vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

193 επισκέπτες, 2 χρήστες
giorgos1999, Tem

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουαρίου 10, 2012, 02:21 »
Γενικά τα υγρά που περιέχουν περισσότερη VG είναι πιο γλυκά.
Αν αγοράζεις έτοιμα υγρά τοτε πρέπει να προτιμάς τύπους που έχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε VG.
Ένας άλλος τρόπος είναι να προσθέσεις VG στο έτοιμο υγρό (10%-20% είναι αρκετό) αν και θα χάσεις λίγο σε ένταση του αρώματος.
Αν τα υγρά τα φιάχνεις μόνος σου, τότε χρησιμοποιείς μόνο βάση VG.
Υπάρχουν και "πρόσθετα" που αυξάνουν τη γλύκα αλλά καλό είναι να τα αποφύγεις.

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουαρίου 10, 2012, 02:24 »
πλακα πλακα μιας και αναφερθηκε παλι το θεμα με τα γλυκα προσθετα, εχουμε ιδεα ποια συγκεκριμενα ειναι αυτα και αν και απο που μπορουμε να τα προμηθευτουμε;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουαρίου 10, 2012, 02:29 »
H αιθυλική μαλτόλη είναι ένας ενισχυτής γεύσης που αυξάνει την αίσθηση της γλύκας.
http://www.toscanamall.com/en/specialties/654-ethyl-maltol-perfumer-s-apprentice.html

και πληροφορίες για την ουσία:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethyl_maltol

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουαρίου 10, 2012, 02:31 »
αυτην την ειχα υποψη γιατι ειχε παιξει και προσφατα καπου στο φορουμ.. ;)

υπαρχουν και αλλες ουσιες με αναλογες ιδιοτητες και αποδεκτες ή ανυπαρκτες συνεπειες στην τελικη ποιοτητα των υγρων;

Αποσυνδεδεμένος efstratia

  • *
  • 93
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 00:50 »
Συμφορουμίτες καλημέρα! Σα νέα στο φόρουμ και στο άτμισμα (ελπίζω να απυθύνομαι στο σωστό τόπικ) έχω μπεί στη διαδικασία να πειραματιστώ και να φτιάξω δικό μου υγρό. Έχω διαβάσει αρκετά απ' όσα αναφέρονται για τη παρασκευή υγρών , αλλά για να είμαι σίγουρη και μια που υπάρχουν σαφώς εμπειρότεροι απο μένα , θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας? ποιά υλικά ακριβώς χρει'αζομαι για την παρασκευή ατμιστικών υγρών? και σε ποιές ποσότητες? Με΄λίγα λόγια τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 00:57 »
Καλώς ήρθες!  :bye:

Τι ακριβώς πρέπει... δεν υπάρχει... :yes:
Διάβασε πρώτα την εγκυκλοπαίδεια...
και εδώ είμαστε...

Πρώτα δες (δοκιμάζοντας) αν σου αρέσει η pg ή η vg...
μετά... ποια αρώματα γουστάρεις...

Πειραματίσου... όλα θα φανούν στην πορεία.
Απλά... μην φύγεις!
Σίγουρα υπάρχει λύση!

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 01:08 »
πολυ σωστα spectrum και εγω προσωπικα θα προτεινα στην Ευστρατια, αφου ειναι πολυ νεα στο ατμισμα να μη μπει
τοσο γρηγορα στην διαδικασια του DIY.
ας βρει πρωτα ποια υγρα (γευσεις,αναλογια pg-vg κλπ) της ταιριαζουν απο τα ετοιμα και να κατασταλαξει γενικα στο ατμισμα και αργοτερα ας κανει και τα δικα της υγρα..θεωρω λιγο βιαστικη αυτη την κινηση απο νεο ατμιστη..

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 01:14 »
Συμφορουμίτες καλημέρα! Σα νέα στο φόρουμ και στο άτμισμα (ελπίζω να απυθύνομαι στο σωστό τόπικ) έχω μπεί στη διαδικασία να πειραματιστώ και να φτιάξω δικό μου υγρό. Έχω διαβάσει αρκετά απ' όσα αναφέρονται για τη παρασκευή υγρών , αλλά για να είμαι σίγουρη και μια που υπάρχουν σαφώς εμπειρότεροι απο μένα , θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας? ποιά υλικά ακριβώς χρει'αζομαι για την παρασκευή ατμιστικών υγρών? και σε ποιές ποσότητες? Με΄λίγα λόγια τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω?
ΕΦΣΤΡΑΤΙΑ καλώς όρισες. Για δες κι εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3272.0.html

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 01:15 »
Καλώς όρισες!
Πιστεύω ότι απ' όσα διάβασες, θα έχεις καταλάβει περίπου τι συστατικά χρειάζεσαι. Θα προσπαθήσω να κάνω μια σύνοψη, αλλά καλό είναι να κοιτάξεις την ενότητα Υγρά (e-liquid).

Κατ' αρχήν χρειάζεσαι βάση. Η βάση μπορεί να είναι φυτική γλυκερίνη (VG) ή Προπυλενογλυκολη (PG) ή συνδυασμός και των δύο.

Μπορείς να την φτιάξεις μόνη σου ή να την πάρεις έτοιμη.
Αν θέλεις να την φτιάξεις μόνη σου πάρε VG, PG και WFI (δες στην πρώτη σελίδα του νήματος τι είναι) και κάνε την ανάμειξη. Δοκίμασε π.χ. 45%PG/40%VG/15%WFI ή αν θέλεις πολύ ατμό αύξησε την VG. Αν θέλεις περισσότερο χτύπημα, αύξησε την PG.

Προτείνω πάντως, για μεγαλύτερη ευκολία στην αρχή να πάρεις έτοιμες βάσεις. Συνήθως υπάρχουν τρεις επιλογές, μία με περίπου 50%-50% και οι άλλες με περισσότερη PG/VG αντίστοιχα. Έχουν ήδη αραιωθεί με WFI, οπότε δεν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο παρά να προσθέσεις το άρωμα.

Ένα άλλο σημείο, πριν το άρωμα, είναι η περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Οι βάσεις, είτε έτοιμες, είτε σκέτη VG ή PG, κυκλοφορούν με διάφορα ποσοστά περιεκτικότητας σε νικοτίνη (από 0 - 36 mg/ml).
H πρόταση μου είναι να πάρεις μια βάση πχ. με περιεκτικότητα 20mg και μία με περιεκτικότητα 0mg και να τις αναμείξεις για να πετύχεις την περιεκτικότητα που θέλεις.
Παράδειγμα: Αν βάλεις 5ml από την 20 και 5ml από την 0, θα έχεις 10 ml με περιεκτικότητα 10mg/ml. Αν βάλεις 2ml από την 20 και 8ml από την 0, θα έχεις 10 ml με περιεκτικότητα 4mg/ml.

Τέλος, πρέπει να πάρεις αρώματα (γεύσεις) και να δοκιμάσεις για να βρεις τι σου αρέσει περισσότερο.
Τα αρώματα τα προσθέτεις στη βάση, σε αναλογία 1% ως 4-5% (χονδρικά στα 10 ml αυτό αντιστοιχεί σε 3 μέχρι 15 σταγόνες, ανάλογα το άρωμα - μερικά είναι πιο δυνατά).

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος efstratia

  • *
  • 93
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 01:32 »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις! Δεν είμαι βιαστική , απλά μ' αρέσει να μαθαίνω και μια που ξεκίνησα... Σίγουρα θα ατμίσω ακόμα πολλά έτοιμα υγρά. Συνεχίζω και διαβάζω το φόρουμ (αρκέτες ώρες τις τελευταίες ημέρες). Θα μελετήσω τα όσα μου γράψατε!Και πάλι σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 01:44 »
Δεν είναι τίποτα  :yes:
Σε μια εβδομάδα θα είσαι... μάστορας!  :thumpup:

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στους δημιουργούς της εγκυκλοπαίδειας  :yes:

Αποσυνδεδεμένος cliamis

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 01:45 »
παιδιά HELP.
Μου αρέσει να κάνω vaping, αλλά δεν θέλω ούτε το "χτύπημα" στον λαιμό.αλλά ούτε και την νικοτίνη. Μου αρέσει όμως ο καπνός,τον οποίο θέλω να τον έχω και στην εκπνοή.
 Απ'ότι κατάλαβα από το λίγο ψάξιμο που έκανα,χρειάζομαι σκέτο vg liquid συν κάποια γεύση, ή χρειάζομαι και κάτι άλλο; Αν ναι, θα μπορούσατε να μου πειτε και τις ποσότητες που τηα χρειαστώ να κ'άνω μιξ, και ποιο είναι το καλύτερο μέρος για να βρω τα υλικά. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 01:53 »
σκετη vg θες , το θεμα ποσοτητα μην σε απασχολει βελε σε ενα μπουκαλακι σκετη vg και προσθεσε οποιο αρωμα γουσταρεις μεχρι να το φερεις εκει που θες, κανε μια παραγγελια απο zerobacco βαση  mist μηδενικη και οτι αρωμα σου αρεσει  :thumpup:.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 01:59 »
Χρειάζεσαι μηδενική βάση και άρωμα, τίποτα άλλο.
Για βάση δοκίμασε μια 50/50 PG/VG για αρχή, σαν τη Balance του Zerobacco και μετά δοκίμασε σκέτη VG. Δεν είναι απαραίτητο ότι σε όλους "γρατζουνάει" ή PG. H VG δίνει μια γλυκύτητα στη γεύση που μπορεί να μη σου κάνει και επίσης "μασκάρει" λίγο τις γεύσεις. Για τα φρουτένια η σκέτη VG είναι πολύ καλή, για τα καπνικά ίσως να θέλει και λίγο PG μέσα (υποκειμενικά πάντα...).
Καλύτερα ακόμα, να πάρεις και VPG και VG βάσεις, έτσι κι αλλιώς είναι πολύ φθηνές, και να παίξεις με τις αναλογίες. Για παράδειγμα αφού δοκίμασα διάφορα μίγματα, χρησιμοποιώ μισή μισή
Balance και Mist, που μου δίνει περίπου 75VG/25PG.
Από αρώματα, μάλλον μονος σου θα βρείς την άκρη.

Αποσυνδεδεμένος cliamis

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 10:35 »
Σ' ευχαριστώ Slammer για την απάντησή σου. Μου είχανε στείλει,μαζί με το e-cigarette μου και λίγο υγρό. Είναι μισό VG και μισό PG, το χαμηλότερο σε νικοτίνη (όχι το μηδενικό) και χωρίς γεύση.Ο καπνός που ωγάζει είναι πολύ καλός καθώς τραβάς την τζούρα, αλλά ελάχιστος στο βγάλσιμο. Απ'ότι κατάλαβα από τις συμβουλές σου,θα χρησιμοποιήσω κάποια σκέτη VG με φρουτένια γεύση.
 Αυτά όμως πρέπει να τα αραιώσω και με αποσταγμένο νερό ή όχι? Και στις αναλογίες πρέπει να είναι συνγκεκριμένες στο θέμα VG και νερό η γεύση. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084084 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34860 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos