσης.. 

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1597 στις: Μαΐου 20, 2016, 06:00 »

Δές τι λέει λίγο ο συνομιλητής του Δρ. Φαρσαλινού επί του θέματος. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1598 στις: Μαΐου 20, 2016, 12:11 »
Αν και άργησα πολύ καιρό να το ρωτήσω και ίσως ακουστεί χαζό, είναι ασφαλές να γεμίζουν τα δάχτυλα με νικοτινούχα υγρά;
Γνωρίζω ότι είναι άκρως τοξική ουσία η νικοτίνη, αλλά σε μεγάλη περιεκτικότητα. Τα υγρά μου έχουν 12mg/ml (1.2%) και δεν ασχολήθηκα ποτέ με την προστασία.. Ωστόσο κάποιες φορές όταν ασχολούμε με το λύσιμο του ατμοποιητή και γεμίζουν τα χέρια μου για αρκετή ώρα με υγρό, μου μένει μια "ενοχλητική" αίσθηση ακόμα και μετά το πλύσιμο με σαπούνι. :hmmm:
Όπως και να έχει την επόμενη φορά θα αγοράσω ένα κουτί με γάντια μιας χρήσης..

Όσον αφορά την ασφάλεια στις ιδιοκατασκευές, καλύτερα να περρισέψει παρά να λείψει. Η νικοτίνη απορροφάται ακόμα και με την επαφή, δεν είναι ανάγκη να την πιεις (ΚΑΚΟ, ΤΖΙΖΖΖΖ) ή να την ατμίσεις. Κάθε οργανισμός και κάθε δέρμα, έχουν διαφορετική ευαισθησία στο θέμα. Άλλος μπορεί να βγάλει κοκκινίλα με τριάρι υγρό, άλλος να του πέσει 24ρι και να μην έχει καμία αντίδραση. Αυτό, δεν σημαίνει κάτι. Τα γάντια μιας χρήσης δεν έχουν μεγάλο κόστος και κατά τη γνώμη μου, επιβάλλεται να χρησιμοποιούνται. Όσο πιο προσεκτικά κάνουμε τη δουλειά μας, τόσο μειώνονται οι πιθανότητες οποιουδήποτε ατυχήματος.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1599 στις: Μαΐου 20, 2016, 21:10 »
Γάντια αλλά όχι τα πουδραρισμένα με ταλκ κτλ. Προσοχή στην λεπτομέρεια, κάνει την διαφορά. :)

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1600 στις: Μαΐου 20, 2016, 21:16 »



Ευχαριστώ το φόρουμ για τις πληροφορίες και την βοήθεια .


Just DIY :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Michalis 1995

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1601 στις: Ιουλίου 06, 2016, 02:11 »
Καλησπερα! Αν και ειμαι νεος προσπαθω να κανω τα δικα μου diy αρωματα! Αγορασα ετοιμη βαση με vg 80  pg 20 και 0 νικοτινη μιας και δεν καπνιζω.
Και αγορασα τα εξης αρωματα
 Σταφυλι
Cookies and cream
Dragon fruit
Αυτο που δυσκολευομαι ειναι στην ποσοτητα. Πχ σε 30 ml θα προσθεσω 3ml αρωμα και 27 ml βαση?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1602 στις: Ιουλίου 06, 2016, 06:26 »
αναλογα την δοσολογια που χρειαζεται καθε αρωμα,το σκεπτικο σου ειναι σωστο.ποοιας αιτεριας αρωματα εχεις?

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1603 στις: Ιουλίου 06, 2016, 12:34 »
 Αγορασα ετοιμη βαση με vg 80  pg 20 και 0 νικοτινη μιας και δεν καπνιζω.
Δεν κάπνιζες ποτέ;
(άλλος μας βρήκε;)

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1604 στις: Ιουλίου 06, 2016, 13:22 »
Πήρα από το φαρμακείο vg και pg, έκανα μείγμα 50/50 με φραουλιτσα. Ατμιζεται μια χαρά,  πολύ ωραία γεύση και ατμό με cubis pro και 1,5 lvs. Δεν την αραίωσα καθόλου. Χρειάζεται λέτε ή είμαι οκ αφού δεν έχω θέματα ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110623 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530759 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801617 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet