vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #975 στις: Ιουλίου 07, 2013, 20:06 »
Γι αυτό που θες να παρασκευασεις δεν υπαρχει "τύπος", ειναι αρκετά περιπλοκο.
Αυτό που θα κανείς ειναι δοκιμάζοντας και βλέποντας τι λείπει κάθε φορά ή τη θες να "ακούγεται" περισσότερο.
Για να σου δώσω ενα ξεκίνημα θα σου πω εγώ τι θα εκανα αν ήθελα να παρασκευασω το συγκεκριμένο υγρό.
Θεωρώντας ότι ενα ml ειναι 32 σταγόνες, για την παρασκευή 10ml υγρού θα έβαζα συνολικά 22-25 σταγόνες αρώματος.
Από αυτές 9-10 από το Α, 7-8 από το Β, 2-3 από το Γ και 3-4 από το Δ.
Άστο 1-2 μέρες να ομογενοποιηθουντα σσυστατικά γιατί ειναι πολλα και δοκιμάζεις.
Όποιο αρωμα δεν "ακούγεται" προσθέτεις 1-2 σταγόνες και βλέπεις.
Αν βγει πολύ δυνατό στο άρωμα προσθέτεις βάση.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #976 στις: Ιουλίου 08, 2013, 08:51 »

Θεωρώντας ότι ενα ml ειναι 32 σταγόνες, για την παρασκευή 10ml υγρού θα έβαζα συνολικά 22-25 σταγόνες αρώματος.
Φίλε nemesis, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά το 22 με 25 σταγόνες στα 10ml, πως το βρήκες; Εμπειρικά ή υπάρχει κάπου; Στην ουσία, βάζεις 7% με 8% άρωμα στη βάση σου (αν πρόκειται για άθροισμα αρωμάτων) και αυτό το ποσοστό το μοιράζεις, ανάλογα τη συνταγή σου... Στην ουσία όμως, το ποσοστό υπερβαίνει το ποσοστό που προτείνει ο προμηθευτής, όχι μεμονωμένα για κάθε υγρό αλλά συνολικά (το πιο υψηλό ποσοστό σε γεύση που δίνει πχ ο atmoslab είναι το 7% στο RY69), ο μέσος όρος των γεύσεων είναι στο 5%. Κάτι δεν πιάνω...  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #977 στις: Ιουλίου 08, 2013, 10:40 »
Στα 100 ml που θέλεις να κάνεις, αν ήμουν στη θέση σου, θα ξεκινούσα (όπως σου γράφει κι ο φίλος πάνω), με
2,25 ml A
1,88 ml B
0,5 ml Γ
0,63 ml Δ.
Το "θα ξεκινούσα" πάει ακριβώς εκεί που σου λέει κι ο nemesis - μετά προσθέτεις και τροποποιείς αναλόγως......
Τώρα, το πως μου προέκυψε αυτό..... Τύπος δεν υπάρχει.... Αρχικά τα θέλεις 3:1. Άρα 3-3-1-1. Σύμφωνα με τις αναλογίες τους πάνε 6-5-4-5. Παντρεύοντας τα δύο έχεις Α-Β-Γ-Δ = 6-5-1,333-1,666. Αυτό, σε περίπτωση που έκανες 266ml υγρό κι όχι 100 (100+100+100/3+100/3=266) με τις αναλογίες του καθενός (Α-Β-Γ-Δ) στο 100%. Επειδή θέλεις 100ml κι όχι 266, τα πολλαπλασιάζεις με το 100/266=0,376.
Κι έχεις  2,256-1,88-0,5-0,63. Αυτά σε ml στα 100. - 100ml υγρό, όχι βάση. Δηλαδή στα 100-2,256-1,88-0,5-0,63=94,73ml βάση.
Αυτά, όσο αφορά τις πράξεις. Αν δεν κάνω λάθος.....
Εμπειρικά, όπως το διάβασα και χωρίς πράξεις, εγώ θα δοκίμαζα αρχικά με 2,4-2,25-0,6-0,75 και θα τροποποιούσα μετά.... Όπως τα βλέπω τα αποτελέσματα.... δε θα έπεφτα και πολύ έξω....
Δοκίμασε κι αναλόγως αλλάζεις.... κι ότι θέλεις ξανά, εδώ είμαστε......

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #978 στις: Ιουλίου 08, 2013, 11:10 »
 :respect: Σένια :respect:

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι το σύνολο του αρώματος, δεν πρέπει να ξεπεράσει το 7.2%(μέγιστη αραίωση + 20%), το οποίο 7.2 πρέπει να αποτελείται κατα μέγιστο από
Α 2,20%
Β 1,75%
Γ 1.50%
Δ 1,75%

Προσοχή! Αυτές είναι οι μέγιστες τιμές αραίωσης, σύμφωνα με τα ποσοστά αραίωσης των αρωμάτων. Πρέπει να λάβεις υπ' όψιν ότι τα αρώματα συμπεριφέρονται λίγο διαφορετικά αναλόγως τις μίξεις, οπότε, βλέποντας και κάνοντας!

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #979 στις: Ιουλίου 08, 2013, 11:30 »
Επειδή θα ανακατέψει 4 αρώματα μαζί, εγώ θα έλεγα ο φίλος να μη φύγει από το μάξιμουμ αραίωσης των αρωμάτων που υποδεικνύεται από τον κατασκευαστή. Ειδικά στην αρχή για πρώτη φορά. Ακριβώς επειδή στις πολύπλοκες μίξεις τα αρώματα συμπεριφέρονται και "βγάζουν ιδιαιτερότητες" μερικές φορές.....


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #980 στις: Ιουλίου 08, 2013, 11:36 »
Φίλε nemesis, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά το 22 με 25 σταγόνες στα 10ml, πως το βρήκες; Εμπειρικά ή υπάρχει κάπου; Στην ουσία, βάζεις 7% με 8% άρωμα στη βάση σου (αν πρόκειται για άθροισμα αρωμάτων) και αυτό το ποσοστό το μοιράζεις, ανάλογα τη συνταγή σου... Στην ουσία όμως, το ποσοστό υπερβαίνει το ποσοστό που προτείνει ο προμηθευτής, όχι μεμονωμένα για κάθε υγρό αλλά συνολικά (το πιο υψηλό ποσοστό σε γεύση που δίνει πχ ο atmoslab είναι το 7% στο RY69), ο μέσος όρος των γεύσεων είναι στο 5%. Κάτι δεν πιάνω...  :confused1:

Αυτό που σου πρότεινα βασίζεται στη συσταση του καλλιτέχνη στην περίπτωση που θες να αναομιξεις 2 ή περισσότερα αρώματα να προσθέτεις συνολική ποσότητα αρώματος γύρω στο 15-20% περισσότερη από τη μέγιστη προτεινόμενη περιεκτικότητα των επιμέρους αρωμάτων. Δηλαδη για παραδειγμα αν θες να αναμιξεις δύο αρώματα με προτεινομενη περιεκτικότητα 5% και 4% αντίστοιχα τότε θα βάλεις συνολικο άρωμα 5%*1.2=6% με αναλογία επιμέρους αρωμάτων 5/4.
Αλλά όπως προείπα και το επισήμανε και η Σενια, η συνταγή που θες να φτιάξεις ειναι αρκετά περίπλοκη οπότε πας αναγκαστικά φτιάχνοντας και βλέποντας.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #981 στις: Ιουλίου 08, 2013, 11:48 »
Παίδες, είστε φοβεροί και σας ευχαριστώ όλους πολύ! Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας και αν χρειαστεί, θα επανέλθω...  :respect:

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #982 στις: Ιουλίου 08, 2013, 15:22 »
Σένια, διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά η μέθοδος υπολογισμού σου έιναι σα να φτιάχνεις 4 διαφορετικά υγρά με 4 διαφορετικές γεύσεις και σε διαφορετικές αναλογίες που, αν τα αναμίξεις όλα μαζί στο τέλος, μας κάνουν το τελικό "κοκτέιλ" υγρό. Πρακτικά, αυτή η μέθοδος είναι σωστή ή δε συνινστάται; Κάτι θυμάμαι να λέει ο καλλιτέχνης ότι πρώτα αναμιγνίεις τα αρώματα σου και μετά τα διαλύεις με τη βάση σου...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #983 στις: Ιουλίου 08, 2013, 15:34 »
Το να φτιάξεις 4 διαφορετικά υγρά και να τα αναμίξεις μετά, δεν αποτελεί πρόβλημα. Ο Πάνος, αναφερόταν στη μίξη όχι έτοιμων βάσεων και αρωμάτων. Ίσα ίσα, θεωρώ ότι η μέθοδος που αναφέρει η Σένια είναι καλή γιατί μπορείς πιο εύκολα να δεις την ποσόστωση εκάστου αρώματος, και πόσο σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Ξεκινώντας πάντα τις μίξεις σε μικρή κλίμακα, αποφεύγεις το πέταμα μεγάλων ποσοτήτων υγρού σε περίπτωση αποτυχίας!


Αποσυνδεδεμένος Nekzo

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #984 στις: Ιουλίου 08, 2013, 22:02 »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι για παρασκευή DIY υγρών; Προμηθεύτηκα τα απαραίτητα (μηδενικές βάσεις και διάφορες γεύσεις) για να φτιάξω τις δικές μου, μη-νικοτινούχες, συνταγές, αλλά κολλάω στη δοσολογία... Θέλω να φτιάξω, για παράδειγμα, ένα υγρό με συνδυασμό τεσσάρων γεύσεων, ας πούμε τις γεύσεις Α,Β, Γ και Δ. Ο κατασκευαστής τους προτείνει 6%, 5%, 4% και 5% περιεκτικότητα αντίστοιχα. Ας πούμε ότι οι κυρίως γεύσεις τις συνταγής είναι οι Α και Β, με τις Γ και Δ να χρησιμοποιούνται ως συνοδευτικές ή ως συνδετικές γεύσεις. Ας πούμε ότι η αναλογία των κυρίως γεύσεων με τις συνοδευτικές είναι 3/1 (τριπλάσια ποσότητα των κυρίως από τις συνοδευτικές). Τέλος, ας πούμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε 100ml υγρό με αυτή τη συνταγή. Πόσα ml θα χρησιμοποιήσουμε από κάθε γεύση; Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, για το χρόνο σας!

Ενας υπολογιστής που βρήκα σήμερα, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει  http://www.ahlusion.us/e-juice-calculator.html

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #985 στις: Ιουλίου 08, 2013, 23:32 »
Σένια, διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά η μέθοδος υπολογισμού σου έιναι σα να φτιάχνεις 4 διαφορετικά υγρά με 4 διαφορετικές γεύσεις και σε διαφορετικές αναλογίες που, αν τα αναμίξεις όλα μαζί στο τέλος, μας κάνουν το τελικό "κοκτέιλ" υγρό. Πρακτικά, αυτή η μέθοδος είναι σωστή ή δε συνινστάται; Κάτι θυμάμαι να λέει ο καλλιτέχνης ότι πρώτα αναμιγνίεις τα αρώματα σου και μετά τα διαλύεις με τη βάση σου...  :hmmm:
Σου έγραψα αναλυτικά, για να ξέρεις πόσο θα βάλεις για αρχή, από τι, και γιατί.
Αφού ξέρεις τα ml που βάζεις από Α, Β, Γ, Δ και βάση, έχεις 2 επιλογές:
1) Βάζεις τα ml του κάθε αρώματος και μετά τη βάση και το κάνεις όπως λες.
2) Κάνεις το κάθε άρωμα χωριστά και τα ανακατεύεις μετά.
Διαλέγεις και κάνεις. Κατ' εμένα, το ίδιο λίγο - πολύ, αφού δοκιμάζεις και τροποποιείς αναλόγως μετά.

Πάντως, η αναλογία της βάσης που σου έγραψα, είναι για την πρώτη περίπτωση. Σου γράφω 94,73 ml βάση. Αυτό είναι για το σύνολο των τεσσάρων γεύσεων. Δηλαδή, αφού υπολόγισα τα ml των τεσσάρων γεύσεων με τα ποσοστά που θέλει το καθένα και την αναλογία που επιθυμείς, γράφω και τα ml βάσης που χρειάζεσαι για τα 100 ml υγρό που θέλεις να κάνεις.
Απλά ο τρόπος υπολογισμού νομίζω είναι που σε μπέρδεψε.....
Συγνώμη, το έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα.... Δε ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω....  :dontknow:
Αν μπορεί κάποιος άλλος...... ευχαρίστως....  :) 

Δώσε βάση και σ' αυτό που γράφει ο Cruiser79.... 100 ml υγρό για τέτοια περίπλοκη συνταγή που την κάνεις πρώτη φορά.... Μήπως να σκεφτείς για αρχή να τα διαιρέσεις με το 4 όλα τα νούμερα, και να κάνεις 25 ml αντί για 100;;; Μη σου πάει χαμένο, κρίμα είναι....

Πάντως επειδή με τρώει κι η περιέργεια, όταν το δοκιμάσεις, πες μας τι έγινε......  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2013, 23:37 από Σένια »

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #986 στις: Ιουλίου 10, 2013, 10:08 »
Σένια, έχω καταλάβει τη λογική που μου περιγράφεις τόσο αναλυτικά  και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό! Θα ήμουν έτοιμος να αρχίσω να συνδυάζω γεύσεις, αν δεν ήταν ο Nemesis_rds και ο Cruiser79 που ανέφεραν τη συμβουλή του Πάνου (που δεν την είχα υπόψιν μου) που αναφέρει ότι, σε περίπτωση συνδυασμού γεύσεων, προσθέτουμε συνολική ποσότητα αρώματος γύρω στο 20% περισσότερη από τη μέγιστη προτεινόμενη περιεκτικότητα των επιμέρους αρωμάτων. Και αυτό το καταλαβαίνω και θα μπορούσα να το εφαρμόσω μια χαρά, αν τα προτεινόμενα ποσοστά περιεκτικότητες των γεύσεων ήταν ίδια (πχ όλες οι γεύσεις στο 4%) ή οι ποσότητες των επιμέρους υγρών ήταν ίδιες (ίσα μέρη για όλα τα υγρά με τις επιμέρους γεύσεις). Δεν είναι όμως ίδια σχεδόν ποτέ! Άσε που θα ήθελα να έχω μια γενική φόρμουλα υπολογισμού για τις συνταγές μου...


Τόσες μέρες το σκέφτομαι και δε μπορώ να σκεφτώ τρόπο να εφαρμόσω ΚΑΙ τις δύο συνθήκες ΚΑΙ τον κανόνα του Πάνου! Το ξέρω ότι το ψειρίζω, αλλά μου αρέσουν πολύ τέτοιου είδους προβλήματα και θέλω να βρω τη λύση, πριν προχωρήσω στην υλοποίηση. Αν έχετε καμιά ιδέα, είμαι όλος αυτιά...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #987 στις: Ιουλίου 10, 2013, 13:55 »
Ένας γενικός μπούσουλας είναι όλες αυτές οι προτάσεις-οδηγίες. Στην τελική η μύτη σου και η γλώσσα σου είναι οι καλύτεροι κριτές.

Όσο για στις συνθήκες, ο μπούσουλας στα υγρά που είπες έχει ως εξής:

Αφου Α=6 Β=5 Γ=4 Δ=5, το συνολικό ποσοστό αρώματος είναι 7.2(Α, που είναι το μεγαλύτερο +20%)
Και αυτό το 7.2 πρέπει να αποτελείται από περίπου 1.5 μέρη Α, 1.2 μέρη Β, 1 μέρος Γ και 1.2 μέρη Δ.

Οσο πιο μικρό το ποσοστό αραίωσης σε ένα άρωμα, τόσο πιο δυνατό είναι, άρα με αυτό το μπούσουλα, θα έχεις δυνητικά ίση απόδοση γεύσης από κάθε άρωμα. Άν το ξεπεράσεις, τότε το άρωμα το οποίο θα υπερισχύει, θα αναλάβει πλέον το ρόλο του βασικού αρωματικού στοιχείου στο υγρό σου, και τα υπόλοιπα θα είναι συμπληρωματικά. Αυτός κατά τη γνώμη μου είναι και ο σωστός τρόπος, ιδιαίτερα όταν κάνεις μίξεις με καπνικά, τα οποία πρέπει να είναι πιο ισχυρά από τα άλλα στοιχεία, ώστε τα υπόλοιπα να αναλάβουν ρόλο συμπλήρωσης προσφέροντας στην ουσία αρωματικές νότες.

Αυτή είναι και η μαγεία του DIY για μένα, το ότι έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις ένα τελείως διαφορετικό υγρό κάθε φορά, αλλάζοντας πολύ λίγα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #988 στις: Ιουλίου 10, 2013, 14:40 »

Και αυτό το 7.2 πρέπει να αποτελείται από περίπου 1.5 μέρη Α, 1.2 μέρη Β, 1 μέρος Γ και 1.2 μέρη Δ.
φίλε Cruiser79, τα μέρη που δίνεις τα υπολόγισες με βάση τα ποσοστά αραίωσης, σωστά; δεν υπολόγισες όμως ότι στη συνταγή μας έχουμε και τα μέρη με βάση την ποσότητα μείγματος για κάθε γεύση... το Β με το Δ μπορεί να έχουν το ίδιο ποσοστό αραίωσης αλλά το Β είναι διπλάσιο σε ποσότητα από ότι το Δ! Δε γίνεται στο τελικό άθροισμα των ποσοστών των γεύσεων (το 7,2%) να έχουν το ίδιο ποσοστό!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2013, 14:46 από jlemonak »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #989 στις: Ιουλίου 10, 2013, 15:03 »
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η ασχολία με τα DIY είναι πειραματικό χόμπυ. Κι από τη στιγμή που υπάρχει το υποκειμενικό κριτήριο της γεύσης, δεν γίνεται να φορμαλισθεί θεωρητικά από πριν.
Κάτι μου λέει ότι θα δοκιμάσεις και τα δύο σενάρια. Κι ότι δεν θα καταλήξεις σε κάποιο από αυτά. Κάποια αλλαγή θα κάνεις... και μετά κι άλλη... στην αναζήτηση της τέλειας συνταγής.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110438 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159658 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515241 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801531 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet