vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

262 επισκέπτες, 4 χρήστες
Alexander20, Buliwyf, gama, zalaros

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1545 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:46 »
Και για να το κάνεις πιο ενδιαφέρον μπορείς να ρίξεις μέσα στη βάση και μερικές σταγόνες από κάποιο καπνικό ή άλλο υγρό που σου αρέσει (έτοιμο για άτμισμα υγρό, όχι συμπυκνωμένο άρωμα) και να το ατμίσεις κατευθείαν. Ούτε ωρίμανση, ούτε τίποτα – μόνο λίγο ανακάτεμα.

Αυτο δεν το περιμενα.
Τυχαια εβαλα σε μπουκαλι στο οποιο ειχαν ξεμεινει 2μλ απο arabic tobacco, 8ml σκετη βαση pink mule. Tο αποτελεσμα ειναι ανελπιστα καλο. Οπως ανελπιστα καλη ειναι και η σκετη βαση.
Δοκιμασε το parmal. 

Αποσυνδεδεμένος parmal

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1546 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 23:13 »
Το λοιπον καλοι μου γιατροί, θα δοκιμασω κατα πρώτον την σκέτη βάση που μου λέτε, κατά δεύτερον θα παίξω με λίγο επιπλέον γεύση από έτοιμα υγρά που έχω μιας και είμαι στο στάδιο των δοκιμών όντας καινούργιος για δεύτερη φορά στο άθλημα και ελπίζοντας αυτή την φορά να μεινω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω γιατρέ είναι ότι ας πούμε φτιάχνω μια βάση 20ml για την χαρμάνα με 50-50 pg/vg και 14mg νικοτίνη, μετά αν βάλω και λίγο από το έτοιμο τη αποτέλεσμα θα πάρω σε νικοτήνη και αν μπορείς να μου πεις τι πρεπει να προσεξω στην αναλογία.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1547 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 02:14 »
Υπάρχει μήπως κάπου συγκεντρωμενη μια λίστα για τον χρόνο ωρίμανσης του κάθε αρώματος ?
Ο χρόνος ωρίμανσης δεν είναι ένας αριθμός που χαρακτηρίζει απόλυτα τα αρώματα.
Είναι θέμα υποκειμενικού γούστου και παίζει από ατμιστή σε ατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1548 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 09:52 »
Το λοιπον καλοι μου γιατροί, θα δοκιμασω κατα πρώτον την σκέτη βάση που μου λέτε, κατά δεύτερον θα παίξω με λίγο επιπλέον γεύση από έτοιμα υγρά που έχω μιας και είμαι στο στάδιο των δοκιμών όντας καινούργιος για δεύτερη φορά στο άθλημα και ελπίζοντας αυτή την φορά να μεινω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω γιατρέ είναι ότι ας πούμε φτιάχνω μια βάση 20ml για την χαρμάνα με 50-50 pg/vg και 14mg νικοτίνη, μετά αν βάλω και λίγο από το έτοιμο τη αποτέλεσμα θα πάρω σε νικοτήνη και αν μπορείς να μου πεις τι πρεπει να προσεξω στην αναλογία.
Για να μην παιδεύεις το μυαλό σου, βάλε τα νουμεράκια σε ένα online eliquid calculator (google it) και είσαι έτοιμος

Αποσυνδεδεμένος parmal

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1549 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 12:12 »
Γιατρέ έκανα μια μίξη όπως προείπα με την βοήθεια του vapeit.gr και από ότι μου είπαν στο ιατρικό συμβούλιο την πέτυχα και θα ζήσω. Απλά νόμιζα ότι με το έτοιμο αλλάζει η κατάσταση π.χ πόσες σταγόνες από έτοιμο 12αρι θα βάλω σε 30ml σκέτη βάση?.....
Τέλος πάντων θα το παίξω λίγο breaking bad στην αρχή είμαι άλλωστε έχω χιλιόμετρα ακόμα να γράψω. Τα παλιά που είχα γράψει δεν πιάνονται, ήταν προιστορικα σε σχέση με ότι κυκλοφορεί τώρα. Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Σήμερα καλοί μου γιατροί έκλεισα την πρώτη μου εβδομάδα και η βοήθεια σας υπερπολυτιμη διαβάζοντας εδώ όλα αυτά που έχετε κατά καιρούς γράψει.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1550 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 17:36 »
Επειδή ήμουν ο γιατρός της βάρδιας όταν έκανες την πρώτη σου ερώτηση, σε έχω χρεωθεί κατά κάποιο τρόπο. Γι’ αυτό να σου πω και μερικά συμπληρωματικά.
Το calculator του vapeit.gr όπως και τα περισσότερα άλλα, έχουν ένα βασικό πρόβλημα. Υποθέτουν πως έχεις ένα μόνο νικοτινούχο υγρό. Που σημαίνει πως αν θέλεις να αναμίξεις δύο ή περισσότερα νικοτινούχα υγρά (βάσεις ή έτοιμα ατμιστικά υγρά με άρωμα) με διαφορετικές περιεκτικότητες νικοτίνης, δεν μπορούν να σου κάνουν τους υπολογισμούς. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις αυτό το calculator (αν θυμάμαι καλά το έφτιαξε κάποιο παιδί στο φόρουμ) που σου επιτρέπει να αναμίξεις όσα νικοτινούχα υγρά θέλεις. Εναλλακτικά, θα πρέπει να καταφύγεις είτε στο Excel είτε στο χαρτί και το μολύβι (δεν είναι δύσκολο – δεν είναι καν μαθηματικά, αριθμητική είναι).
Αλλά για να κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη και να μην αισθάνεσαι πως πρέπει να λύσεις 5-6 διαφορικές εξισώσεις κάθε φορά που θες μια τζούρα, μπορείς να επιλέξεις να μην γίνεις ψείρας. Στο λεω εγώ που είμαι ο πιο ακραίος ψείρας και εντελώς ψυχαναγκαστικός! Δηλαδή αν θες να βάλεις λίγο καπνικό 12 mg σε μια βάση 14 mg, βάλε για παράδειγμα 3 ml βάσης και  0,5 ml από το έτοιμο στον ατμοποιητή σου, φραπέδιασε τον λίγο να ανακατευτούν και άτμισε. Το υγρό σου θα είναι 13.7 mg άρα η διαφορά του από την επιθυμητή περιεκτικότητα σε νικοτίνη αμελητέα. Μπορείς ακόμα να φέρεις όλα σου τα υγρά στην ίδια περιεκτικότητα νικοτίνης (αυτήν που εσύ προτιμάς) ώστε να μπορείς να ανακατεύεις και να ατμίζεις ότι θέλεις, όποτε θέλεις, όπως θέλεις. Μακάρι κι εγώ κάποτε να γίνω λίγο λιγότερο ψυχαναγκαστικός και να μπορέσω να ακολουθήσω τις δικές μου συμβουλές...
Αυτά...

ΥΓ. Βάρδια έχω πάλι την Πέμπτη. Αν εν τω μεταξύ έχεις κι άλλες ερωτήσεις, να ξέρεις πως όλοι οι συνάδελφοι ιατροί εδώ (και το υπόλοιπο νοσηλευτικό προσωπικό) είναι εξαιρετικοί επιστήμονες και ιδιαιτέρως εξυπηρετικοί.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 22:35 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1551 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 01:11 »
Παιδιά καλησπέρα..θέλω να εφαρμόσω αυτή εδώ την συνταγή για τον κλώνο του Tribeca της Halo
Tribeca
 12.5% Double RY4
 2.5% Graham Cracker
 2% Pyrazine
 3% ethyl maltol
 Την έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ και πιστέυω πως θα μου αρέσει όλος αυτός ο συνδιασμός ακόμα και να φέρνει λίγο σε Tribeca,έχω όλλα τα αρώματα απο TPA,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσες σταγόνες ειναι 1ml σε αυτά τα αρώματα..δηλαδή στα 10ml πόσες σταγόνες είναι το 1% ?
Αν ξέρει κάποιος....Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1552 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 01:53 »
Το καλύτερο είναι να πάρεις από το φαρμακείο μια σύριγγα του 1 ml και να αναγάγεις τα ποσοστά σου στην ποσότητα που θες. Από σταγόνες δυστυχώς δεν γνωρίζω. Πάνω κάτω 30 σταγόνες αλλά δεν είναι ακριβές,

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1553 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 01:57 »
Κατάλαβα...εντάξει ειναι και αυτο μια λύση..ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος sifisbet

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1554 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 21:58 »
Σπερες πολλες!
Πήρα αρωμα Colonel gustard της t-juice και έφτιαξα ενα 10μελο με 10% αρωμα (40 σταγόνες) πριν 2 μερες.
Είπα να δοκιμάσω σημερα, ανοιξα το μπουκαλακι και το αρωμα ηταν έντονο,
στο ατμισμα, ομως, η γευση πολυ υποτονική.
Γνωρίζει κανεις αν θελει παραπάνω αρωμα ή παραπάνω ωρίμανση;
Εσείς πως το φτιάχνετε; (οποίος το φτιάχνει...)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1555 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:01 »
Καλησπέρα και σε σένα.
Με 10% άρωμα που το εφτιαξες (κι εγώ κάπου εκεί παιζω) θες τουλάχιστον 2 εβδομάδες, ιδανικά 3, για να πάρεις σωστή γεύση και άρωμα κατά το ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1556 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:18 »
Παιδιά καλησπέρα..θέλω να εφαρμόσω αυτή εδώ την συνταγή για τον κλώνο του Tribeca της Halo
Tribeca
 12.5% Double RY4
 2.5% Graham Cracker
 2% Pyrazine
 3% ethyl maltol
 Την έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ και πιστέυω πως θα μου αρέσει όλος αυτός ο συνδιασμός ακόμα και να φέρνει λίγο σε Tribeca,έχω όλλα τα αρώματα απο TPA,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσες σταγόνες ειναι 1ml σε αυτά τα αρώματα..δηλαδή στα 10ml πόσες σταγόνες είναι το 1% ?
Αν ξέρει κάποιος....Ευχαριστώ!
προσφατα μετρησα με τα μπουκαλακια της TPA 33-35 σταγονες το 1μλ.
στην συνταγη σου νομιζω θα πεσει πολυ το gracham και η πυραζινη
εγω το φτιαχνω με 1,75% και 1% αντιστοιχα
παντα προσωπικο γουστο
καλα μαγειρεματα

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1557 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 01:18 »
Ευχαριστώ φίλε,θα το φτιάξω έτσι πρώτα και αν δω ότι κάτι δεν μου κολλάει,θα το εφαρμόσω όπως το λες!

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1558 στις: Μαρτίου 04, 2016, 20:18 »
Καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια  θελω γ  μια ετοιμη βαση PG & VG. με 12ρα νικοτινη  να ατμιζτε και σκετη και να κανω και αραιωμα με Συμπυκνωμένες Γεύσεις  με λιγα λογια οτι πιο απλο και ευκολο προτεινετε αυτη ειναι καληhttp://http://www.ecig.gr/ygra-anaplirosis/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7/%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-e-liquid-100ml.html

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1559 στις: Μαρτίου 04, 2016, 20:38 »
Ριξε μια ματια εδω Νανα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110463 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159675 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515249 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146441 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303194 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530714 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801545 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet