vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1335 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:23 »
Βασικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρώτα πρέπει να ρίξουμε τη βάση στο άρωμα κι όχι το αντίθετο.
Γράφοντας "δεν κατάλαβα" δε σημαίνει ότι αμφισβητώ το παραπάνω ως ενδεδειγμένο αλλά και με το αντίστροφο, δηλαδή το να ρίξω το άρωμα κατ' ευθείαν στη βάση αποδίδει εξαιρετικά, μιας και αυτή τη διαδικασία ακολουθώ εδώ και πολύ καιρό, κι απ' ότι φαίνεται δε συνεπάγεται κάποια ουσιαστική διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1336 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:30 »
Γιατι προφανως γινεται καλυτερη αναμειξη οταν σταδιακα ριχνεις ολο και μεγαλυτερη ποσοτητα βασης στο αρωμα απο το να κανεις το αντιθετο. Και να χρησιμοποιησω το παραδειγμα του καλλιτεχνη οταν κανεις καφε δε βαζεις πρωτα το νερο και μετα τον καφε , αλλα πρωτα τον καφε και κατοπιν τον διαλυεις ριχνοντας νερο  ;) .

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1337 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:35 »
Πάντως εγώ αυτό το "προφανές" δεν το έχω διαπιστώσει. Αλήθεια, αν εγώ φτιάχνοντας καφέ προσθέσω ανάποδα τα υλικά νερό-ζάχαρη-καφέ, το αποτέλεσμα καφές δεν είναι; Ή μήπως όχι;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1338 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:47 »
Θελει περισσοτερη αναδευση οπως το κανεις εσυ για να επιτευχθει το ιδιο αποτελεσμα. Στο τελος ναι το ιδιο θα ειναι μονο που θα εχεις παιδευθει περισσοτερο. Δε καταλαβαινω γιατι δε το καταλαβαινεις. Αν βαλεις πρωτα την βαση και απο πανω ριξεις το αρωμα, μεχρι αυτο να "απλωθει" σε ολο τον ογκο του υγρου θα χρειαστει να το ανακατευεις περισσοτερη ωρα, ενω αν βαλεις το αρωμα πρωτα και μετα προσθετεις τη βαση σταδιακα το "απλωμα" γινεται ευκολοτερα και γρηγοροτερα. Δοκιμασε το και με το παραδειγμα του καφε και θα το καταλαβεις. Γι' αυτο και ολων των ειδων οι αναμειξεις παντα ξεκινουν με την εισαγωγη της μεγαλυτερης ποσοτητας συστατικου/διαλυτη στο μικροτερης ποσοτητας συστατικο.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1339 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:56 »
Κατ' αρχάς θεωρώ το παράδειγμα του καφέ άστοχο.
Ενδεδειγμένο σημαίνει ότι αυτό προτείνει ο κατασκευαστής και καλά κάνει, αφού έτσι θεωρεί πως πρέπει να είναι η σωστή σειρά.
Αυτό δε σημαίνει ότι δε γίνεται και με άλλο τρόπο. Αυτό θέλω να πω.
Επίσης θεωρώ άστοχο ότι θα "παιδευτώ" περισσότερο,, αν αυτό σημαίνει ότι θα κουνήσω το μπουκάλι 2 λεπτά παραπάνω και το αφήσω να ωριμάσει 2 μέρες (τρόπος του λέγειν) περισσότερο.
Ας μη δογματίζουμε και ας μην αναπαράγουμε ότι διαβάζουμε.
Γίνεται και με τον τρόπο που ανέφερα. Το ότι κάποιος προτείνει κάτι δε σημαίνει ότι αποτελεί πανάκεια, απλά χρησιμοποιεί πιο ορθόδοξο τρόπο. Αγαπητέ φίλε καταλαβαίνω πολύ καλά και τι γράφω και τι διαβάζω.
Φιλικά και άνευ παρεξηγήσεως, έτσι;


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1340 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 01:05 »
Καμια παρεξηγηση, το ιδιο θελω να πιστευω οτι και εσυ δεν παρεξηγησες  εμενα (παρολο που με στολισες ηδη με τα επιθετα του δογματικου και παπαγαλακιου). Και βεβαια γινεται και με τον τροπο που λες, το ανεφερα ηδη. Απο την απαντηση σου φαινεται οτι καταλαβες παντως οτι αυτο που ειπα (και κανουν οι περισσοτεροι) ειναι πιο ευκολο και γρηγορο. Και βεβαια το προτερημα της ευκολιας μεγαλωνει, οσο μεγαλωνει και η ποσοτητα του υγρου που παρασκευαζεις. Τωρα αν θες να ανακατευεις περισσοτερο και να περιμενεις περισσοτερες μερες δικαιωμα σου και καλα κανεις. Φιλικα  :)

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1341 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 01:20 »
Στην ειδικότητα μικροβιολογίας όταν κάναμε διαλύματα, αυτό που παίρναμε ως δεδομένο είναι πως η μικρότερη ποσότητα των 2 συστατικών που θέλουμε να αναμείξουμε είναι η διαλυτέα ουσία και η μεγαλύτερη ποσότητα ο διαλύτης. Η βάση θα αραίωση το άρωμα, το άρωμα για να μπορεί να αραίωση την βάση, θα πρέπει η ποσότητα του αρώματος να είναι μεγαλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1342 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 01:21 »
η σειρα που εγω βαζω τα υλικα για να φτιαξω τα υγρα μου ειναι βαση μηδενικη - βαση νικοτινης - αρωμα , 1 λεπτο φραπεδιασμα και τα αφηνω 15-20 μερες ... μια χαρα ειναι τα υγρα και με αυτη τη σειρα


ειδικα οταν σκεφτομαι πως για τα 300-400 μλ που κανω εγω σε diy θα χρειαζομουν σε ετοιμα υγρα κανα 200αρι το λιγοτερο , τοτε μετα τις 20 μερες τα ατμιζω οχι απλα απολαυστικα, αλλα σαν να ειναι διαμαντια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2015, 01:34 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1343 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 01:42 »
Σαφώς σε προσωπικό επίπεδο κάνουμε ότι θέλουμε. Είτε έτσι είτε αλλιώς κανένας δεν θα μας ζητήσει τον λόγο απλά αναφερόμαστε για ποιο είναι το καλύτερο, αυτό δεν σημαίνει πως η διαφορά του ενός με του άλλου εμπεριέχουν ένα τραγικό σφάλμα και δεν θα ζητήσουμε από κανέναν να κάνει αυτό που ισχύει πάνω σε κάποιες βασικές αρχές.
Αυτό θα είχε μεγάλη βαρύτητα μόνο αν κάποιος ήταν υπάλληλος στην παρασκευή υγρών και έλεγε στον προϊστάμενο του .... κοίτα να δεις μεγάλε εγώ τα βάζω όλα μαζί μέσα τα κάνω μια έτσι και είναι έτοιμα τι σκας τώρα με το ποια θα πρέπει να είναι η σειρά.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1344 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 01:47 »
Ενδεδειγμένο σημαίνει ότι αυτό προτείνει ο κατασκευαστής και καλά κάνει, αφού έτσι θεωρεί πως πρέπει να είναι η σωστή σειρά.
Αυτό δε σημαίνει ότι δε γίνεται και με άλλο τρόπο. Αυτό θέλω να πω.
Αυτό είναι απόλυτα σωστό. Σε κάθε περίπτωση καταλήγουμε στο ίδιο αποτέλεσμα.
Η "σωστή" μέθοδος έχει το ατού της πιο σύντομης ομογενοποίησης. Επίσης προτείνεται η πρώτη βάση που θα μπει να είναι αυτή με την λιγότερη νικοτίνη (ή μηδενική). Σε περίπτωση PG και VG διαλύονται καλύτερα τα αρώματα αν βάλουμε πρώτη την PG.
Αυτά μικραίνουν τον χρόνο ωρίμανσης, ειδικά αν θέλουμε να ατμίσουμε το υγρό σχετικά σύντομα.
Μπορεί σε 1 ημέρα να έχεις το αποτέλεσμα 3 ημερών -παράδειγμα είναι, δεν μετριέται απόλυτα κάτι τέτοιο.
Αν το αφήνουμε έτσι κι αλλιώς πολύ καιρό να ωριμάσει τότε δεν παίζουν ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1345 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 01:51 »
Αυτό θα είχε μεγάλη βαρύτητα μόνο αν κάποιος ήταν υπάλληλος στην παρασκευή υγρών και έλεγε στον προϊστάμενο του .... κοίτα να δεις μεγάλε εγώ τα βάζω όλα μαζί μέσα τα κάνω μια έτσι και είναι έτοιμα τι σκας τώρα με το ποια θα πρέπει να είναι η σειρά.


Προσωπικά, έχω πλήρη άγνοια πως κάποιος που αποκαλείται σεφ στα υγρά αναπλήρωσης, και αυτά τα υγρά τα προμηθεύει σε μας, πως, με ποια σειρά και τι υλικά βάζει μέσα. Επαναπαυόμαστε στην καλή του διάθεση. Δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω αλλά δεν έχω και στοιχεία για να τον πιστέψω. Αγαπητέ συμπολίτη, δεδομένο δε θεωρώ τίποτα όταν δεν ξέρω το πως και το γιατί.
Off topic.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1346 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 02:03 »
Εγω από την άλλη θεωρώ και πρακτικά πιο σωστο να βαλω πρώτα τα αρώματα  είτε με σταγόνες είτε με σύριγγα και να ξανατσεκαρω ποσότητα (ειδικα αν χάσω το μέτρημα). Αν τα ρίξω στην βαση ... τα χασα...

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1347 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 12:38 »
Εγω πάντως που χρησιμοποιώ ογκομετρικό κύλινδρο (αφού το μέτρημα είναι πολύ ακριβές έτσι) έχω το εξής πρόβλημα:
Ρίχνω πρώτα το άρωμα (όπως προτείνουν οι περισσότεροι) και μετά τη βάση με την νικοτίνη. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το άρωμα, προφανώς επειδή είναι πιο ελαφρύ, ανεβαίνει επάνω και όσο και να το ανακατεψω μέσα στον κύλινδρο, δεν ομογενοποιείται και μένει ψηλά.
Αφού ρίξω και τη μηδενική βάση, γίνεται μεγαλύτερη διάλυση, αλλά το άρωμα είναι εμφανές ότι δεν ομογενοποιείται...
Αν λοιπόν αυτό το ρίξω στο μπουκαλάκι για να το ανακατέψω περισσότερο έχω την υποψία ότι ένα ποσοστό του αρώματος μένει στον κύλινδρο...λεπτομέρειες αλλά δεν ξέρω αν είναι σημαντικές....
Πάντως αυτό που προτεινε ο καλλιτεχνης στο βιντεο για το αναποδογυρισμα του μπουκαλιού έχει να κάνει ακριβώς με αυτό. Το άρωμα είναι ελαφρύτερο από τη βαση PG στην οποία μας διατιθεται και αν δεν το κανουμε τότε οι 20-30 σταγονες ή το 0,5-1 μλ δεν έχει την ίδια δύναμη αν δεν το ανακατεψουμε - αναποδογυρισουμε πριν...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1348 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 17:34 »
10 ml 20άρας balanced βάσης
8 ml μηδενικής balanced βάσης
2 ml άρωμα primo verde της T-Juice

Λίγο ανακάτεμα. Κλέισιμο σε σκούρο μπουκαλάκι και ωρίμανση για 5 μέρες μέσα σε κλειστό ντουλάπι (με ελαφρύ ανακάτεμα κάθε μέρα). Όλα by the book!

Αποτέλεσμα:

Χτύπημα ΟΚ.
Παραγωγή ατμού ΟΚ.
Γεύση κάτι μεταξύ bacon και καμένου λάστιχου...

Μάλλον δεν κάνω για DIY υγρά...

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1349 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 17:57 »
απο οτι βλεπω εισαι στο 10 αρωμα αν δεν κανω λαθος...


Δοκιμασε να το ανεβασεις λιγο αν σκεφτεις οτι (νομιζω) η εταιρεια χρησιμοποιει 15%

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110631 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159834 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515324 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530759 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801618 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11058 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet