vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

332 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, I.P, Mantis039, grag, Ribot, Jorge, morfeas

Twitter

Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1635 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 17:03 »
Από όσο ξέρω, εαν κάποιο άρωμα που έχεις χρησιμοποιήσει είναι διαλυμένο με αλκοόλη, θέλει περίπου 2 ώρες να παραμείνει ανοιχτό, αλλιώς καλυτερα σφραγισμένο για να μην εξατμίζονται τα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1636 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 17:45 »
εγω απο την δικια μου ολιγομηνη εμπειρια εχω να καταθεσω το εξης: σε δημιουργια καπνικων υγρων επαιρνα στην αρχη μια μυρωδια σαν οινοπνευμα. ετσι, αφηνα το καπακι ανοικτο για 10-15 λεπτα 2-3 μερες ανακινωντας το υγρο με το σταγονομετρο και η μυρωδια εξαφανιστηκε. μαλλον εχει να κανει με διαλυτες;  ισως οι πιο εμπειροι/ες να μπορουν να βοηθησουν. σε αλλα υγρα παλι μη καπνικα (μεντα για παραδειγμα) δεν ειχα τετοιο θεμα, περα απο το γεγονος οτι μπορουσαν να ατμιστουν σχεδον αμεσα.(μετα απο μια-δυο μερες ωριμανσης) τα χρησιμοποιουσα. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1637 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 11:22 »
Από όσο ξέρω, εαν κάποιο άρωμα που έχεις χρησιμοποιήσει είναι διαλυμένο με αλκοόλη, θέλει περίπου 2 ώρες να παραμείνει ανοιχτό, αλλιώς καλυτερα σφραγισμένο για να μην εξατμίζονται τα αρώματα.

Επαυξάνω. Αν στα συστατικά του αρώματος αναγράφεται αλκοόλ, τότε ναι. Σε καμιά άλλη περίπτωση δεν χρειάζεται, όσο αέρα χρειάζεται η ιδιοκατασκευή σου, τον παίρνει στη διαδικασία της ανάδευσης.

Αποσυνδεδεμένος Aamon

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1638 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 12:43 »
Γεια σας
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας . Απλα με το συγκεκριμενο ζητημα νομιζω οτι υπαρχει ενα μικρη συγχυση... πολλοι ανθρωποι αναφερουν διαφορετικες μεθοδους.... Σε ενα αλλο φορουμ που διαβασα, στη συγκεκριμενη συζητηση οι μισοι απαντησαν οτι τα αφηνουν  συνεχεια ανοιχτα και οι αλλοι μισοι οτι τα ανοιγουν για λιγο χρονο καθε ημερα....Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με γνωστο μαγαζι αλυσιδας η απαντηση ηταν "τη πρωτη μερα το αφηνουμε ανοιχτο"....την πρωτη μερα μονο? - ρωταω.."αστο και δευτερη αν θελεις" απανταει...δηλαδη μια με δυο μερες?  ξαναρωταω..."ε αστο και παραπανω αν θελεις"....απανταει . "καλα γεια" του λεω  και το εκλεισα..!!Επισης ακυρες απαντησεις εχω παρει και απο αλλα καταστηματα με "ειδικους"
Πιστευω οτι οι δικες σας απαντησεις σας σχετικα με την αλκοολη και το ανοιγμα που θελει στην αρχη - και ισως ενα μικρο ανοιγμα πριν την αναδευση τις επομενες πρωτες μερες - ειναι οι σωστες επι του θεματος
Το υγρο που θελω να φτιαξω ειναι η καραμελα της atmos lab (αν και ειμαι πιο πολυ φαν των καπνικων αρωματων) για να εχω ενα υγρο πιο γλυκο για αλλαγη.Στα συστατικα γραφει μονο "συμπυκνωμενο αρωμα αρωματικων ουσιων". Καπου αλλου διαβασα "συμπυκνωμενο μειγμα αρωματων, διαλυμενο σε προπυλενικη γλυκολη (FEMA2940) ,χωρις ζαχαρη και γλουτενη"
Αν υπηρχε μεσα αλκοολη θα το ανεφερε στα συστατικα του? Αν και εχω δει μια λιστα με αρωματα της atmos που περιεχουν βενζυλικη η αιθυλικη αλκοολη και η καραμελα δεν ειναι μεσα σε αυτα . Επισης να αναφερω οτι η συγκεκριμενη λιστα ειναι του 2013 και δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1639 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 13:04 »
Αυτό είναι ένα άρωμα το οποίο το έχω δουλέψει πολύ στο παρελθόν.

Φτιάξε το υγρό σου, κάνε καλή ανάδευση (όχι φραπέδιασμα) για 60-120 δευτερόλεπτα, κλείστο και ξέχασέ το για τουλάχιστον μία εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος Aamon

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1640 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 14:49 »
ΟΚ . Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1641 στις: Οκτωβρίου 03, 2016, 18:18 »
Καλησπέρα παιδες
Πριν μερικες μερες εφτιαξα το πρωτο μου υγρο. Εβαλα βαση pink mule green label (50/50) με 12αρα νικοτινη και αρωμα απο eliquid france το ry4. Μετα απο 5 μερες εκανα τη πρωτη μου δοκιμη. Μπα......πολυ λιγο και απαλο. Το ποσοστο ειναι 5%
Ερωτησεις
1)να βαλω πιο πολυ αρωμα στη βαση η να περιμενω και αλλο?
2)θα κανω αποπειρα να φτιαξω κλωνο του castle long....στα μικρα ποσοστά που βλεπω για τη συνταγη (2%, 1,5% κλπ) να χρησιμοποιησω σύριγγα η τους σταγονομετρητες των μπουκαλιων?

αυτα ;D 

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1642 στις: Οκτωβρίου 03, 2016, 19:22 »
Δεν το εχω κανει το ry4 της france αλλα γενικα χωρις να ειμαι σιγουρος αν θες κανε το μειγμα σου σε ποσοστο 10% ισως και λιγο παραπανω και για περιπου 20 μερες φυλαξε  το σε δροσερο και σκοτεινο μερος,
στο μηνα ειδικα θα ειναι ακομα πιο δεμενο.


Και ισως επειδη η pink mule ειναι χωρις wfi να θελει επιπλεοον μερες για να δεσει καλυτερα το μειγμα.


Για το CL και γενικα για γευσεις που θελει τετοια ποσοστα νομιζω μεγαλυτερη ακριβεια θα εχεις με τη συριγγα.


Προσωπικα ολα αυτα που σου λεω,μην σε παρω στο λαιμο μου :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1643 στις: Οκτωβρίου 03, 2016, 19:40 »
Καλησπέρα παιδες
Πριν μερικες μερες εφτιαξα το πρωτο μου υγρο. Εβαλα βαση pink mule green label (50/50) με 12αρα νικοτινη και αρωμα απο eliquid france το ry4. Μετα απο 5 μερες εκανα τη πρωτη μου δοκιμη. Μπα......πολυ λιγο και απαλο. Το ποσοστο ειναι 5%
Ερωτησεις
1)να βαλω πιο πολυ αρωμα στη βαση η να περιμενω και αλλο?
2)θα κανω αποπειρα να φτιαξω κλωνο του castle long....στα μικρα ποσοστά που βλεπω για τη συνταγη (2%, 1,5% κλπ) να χρησιμοποιησω σύριγγα η τους σταγονομετρητες των μπουκαλιων?

αυτα ;D

To RY4 θέλει πάνω απο 3 εβδομάδες ....στις 25 μέρες είσαι καλά.
Αν και τα αρώματα της elf λένε για 10% νομίζω γύρώ στα 8% είναι πολύν καλά. Αν θες βέβαια για τα δικά σου γευστικά γούστα, κάντο 10% και αν σου είναι δυνατό το αραιώνεις μέχρι να βρείς το σημείο που σου πάει καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1644 στις: Οκτωβρίου 03, 2016, 23:27 »
Ποιος είναι ο ελάχιστος χρόνος ωρίμανσης των Solubarome, αν μπορεί να μου πει κάποιος; Στην βδομάδα γύρω ατμίζονται; Γιατί και ανέβασα ml πάλι και θα ξεμείνω από υγρό νωρίτερα απ'ότι υπολόγιζα και δεν μου περισσεύουν για το έτοιμο υγρό του μήνα...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1645 στις: Οκτωβρίου 03, 2016, 23:57 »
Αναλόγως το άρωμα. 
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις στις 3 μέρες. Αν σου αρέσει, έχει καλώς, αλλιώς ξαναδοκιμαζεις στη βδομάδα. 

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1646 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 00:12 »
Δεν θυμάμαι πώς το λένε αυτό που πήρα, νομίζω είναι ο κλώνος του Castle Long, αλλά κάθεται η γάτα στα πόδια μου και δεν μπορώ να σηκωθώ να δω. Αλλιώς θα το είχα αναφέρει απ'το πρώτο ποστ. :tongue_smilie:  Ευχαριστώ! Αν ατμίζονται σε μια βδομάδα, θα την παλέψω.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1647 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 01:04 »
Αν είναι ο κλώνος του Castlelong τότε είναι το chateaux haute και το έχω κι εγώ στο ντουλάπι να ωριμάζει. Το έχω ήδη ένα μήνα γιατί την πρώτη βδομάδα μύριζε χάλια και μόνο η περιέργεια μου το έσωσε από τον νεροχύτη. Μετά το ξέχασα για 2-3 βδομάδες και πριν μερικές μέρες που το θυμήθηκα και το άνοιξα να το μυρίσω, είχε γίνει κάτι άλλο αρκετά ενδιαφέρον. Δεν το έχω ατμίσει ακόμα και λέω να το αφήσω ακόμα καμιά-δυο βδομάδες γιατί μόνο καλύτερο μπορεί να γίνει...

Τώρα αν εσύ βιάζεσαι, όρμα του. Μπορεί να είναι ήδη μια χαρά κι εγώ απλώς να την έχω δει chef... :)


Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1648 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 01:27 »
Το έχω απ'την προηγούμενη Παρασκευή και να σου πω, ούτε κι εμένα δεν μου αρέσει η μυρωδιά του... Βέβαια, τώρα ατμίζω custard της fa, το οποίο δεν πλησίαζα επειδή βρωμάει σαν καραμέλα πορτοκάλι και τελικά η γεύση του δεν έχει καμία σχέση με την μυρωδιά. Ίσως κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει και με το Chateaux Haute. Όπως και να'χει, επειδή τα άλλα 3 που έχω φτιάξει τα'χω 3 μέρες και σίγουρα δεν θα είναι έτοιμα, το'σπασα σε μικρές ποσότητες μπας και βοηθήσει και στην ανάγκη θα το ατμίσω και θα σκάσω. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Απλές οδηγίες για DIY υγρά
« Απάντηση #1649 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 01:41 »
Καλή τύχη με την δοκιμή και να μας πεις εντυπώσεις. Αν φυσικά δεν σκάσεις... :tongue_smilie:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110762 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515422 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530849 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801677 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11085 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet