vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Blackwolf, Jorge

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος ELANTRAS

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΡΑΓΚΟ...
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #870 στις: Απριλίου 07, 2013, 00:25 »
Καλησπέρα παιδιά νέος στο χώρο των DIY υγρά σήμερα πήρα 100 ml 36 άρα φυτική της NOBACCO 100 ml μηδενική φυτική της NOBACCO και από ένα φίλο πήρα ένα μπουκαλάκι άρωμα ρόδι της FLAVOUR ART, πως μπορώ να κάνω 18 άρα με άρωμα ρόδι? Πόσα ml πρέπει να βάλω από το καθένα? Το απλό απιονισμένο νερό για το σίδερο κάνει τελικά? Συγγνώμη που ρωτάω κιόλας αλλά μετά από ανάγνωση 54 σελίδων τα έχω χάσει τελείως. :wall:  Ευχαριστώ πολύ. :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #871 στις: Απριλίου 07, 2013, 00:30 »
Βάζοντας την ίδια ποσότητα και από τις 2, θα έχεις 18mg νικοτίνη....
Όσο για το άρωμα, ξεκινά το με 1 σταγόνα ανα ml, και βλέπεις αν θέλεις περισσότερο ή λιγότερο άρωμα.


Υγ: θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις φτιάχνοντας αν όχι 5, τότε 10ml, για δοκιμη ( 5ml 36άρα + 5ml 0ική), δεν χρειάζεσαι "νερό"...
Στάλθηκε από το GT-P5110 μου

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #872 στις: Απριλίου 07, 2013, 00:36 »
Πολύ σωστά.
Πάντως, αν στο μέλλον χρησιμοποιήσεις νερό με άλλες βάσεις, κι εγώ νερό για σίδερο χρησιμοποιώ, αν και είναι καλύτερα να πάρεις νερό wfi από το φαρμακείο
(water for injection = ενέσιμο νερό)
Οι βάσεις που έχουν νικοτίνη έχουν νερό. Χρειάζεται για τη διάλυσή της.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2013, 00:45 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #873 στις: Απριλίου 07, 2013, 00:37 »
Χοντρικά και για να μην μπλεκεις με πολλούς υπολογισμούς ίσες ποσότητες από την 36άρα και την μηδενική θα σου δώσουν 18άρα.
Πχ. 10ml 36άρα + 10ml μηδενική = 20ml 18άρα
(Αν προσθέσεις και το άρωμα, θα βγεί ελάχιστα μικρότερη σε περιεκτικότητα σε νικοτίνη, αλλά δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι αν αντί για 18 είναι 17,5)

Οι κατασκευαστές συνιστούν νερό αποστειρωμένο/ενέσιμο. Water for injection το ζητάς στο φαρμακείο.

Αν μιλάμε για σκέτη VG χρειάζεσαι 10-15% αραίωση με νερό.
Η νικοτινούχα έχει ήδη νερό, οπότε εσύ θα χρειαστεί να προσθέσεις 5-7% νερό ακόμα.
Μπορείς βέβαια να την δοκιμάσεις και χωρίς πρόσθετο νερό, όπως έγραψε ο joyeman.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #874 στις: Απριλίου 07, 2013, 02:22 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #875 στις: Απριλίου 12, 2013, 20:46 »
Ηθελα να αναφερω ενα τρικακι για γρηγορη ομογενοποιηση του υγρου καιρο τωρα, αλλα δεν ειχα κατσει να τραβηξω και τις φωτογραφιες που ηθελα. Οποτε, τωρα που εφτιαξα καινουργιο υγρο και τραβηξα φωτογραφιες το αναφερω...

Εγω φτιαχνω ενα δυσκολο για ομογενοποιηση υγρο, που περιλαμβανει VG,PG και 3 διαφορετικα αρωματα απο 3 διαφορετικες εταιριες. Οταν βαζω τα συστατικα (με τα αρωματα πρωτα παντα) στο μπουκαλακι φαινεται καπως ετσι:



οπου η VG παει απο κατω, τα αρωματα στην μεση και η PG απο πανω. Μεχρι προτεινως το ανακατευα με κυκλικες κινησεις με το χερι για λιγη ωρα και το αφηνα καποιες μερες. Μεσο ορο ηθελε 2-3 μερες να ερθει σε ομοιομορφη οπτικα κατασταση το υγρο. Σκεφτηκα λοιπον την φυγοκεντριση που κανουν οι επαγγελματιες του χωρου και πως απλα θα το εκανα εγω...

Βρηκα ενα μπουγκι στα πραγματα της γυναικας (και μικρη σακουλα πχ απο φαρμακειο θα εκανε) και εβαλα μεσα το μπουκαλακι...συν ενα κατσαβιδι μου. Ετσι εχω τα παρακατω:



Απο εκει και περα με στριφογυρισμα του πουγκιου, γρηγορα και δυνατα, (οπως ο Δαβίδ με την σφεντονα ενα πραγμα) καθετα:

ή οριζοντια:


για 2 λεπτα περιπου (γιατι μετα κουραστηκα  :tongue_smilie:) το υγρο στο μπουκαλακι πηρε ενα ομοιομορφο χρωμα, ενω δεν υπαρχουν καθολου φυσαλιδες.

και μπροστα στο φως:

Για μενα κερδιζω τις 2 πρωτες μερες του υγρου.

Με πολυ απλα υλικα και ευκολο χειρισμο, μπορουμε να κανουμε την δικη μας σπιτικη φυγοκεντριση στο υγρο που μολις φτιαξαμε. Και μπορουμε για πανω απο ενα μπουκαλακι ταυτοχρονα (το πουγκι χωραει 2-3  ;D)


ΥΓ: Σε αντιστοιχια του πολυ χρησιμου νηματος hints and tips των genesis, καλο θα ηταν να υπηρχε και ενα για τα υγρα για να βαζουμε τετοιες πληροφοριες/ιδεες. Αν πιστευει η ΣΟ οτι στεκει ενα τετοιο νημα και δημιουργηθει ας το μεταφερει εκει.

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #876 στις: Απριλίου 12, 2013, 21:03 »
Και γιατί δεν το κουνάς με το χέρι αντί όλων αυτών? έτσι και αλλιώς
όταν ηρεμήσει θα είναι έτοιμο  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #877 στις: Απριλίου 12, 2013, 21:12 »
με κυκλικες κινησεις με το χερι το εκανα μεχρι τωρα...και το εκανα για ωρα, αλλα και παλι ηθελε να το αφησω για ενα 2μερο για να ερθει στο χρωμα του.

το "ολων αυτων" ειναι μια απλη περιστροφικη κινηση που αρεσει και στην γατα :))
ειναι πολυ απλο αντι να κουναω το μπουκαλακι με το χερι, να το βαζω στο πουγκι και να το περιστρεφω... ;)

οσοι εχουν "προβλημα" με το ποσο χρονο τους κανει το υγρο να ερθει σε φαση ατμισματος, ας το δοκιμασουν... δεν χανουν κατι :)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #878 στις: Απριλίου 12, 2013, 21:36 »
Το ''φραπεδιασμα'' δε κάνει;

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #879 στις: Απριλίου 12, 2013, 21:39 »
Καλύτερο -πάντα κατά τη γνώμη μου- το ανακάτεμα τύπου "κουτάλας" ;)

@urahara
Δημήτρη, έχω την εντύπωση ότι η φυγοκέντριση χρησιμοποιείται για διαχωρισμό των βαρύτερων από τα ελαφρύτερα υγρά κι όχι για ανάδευση-ομογενοποίηση.

Στην δική σου περίπτωση, το υγρό είναι προφανές ότι έχει τουλάχιστον τρία διαφορετικά ειδικά βάρη, όπως ανέφερες κι εσύ. Για να ανακατεύεται τελικά με τη διαδικασία αυτή, θα πρέπει ν'αλλάζει θέση το μπουκαλάκι με το πουγκί, να γυρνάει κατά μήκος κτλ.

Άρα, τυπικά δεν πρόκειται για "φυγοκέντριση", αλλά ταχεία ανάδευση με περιστροφή ;)

Όχι ότι αλλάζει κάτι, απλά κουβέντα κάνουμε :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #880 στις: Απριλίου 12, 2013, 21:43 »
η λεξη "φυγοκεντριση" μου ηρθε στο νου απο την περιστροφη :))
μαλλον εχεις δικιο, ομως...! :thumpup:
οπως και να'χει εγω στο μπουκαλακι μου την "αναδευση" την βλεπω :)

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #881 στις: Απριλίου 12, 2013, 21:46 »
Πριν 15 μέρες περίπου είχα γράψει στις ερωτήσεις express οτι κάνω αυτή τη δουλειά με ένα μικρό μηχανάκι τού φραπέ.Μού απάντησαν ότι δεν κάνει.Ρώτησα τον λόγο, αλλά δεν εχω πάρει απάντηση.Θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με τις φυσαλίδες γιατί αυτές εξαφανίζονται μέσα σε λίγα λεπτά.Ξέρει κάποιος να μού πεί?

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #882 στις: Απριλίου 12, 2013, 21:52 »
Ηθελα να αναφερω ενα τρικακι για γρηγορη ομογενοποιηση του υγρου καιρο τωρα, αλλα δεν ειχα κατσει να τραβηξω και τις φωτογραφιες που ηθελα. Οποτε, τωρα που εφτιαξα καινουργιο υγρο και τραβηξα φωτογραφιες το αναφερω...

Εγω φτιαχνω ενα δυσκολο για ομογενοποιηση υγρο, που περιλαμβανει VG,PG και 3 διαφορετικα αρωματα απο 3 διαφορετικες εταιριες. Οταν βαζω τα συστατικα (με τα αρωματα πρωτα παντα) στο μπουκαλακι φαινεται καπως ετσι:

(Image removed from quote.)

οπου η VG παει απο κατω, τα αρωματα στην μεση και η PG απο πανω. Μεχρι προτεινως το ανακατευα με κυκλικες κινησεις με το χερι για λιγη ωρα και το αφηνα καποιες μερες. Μεσο ορο ηθελε 2-3 μερες να ερθει σε ομοιομορφη οπτικα κατασταση το υγρο. Σκεφτηκα λοιπον την φυγοκεντριση που κανουν οι επαγγελματιες του χωρου και πως απλα θα το εκανα εγω...

Βρηκα ενα μπουγκι στα πραγματα της γυναικας (και μικρη σακουλα πχ απο φαρμακειο θα εκανε) και εβαλα μεσα το μπουκαλακι...συν ενα κατσαβιδι μου. Ετσι εχω τα παρακατω:

(Image removed from quote.)

Απο εκει και περα με στριφογυρισμα του πουγκιου, γρηγορα και δυνατα, (οπως ο Δαβίδ με την σφεντονα ενα πραγμα) καθετα:
(Image removed from quote.)
ή οριζοντια:
(Image removed from quote.)

για 2 λεπτα περιπου (γιατι μετα κουραστηκα  :tongue_smilie: ) το υγρο στο μπουκαλακι πηρε ενα ομοιομορφο χρωμα, ενω δεν υπαρχουν καθολου φυσαλιδες.

(Image removed from quote.) και μπροστα στο φως: (Image removed from quote.)

Για μενα κερδιζω τις 2 πρωτες μερες του υγρου.

Με πολυ απλα υλικα και ευκολο χειρισμο, μπορουμε να κανουμε την δικη μας σπιτικη φυγοκεντριση στο υγρο που μολις φτιαξαμε. Και μπορουμε για πανω απο ενα μπουκαλακι ταυτοχρονα (το πουγκι χωραει 2-3  ;D )


ΥΓ: Σε αντιστοιχια του πολυ χρησιμου νηματος hints and tips των genesis, καλο θα ηταν να υπηρχε και ενα για τα υγρα για να βαζουμε τετοιες πληροφοριες/ιδεες. Αν πιστευει η ΣΟ οτι στεκει ενα τετοιο νημα και δημιουργηθει ας το μεταφερει εκει.


τι άλλο θα πάθουν τα καημένα τα υγρά στα χέρια μας  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
μέχρι και από τον γύρο του θανάτου τα περνάμε  :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

urahara  :respect: :respect:


Πριν 15 μέρες περίπου είχα γράψει στις ερωτήσεις express οτι κάνω αυτή τη δουλειά με ένα μικρό μηχανάκι τού φραπέ.Μού απάντησαν ότι δεν κάνει.Ρώτησα τον λόγο, αλλά δεν εχω πάρει απάντηση.Θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με τις φυσαλίδες γιατί αυτές εξαφανίζονται μέσα σε λίγα λεπτά.Ξέρει κάποιος να μού πεί?

 Οι  φυσαλίδες μπορεί να εξαφανίζονται όταν το υγρό ηρεμίσει,  άλλα δημιουργούνται και υπάρχουν καθ όλη την διάρκεια της ανάδευσης, όπου κατά κύριο λόγο γίνετε η ομογενοποίηση την οποία δεν αφήνουν να επιτευχθεί στον βαθμό που πρέπει
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2013, 22:02 από STYLIANOS »

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #883 στις: Απριλίου 12, 2013, 22:06 »
οκ Στέλιο,με κάλυψες.Ευχαριστώ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #884 στις: Απριλίου 12, 2013, 22:09 »
Billy,
γενικά τις βίαιες κινήσεις δεν τις πολυαγαπάνε τα υγρά μας :))

Στοργή και προδέρμ που λένε. 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110673 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530805 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801635 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40994 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet