vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

304 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, Jorge, treloneritis

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1305 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 12:54 »
πχ 30μλ, 20mg βαση ,+ 30 μλ υγρο 12mg = 60 ml ,?mg

ευχαριστω για την απαντηση Spec..

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1306 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 13:06 »
Αφού είναι ίδιοι οι όγκοι, θα είσαι στη μέση του 12 και του 20, δηλ. 16mg/ml.

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1307 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 17:33 »
Πρώτη απόπειρα σήμερα για DIY και τα έκανα ψιλομαντάρα  :-\

Θα σας πω βήμα-βήμα τι έκανα να μου πείτε αν διορθώνετε η κατάσταση συμφορουμίτες.

Αγόρασα 1 σύρριγα των 10ml και 1 του 1ml σαν αυτές που χρησιμοποιούν οι διαβητικοί.
Χρησιμοποίησα την μεγάλη για την βάση και την μικρή για τα αρώματα.

Αγόρασα umami 50/50 μηδενική και 20mg με σκοπό να κάνω υγρά γύρω στα 12mg νικοτίνης.
Επίσης αγόρασα 4 υγρά flavour art και βρήκα τα προτεινόμενα ποσοστά αραίωσης.

Είχα μπουκαλάκια των 20ml και σκέφτηκα το τελικο υγρό να είναι 19,5ml, να έχει λίγο κενό το φιαλίδιο για να το ανακατεύω μέχρι να το ατμίσω.

Πρώτο άρωμα είναι το "cigar passion" με προτεινόμενη αναλογία 2-3 % και παίρνω μέση τιμή 2,5%
Στα 19,5ml αν δεν έχω κάνει πατάτα 19,5*0,025~0,488
Οπότε σκέφτηκα 19ml βάση και 0.5ml άρωμα και η αναλογία είναι περίπου 2,6% μέσα στα προτεινόμενα όρια.

Το μπουκαλάκι του "cigar passion" ήταν σαν αυτό στην εικόνα:
 

Ξεβίδωσα το καπάκι, έβγαλα και το εσωτερικό σταγονόμετρο που είχε και χρησιμοποίησα την σύριγγα του 1ml και έβαλα τα 0,5ml στην βάση μου.
Να σημειώσω ότι δεν μπόρεσα να τραβήξω άρωμα με την βελόνα της σύριγγας, χρειάστηκε να την βγάλω γιατί μάλλον ήταν πολύ λεπτή, δεν ξέρω τι να πω.

Μέτα πρόσεξα ότι τα μπουκαλάκια απο τα επόμενα αρώματα ήταν διαφορετικά, σαν αυτό στην παρακάτω φωτό:


Όταν άνοιξα το καπάκι δεν είχε εσωτερικό αποσπώμενο σταγονόμετρο, ήταν ενιαίο.
Όλο το μπλέ καπάκι που φαίνετε στην εικόνα ήταν ένα σώμα το οποίο δεν ήταν βιδωτό αλλά νομίζω κουμπωτό.
Αν το τραβούσα θα έβγαινε αλλά φοβήθηκα μήπως μου χυθεί το άρωμα που ήταν γεμάτο.

Τεσπα δεν μπόρεσα να χρησιμοποιήσω την σύριγγα στα υπόποιπα αρώματα που είχα οπότε το πήγα με σταγόνες.
Κάπου βρήκα οτι για την flavour art 1ml = 25 σταγόνες οπότε έριξα 13 σταγόνες και στα υπόλοιπα αρώματα (maxx και virginia που έχουν ίδια προτεινόμενη αναλογία με το cigar passion 2-3%)

Έβαλα δίπλα τα 3 μπουκάλια να συγκρίνω το ύψος του υγρού και στο cigar passion η στάθμη ήταν πιο ψηλά απο τα άλλα 2.
Να σημειωθεί ότι στο cigar έχω προσθέσει την σωστή ποσότητα αρώματος με την σύριγγα.

Τι να κάνω ρε παιδιά, να παω μπακαλίστικα και να τα προσθέσω άρωμα και στα υπόλοιπα μέχρι να φτάσω την στάθμη του cigar?
Επίσης, η αναλογία 1ml=25 σταγόνες ισχύει για τα μπουκάλια της FA με το λευκό ή με το μπλε καπάκι? Μεταξύ των 2 υπάρχει μεγάλη διαφορά στο άνοιγμα.

Όποιος χρησιμοποιεί αρώματα FA πως τα δουλεύει τα αρώματα με το μπλε καπάκι? Χρησιμοποιείτε ογκομετρικό σωλήνα?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1308 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 18:02 »
Φϊλε, πιασε το μπλε καπάκι με μία πένσα και κούνα το δεξια αριστερά ενώ το τραβάς προς τα πάνω. Έτσι τα έβγαλα εγώ, αλλά με προσοχή μη σου χυθεί.
Εναλλακτικά, πάρε  από το φαρμακείο μια σύριγγα με χοντρή βελόνα, κόψε το πάνω μέρος του σταγονόμετρου  και τράβα το άρωμα μετά.




Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1309 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:04 »
Φιλε μου απο αυτο που βλεπω εχεις αγορασει ετοιμο RY4 ετοιμο προς ατμιση και οχι αρωμα .. μπορεις να δεις σε παρακαλω αν εχει πανω και ενδειξη σε νικοτινη και αν λεει AROMA ή  eliquid ? 

τα αρωματα ειναι οπως αυτο που εχεις αλλα με πορτοκαλι ετικετα και μπλε καπακι   ( αν απλα εβαλες μια τυχαια φωτο απλα να μας δειξεις  τοτε παω πασο )
σαν και αυτο


οσο αναφορα για το θεμα το σταγονων κανε ακριβως οπως σου ειπε ο Γιαννης

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1310 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:23 »
Η πρωτη φωτο σίγουρα είναι υγρο,η δεύτερη είναι τα νέα μπουκαλακια της flavour,αυτή που ποσταρες εσύ,λέει "άρωμα / flavour"  κ οι 2 φωτος του παίχτη,είναι υγρά.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1311 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:39 »
Ναι ειναι υγρά και τα δυο, τα αρωματα γραφουν flavour.
Παντως φιλαρακι κοιτα και το RY4 να το ατμίσεις γρήγορα γιατί η διορία είναι μέχρι 01/15 αν οντως η μεταφραση της ιταλικής λεξης scandenza σημαίνει λήξη....

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1312 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:51 »
Παιδιά οι φωτό είναι τυχαίες, απλά ήθελα να δείξω τις διαφορές στα μπουκάλια. Αρώματα έχω αγοράσει, όχι έτοιμα υγρά.

Στο θέμα των σταγόνων τώρα, δοκίμασα την βελόνα απο την σύριγγα των 10ml και ταιριάζει σε αυτή του 1ml.
Είναι πιο χοντρή και τραβάει το υγρό οπότε θα γίνει δουλειά στη επόμενη παρασκεύη υγρών, εκτός αν οι πιο έμπεροι χρήστες θεωρούν καλύτερη μέθοδο την ανάμειξη σε ογκομετρικό σωλήνα ή ποτήρι ζέσεως?

Επίσης, επειδή ήδη έφτιαξα 4 20μελα με διαφορετικές γεύσεις, θεωρείτε ότι το μπουκάλι με το μπλε καπάκι δίνει αναλογία 20-25 σταγόνες στο ml?

Το θεωρώ δυνατό στα μπουκάλια με το λευκό καπάκι γιατί έχουν μεγάλο άνοιγμα αλλά το βλέπω χλωμό για τα μπουκάλια με το μπλε καπάκι.
Τώρα γιατί το 1 άρωμα είναι σε διαφορετική συσκευασία απο τα άλλα 3 δεν ξέρω, ίσως κάποια στιγμή η εταιρεία άλλαξε την συσκευασία και το 1 μπουκαλάκι είναι απο παλιά παρτίδα.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1313 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 20:49 »
fredy ρωτησα εγω που ασχολουμαι με αυτα τα αρωματα και εμαθα οτι η εταιρεια αλλαξε συσκευασια,να χρησιμοποιεις συριγγες για να μην αγωνιας για τις μετρησεις σου και ναι το καπακι το μπλε ειναι κουμπωτο βγαινει απλα γινεται σχετικα δυσκολα,εγω δεν χρησιμοποιω ογκομετρικα πας κατευθειαν στα μπουκαλακια σου με τις βελονες σου αδειαζεις εκει μεσα ανακατευεις ανακινωντας και εισαι οκ και οι οδηγιες του thenetpoet ειναι σωστες

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1314 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 21:12 »
Ήταν η πρώτη μου απόπειρα σε DIY και απο την μια η απειρία απο την άλλη η επιπολαιότητα, τα έκανα μαντάρα  :wall:

Την επόμενη φορά θα είμαι πιο έτοιμος.

Στην σύριγγα του 1ml έβγαλα το έμβολο και άφησα πάνω την βελόνα για να λειτουργήσει ως τάπα και μέτρησα 32 σταγόνες μέχρι να φτάσω τα 0,5ml που ήθελα να συμπληρώσω στην βάση μου. Αυτό τον τρόπο θα ακολουθήσω στο μέλλον.

Αν αδειάσει 2-3 ml το άρωμα εύκολα βγαίνει το καπάκι χωρίς να χυθεί υγρό για απευθείας αφαίμαξη απ'το μπουκάλι  :))

Στα υγρά που είχα φτιάξει είχα βάλει 13 σταγόνες και πρόσθεσα άλλες 10 σταγόνες.
Θα τα αφήσω να ωριμάσουν 2 εβδομάδες και θα τα δοκιμάσω, αν είναι αδύναμα στην γεύση θα προσθέσω 5 σταγόνες και θα ξαναδοκιμάσω. Ομοίως άλλες 5 αν χρειαστεί μέχρι να τα φέρω στα μέτρα μου.

Τελος πάντων δεν θα τα πετάξω αυτά που έχω φτιάξει αλλά την επόμενη φορά πιο υποψιασμένος και πιο έτοιμος  ;D

Σας ευχαριστώ όλους  :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1315 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 21:15 »
ειναι και αυτος ενας τροπος :thumpup: ,εγω βγαζω απο την αρχη το πωμα και παω με τη συριγγα κανονικα :)  αναρροφηση.. ;)
 
το σταγονομετρο του πωματος το χρησιμοποιω αν ποτε χρειαστει να συμπληρωσω αρωμα που τωρα σπανια μου συμβαινει (αν κανω καμια αραιωση) λογω ακριβειας της συριγγας :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2015, 21:21 από pngtszs1976 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1316 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 21:43 »
fredy εχε υπ όψιν σου οτι συνήθως τα καπνικά αρώματα θέλουν αρκετή ωρίμανση. Εγώ το RY69 το αφήνω 2 μήνες να ωριμάσει και έχει τεράστια διαφορά στη γεύση σε σχέση με το αν το άφηνα λιγότερο καιρό.
Τέλος έχει σημασία και το ποσοστό vg που χρησιμοποιείς. Η vg πνίγει τα αρώματα και αν βάζεις πχ πάνω από 70% VG χρειάζεται να αυξήσεις ελαφρά το ποσοστό του αρώματος.


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1317 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 21:50 »
σωστα το ry69 ειναι απο οτι εμαθα απο τα πιο δυσκολα αρωματα στην ωριμανση και θελει χρονο τα υπολοιπα ωριμαζουν πολυ πιο γρηγορα,ρωτησα για αναλογιες και μου ειπαν να τα φτιαχνω συμφωνα με τον κατασκευαστη με αποκλιση +1% αν το αρωμα μου φαινεται λιγο (τα αρωματα αποτελουνται απο pg),αλλο ενα που μου ειπαν ειναι οτι τα υγρα μπορεις ανετα να τα ατμισεις σε 3 ημερες με εξαιρεση το ry69 (μετα απο 9 ημερες τουλαχιστον)

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1318 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 22:30 »
fredy εχε υπ όψιν σου οτι συνήθως τα καπνικά αρώματα θέλουν αρκετή ωρίμανση.

Και τα 4 αρώματα που πήρα απο FA είναι καπνικά (maxx, virginia, ry4 και cigar passion)

Η vg πνίγει τα αρώματα και αν βάζεις πχ πάνω από 70% VG χρειάζεται να αυξήσεις ελαφρά το ποσοστό του αρώματος.

Τα έφτιαξα σε βάση umami 50/50

Έλεγα να τα αφήσω 2 εβδομάδες να ωριμάσουν και να τα δοκιμάσω γιατί δεν νομίζω να μπορώ να κρατηθώ περισσότερο, είναι blind buy και θα με φάει η αγωνία να δω αν θα μου αρέσουν ή όχι.
Αν όμως τα καπνικά θέλουν μεγάλο διάστημα να ωριμάσουν και να αποδώσουν θα περιμένω τουλάχιστον 1 μήνα για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

Αύριο  θα φτιάξω ακόμα 4 20μελα, αυτή τη φορά χωρίς περιπέτειες με στάγονες και λοιπά ευτράπελα, και θα τα αφήσω να ωριμάσουν ακόμα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1319 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 22:36 »
Εγώ φτιάχνω umami 50-50 με apache που θεωρείται καπνικό, κάποιες φορές το ατμίζω και μετά απο 10 λεπτά, δεν μπορώ να περιμένω :) .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110674 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515342 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801636 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40995 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet