vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 9 χρήστες
maprix, lounik, dvelev, manoslykos, tibolaso, camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος lb058

  • *
  • 15
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1980 στις: Μαΐου 17, 2019, 13:06 »
Ο δημιουργός βέβαια λέει ότι ήταν για ένα φίλο του, οπότε δε μπορεί να έχει άποψη

http://e-liquid-recipes.com/recipe/1126826

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1981 στις: Μαΐου 17, 2019, 13:09 »
3,5% άρωμα είναι λίγο.
Θα έβαζα διπλάσια συγκέντρωση.
Μπορεί και τριπλάσια.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1982 στις: Μαΐου 17, 2019, 15:39 »
Είμαι πεπεισμένη ότι τα έτοιμα υγρά και τα S&V έχουν πολύ μεγάλο ποσοστό αρωμάτων.  :yes:

Έτσι ανεβαίνω στο 10% + 

Αφού έχεις δοκιμάσει μενθόλη και σου αρέσει, δοκίμασε να την ανεβάσεις γιατί δίνει έντονο χτύπημα.

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1983 στις: Μαΐου 18, 2019, 17:57 »
Απλά δεν σου αρέσει η συνταγή, ο Βλαδίμηρος δεν είναι τυχαίος και όσο γρήγορα και αν την έβγαλε αποκλείεται να μην την δοκίμασε. Αυτό το υγρό είναι κλώνος κάποιου  υγρού και αυτό έκανε . Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και να πειράξεις κάτι στην συνταγή θα σου χαλάει. Εγώ θα δοκίμαζα να ανεβάσω μόνο τις φράουλες καθώς μπορεί να καλύψουν λίγο τα υπόλοιπα αρώματα αλλά και πάλι το λέω με επιφύλαξη


Αποσυνδεδεμένος lb058

  • *
  • 15
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1984 στις: Μαΐου 18, 2019, 23:52 »
Το πρόβλημά μου δεν είναι η γεύση του υγρού, γιατί φρούτα μου αρέσει να ατμίζω και το συγκεκριμένο είναι στα γούστα μου. Είπα εξάλλου ότι τα φρούτα της συνταγής έδεσαν πολύ ωραία μεταξύ τους, άσχετα αν το αποτέλεσμα της συνταγής δεν έχει καμία σχέση με το blue magic το οποίο είναι και το υγρό που άτμιζα μέχρι και ένα μήνα πριν ξεκινήσω τις δοκιμές με το diy. Αυτό που θέλω να πετύχω ξαναλέω είναι η ένταση! Ανέβασα και τις φράουλες και το ακάι που μου άρεσε απίστευτα πολύ και είναι δυστυχώς δυσεύρετο, αλλά πάλι τίποτα. 

Αποσυνδεδεμένος Lesbiathan

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1985 στις: Νοεμβρίου 26, 2019, 20:16 »
καποιος που το εχει δοκιμασει , ποσο κοντα ειναι στο κανονικο? αξιζει να μπω στον κοπο να αγορασω τα υλικα?

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1986 στις: Μαρτίου 04, 2020, 22:06 »
Χαιρετίζω την κοινότητα! Έχω ένα μικρό προβληματάκι : όπως έγραψα ΕΔΩ ένα μπουκαλάκι DIY που έφτιαξα χθές, δεν λέει να ξεθολώσει. Μίλησα με εκπροσώπους 2 εταιριών που δραστηριοποιούνται στον χώρο, και απάντηση γιατί δεν φεύγει η θολούρα δεν κατάφερα να πάρω. Ένας εκ των 2 που μίλησα, μου είπε να προσθέσω λίγο ενέσιμο ύδωρ, πράγμα το οποίο και έκανα χωρίς αποτέλεσμα.
Ήθελα να ρωτήσω:
α) τι πιστεύετε οτι μπορεί να φταίει;
β) σε πόσες ημέρες σας έχει τύχει να ξεθολώσει το DIY υγρό σας το πολύ;
γ) θα ατμίζατε ποτέ ένα θολό υγρό;
δ) προτάσεις για το τι να το κάνω το μπουκαλάκι (εκτός απο το να το αδειάσω στον νιπτήρα)

Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1987 στις: Μαρτίου 04, 2020, 23:51 »
φίλε @el4cs ένα άρθρο που βρήκα πριν καιρό σε αντίστοιχη περίπτωση, ίσως σε βοηθήσει αν και είναι στα αγγλικά (και αναφέρεται σε έτοιμα υγρά) :\

https://www.eliquidcoast.com/My-E-liquid-is-Cloudy_c_37.html

και άλλο ένα από planetofthevapes (που αναφέρεται σε DIY υγρά)

https://www.planetofthevapes.co.uk/forums/new-users-corner/new-user-questions-and-discussion/threads/cloudy-diy-eliquid.130907/

και από ένα μικρό ψάξιμο που έκανα, αν κάποιο από τα αρώματα σου έχει σαν βάση κάποιο έλαιο τότε αν δεν έχει αναμιχθεί από μόνο του πριν την χρήση σε μίξη μπορεί να έχεις πετύχει κάποια συμπύκνωση (εξ'ου και η διαφορά στα δυο ίδια μπουκαλάκια που έφτιαξες). Λογικά (και σύμφωνα με τα παραπάνω links) δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα :\ 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2020, 23:57 από cohones »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1988 στις: Μαρτίου 08, 2020, 13:35 »
Σε μια μικρή ποσότητα πχ 1ml ρίξε 1-2 σταγόνες καθαρό οινόπνευμα 95°. Αν καθαρίσει (ακόμα και εν μέρει) σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο μη υδατοδιαλυτό συστατικό (μάλλον άρωμα). Βάλε στο υγρό σου σταγόνα - σταγόνα το οινόπνευμα με συνεχή ανάδευση μέχρι να καθαρίσει. Υπολόγισε την ποσότητα του οινοπνεύματος που έβαλες σαν νερό και προσάρμοσε αντίστοιχα την συνταγή σου αν και λογικά θα είναι πολύ μικρή ποσότητα. Άφησέ το 1-2 μέρες ανοιχτό ή μέχρι να μη σου βγάζει μυρωδιά οινοπνεύματος. Κλείστο και άφησέ το να ωριμάσει κανονικά. Αυτήν την πρακτική την έκανε και η halo με το Tribeca. Καλή επιτυχία.
ΥΓ αν υπάρχει ελαιώδες συστατικό δεν θα ρισκάριζα να το ατμίσω γιατί δεν ξέρω τί θα κάνει όταν κάτσει στην αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1989 στις: Απριλίου 05, 2020, 20:37 »
φίλε Redortho, ευχαριστώ για την απάντηση - δεν την είχα δεί τόσο καιρό. :thumpup:
Αυτό που τελικά έκανα, είναι οτι πρόσθεσα 1ml ενέσιμο ύδωρ. Η συνέχεια ήταν η εξής :
το υγρό μετά απο περίπου 20 ημέρες, έγινε διαυγές! Στην συνέχεια γινόταν θολό και διαυγές εναλλάξ (!!!) Ξύπναγα την μία ημέρα και ήταν θολό και την άλλη πάλι διαυγές κ.ο.κ. Αυτό κράτησε για 3-4 ημέρες. Τελικά, έγινε μόνιμα διαυγές περίπου στον 1μήνα.
Όπως το αντιλαμβάνομαι, ΔΕΝ έχει να κάνει με το γεγονός οτι πρόσθεσα ενέσιμο ύδωρ - εξάλλου έβαλα ελάχιστο - πιστεύω θα ακολουθούσε αυτή την πορεία ούτως ή άλλως.
Χωρίς να είμαι χημικός, πιστεύω οτι όλο το θέμα, έχει να κάνει με κάποιου είδους έλαιο που υπήρχε στο άρωμα για κάποιο λόγο.
Αφότου λοιπόν ξεκίνησα να το ατμίζω, περίπου στον ένα μήνα αφότου το έφτιαξα, παρατήρησα (μάλλον) το εξής : το συγκεκριμένο DIY καίγεται αργά δηλαδή με βγάζει περισσότερες ημέρες απο ότι θα με έβγαζε οποιοδήποτε άλλο DIY απο αυτά που φτιάχνω.
Θα ονόμαζα αυτή την ουσία Χ (έλαιο; ) που υπάρχει στο μείγμα αυτό ώς : επιβραδυντή διάρκειας ατμίσματος
Το τελευταίο που ανέφερα οτι δηλ. διαρκεί περισσότερο χρόνο στον ατμοποιητή μου, θα το επιβεβαιώσω στο εγγύς μέλλον, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1990 στις: Απριλίου 16, 2020, 09:47 »

Χωρίς να είμαι χημικός, πιστεύω οτι όλο το θέμα, έχει να κάνει με κάποιου είδους έλαιο που υπήρχε στο άρωμα για κάποιο λόγο.
Αφότου λοιπόν ξεκίνησα να το ατμίζω, περίπου στον ένα μήνα αφότου το έφτιαξα, παρατήρησα (μάλλον) το εξής : το συγκεκριμένο DIY καίγεται αργά δηλαδή με βγάζει περισσότερες ημέρες απο ότι θα με έβγαζε οποιοδήποτε άλλο DIY απο αυτά που φτιάχνω.
Θα ονόμαζα αυτή την ουσία Χ (έλαιο; ) που υπάρχει στο μείγμα αυτό ώς : επιβραδυντή διάρκειας ατμίσματος
Το τελευταίο που ανέφερα οτι δηλ. διαρκεί περισσότερο χρόνο στον ατμοποιητή μου, θα το επιβεβαιώσω στο εγγύς μέλλον, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Edit του παραπάνω post μου :  όντως με κρατάει περισσότερο χρόνο στον ατμοποιητή αυτό το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1991 στις: Μαΐου 20, 2020, 16:45 »
Επειδή το έβλεπα και "έκλαψα" σας το αφιερώνω για να μάθετε πώς φτιάχνετε "λαδάκια"
:laugh1: :)) :lotpot: :tongue_move_02: :fight_fryingpan:

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1992 στις: Μαΐου 20, 2020, 18:46 »
ΠΩ ΠΩ Ντουμανι :)) :))   :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1993 στις: Ιουνίου 27, 2021, 18:48 »
Έχω κάτι πλαστικές σύριγγες 3 και 5 ml, αλλά όσα μπανάκια και να τις κάνω στην συσκευη υπερήxων μυρίζουνε άρωμα ακόμα.Αν πάρω γυάλινες σύριγγες θα είναι καλύτερα;

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1994 στις: Ιουνίου 27, 2021, 20:11 »
παρε ζυγαριά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110476 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515266 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530723 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet