vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 9 χρήστες
gstamatos, gama, Jorge, Buliwyf, bujinkan, thanoulis, dallaskdp, lagoudakis, tibolaso

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος reefdiver

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρία πουλάκια καθονταν....ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ γωνία...
    • santorini rooms
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:26 »
WFI βγαίνει σε αμπούλες 10ml και σε λίτρο
απο φαρμακείο, πηρα της ιδιας εταιρίας οπως στη φωτο,
αλλα των 5ml........



Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:35
http://imageshack.us/photo/my-images/708/1323521571889.jpg/

Eιναι πιο σωστο λοιπων το απιονισμενο νερο ? ( για το αυτοκινητο ? )
Επισης εχω κανει μερικα υγρα με αυτο να τα πεταξω λες ?
αυτο που πηρες εσυ, ειναι sodium.........
με ρωτησε ο φαρμακοποιος,αν θελω sodium............. αλλα του ειπα οχι. απλο ενεσιμο νερακι θελω, γιατι κανω κατι μιξεις υγρων για αυτο που κρεμεται στον λαιμο μου

 :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:35 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:33 »
Άλλο το water for injection/αποστειρωμένο νερό και άλλο ο ενέσιμος ορός. Αυτός περιέχει κάποια άλατα, αυτό ακριβώς που προσπαθείς να αποφύγεις.
Αν θες πόσταρε εδώ την ετικέτα να είμαστε και σίγουροι.

Water for injection = ενεσιμος ορος

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:44
αυτο που πηρες εσυ, ειναι sodium.........
με ρωτησε ο φαρμακοποιος,αν θελω sodium............. αλλα του ειπα οχι. απλο ενεσιμο νερακι θελω, γιατι κανω κατι μιξεις υγρων για αυτο που κρεμεται στον λαιμο μου

 :)) :))

Επειδή σχεδόν όλοι όμως έχουμε πάρει αυτο της φωτογραφίας, μήπως μπορεί κάποιος να το βγάλει φωτογραφία?  :thumpup:

Και αυτο ενεσιμο νερό είναι μην τα μπερδεύετε τα πράγματα. Τώρα αν κάποιο είναι sodium η όχι είναι άλλο καπέλο. Επίσης αν κάποιος ξέρει να μας πει αν αυτή η ποσότητα επηρεάζει η όχι αρνητικά τον οργανισμό η καλύτερα τα έλεγα τους πνεύμονες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:44 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος reefdiver

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρία πουλάκια καθονταν....ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ γωνία...
    • santorini rooms
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:43 »
Του cpag   ειναι η σωστη φωτο.

και υπαρχει και σε φιαλίδια των 5ml

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 15:49 »
Έχω βάλει και ενεσιμο με 0,9 sodium και απλό νερό και νερό απο κατσαρόλα που μόλις είχε γίνει το σπανακοριζο.
Ανακατεψα 1/10 σπανακοριζο νερό με VG και ατμισα το φαγητό. :bye:

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:35 »
OK ρε ομέγα...λεμονάκι/αλατάκι έβαλες τουλάχιστον η πίκρα? Αν το κάνω με κανά πιτόγυρο λέτε να την πάρω την γεύση?

Πάντως σοβαρά δεν κατάλαβα τη διαφορά..

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:39 »
Νομίζω μια απο τις δυο δεν μπορεί να είναι 99,9.. Δεν θυμάμαι ποια. :respect:

Η προπυλενογλυκόλη (PG) στο φαρμακείο είναι 99,5%. Η 99,9% έχει 10πλάσια αξία...
Ωστόσο η 99,5% είναι φαρμακευτικής καθαρότητας...άρα κάνει για άτμιση

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 18:05 »
OK ρε ομέγα...λεμονάκι/αλατάκι έβαλες τουλάχιστον η πίκρα? Αν το κάνω με κανά πιτόγυρο λέτε να την πάρω την γεύση?

Πάντως σοβαρά δεν κατάλαβα τη διαφορά..

Το νερο που μένει στο καπάκι της κατσαρολας είναι απιονισμενο μιας και προέρχεται απο υδρατμους του βρασμενου νερού.
Και ναι φίλε G δεν κάνω πλάκα. Ατμισα γεύση σπανακοριζο. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 19:12 »
Ως φανατικό κοιλιόδουλο μου άνοιξες έναν νέο μεγάλο ορίζοντα στις γεύσεις. Υπολογίζω γεύση ψαρόσουπα για αυριο, παϊδάκι μεθαύριο, και φιλετάκια στρογγανώφ. και μετά βλέπουμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 19:19 »
Ας μεινουμε στο θεμα παρακαλω  8)

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 20:30 »
Yes boss:

Να ρωτήσω εδώ για κάποια ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας από την εγκυκλοπέδια :
1. ...υπολογίσημη και μικρή (άξια σημασίας) πχ λιγότερο από 2-3 μήνες?
Αυτό απαντήθηκε από μία εικόνα που postάρατε που δείχνει ημερομηνία λήξης το 2014...άραγε το ίδιο και στα άλλα δύο?

2. Τώρα με μπέρδεψε..δλδ αν πάω στο φαρμακείο και ζητήσω PG, VG και ενέσιμο νερό παίζει να μου δώσουν κάτι που δεν θα μου κάνει? Να τους πω και την χρήση που τα προορίζω?
ΟΚ ρε μάγκες βρήκαμε το νερό. Τα άλλα δύο παίζει να μου δώσουν κάτι που να μην κάνει? Κάτι να προσέξω στα PG VG?

5. τελευταία και λίγο χαζή: Πως τα ανακατεύεις? Με καλαμάκι ή άλλο χειροκίνητο τρόπο ή να πιάσω κανά μίξερ/αναδευτήρα?

6. Νικοτινούχα βάση. Που θα την βρω εύκολα και φθηνά? Απ όσο έχω διαβάσει στο thread για τα τελωνεία έτσι και τύχει και ανοίξουν και δουν κάτι σε υγρό και μεγάλη ποσότητα έχει φύγει βουρ για επιστροφή. Οπότε μάλλον δεν αξίζει απ έξω αν βάλεις και τα μεταφορικά και το ρίσκο. Από Ελλάδα κάπου εδώ διάβασα ότι μόνο το funstore έχει νικοτινούχες βάσεις. Οπότε αποκλειστικά μόνο από funstore για νικοτίνη? :/  μέχρι 40mg βγάζουν βλέπω..

Κάποια βοήθεια στα υπόλοιπα?

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 20:45 »
1. Οι PG/VG δεν αλλοιώνονται. Η νικοτίνη ίσως να διασπαστεί (λόγω χρόνου, ίσως φωτός, ίσως γεύσης) με αποτέλεσμα να γίνει το υγρό λιγότερο δυνατό). Τα αρώματα πιθανόν να διασπαστούν αλλά θα καταλάβεις την διαφορά στη γεύση πολύ πριν εμφανιστεί κανένας κίνδυνος.
Για μακροχρόνια φύλαξη: όχι ανακατεμένα, σκιερό μέρος, δροσιά.

2. Υπάρχει topic για PG/VG από φαρμακείο αν επιμένεις. Εγώ φοβάμαι όμως μην κάνει κοτσάνα ο φαρμακοποιός. Εγώ σου προτείνω να πάρεις από κατάστημα η.τ (δεν είναι ακριβά έτσι κι' αλλοιώς). Ότι θες κάνε.

5. Κλείσε το μπουκαλάκι και κούνα το για κανα λεπτό. Άστο μια νύχτα να δέσει.

6. Δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να έχει κι' άλλος εκτός από funstore. Ψάξε λίγο.
Πάντως το ζήτημα πρέπει να είναι με τα δέματα εκτός ΕΕ.
Μην ασχολείσαι με μεγαλύτερες περιεκτικότητες από 36 ή 40mg, η νικοτίνη είναι δηλητήριο και πλέον θα χρειάζεται ειδικό χειρισμό.

Αποσυνδεδεμένος exftp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 11:08 »
θα ηθελα να ρωτησω αν κανουν ολα τα υγρα με γευσεις για την παρασκευη υγρου. ρωταω γιατι εκτος απο flavourart κ αλλα τετοια σε πολυ μικρες συσκευασιες, εχω δει κατα καιρους κατι τεραστια μπουκαλια (100 γραμματια) που χρησιμοποιουν σε καποια ζαχαροπλαστεια κ μου ειπαν οτι εινα αρωματα ζαχαροπλαστικης.... αρα μηπως αυτη ειναι μια πιο οικονομικη λυση για οσους χρησιμοποιουν καποιες στανταρ γευσεις, πχ φρουτα? θελω να πω.... γιατι να πληρωνουμε τους ξενους σε εποχη κρισης αν μπορουμε να κανουμε την ιδια δουλεια με ελληνικα προιοντα?
παραδειγμα : http://www.dimitriadisfoods.gr/home.php?cat=279
http://www.reppas-kon.gr/products6.php?wh=1&lang=1&the1id=2&the2id=21&theid=21&open1=2&open2=21
 (φυσικα οχι καποια που ισως εχουν ζαχαρη αλλα εκεινα που ειναι μονο εσανς)

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 11:15 »
Είναι δικό σου θέμα τι θέλεις να ατμισεις. Κάποιοι ξέρω ότι έχουν πάρει τέτοιο υλικό που λες και ζούνε ακόμα. Τώρα το κατα πόσο εχειι το ίδιο αποτέλεσμα είναι άλλο θέμα και δεν το γνωρίζω. :confused1:
Οικονομικά μην τρελαθούμε τελείως. Ένα μπουκάλακι 7 ml με αραιωση 5% ξερεις ποσά ml ατμιστικου υγρού έχεις? :thumpup:(περίπου 140ml).
Το κόστος είναι πολυ μικρό εκεί. Αν θες να γλίτωσεις χρήματα καντο απο μπαταρία και τανκ παρά απο υγρο γεύσης. :yes:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 11:23 »
Γενικά ισχύει λόγω περιέργειας, η συνεχής προσπάθεια για ταπείνωση του κόστους σε όσους ασχολούνται με το DIY.
Εν πάσει περιπτώσει ο φίλος ΩΜΕΓΑ τονίζει πως η αντικατάσταση του ατμοποιητή κάθε 7-10 ημέρες είναι κόστος. (περίπου 0,90-1,00€ ημερησίως).
Μπορείς να πάρεις και 25κιλο γεύσης που βγάζεις με 2 τέτοια 25κιλα όλη τη δεξαμενή πετρελαίου της πολυκατοικίας σε ατμιστικό υγρό.
Αλλά ποιό είναι το νόημα άρα;

Και κάτι τεχνικό: Η διάλυση των αρωμάτων στη ζαχαροπλαστική δεν γίνεται με τους ίδιους διαλύτες που θα σε βόλευαν. Είναι λίγο αλλιώτικα.

Δεν σε κοντράρω φίλε exftp, απλά συμφωνώ με τον Ωμέγα. Αλλού είναι τα περιθώρια... Να είσαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος exftp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 12:52 »
ρε παιδια δεν ειναι θεμα κοντρας....
προς θεου δεν υπαρχουν παρεξηγησεις ! μονο συζητηση
απλα το σκεφτηκα ως μια εναλλακτικη λυση
δεν το εχω δοκιμασει απλα πρωτα κατεθεσα την ιδεα τιποτα περισσοτερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110802 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159989 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515428 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801692 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet