vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος manos-lr

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • escape the analog!!!
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #825 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 22:54 »
εγω στα 10ml βαζω 30 σταγωνες... γιαυτο το επισημενω!!!


Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #826 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 23:23 »
30 σταγονες στα 10ml ειναι 10% περιεκτικοτητα σε αρωμα. Δεν υπαρχει αρωμα με τετοια προτεινομενη αναμιξη.
:nope: :nope: :nope:
Υπάρχουν τα after-8  8)
"Our suggestion is to start @ 10%."
http://www.after-8.net/Smokey_Apples_-_e-Flavor/p1741528_8058092.aspx   
 
 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #827 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 23:25 »
Ε τωρα κι εσυ, βρηκες μια εταιρια.  :tongue_smilie:
Το Φωτια που ατμιζω εγω λεει 0,5-1%. Δεν αποτελει παραδειγμα ομως.
Ενα μεσο ορο ειπα, που στα περισσοτερα υγρα ειναι το 3-5%.  :)


Αυτο που ηθελα να επισημανω ηταν να μην κολλαμε σε ακριβεις αναλογιες και δεκαδικα ψηφια.
Το 45/55 με το 50/50 PG/VG και το 18 με το 17,5 νικοτινη ειναι τα ιδια πρακτικα.

Αποσυνδεδεμένος manos-lr

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • escape the analog!!!
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #828 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 01:41 »
φιλε nemesis... τα totally που χρησιμοποιω εγω τοσες σταγωνες χρειαζονται για να δειξουν!!! (το επισημενει και ο κατασκευαστης) επισης στα FA η αναλογια ειναι ανω του 10% στα ετοιμα ενω στα diy συνισταται μεχρι 5%!!! δεν υπαρχει λαθος και σωστο σε αυτα τα θεματα!!! στο fotia που λες και συ, ο καλλιτεχνεις προτεινει 2% αρωμα αν δεν κανω λαθος!!! αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο καθως ειναι πρωσοπικο γουστο του καλλιτεχνη και δευτερον εγω που χρησιμοποιω αποκλειστικα vg θα χρειαστω ενα 4-5 της % για να εχω αυτο που θελω!!! ελπειζω να εγινα κατανοητος :)

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #829 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 01:53 »
Στο Fotia by atmos lab θέλει 0,5% ή 2 σταγόνες στα 10 ml σύμφωνα με τον κατασκευαστή

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #830 στις: Μαρτίου 09, 2013, 04:24 »
Καλημερα σας!

Το site είναι εξαιρετικό και μπράβο σε όλους σας για την καλή σας δουλειά


Μια ερωτηση γιατι δεν μπορω να βγάλω ακρη


Αν αναμείξω ισόποσα:
DIY ΒΑΣΗ BALANCED 100ml - 20mg (ΑΤMOS LAB)
με
DIY ΒΑΣΗ MIST 100ml - 0mg
θα πάρω 200 ml βάσης με αναλογία  75%VG Και 25 PG%

Θέλω να πετύχω ντουμάνι αλλά να διαλύεται και το άρωμα στο PG?
Γίνεται αυτή η μίξη η δεν αναμειγνυουμαι μια βάση ΜΙST με μια BALANCED?


πως ακουγεται σαν μίξη στέκει?  :(

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #831 στις: Μαρτίου 09, 2013, 04:49 »
Παρότι είσαι μάλλον σε λάθος νήμα το πρώτο πράγμα που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι η περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Στη συγκεκριμένη αναλογία που αναφέρεις θα πάρεις νικοτίνη 10mg/ml. Πάμε τώρα με τη σειρά σε αυτά που λες. Κατ' αρχήν σου προτείνω να αρχίσεις με μικρότερες ποσότητες. Έτσι τουλάχιστον θα έχεις δυνατότητα να διορθώσεις αν κάτι κάνεις λάθος. Στο παράδειγμα που αναφέρεις αν υποθέσουμε ότι η balnced είναι 50-50 (δεν είναι ακριβώς τόσο έχει και νερό μέσα) και η mist είναι 100% VG τότε το τελικό σου διάλυμα θα έχει 50ml PG και 150 ml VG με περιεκτικότητα 10mg νικοτίνης. Διάβασε τα αντίστοιχα νήματα και θα καταλάβεις πάρα πολλά πράγματα και ότι απορίες έχεις εδώ είναι όλα τα παιδιά να βοηθήσουν.
Καλωσόρισες και καλά ατμίσματα και μαγειρέματα  ;)

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #832 στις: Μαρτίου 09, 2013, 09:59 »
στεκει θα παρεις
200μλ
75vg 25pg
10ml/mg νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #833 στις: Μαρτίου 09, 2013, 12:11 »

Κατ' αρχήν σου προτείνω να αρχίσεις με μικρότερες ποσότητες. Έτσι τουλάχιστον θα έχεις δυνατότητα να διορθώσεις αν κάτι κάνεις λάθος.

Αυτό (για τον φίλο που ρώτησε) είναι από τα πιο σημαντικά.. κανε πρώτα μικρές ποσότητες,πχ 10μλ γιατί είναι πολύ πιθανόν να μην σου αρέσει αυτή η αναλογία ή αυτή η περιεκτικότητα νικοτίνης... Να'ξερες τι ποσότητες υγρών έχουμε πετάξει οι περισσότεροι γιατί δεν λάβαμε υπόψιν αυτή την πολύ λογική πρόταση...

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2013, 12:16 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #834 στις: Μαρτίου 09, 2013, 14:01 »
Παιδιά το μονο που με ενοχλεί σε σκέτη βάση της Natura (VG) όταν προσθέτω άρωμα είναι η κακή διάλυση αυτού και ειναι και άτονο και γλυκό και μετά απο μέρες μυρίζει σαν τουαλέτα ( δεν κάνω πλάκα) σαν να κατούρησε καποιος.

Γι αυτό σκέφτομαι το 75 VG%  25 PG % απο atmos Lab

Και το να αναμείξω 2 βάσεις είναι επειδή είμαι άπειρος και δεν θέλω να μπλέκω με απεσταγμένα νερά και φαρμακεία.

Η tribeca ξερουμε πόσο ποσοστό έχει σε PG και VG;

Θέλω να υπάρχει ένα χτύπημα οχι να παθαινω σοκ και να διαλυεται καλά το άρωμα επίσης λατρεύω το ντουμανι

δεν ξέρω έχω μπερδευτεί,δίνω και φράγκα σε ετοιμα μειγματα που δεν λένε και πολλά.

Σκέφτομαι να πάρω απο αρωματα για την αναμειξη nutacco, μπισκότο κανέλλα , καραμέλα , barbara, μαστιχα και zina μήπως βγάλω καμια άκρη.

αναμειξη ΜIST με BALANCED ξαναέχετε ακούσει; έγινε δουλεια; ωχ παναγια μου

2 μήνες ατμίζω τόσα χρήματα έχω δώσει και δουλεια δεν γίνεται και άκρη δεν έχω βρει. :(

Σας ευχαριστώ ειλικρινα που μπήκατε στον κόπο να μου γράψετε  :respect:

Θα μπω να γράψω με την πρώτη ευκαιρία βαθμολογίες σε υγρά να σωθεί κανένας άνθρωπος.

Και πάλι ευχαριστώ παρα πολυ.  :D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #835 στις: Μαρτίου 09, 2013, 14:53 »
................Η tribeca ξερουμε πόσο ποσοστό έχει σε PG και VG;

Δεν είναι απόλυτα βέβαιο αλλά πιθανότατα είναι 70 PG/30 VG.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #836 στις: Μαρτίου 09, 2013, 15:04 »
Παιδιά το μονο που με ενοχλεί σε σκέτη βάση της Natura (VG) όταν προσθέτω άρωμα είναι η κακή διάλυση αυτού και ειναι και άτονο και γλυκό και μετά απο μέρες μυρίζει σαν τουαλέτα ( δεν κάνω πλάκα) σαν να κατούρησε καποιος.

Γι αυτό σκέφτομαι το 75 VG%  25 PG % απο atmos Lab

Και το να αναμείξω 2 βάσεις είναι επειδή είμαι άπειρος και δεν θέλω να μπλέκω με απεσταγμένα νερά και φαρμακεία.

Η tribeca ξερουμε πόσο ποσοστό έχει σε PG και VG;

Θέλω να υπάρχει ένα χτύπημα οχι να παθαινω σοκ και να διαλυεται καλά το άρωμα επίσης λατρεύω το ντουμανι

δεν ξέρω έχω μπερδευτεί,δίνω και φράγκα σε ετοιμα μειγματα που δεν λένε και πολλά.

Σκέφτομαι να πάρω απο αρωματα για την αναμειξη nutacco, μπισκότο κανέλλα , καραμέλα , barbara, μαστιχα και zina μήπως βγάλω καμια άκρη.

αναμειξη ΜIST με BALANCED ξαναέχετε ακούσει; έγινε δουλεια; ωχ παναγια μου

2 μήνες ατμίζω τόσα χρήματα έχω δώσει και δουλεια δεν γίνεται και άκρη δεν έχω βρει. :(

Σας ευχαριστώ ειλικρινα που μπήκατε στον κόπο να μου γράψετε  :respect:

Θα μπω να γράψω με την πρώτη ευκαιρία βαθμολογίες σε υγρά να σωθεί κανένας άνθρωπος.

Και πάλι ευχαριστώ παρα πολυ.  :D

αν αναμίξεις μιστ με balanced σε αναλογία 1 πρως 1 παίρνεις το 75%vg που επιθυμείς
νερό δεν χρειάζονται οι βάσεις που ανέφερες
νερό χρειάζοντε κάποιες μη νικοτινούχες που δεν έχουν
πάρε και μια καμίλα άτμος μέσα σε όλλα που ανεφερες .... θα με θυμηθείς  ;)

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #837 στις: Μαρτίου 09, 2013, 15:25 »
Δεν είναι απόλυτα βέβαιο αλλά πιθανότατα είναι 70 PG/30 VG.



70% με 30% άρα μήπως να μην τα πολυσκαλίζω και να μείνω στο 50 -50 ?

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #838 στις: Μαρτίου 09, 2013, 15:26 »
αν αναμίξεις μιστ με balanced σε αναλογία 1 πρως 1 παίρνεις το 75%vg που επιθυμείς
νερό δεν χρειάζονται οι βάσεις που ανέφερες
νερό χρειάζοντε κάποιες μη νικοτινούχες που δεν έχουν
πάρε και μια καμίλα άτμος μέσα σε όλλα που ανεφερες .... θα με θυμηθείς  ;)


καμηλα λες ε;

πολυ χημεία ρε παιδια πολύ χημεια.

Ευχαριστώ για την πρόταση σου. :)

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #839 στις: Μαρτίου 09, 2013, 15:49 »
 Στην αρχή φαίνεται πολύπλοκο
 
Με τον καιρό θα δεις ότι είναι ιδιαίτερα απλό  8)
 
Την καμήλα την θεωρώ το πιο καπνικό που έχω δοκιμάσει από άτμος  :thumpup:
 
Πάρε τα υλικά σου
 
Αποφάσισε τι θέλεις να φτιάξεις σε αναλογίες νικοτίνης , γλυκερίνης κτλ και αν τα βρεις σκούρα εδώ είμαστε  :)
 

 Υ.Γ μην γράφεις συνεχόμενα μηνύματα.
Αν το τελευταίο δημοσιευμένο είναι το δικό σου , πάτα το κουμπί τροποποίηση και απλά συμπλήρωσε αυτό που θές  ;)
 
Φιλικά
Στέλιος
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110644 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159866 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515333 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146473 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530782 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801629 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet