vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #990 στις: Ιουλίου 10, 2013, 15:35 »
Στη θέση σου
1. Θα ξεκινούσα με 25ml συνολικού υγρού κι όχι 100ml
2. Θα ξεκινούσα χωρίς το +20% κι αναλόγως θα τροποποιούσα.

Αλλά, αν θέλεις να το κάνεις με το +20%, τότε θα ξεκινούσα από τις αρχικές αναλογίες, δηλαδή το 6-5-4-5 θα το έκανα 7,2 -6 -4,8 -6. Δηλαδή +20% στις αρχικές προτεινόμενες αναλογίες του καθενός. Δηλαδή με το 3:1 θα γίνει 7,2 -6 -1,6 -2.
Και θα μπει Α=2,7, Β=2,26, Γ=0,6, Δ=0,75. Και βάση 93,7ml.

To ίδιο ακριβώς θα σου προκείψει, κι αν από τα αρχικά ποσοστά που υπολογίστηκαν βάση του 3:1 και βάση των ποσοστών αραίωσης, προσθέσεις κατ' ευθείαν 20% στο καθένα. Δηλαδή στις ποσότητες που υπολογιστήκαν

2,25 ml A
1,88 ml B
0,5 ml Γ
0,63 ml Δ.

αν προστεθεί το 20% στη κάθεμία βγαίνει:
Α= 2,7, Β= 2,26, Γ= 0,6, Δ= 0,76
!!!!

Όπως και να χει, δοκίμασε και ξεκίνα από κάπου, γιατί αυτό
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η ασχολία με τα DIY είναι πειραματικό χόμπυ. Κι από τη στιγμή που υπάρχει το υποκειμενικό κριτήριο της γεύσης, δεν γίνεται να φορμαλισθεί θεωρητικά από πριν.
Κάτι μου λέει ότι θα δοκιμάσεις και τα δύο σενάρια. Κι ότι δεν θα καταλήξεις σε κάποιο από αυτά. Κάποια αλλαγή θα κάνεις... και μετά κι άλλη... στην αναζήτηση της τέλειας συνταγής.
το θεωρώ βέβαιο..... :D  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2013, 15:42 από Σένια »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #991 στις: Ιουλίου 10, 2013, 15:43 »
φίλε Cruiser79, τα μέρη που δίνεις τα υπολόγισες με βάση τα ποσοστά αραίωσης, σωστά; δεν υπολόγισες όμως ότι στη συνταγή μας έχουμε και τα μέρη με βάση την ποσότητα μείγματος για κάθε γεύση... το Β με το Δ μπορεί να έχουν το ίδιο ποσοστό αραίωσης αλλά το Β είναι διπλάσιο σε ποσότητα από ότι το Δ! Δε γίνεται στο τελικό άθροισμα των ποσοστών των γεύσεων (το 7,2%) να έχουν το ίδιο ποσοστό!

Ακριβώς! Και γι αυτό σου λέω, ότι εφ' όσον δεν σε λένε Halo και δεν έχεις τα καζάνια να βράζουν Tribecca με δοσομετρητές ακρίβειας micron, ακολούθα την πιο ευχάριστη οδό: παίζω και μαθαίνω!

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #992 στις: Ιουλίου 10, 2013, 16:53 »

Ώπα ρε παιδιά, ένα λεπτό, συμφωνώ με όλα αυτά που λέτε για δοκιμές, πειραματισμούς, υποκειμενικά κριτήρια, "δοκίμασε και βλέπεις" κτλπ και είμαι υπόχρεος και μόνο που, ενώ σας έχω πρήξει, ακόμα δε με έχετε σιχτήρισει!  :-[  Tώρα όμως μου αλλάζετε πάλι τον κανόνα! :wall:


Πριν λέγαμε ότι ο καλλιτέχνης προτείνει ως συνολικό ποσοστό αρώματος στο μείγμα, το μεγαλύτερο επιμέρους ποσοστό των γεύσεων που θα αναμίξουμε (7,2% στο παραδειγμά μας). Τώρα μου λέτε να εφαρμόσουμε το 20% επιπλέον σε όλα τα επιμέρους ποσοστά ξεχωριστά! Αυτό το είχα κάνει στους υπολογισμούς μου αλλά το απέρριψα γιατί μας βγάζει ένα άθροισμα ποσοστών αρκετά μικρότερο του 7,2% που είχαμε πει στην αρχή και κατεπέκταση μικρότερη περιεκτικότητα σε άρωμα στο μείγμα μας. Και ο καλλιτέχνης θεωρώ ότι σωστά βάζει συνολικά περισσότερη ποσότητα αρώματος σε συνδιασμό γεύσεων, πιθανότατα για να προλαβει τυχον επικαλύψεις αρωμάτων και για να τα κάνει να "στέκουν" καλύτερα στο υγρό. Μη μου δίνετε σημασία παιδιά...  :(

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #993 στις: Ιουλίου 10, 2013, 17:31 »
Σου ειχα γραψει αυτο προχτες
Αυτό που σου πρότεινα βασίζεται στη συσταση του καλλιτέχνη στην περίπτωση που θες να αναμιξεις 2 ή περισσότερα αρώματα να προσθέτεις συνολική ποσότητα αρώματος γύρω στο 15-20% περισσότερη από τη μέγιστη προτεινόμενη περιεκτικότητα των επιμέρους αρωμάτων.

Στη δικια σου περιπτωση λοιπον το αρωμα με τη μεγαλυτερη περιεκτικοτητα ειναι το Α (6%).
Αρα η συνoλικη ποσοτητα αρωματος που θα βαλεις ειναι 6%x1.2=7.2% του συνoλικου υγρου.
Τωρα λες οτι θες να υπαρχει αναλογια 3 προς 1 αναμεσα στα Α,Β και Γ,Δ αρα απο τα 7,2ml συνολικου αρωματος που θα βαλεις στα 100ml, τα 5,4 θα αποτελουνται απο Α και Β ενω τα υπολοιπα 1,8ml απο τα Γ και Δ.
Απο τα 5,4ml τωρα, απο τη στιγμη που το Α εχει προτεινομενη δοσολογια 6% και το Β 5%, θα πρεπει να βαλεις 2,95ml απο το Α και 2,45ml απο το Β.
Αντιστοιχα για τα Γ και Δ με προτεινομενες δοσολογιες 4% και 5% αντιστοιχα πρεπει να βαλεις 0,8ml απο το Γ και τελος 1ml απο το Δ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2013, 18:15 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #994 στις: Ιουλίου 10, 2013, 22:39 »
φίλε Nemesis_rds, δεν ξέρω αν, διαδικαστικά, είναι σωστό αυτό που έκανες, να εφαρμόσεις τα βήματα (ποσότητες και ποσοστά αραίωσης) το ένα μετά το άλλο και όχι ταυτόχρονα, αλλά σίγουρα τα αποτελέσματα σου είναι πειστικά και θα τη φτιάξω τη συνταγή, μόνο και μόνο για να το δοκιμάσω, να δω πως θα βγει...  :thumpup:  Αλλά, όπως πρότεινε και η Σένια, θα παίξω με 30ml και όχι με 100ml... κρίμα είναι... σας ευχαριστώ όλους θερμά!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #995 στις: Ιουλίου 10, 2013, 23:53 »
 :thumpup:
Εγώ περιμένω να μάθω πως σου βγήκε, πως σου φάνηκε, αν σου άρεσε κι αν τελικά θα προσθέσεις ή θα αφαιρέσεις και τι!!!! Γιατί δεν είμαι καθόλου περίεργη.... απλά θα σκάσω λίγο από..... τη ζέστη...  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


ΥΓ. Νομίζω ο Cruiser 79 το πρωτοείπε να κάνεις μικρότερη ποσότητα. Απλά συμφωνώ και επαυξάνω....  8)

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #996 στις: Ιουλίου 11, 2013, 10:01 »
Το γλυκό είναι στο φούρνο και περιμένουμε να δέσει...   ;D  Η πρώτη DIY συνταγή που επιχειρώ είναι έτοιμη, θα το αφήσω σήμερα το υγρό να "κάτσει" και αύριο θα το δοκιμάσω... Μια χαρά μου πήγε η παρασκευή του, είχα όλα τα υλικά και τα σύνεργα έτοιμα και ήμουν πολύ προσεχτικός, χρησιμοποιήσα τη δοσολογία του Nemesis (αν και έχω τις επιφυλάξεις μου που θα συζητήσουμε άλλη φορά) και ο Θεός βοηθός... Να πω ότι η συνταγή είναι "ελεύθερη μετάφραση" του κοκτέιλ pina colada με 2 μέρη ανανά, καρύδα τα κυρίως αρώματα, αντί για ρούμι (το θέλω παρθένο) βάζω 1 μέρος πορτοκάλι, που είναι γνωστό ότι δουλεύει πολύ καλά ως συνδετική γεύση για φρούτα και 1 μέρος peppermint γιατί θέλω να του δώσω σπιρτάδα για να προσομοιώσω το αλκοόλ και επειδή μου αρέσει η φρεσκάδα που δίνει στη γεύση. Η βάση είναι VG από το φαρμακείο, 15% αραιωμένη με ενέσιμο νερό και όλα τα αρώματα είναι από atmoslab (πρέπει να υποστηρίζουμε τους έλληνες κατασκευαστές λέμε). Σύνολο 30ml υγρό. Για να δούμε τι θα βγει...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #997 στις: Ιουλίου 11, 2013, 10:18 »
Δοκίμασέ το αύριο, αλλά μετά, άσε το και κανά 2 μέρες ακόμα για να ξαναδοκιμάσεις....
Ξέρω, είναι λίγο δύσκολη η αναμονή, αλλά σκέψου πόσες μέρες περίμενες για να το κάνεις.... περνάνε γρήγορα... Λίγη υπομονή πάντα ανταμείβεται....

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #998 στις: Ιουλίου 11, 2013, 11:31 »
Σένια, λεώ να το δοκιμάζω από λίγο κάθε μέρα (έχω το Dripper, για δοκιμές είναι άψογος) μέχρι να δω ότι δεν καταλαβαίνω πλέον διαφορά στη γεύση και τότε θα ξέρω ότι η περίοδος ωρίμανσης της συγκεκριμένης συνταγής είναι τόσες μέρες... είμαι ψείρας, το είπαμε...  ::)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #999 στις: Ιουλίου 11, 2013, 14:25 »
 :) Μία ακόμα συμβουλή: Διασκεδαστικό το να είσαι ψείρας, και μεγάλη η ικανοποίηση αν το αποτέλεσμα είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αλλά νομίζω πως με τόση ακρίβεια χάνεται λίγο η μαγεία! Διασκέδασέ το, άσε να πέσει καμία σταγόνα παραπάνω και πιστεύω πως θα το απολάυσεις καλύτερα.

και είμαι υπόχρεος και μόνο που, ενώ σας έχω πρήξει, ακόμα δε με έχετε σιχτήρισει!   

Αν θέλαμε να σιχτηρίσουμε, δεν νομίζω ότι θα ασχολούμασταν με νήμα συμβουλών-αποριών-οδηγιών.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1000 στις: Ιουλίου 16, 2013, 11:49 »
Παίδες, το DIY υγρό virgin pina colada που είχα παρασκευάσει πριν από μερικές μέρες είναι πολύ καλό, όλες οι αναλογίες μου βγήκαν ακριβώς όπως τις ήθελα εκτός από το πορτοκάλι... το πορτοκάλι έχει ΠΟΛΥ δυνατή γεύση... το 4% που δίνει ο καλλιτέχνης ως προτεινόμενη αραίωση είναι too much για μένα... νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσουμε από 2% και βλέπουμε... φρόντισα όμως και προμηθεύτηκα Jamaican Rum από Vapeonly, οπότε η επόμενη pina colada δε θα είναι και τόσο παρθένα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1001 στις: Ιουλίου 16, 2013, 13:16 »
Σωστά, και έπρεπε να σε προειδοποιήσουμε γι αυτό! Εγώ χρησιμοποιώ ελάχιστο μόνο και μόνο για να "οξύνω" άλλες γεύσεις!

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1002 στις: Ιουλίου 17, 2013, 12:51 »

Παίδες, με την σημαντική βοήθεια σας, έφτιαξα ένα calculator στο excel που θα το βρείτε εδώ για να υπολογίζω, σε περίπτωση ανάμιξης αρωμάτων σε ένα υγρό, τις ποσότητες των επί μέρους αρωμάτων. Η μέθοδος που ακολουθώ είναι λογική και πρακτική ταυτόχρονα.


Ας πουμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε ένα υγρό με διάφορες γεύσεις. Φτιάχνουμε τα επιμέρους υγρά για κάθε γεύση ξεχωριστά, υπολογίζοντας την ποσότητα του κάθε αρώματος, με βάση το ποσοστό αραίωσης που προτείνει ο παρασκευαστής του και την ποσότητα του υγρού που χρειαζόμαστε, βάση της συνταγής που χρησιμοποιούμε.


Στη συνέχεια, βάζουμε όλα τα επιμέρους υγρά μαζί και τα ανακατεύουμε. Αυτόματα, πρέπει να ικανοποιείται ο κανόνας που λέει ότι, κατά την ανάμιξη αρωμάτων, το ποσοστό αρωμάτων πρέπει να ισούται με το μεγαλύτερο επιμέρους ποσοστό αρώματος αυξημένο κατά 20%. Υπολογίζουμε έτσι το ποσοστό αραίωσης όλων των αρωμάτων στο μείγμα και κατά συνέπεια την απαιτούμενη συνολική ποσότητα αρώματος στο μέιγμα. Βρίσκουμε έτσι το ποσόστο που πρέπει να αυξήσουμε αναλογικά όλα τα αρώματα για να ικανοποιήσουμε τη συνολική ποσότητα αρώματος στο μείγμα μας και προσθέτουμε την επιπλέον απαιτούμενη ποσότητα για κάθε άρωμά.


Αν υπολογίσουμε όλη αυτή τη διαδικασία στο calculator, θα ξέρουμε από πριν τη συνολική ποσότητα για κάθε άρωμα που χρειαζόμαστε, χωρίς να χρειαστεί να κουταλομετράμε τα υγρά μας. Και μετά που θα δέσει το μείγμα μας, ανάλογα με τα γούστα μας, αλλάζουμε τις αναλογίες των αρωμάτων μας ή απλά, προσθαφαιρούμε σταγόνες για να βρούμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.


Στο excelάκι, θα βρείτε το φύλλο "αναμίξεις αρωμάτων" που σε αυτό κάνουμε τους υπολογισμούς μας και κάθε συνταγή που φτιάχνω, την αποθηκεύω σε ξεχωριστό φύλλο  για να την έχω στα υπόψιν και για να μπορώ, αν υπάρχει ανάγκη, να τη διορθώνω εύκολα και γρήγορα.


Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2013, 13:51 από jlemonak »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1003 στις: Ιουλίου 17, 2013, 13:13 »
Αν θες να το μοιραστείς μαζί μας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την υπέροχη διαδικασία cloud

Αποσυνδεδεμένος filikos4

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
  • I find your lack of faith disturbing
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1004 στις: Αυγούστου 11, 2013, 00:07 »
Εγώ πάντως , αν βοηθάει καθόλου η άποψή μου , σε μπουκαλάκι 10ml , αν φτιάχω υγρό 50/50 , βάζω 15 σταγόνες άρωμα , κ σε 100% vg , βάζω 2-3 σταγόνες περισσότερες , εξαρτάται βέβαια κ το πόσο δυνατό είναι το καθένα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110759 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515421 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530848 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801676 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet