vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

318 επισκέπτες, 10 χρήστες
Buliwyf, grag, marauder800, lounik, tibolaso, SuperSayian, petr@n, thebull, manoslykos, I.P

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1320 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 22:37 »
dikos ειναι πολυ νωρις και δεν αποδιδονται τα μεγιστα στη γευση :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
frendy εχω δοκιμασει τα παντα απο fa και atmos οχι οτι ειναι κακο αλλα δεν χρειαζεται να περιμενεις τοσο ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1321 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 22:50 »
Και τα 4 αρώματα που πήρα απο FA είναι καπνικά (maxx, virginia, ry4 και cigar passion)

Τα έφτιαξα σε βάση umami 50/50

Έλεγα να τα αφήσω 2 εβδομάδες να ωριμάσουν και να τα δοκιμάσω γιατί δεν νομίζω να μπορώ να κρατηθώ περισσότερο, είναι blind buy και θα με φάει η αγωνία να δω αν θα μου αρέσουν ή όχι.
Αν όμως τα καπνικά θέλουν μεγάλο διάστημα να ωριμάσουν και να αποδώσουν θα περιμένω τουλάχιστον 1 μήνα για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

Αύριο  θα φτιάξω ακόμα 4 20μελα, αυτή τη φορά χωρίς περιπέτειες με στάγονες και λοιπά ευτράπελα, και θα τα αφήσω να ωριμάσουν ακόμα περισσότερο.

Δεν πειραζει να τα δοκιμαζεις ενδιαμεσα, ισα ισα θα δεις και τη διαφορα στο περασμα του χρονου.
Φυσικα μπορεις να τα ατμισεις και αμεσως και σε 4 μερες και σε 2 μηνες, ο καθενας κανει αναλογα με το πως του παει η γευση. Δεν υπαρχει σωστο η λαθος, κριτηριο ειναι η γευση μας, απλα καποια αρωματα μπορουν να γινουν καλυτερα με το χρονο...

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1322 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 22:58 »
frendy εχω δοκιμασει τα παντα απο fa και atmos οχι οτι ειναι κακο αλλα δεν χρειαζεται να περιμενεις τοσο ;)

Φίλε pngtszs1976, αν έχεις δοκιμάσει και απο τις 2 εταιρείες έχω 1 ερώτηση και ίσως μπορείς να βοηθήσεις.
Έχω κάνει έτοιμο υγρό το "camila" απο atmos lab και μου αρέσει πάρα πολύ και σκέφτομαι να το πάρω σε άρωμα και να αρχίσω να το φτιάχνω.
Αν θυμάμαι σωστά, κάπου είχα διαβάσει ότι το "desert ship" απο FA είναι πολύ κοντά ή ακόμα και ίδιο με το "camila" απο atmos?
Ισχύει ή κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1323 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 23:02 »
σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι τα γευστικα ειναι υποκειμενικα ξερω μονο να σου πω πως μου φανηκαν εμενα και τα καπνικα της atmos ειναι διαφορετικα απο της fa,αν θελεις και μπορεις το καλυτερο ειναι να πας σε δοκιμαστηριο γιατι ο καλυτερος κριτης εισαι εσυ

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1324 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 09:48 »
Καλημέρα συνατμιστές


Θα ήθελα την συμβουλή σας. Έφτιαξα τα πρώτα μου υγρά. Όλα καλά αλλά δεν έχω το throat hit που θέλω :wall: . Οπότε να σας πώ τι έχω και τι έχω κάνει.
α) Νικοτίνη: Όταν ξεκίνησα, ξεκίνησα με έτοιμα υγρά 12mg και το έιχα το throat hit που ήθελα( είχα δοκιμάσει και 18, αλλά ήταν πολύ για μένα), οπότε τα έκανα με 12mg.
β) Τα πρώτα μου έτοιμα ήταν 30vg/70pg και έιμουν ευχαριστημένος, οπότε τα έκανα 30vg/70pg (για την ακριβεια 33/67)
γ) Τα υγρά τα έχω αφήσει 2 μέρες να δέσουν ( 3 καπνικά)
δ) Τα δοκίμασα σε καινούργιες αντιστάσεις, φορτισμένη μπαταρία


Μηχανάκι έχω Epsilon-S BDC bottom dual coil 1.8


Διάβασα στο φόρουμ ότι ίσως να ήταν καλύτερα να αυξήσω την νικοτίνη , ας πούμε σε 15mg, αλλά πρίν το πειραματιστώ θα ήθελα την συμβουλή σας


υγ. λόγω στενότητας, δεν μπορώ να πάρω άλλο ατμοποιητή προς το παρών.

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1325 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 09:52 »
ανέβασε λιγο την νικοτίνη  , εκει ακριβός που σε καλύπτει !
οταν  παρεις  επισκευασιμο θα μπορείς να κατεβεις σιγα σιγα .

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1326 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 09:56 »
Καλημέρα συνατμιστές


Θα ήθελα την συμβουλή σας. Έφτιαξα τα πρώτα μου υγρά. Όλα καλά αλλά δεν έχω το throat hit που θέλω :wall: . Οπότε να σας πώ τι έχω και τι έχω κάνει.
α) Νικοτίνη: Όταν ξεκίνησα, ξεκίνησα με έτοιμα υγρά 12mg και το έιχα το throat hit που ήθελα( είχα δοκιμάσει και 18, αλλά ήταν πολύ για μένα), οπότε τα έκανα με 12mg.
β) Τα πρώτα μου έτοιμα ήταν 30vg/70pg και έιμουν ευχαριστημένος, οπότε τα έκανα 30vg/70pg (για την ακριβεια 33/67)
γ) Τα υγρά τα έχω αφήσει 2 μέρες να δέσουν ( 3 καπνικά)
δ) Τα δοκίμασα σε καινούργιες αντιστάσεις, φορτισμένη μπαταρία


Μηχανάκι έχω Epsilon-S BDC bottom dual coil 1.8


Διάβασα στο φόρουμ ότι ίσως να ήταν καλύτερα να αυξήσω την νικοτίνη , ας πούμε σε 15mg, αλλά πρίν το πειραματιστώ θα ήθελα την συμβουλή σας


υγ. λόγω στενότητας, δεν μπορώ να πάρω άλλο ατμοποιητή προς το παρών.


Τα καπνικά συνήθως θέλουν κάμποσο καιρό για να αποδώσουν την τελική τους γεύση. Εγώ τα αφήνω τουλάχιστον 1 μήνα να ωριμάσουν, κάποια και 2 μήνες.




Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1327 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 09:57 »

Για περισσοτερο "χτυπημα" θα κανεις ενα ή ολα απο τα παρακατω:

1. Αυξηση του ποσοστου νικοτινης
2. Αυξηση του ποσοστου της PG
3. Αυξηση των ρευματων της μπαταριας (Volt/Watt) (με την epsilon που εχεις βεβαια δεν γινεται, απλα το γραφω να το ξερεις)

Προχωρα και εδω ειμαστε  :thumpup:

Netpoet για throathit (χτυπημα) μιλαει ο ανθρωπος, οχι για γευση.
 

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1328 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 09:58 »
Με γέυση δεν έχω θέμα έιμαι καλά. Υπάρχει περίπτωση να φτιάξει και το throat hit αν τα αφήσω μήνα?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1329 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 10:01 »
Οχι. Αν μαλιστα θεωρησουμε οτι με τον καιρο υπαρχει καποια (εστω μικρη) απωλεια στη νικοτινη λογω εξατμισης, το αντιθετο...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1330 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 12:04 »
Η νικοτίνη γιατί να εξατμιστεί? Στην ωρίμανση το μπουκάλι είναι κλειστό, αν ήταν έτσι θα εξατμιζόταν και τα αρώματα.
Το throat hit μπορει ισως λίγο να βελτιωθεί, αφού θα έχουν ομογενοποιηθεί καλύτερα όλα τα συστατικά και θα έχουν κατανεμηθεί ομοιομορφα στο υγρό.
Κάποια αρώματα συνεισφέρουν λίγο στο throat hit, με αυτή τη λογική το λέω.
Μην περιμένεις όμως καμιά δραματική διαφορά...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1331 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 12:24 »
Η νικοτινη εξατμιζεται με τον καιρο οσο καλα κλειστο και αν εχεις το μπουκαλι. Ειναι πτητικο υγρο (και φωτοευαισθητο) και ποτε δεν υπαρχει 100% στεγανοποιηση σε DIY τουλαχιστον. Δεν λεω για τρομερες διαφορες γι΄αυτο και ειπα εστω μικρη. Ειναι λογικο λοιπον οσο αφηνεις ενα υγρο τοσο να πεφτει η ποσοστωση της νικοτινης. Η καλυτερη ομογενοποιηση δεν αντιλαμβανομαι πως καταληγει σε καλυτερο throathit. Τα αρωματα που συνεισφερουν σε αυτο βρισκονται απο την αρχη στο υγρο, η καλυτερη κατανομη τους πως θα βελτιωσει το χτυπημα;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1332 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 12:45 »
Επειδή τα έτοιμα έχουν και ουσίες που δεν έχουν τα diy, υπάρχει πάντα μια σχετική "αδυναμία" των diy αν τα συγκρίνουμε με έτοιμα ίσης περιεκτικότητας σε νικοτίνη.
Αύξηση στα 15mg/ml ας πούμε, μάλλον θα λύσει το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1333 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 16:35 »
Τα ποστ που αφορούσαν ωρίμανση μεταφέρθηκαν εδώ

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1334 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 17:02 »
Η δημιουργία ενός καλού DIY υγρού θέλει κάποια βασικά βήματα.


1. Ξεκινάμε και ρίχνουμε στο μπουκαλάκι από την μικρότερη ποσότητα προς την μεγαλύτερη ποσότητα(η μικρότερη ποσότητα είναι η διαλυτέα ουσία και η μεγαλύτερη ο διαλύτης).


Πρώτα προσθέτουμε το άρωμα για να το αραιώσουμε με την βάση κυκλική ανάδευση 1 λεπτό (με το χέρι) και μετά προσθέτουμε σκέτη βάση αφήνοντας περιθώριο χωρίς να το γεμίσουμε έως πάνω και κάνουμε πάλι κυκλική ανάδευση και στην συνέχεια ολοκληρώνουμε την διαδικασία γεμίζοντας έως πάνω.


2. Ακολουθούμε στην παραπάνω διαδικασία την προτεινόμενη διάλυση που αναγράφετε πάνω στο μπουκαλάκι του αρώματος ή αν δεν αναγράφετε την βρίσκουμε στο αντίστοιχο σίτε του αρώματος.

Με άλλα λόγια δεν αρχίζουμε και ρίχνουμε σταγόνες εμπειρικά αλλά πρώτα ακολουθούμε διαδικασίες και αφού ατμίσουμε το αποτέλεσμα μετά από ωρίμανση, αποκτούμε εμπειρία και αυξομοιώνουμε σε μελλοντική παρασκευή ατμιστικού υγρού με την εμπειρία που αποκτήσατε.

Οι 30 σταγόνες είναι 1ml (κάθε σταγόνα δεν είναι ίδια αλλά για οικιακή χρήση θα ακολουθήσουμε αυτή την διαδικασία) οπότε στην παρασκευή  μπαίνει το ερώτημα αν το 1ml είναι 30 σταγόνες στα 0,7ml (ΡΥ69) πόσο? 21 σταγόνες είναι η προτεινόμενη διάλυση.


3. Όλοι μας έχουμε πει αλλά και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες καταστημάτων ηλεκτρονικού τσιγάρου (σαν το έτοιμο υγρό δεν υπάρχει). Ισχύει γιατί δεν ακολουθούνται οι παραπάνω διαδικασίες και μέθοδοι ωρίμανσης στις ιδιοκατασκευές μας. Δεν γνωρίζω τι μεθόδους ωρίμανσης ακολουθούν οι εταιρείες αλλά αυτό που θα πρέπει να κάνουμε είναι αυτό που είναι κοινός αποδεκτό (ένα υγρό που άτμισα μετά από 1 μήνα που το είχα ξεχασμένο ήταν τέλειο). Αφήνουμε λοιπόν το υγρό μας στην άκρη να δέσουν τα συστατικά, να δημιουργηθούν δεσμοί και τελικό αποτέλεσμα ένα αξιοπρεπέστατο άρωμα, που θεωρώ χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος (αυτό μπορεί να είναι και ερώτηση για όποιον ξέρει) πως δεν θα ήταν και κακή ιδέα να ωριμάσει το άρωμα χωρίς φως.

Μα θα πει κάποιος και δικαιολογημένα (ε και τι θα κάνω ρε φίλε θα κάθομαι και θα περιμένω μέχρι να ωριμάσει? εγώ θέλω να ατμίσω τώρα).

Ναι αν κάποιος ατμίζει ένα άρωμα και μόνο και ξοδεύει 10ml σε 2 μέρες τότε μπορεί να έχει 5 μπουκαλάκια του ιδίου αρώματος και αφού αριθμήσει τα μπουκάλια (1-2-3-4-5) να πηγαίνει χωρίς πρόβλημα από το ένα στο επόμενο και κάθε φορά που τελειώνει ένα να το ξαναγεμίζει μέχρι να έρθει η σειρά του.

Για αυτούς που παίζουν με 5 αρώματα η ιστορία γίνεται ποιο διασκεδαστική.

Όπως και να έχει ότι κάνουμε το κάνουμε πρώτα για τον εαυτό μας οπότε συμπεριφορές του τύπου βαριέμαι, τι χάλια άρωμα, σιγά μην πάρω 15 μπουκαλάκια ή τι λες ρε που θα περιμένω 10 μέρες ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει υποθεί για μένα βρίσκετε σε λάθος βάση αν πρώτα δεν ακολουθηθούν κάποιες βασικές αρχές και εφόσον το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν είναι μια καλή ατμιστική εμπειρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2015, 18:46 από ntonto »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110794 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159973 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515426 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530855 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801688 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41007 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet