vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

330 επισκέπτες, 6 χρήστες
geotron, dkostas, cstavcr, manoslykos, grag, treloneritis

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος ntoumanaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία Είναι Ελληνική
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #780 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 16:11 »
35/75;  :confused1:
Πέρα από το λαθάκι, δεν νομίζω ότι 1-2 σταγόνες/μλ επηρεάζουν.
Μήπως έχει γίνει κάτι άλλο;


ναι σορρυ. 25/75.      αλλα το θεμα ειναι οτι με αρωμα μηλο, το υγρο 8ελει ταση... πανω απο 5.5V για να αρχισει να καιγεται. με την ιδια βαση δεν εχω προβλημα με αλλα αρωματα της ιδιας εταιριας και αλλες.
μεχρι κ οταν κλεινουν οι EGO μπαταριες απο low voltage,εχω καψιμο του υγρου....
προφανως ειναι θεμα αρωματος.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #781 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 16:23 »
σε τι ατμοποιητή σου παρουσιάστηκε το πρόβλημα?


Αποσυνδεδεμένος ntoumanaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία Είναι Ελληνική
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #782 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 04:04 »
σε τι ατμοποιητή σου παρουσιάστηκε το πρόβλημα?


σε οτι και να βαλω το ιδιο μου κανει. απο τους μαμα ατμοποιητες της ovale, μεχρι τυπου GENESIS..... ??? ??? ???
και απο 1.5Ω μεχρι 2.2Ω περιπου. οσο βαζω αυτο το αρωμα, θελω 3-4 τζουρες για να δω ενα μικρο συνεφακι.
γευση μηδαμινη. >:( >:( >:(

αν παλι του δωσω ταση πανω απο 5V kati arxizei na ginetai. και εννοειτε οσο μικροτερη αντισταση τοσο καλυτερα.
τελευταια δοκιμη με 5.7V kai 1.5Ω.....  κατι σα να εγινε.....
 παρ'ολα αυτα καμμενο δεν πηρα...... :hmmm: :hmmm:
οσο αφορα την τζουρα, το νοιωθω σαν να ειναι βαρυ το υγρο. αλλα πως γινεται αυτο οταν την ιδια βαση την εχω
για τα υπολοιπα μαγειρεματα????

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #783 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 04:21 »
τελευταια δοκιμη με 5.7V kai 1.5Ω.....  κατι σα να εγινε.....

Αυτο ειναι σχεδον 22watt!!
Αδιανοητο!!


Δεν βρισκω λογικη σε αυτο που λες παντως.
Αν η βαση ειναι κοινη σε ολα σου τα υγρα, δεν παιζει ρολο το αρωμα στην παραγωγη ατμου απο ενα υγρο σε ενα αλλο.
Δεν ειναι το αρωμα που δημιουργει τον ατμο αλλα η βαση.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #784 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 08:27 »
@ntoumanaki...
δηλαδη βαζεις σκετη την βαση σου στον ατμοποιητη και ντουμανιαζει κανονικα..προσθετεις μερικες σταγονες αρωμα και σταματαει το ντουμανι, παρα μονο αν πας καπου στα 22 βατ? Σε κανενα αρωμα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο, ουτε στο μηλο που λες! Μηπως να δοκιμαζες απο αλλο καινουργιο μπουκαλακι το μηλο σου..?

Αποσυνδεδεμένος soulpe

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής απο 10/12/2012
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #785 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 10:14 »
Καλημέρα σε όλη τη παρέα...

Εγώ προχτές έκανα τη  εξής μ....α. Αποφάσισα να κάνω ένα δικό μου υγρό με 50% VG12% και 50% VG 0% για να πάρω 30 ml υγρό με περιεκτικότητα σε νικοτίνη 6%. Ωραία μέχρι εδώ. Τώρα σκέφτηκα να το κάνω καπνικό και πρόσθεσα και 35 σταγόνες άρωμα Camelt  της Flavourart, υπολογίζοντας περίπου 10-12 σταγόνες / 10ml.. Μιλάμε τραγωδία. Η βρώμα ήταν απερίγραπτη και σαν γεύση στο άτμισμα και στους γύρω το ντουμάνι που έβγαζε βρωμούσε ( τέλεια λύση για να κόψεις και το άτμισμα ...  ;D ).

Τέλος πάντων αποφάσισα να μη το πετάξω και προχώρησα σε αραίωση 1 προς 3 δηλαδή έκανα νέο υγρό 20ml με 6ml από το ήδη έτοιμο και 7ml VG 12% και 7 ml VG 0%. Το αποτέλεσμα ήταν πράγματι υπέροχο..

Το παραπάνω το έγραψα για να μη πετάτε τα υγρα που ίσως δεν σας αρέσουν αλά με αραίωση ή μίξη με άλλα υγρά μπορείτε να πετύχετε αρκετά καλά αποτελέσματα.. Είναι και οι καιροί δύσκολοι , δεν είμαστε για σπατάλες..

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #786 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 10:30 »
Καλή η ιδέα σου φίλε soulpe, αλλά πρόσεχε λίγο τα νουμεράκια που λες, γιατί αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ποσοστά.......
 Όχι τίποτα άλλο, για να μην έχουμε μπερδεμένους συνατμιστές που θα ψάχνουν να βρουν 12% κλπ κλπ....... Αυτό που λες, είναι 10 φορές πάνω από αυτό που θες να πεις..... Και με το υγρό που (υποτίθεται ότι) έφτιαξες μια απλή διαροούλα από ένα τανκάκι λόγω απροσεξίας, σε στέλνει αδιάβαστο αν πέσει στο δέρμα σου!!!

Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ, εννοείς 12mg/ml κλπ κλπ... Αυτό είναι 1.2% ΧΟΝΤΡΙΚΑ, και όχι 12%......

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ!!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #787 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 10:36 »
εμενα αυτη η τακτικη soulpe εχει αποδειχθει μαλλον επιζημια..
Οσες φορες πηγα να αραιωσω κιαλλο το υγρο γιατι δεν μου καθονταν η γευση κατεληγα να χαλαω παραπανω βαση. Καλυτερα λοιπον, σε γευση που δεν εχεις δοκιμασει να φτιαχνεις το υγρο σε 5μλ και αν δεν σου κανει να το πετας, παρα να ξεκινας απο 30μλ και να ανεβαζεις κιαλλο με την ελπιδα οτι πιο αραιωμενο θα σου αρεσει...αν οχι θα καταληξεις να πεταξεις περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος soulpe

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής απο 10/12/2012
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #788 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 11:16 »
Φίλε Buliwyf  έχεις απόλυτο δίκιο ... Ζητώ συγνώμη για το λάθος αλλά ως νέος ατμιστής δεν έχω εξοικειωθεί ακόμη, οπότε και ελπίζω στην κατανόηση σας ...

Φίλε urahara. Εν΄μέρη έχεις δίκιο αλλά εγώ το έκανα διότι η εταιρεία έδινε οδηγίες για 2% δηλαδή 3-4 σταγόνες αν δεν κάνω λάθος στα 10 ml ενώ εγώ έβαλα 12 σταγόνες περίπου στα 10 ml δηλαδη τριπλάσια ποσότητα. Για αυτό προχώρησα σε αραίωση , για να πάω στα προτεινόμενα επίπεδα, ευτυχώς με επιτυχία ...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #789 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:19 »

σε οτι και να βαλω το ιδιο μου κανει. απο τους μαμα ατμοποιητες της ovale, μεχρι τυπου GENESIS..... ??? ??? ???
και απο 1.5Ω μεχρι 2.2Ω περιπου. οσο βαζω αυτο το αρωμα, θελω 3-4 τζουρες για να δω ενα μικρο συνεφακι.
γευση μηδαμινη. >:( >:( >:(

αν παλι του δωσω ταση πανω απο 5V kati arxizei na ginetai. και εννοειτε οσο μικροτερη αντισταση τοσο καλυτερα.
τελευταια δοκιμη με 5.7V kai 1.5Ω.....  κατι σα να εγινε.....
 παρ'ολα αυτα καμμενο δεν πηρα...... :hmmm: :hmmm:
οσο αφορα την τζουρα, το νοιωθω σαν να ειναι βαρυ το υγρο. αλλα πως γινεται αυτο οταν την ιδια βαση την εχω
για τα υπολοιπα μαγειρεματα? ???

5.7V σε αντίσταση 1.5Ω, αποκλείεται να πήρες, εκτός αν έχεις DNA20!!! Το ότι έλεγε η οθόνη του Mod (μάλλον λάβα) 5.7 δεν σημαίνει ότι πήρες και τόσο, για την ακρίβεια με τόσο μεγάλη ρύθμιση μάλλον πήρες 3,7.

Επιμένω ότι είναι λίγο αδύνατο να σου κάνει πρόβλημα το άρωμα. Δοκίμασε να στείλεις ένα πμ στον kallitexnis και να του πεις το πρόβλημα, προφανώς θα μπορέσει να σε βοηθήσει!

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #790 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 04:12 »

σε οτι και να βαλω το ιδιο μου κανει. απο τους μαμα ατμοποιητες της ovale, μεχρι τυπου GENESIS..... ??? ??? ???
και απο 1.5Ω μεχρι 2.2Ω περιπου. οσο βαζω αυτο το αρωμα, θελω 3-4 τζουρες για να δω ενα μικρο συνεφακι.
γευση μηδαμινη. >:( >:( >:(

αν παλι του δωσω ταση πανω απο 5V kati arxizei na ginetai. και εννοειτε οσο μικροτερη αντισταση τοσο καλυτερα. τελευταια δοκιμη με 5.7V kai 1.5Ω.....  κατι σα να εγινε.....
 παρ'ολα αυτα καμμενο δεν πηρα...... :hmmm: :hmmm:
οσο αφορα την τζουρα, το νοιωθω σαν να ειναι βαρυ το υγρο. αλλα πως γινεται αυτο οταν την ιδια βαση την εχω
για τα υπολοιπα μαγειρεματα????

Φίλε μου με αντίσταση 1,5 και ρύθμιση στα 5,7 Volts όταν πατάς το κουμπί της μπαταριοθήκης σου ΔΕΝ λειτουργεί, για αυτό και λες πως δεν σου βγάζει ατμό!!!! αλλά δεν φταίνε τα υγρά, τα 22 watts φταίνε που το lava των 2,5 A δεν λειτουργεί!!! δεν έχει δύναμη να βγάλει όσα του ζητάς. Και να λειτουργούσε και να έπαιρνες τζούρα θα γινόσουν σαν τον Akim Lelequa  O0 O0 O0 από το καψούλι

Κατέβα με αυτήν την αντίσταση στα 3,5 Volts και θα δεις τι καλά που θα ναι  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος ntoumanaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία Είναι Ελληνική
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #791 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:23 »
Nemesis_rds
urahara
Cruiser79
Giannis Pap


Ηλεκτρονικος ειμαι. εχω κατι ιδιοκατασκευες, και οσο ειμαι στη δουλεια 'Η στο σπιτη, μεσω καλωδιου περνω τα 5V απο τροφοδοτικο Η/Υ.....
χωρια τα ρυ8μιζομενα τροφοδοτικα εργαστηριου που εχω. φτιαχτα και αγορασμενα.
οποτε μια χαρα εχω και αμπερ, και βατ, και οτι αλλο θελω.

και ναι. με την ιδια βαση, εχω αποδοση με αλλα υγρα της ιδιας εταιριας, και απο αλλες.. αλλα το συγκεκριμενο αρωμα, δεν.....  απλα δεν...........
παρομοιο προβλημα ειχα με το ροδακινο. ιδια εταιρια. απλα το ροδακινο μου εσκασε το τζαμακι του ατμο, και γεμισε με μια μαυρη ουσια.
σαν σιλικονη.αλλα μαυρη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:39 από ntoumanaki »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #792 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:23 »
εγω αυτο που σε ρωτησα και προτεινα ειναι το παρακατω..

@ntoumanaki...
δηλαδη βαζεις σκετη την βαση σου στον ατμοποιητη και ντουμανιαζει κανονικα..προσθετεις μερικες σταγονες αρωμα και σταματαει το ντουμανι, παρα μονο αν πας καπου στα 22 βατ? Σε κανενα αρωμα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο, ουτε στο μηλο που λες! Μηπως να δοκιμαζες απο αλλο καινουργιο μπουκαλακι το μηλο σου..?

αυτο αν μπορεις απαντησε μου.. και κατα ποσο εχεις δοκιμασει και απο αλλο μπουκαλακι αρωμα ή απο φτιαγμενο υγρο καποιου συνατμιστη.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #793 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 06:25 »
σε οτι και να βαλω το ιδιο μου κανει. απο τους μαμα ατμοποιητες της ovale, μεχρι τυπου GENESIS..... ??? ??? ???
και απο 1.5Ω μεχρι 2.2Ω περιπου. οσο βαζω αυτο το αρωμα, θελω 3-4 τζουρες για να δω ενα μικρο συνεφακι.
γευση μηδαμινη. >:( >:( >:(

Όπως καταλαβαίνεις και από τις απαντήσεις των υπολοίπων συνατμιστών, αυτό που λες δεν έχει λογική. ΟΚ ας πούμε το άρωμα είναι χαλασμένο και δεν καταλαβαίνεις γεύση. Αλλά να κόβεται το ντουμάνι της βάσης? Ακόμα και σκέτο νερό να ήταν το άρωμα, με 1-2 σταγόνες που πρέπει να βάλεις ανά 1ml δεν υπάρχει περίπτωση να επηρεάζεται τόσο η βάση ώστε να μην παράγεται ατμός.

Ξαναδές αυτό που ρωτάει ο urahara πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος ntoumanaki

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία Είναι Ελληνική
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #794 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 10:48 »
urahara
camber


ΑΝ ειχα αλλο μπουκαλακι,θα ειχα να συγκρινω. οποτε κ ΔΕΝ το αναφερω μιας κ ειναι περιττο.

Σκετη βαση ΔΕΝ εχω κανει. αλλα οπως και ειπα 3 φορες μεχρι τωρα, με αλλα αρωματα της ιδιας εταιριας αλλα και απο αλλες,ΔΕΝ εχω προβλημα.
Προσφατα παραδειγματα/αρωματα :
Δυοσμος απο την ιδια εταιρια, και Cherry απο Loraine Oils....
οποτε ποιος ο λογος να κανω σκετη βαση για να δω αν δουλευει καλα οταν με αλλα αρωματα δουλευει???  δεν ειναι λιγο κουφο?!?!?!?!? 
εκτος και αν το αρωμα δινει χτυπημα και συννεφα!!!

Λογικη δεν εχει και για αυτο ψαχνω να την βρω...     οπως και λογικη απαντηση γιατι εσκασε το τζαμακι του ατμο οταν εβαλα ροδακινο και γεμισε με εκεινο το παραξενο μαυρο πραγμα. μεχρι και που αλλοιωθηκε το πλαστικο στο βιδωτο πιπακι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2013, 10:56 από ntoumanaki »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160059 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515455 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146505 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303341 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530895 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet