vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, tibolaso, dvelev, marauder800, Alexander20, Buliwyf, Christos Z

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1020 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2013, 11:21 »
Δοκιμασε το, αλλα δεν θα εχεις "χτυπημα", απλα θα γεμιζεις μονο ατμο...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1021 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2013, 11:47 »


επειδη κανω 0mg υγρα...και θελω να αρχισω να φτιαχνω τα δικα μου αρωματα...υπαρχει καποιος λογος να χρησιμοποιω και pg στα υγρα μου....εγω χωρις να ξερω βεβαια σκευτομαι να χρησιμοποιησω μονο vg...καμια αποψη???
Υπάρχει, το να τονίζεις τη γεύση λίγο περισσότερο. Η VG έχει τη κακή συνήθεια να κάνει τα υγρά σου να μοιάζουν μεταξύ τους, κι η PG θα μου πεις, απλά νομίζω πως η VG το κανει περισσότερο. Εγώ πάλι επιμένω στη VG για το οπτικό εφέ!

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1022 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2013, 13:12 »

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1023 στις: Οκτωβρίου 04, 2013, 19:02 »
Καλησπέρα συνατμιστές.
Εχω μια απορία και ελπιζω καποιος να μου τη λύσει. Αποφασισα να δοκιμασω να προσθεσω γλυκερινη σε ετοιμο υγρο και αυτο δεν ανακατευεται με τιποτα. Το υγρο ειναι Natura φραουλα και τη γλυκερινη την αγορασα απο φαρμακειο. Το ετοιμο υγρο καθεται στον πατο και η γλυκερινη ακριβως απο πανω. Δηλαδη ειναι 2 στρωματα. Το ζεστανα και το ανακατεψα και παλι συμβαινει το ιδιο. Το χτυπουσα επι  μια ωρα σαν να βαραω σεικερ με φραπε και παλι τιποτα.Προσθεσα λίγο οινοπνευμα και παλι συμβαινει το ιδιο. Εχει συμβει σε κανεναν σας αυτο? Μηπως που πουλησε ο φαρμακοποιος κανενα πετρελαιο?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1024 στις: Οκτωβρίου 04, 2013, 19:35 »
δεν το αραιωνεις και με WFI το υγρο οπως ειναι..? Δεν ξερω ποσο γλυκερινη εβαλες αλλα υπολογισε χονδρικα το 1/5 αυτης της ποσοτητας. Σε φαρμακειο θα βρεις το WFI.

και αστο καμια μερα να ομοιογενοποιηθει

PS: και μην το χτυπας σαν φραπε το υγρο.. ανακατωσε το με κανα καλαμακι ή κυκλικα

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1025 στις: Οκτωβρίου 04, 2013, 23:34 »
.... Το ετοιμο υγρο καθεται στον πατο και η γλυκερινη ακριβως απο πανω. Δηλαδη ειναι 2 στρωματα. ...
συνήθως το αντίθετο γίνεται
η γλυκερίνη είναι πιο βαρια καιι πηκτη
εισαι σίγουρος οτι είναι γλυκερίνη

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1026 στις: Οκτωβρίου 04, 2013, 23:42 »
Καλησπέρα συνατμιστές.
Εχω μια απορία και ελπιζω καποιος να μου τη λύσει. Αποφασισα να δοκιμασω να προσθεσω γλυκερινη σε ετοιμο υγρο και αυτο δεν ανακατευεται με τιποτα. Το υγρο ειναι Natura φραουλα και τη γλυκερινη την αγορασα απο φαρμακειο. Το ετοιμο υγρο καθεται στον πατο και η γλυκερινη ακριβως απο πανω. Δηλαδη ειναι 2 στρωματα. Το ζεστανα και το ανακατεψα και παλι συμβαινει το ιδιο. Το χτυπουσα επι  μια ωρα σαν να βαραω σεικερ με φραπε και παλι τιποτα.Προσθεσα λίγο οινοπνευμα και παλι συμβαινει το ιδιο. Εχει συμβει σε κανεναν σας αυτο? Μηπως που πουλησε ο φαρμακοποιος κανενα πετρελαιο?


Φίλε μου, δεν πας να δοκιμάσεις καλύτερα κανενα άλλο έτοιμο υγρό που να σου αρέσει πιο πολύ απο αυτό που έχεις, και να κάτσεις μετά με την ησυχία σου να διαβάσεις το νήμα απο την αρχή?




ΥΓ: Από τις 19:00, δεν τα έχει δει κανένας άλλος αυτά??? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1027 στις: Οκτωβρίου 04, 2013, 23:44 »
εχεις δίκιο
δεν πρόσεξα την αναφορά στο οινόπνευμα
νόμιζα νερο καθώς διάβασα τον Δημήτρη να αναφέρεται σε WFI

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1028 στις: Οκτωβρίου 04, 2013, 23:48 »
Δεν το λέω προσωπικά σε σένα, το λέω γενικοτερα σε ένα φόρουμ με τόσα μέλη.....

Καλό είναι μπαίνουμε όλοι που και που (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), σε νήματα με απορίες νέων μελών.....:)

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk 4

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1029 στις: Οκτωβρίου 05, 2013, 00:03 »
Δεν κάνουμε αλχημείες με τα υγρά...


στην προκειμένη περίπτωση...

δεν πειραματιζόμαστε με υγρά των οποίων τις ιδιότητες των συστατικών αγνοούμε

δεν βάζουμε οινόπνευμα, όταν όλοι προσπαθούν να απαλλαγούν από την παρουσία των ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΏΝ ιδιοτήτων του


είτε είναι φυσικές οι ιδιότητες αυτές,
είτε (κυρίως) χημικές

Τα νέα μέλη παρακαλούνται να ρίξουν μελέτη στα θέματα που είναι απαραίτητα γι αυτά, όσο και ευκολοδεικτούμενα

Το ΗΤ σώζει, αλλά δεν είναι Θεόσταλτο.


Αποσυνδεδεμένος akisdal

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1030 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 19:53 »

Καλησπέρα παίδες! Σαν καινούριος ατμιστής και εγώ ξεκίνησα να δοκιμάσω την ιδιοκατασκευή υγρών αναπλήρωσης από πολύ νωρίς σχετικά (2η εβδομάδα) λόγω οικονομικών πιο πολύ. Μπορώ να πω ότι με την αμέριστη βοήθεια που προσφέρεται στο forum έλυσα γρήγορα όλες μου τις απορίες σχετικά με το θέμα και έτσι δεν είχα αποτυχίες. Δε παύω όμως να βρίσκομαι σε πειραματικό στάδιο ακόμα οπότε θα ζητήσω για πρώτη φορά άμεση βοήθεια.


1. Είναι καλύτερο να αναμειγνύω τη βάση μου τη στιγμή που θέλω να ετοιμάσω το υγρό μου ή μπορώ να ετοιμάζω τη βάση μου "μαζικά" και απλά να χρησιμοποιώ μέρος της προσθέτοντάς άρωμα κάθε φορά που θέλω να ετοιμάσω υγρό;


2. Η υπερωρίμανση ενός υγρού (20 μέρες π.χ.) μπορεί να το κάνει χειρότερο;


Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1031 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 20:03 »
Καλησπέρα.


Είναι καλύτερο να ετοιμάζεις τα βάση σου ξεχωριστά καμιά εβδομάδα πριν την αναμίξεις με το άρωμα. Με αυτό τον τρόπο δίνεις την ευκαιρία στα συστατικά της βάσης να δέσουν μεταξύ τους, και έτσι γίνεται καλύτερα το όλο δέσιμο προσθέτοντας μετά μόνο το άρωμα.


Όσο αφορά το δεύτερο, συνήθως όσο περισσότερο μένει το υγρό να δέσει τόσο καλύτερα αναδεικνύονται οι γεύσεις. Δεν αποκλείεται όμως να συμβεί και το αντίθετο.


Αυτά με απλά λόγια και ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος akisdal

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1032 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 20:16 »
Το "μία εβδομάδα" να το εκλάβω ως περιορισμό; Εννοώ ότι αν φτιάξω 200ml βάση π.χ. η οποία μπορεί (λιγοστεύοντας κάθε φορά που θα φτιάχνω ένα υγρό) να μείνει στο ντουλάπι και ένα μήνα; Θα έχω πρόβλημα;


Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1033 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 20:28 »
Κι ένα χρόνο να την αφήσεις ακόμα καλύτερα. Από τη στιγμή που δεν έχουν λήξει οι επιμέρους βάσεις.
Σαν νέος ατμιστής όμως ίσως θελήσεις να κατεβάσεις ή να ανεβάσεις νικοτίνη. Γι αυτό κράτα και λίγο βάση ατόφια χωρίς να την αναμίξεις. Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις αναλογίες σε λίγο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1034 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 20:37 »
Και εγω ετσι κανω γιατι βαριεμαι να ετοιμαζω συνεχεια μικρες ποσοτητες  :tongue_smilie:
Ετσι βεβαια μπορει να παει χαμενη ολη η βαση αν γινει κατι λαθος.
Προβλημα δεν βρηκα εγω προσωπικα, ουτε μου ειχαν πει τιποτα οταν το ρωτησα παλαιοτερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110443 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159666 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146420 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530707 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801532 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet