vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Taifun GTR clones

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 19, 2019, 22:13 »
Δεν αξίζει για κανένα λόγο 150 ευρώ το κλικ κλικ του airflow. Περιεργάστηκα λίγο σήμερα τον αυθεντικό από φίλο, από κοντά είναι ασχημότερος απ'ότι στις φωτό. Τίποτα ιδιαίτερο στη γεύση, καλή γεύση αλλά μέχρι εκεί - ποιος ΔΕΝ έχει καλή γεύση πλέον; Καλές επιλογές αέρα γι'αυτό που είναι. Taifun δεν είναι, GSL δεν είναι. Θα έλεγα ότι για MTL βάζω τον GT2 παραπάνω, παρά της αρχαιολογίας του πράγματος λόγω ανάλυσης. Σύγκριση με GT3 δεν έχει νόημα, δεν έχουν την παραμικρή σχέση. 

Έτυχε να έχω μαζί μου τον GSL, δίπλα δίπλα η ασχήμια και η έλλειψη Ταιφούνικης αισθητικής του βγάζουν μάτι.  

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 20, 2019, 00:31 »
Εξαρτάται το από ποιά σκοπιά το βλέπεις. Η εποχή μας ζητάει compact μεγέθη, dropkit, nano, micro. Δεν είναι της μοδός πλέον τα...μακρυά. Δες, πχ, KFL παλιά & KFL 2019. Μέχρι τώρα την ζήτηση την κάλυπταν οι Steam Tuners (κατά βάση) προσθέτοντας & άλλο στο κόστος των €150. Τώρα φαίνεται πως πήραν απόφαση να το δίνουν οι ίδιοι από μόνοι τους. Από την μία συμμορφώνονται με τα της μοδός & του τρέντυ, από την άλλη ρισκάροντας το πώς θα δεχτεί ο κόσμος την αλλαγή.
Βάζω φωτό με εργοστασιακό tank configuration Taifun GT4. Είχε προλάβει να βγάλει & για Taifun GT3 (πριν σταματήσει η παραγωγή του). Γίνονται άραγε έτσι φτηνιάρηδες, κακοί ή αδιάφοροι ατμοποιητές ή είναι όλα θέμα μόδας, marketing & placebo; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 20, 2019, 00:42 »
Έχεις δίκιο για τη μόδα, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την τελευταία πρόταση.

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 20, 2019, 01:33 »
τι εννοείς με την τελευταία πρόταση.
Αν εννοείς την τελευταία λέξη (& όχι πρόταση), κοντολογίς εννοώ την αυθυποβολή. Στο παράδειγμα της φωτό μου, πχ. O Taifun GTIV, θεωρείται καλός, παραδοσιακός ατμο, αντάξιος της παράδοσης Taifun. Αν είχε παρουσιαστεί από την αρχή όπως τον δείχνω, θα έπαυε να αξίζει τα λεφτά του, θα ήταν εκτός της ταίφουνίστικης αισθητικής; Χοντρικά, με τον GTR μοιράζονται τον ίδιο σχεδιασμό σε deck/καμπάνα & ως ένα βαθμό εισαγωγή αέρα. Απλά ο ένας σχεδιάστηκε για αεράτος & ο άλλος για σφιχτός/σφιχτούτσικος .

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 20, 2019, 08:10 »
Εννοούσα όλη την πρόταση, αλλά κατάλαβα τι εννοείς τώρα. Καλή ερώτηση, προσωπικά αν είχε βγει αυτή η έκδοση του GT4 πρώτη θα είχα γλιτώσει, για λίγο, τα 154 ευρώ απλά και μόνο γιατί δε μου αρέσει καθόλου αισθητικά οτιδήποτε Ultem. Για παράδειγμα κοιτάω εδώ και μερικά χρόνια τον Churchill RTA αλλά έχω αντισταθεί λόγω Ultem :)

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 20, 2019, 16:12 »
Δεν κυκλοφορεί μόνο σε ultem. :) Mπορείς να διαλέξεις γυάλινο ή & PSU. Ομως τότε θα έχεις την νέα φιλοσοφία κατασκευής ala Taifun GTR. Εκεί εστιάζομαι, βλέποντας σχόλια του τύπου "δεν είναι Taifun αυτός", "μάπα το καρπούζι", "δεν αξίζει τα λεφτά του", κλπ. 
Από την άλλη πάλι, εδώ είναι το νήμα του αντίγραφου. Οπότε μάλλον ενδιαφέρει το κατά πόσο έχει ξεπατικώσει πιστά την λειτουργία & απόδοση του γνήσιου σε ποιότητα που να καλύπτει τα €25 του κόστους της αγοράς του. 

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 20, 2019, 19:06 »
Ειχα το κλωναρι και για 4-5 μερες ειχα κ τον γνησιο. Καμια διαφορα σε γευση/τζουρα κτλ

Το προβλημα ειναι οτι η τζουρα του για μενα ειναι τραχια(δεν ξερω πως αλλιως να την εξηγησω) και οτι ακουγεται πολυ

Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει με GSL/GS(και ας θεωρουνται ξεπερασμενοι)

Τιποτα το ιδιαιτερο, δοθηκε τελικα σε φιλο που τον χαιρεται :) 


Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 21, 2019, 11:54 »
Καλημερα σε ολους και καλη ξεκουραση σε οσους δεν εργαζονται σημερα Κυριακη.

Θα πω και ’γω την αποψη μου για τον Taifun GTR,τον SXK.

Από πλευρας  αισθητικης είναι πολύ ομορφος,στα ματια τα δικα μου.Προτιμω τους κοντους ατμοποιητες από τους αλλους που τους κρατας  με το mod και φαινεσαι σα να κρατας ασυρματο.Με ξενισε λιγο στην αρχη  το παραξενο drip tip αλλα το βολευτηκα κι αυτό.Αλλωστε αυτό το τμημα  του ατμοποιητη το αντικαθιστα κανεις με οτιδηποτε τον βολευει.

Βγαζοντας τον από το κουτι του και τη ζελατινη του παρατηρησα ότι δεν ηταν βιδωμενο το deck στην καμπανα και ενστικτωδως προσπαθησα να το βιδωσω χωρις αποτελεσμα .Αν προσπαθουσα κι άλλο θα τραυματιζα  η το λαστιχο η το tank η τα σπειρωματα κι ετσι τον εβαλα στην ακρη για να ακολουθησω την επομενη μερα τις οδηγιες του Γιωργου (treloneritis) για τη συναρμολογηση μετα το λυσιμο-πλυσιμο.

Στην αποσυναρμολογηση δυσκολευτηκα πολύ…πολύ όμως (εφαγα τα νυχια μου για να μη χρησιμοποιησω εργαλειο και τον τραυματισω) να βγαλω το δαχτυλιδι του airflow.Θα το αφηνα όπως ηταν αν γυρνουσε αλλα δεν γυρνουσε καθολου ευκολα.Για να βγει πιο ευκολα το δαχτυλιδι φροντιστε να βρισκεται η μπιλια σε νεκρο σημειο(αναμεσα στα κλικ),να μην είναι δηλαδη κουμπωμενη σε καποιο από τα εσωτερικα βαθουλωματα επιλογης του airflow (μετα το καταλαβα).

Αφου τον ελυσα και επλυνα σχολαστικα με οδοντοβουρτσα και σαπουνονερο όλα τα κομματια του ατμοποιητη, τον αφησα να στεγνωσει καλα πριν αρχισω τη συναρμολογηση και το στησιμο.

Εκτος από τη βαζελινη που εβαλα στο κατω  o-ring του tank (που είναι το κινουμενο μερος του ατμοποιητη για τη ρυθμιση των υγρων) όπως σωστα ειχε πει ο Γιωργος,βαζελινη εβαλα και στο o-ring του airflow πριν βαλω το δαχτυλιδι.Επισης πριν βαλω το δαχτυλιδι στη θεση του επαιξα καμποσες φορες τη μπιλια πανω-κατω με τη μυτη ενός μυτοτσιμπιδου για να χαλαρωσει λιγο το ελατηριο που βρισκεται κατω από αυτην και να διευκολυνει ετσι τη ρυθμιση του αερα.

Εστησα τον ατμοποιητη με συρμα Kanthal A1 o,3mm σε 2αρι πυρηνα 5 σπειρες  0,92Ω για ατμισμα στα 9,5Watt με βαμβακι Koh gen do.

Βιδωσα το deck με την καμπανα και το tank.Σε αντιθεση με της Shenray, στης Sxk όταν είναι τερμα βιδωμενο, τα υγρα είναι κλειστα.Γεμισα με υγρο 50-50,ανοιξα τα υγρα με όλα τα λουκια τροφοδοσιας ανοιχτα.

Στα τρια πρωτα tank ομολογω πως δεν πηρα και την καλυτερη γευση.Λυσιμο,πλυσιμο,βαζελινωμα,στησιμο,γεμισμα με το ιδιο υγρο και ξανα δοκιμη.Αυτο ηταν.Η γευση του υγρου ηταν πλεον αυτή που ηξερα.

Το θροισμα-θορυβος που αναφερθηκε, εγω δεν το αντιληφθηκα η δε με ενοχλησε η δεν υπαρχει στον Sxk.

Η τζουρα είναι στεγνη-ξηρη που ηταν και το ζητουμενο το δικο μου, με καταπληκτικο χτυπημα (αυτος είναι ο λογος που αγαπησα και τους doggy) που εχει σαν επακολουθο τη χαμηλη καταναλωση και την αισθηση του ατμου πιο κοντα σε αυτην του τσιγαρου.Η γευση, στα καπνικα (και φρουτοκαπνικα) που ατμιζω ως επι το πλειστον,είναι για μενα τελεια.Για κρεμες , μπισκοτα και γκουρμεδιαρικα υγρα χρησιμοποιω αλλους ατμοποιητες με υγρη τζουρα,καλυτερη αναλυση των επιμερους συστατικων του υγρου και αρα υπερβολικη καταναλωση. Μπουχτιζω όμως πολύ συντομα και ξαναπιανω τους αλλους,τους ξηρους.Πρωταρχικος σκοπος του ατμισματος αλλωστε είναι να αντικαταστησει το τσιγαρο και όχι το ζαχαροπλαστειο (καλο είναι κι αυτό αλλα για λιγο) και ο Taifun Gtr μια χαρα τον εξυπηρετει.

 Ευκολο στησιμο,ευκολο γεμισμα,μεγαλη χωρητικοτητα.Διαρροες,ουτε για δειγμα.Τροφοδοσια υποδειγματικη,χωρις μπουρμπουλιθρες και καμμενα.

Το μονο ‘’ελαττωμα’’ που του βρηκα,ηταν στη ρυθμιση του αερα.Θα προτιμουσα να ηταν  ανεξαρτητη από τη ρυθμιση των υγρων.Θα μπορουσαν ισως να το επιτυχουν σχεδιαζοντας ένα δευτερο, σταθερο σαγρε δακτυλιο στο deck, πανω ακριβως από αυτόν του κινουμενου airflow, για να κραταμε κοντρα.



Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 24, 2019, 13:12 »
Παρέλαβα πριν μερικές ώρες.Υποδειγματικη λειτουργία
με απουσία διαρροών και κορυφαία ποιότητα orings.Μετα την απαραίτητη λίπανση όλα δουλεύουν τέλεια και η αίσθηση που αποκομίζεις  είναι ενα  σύνολο ποιοτικό και απροβληματιστο.Ακομα και το εφεδρικό Κιτ επισκευής είναι ποιοτικό ,ακόμα και τα αλενακια.Τον γέμισα με ένα πολυσύνθετο υγρό(συνταγή 5 αρώματα μπισκότο κρεμα) και προς το παρόν τα πηγαίνει καλά.Θελει τον χρόνο του όπως όλοι σχεδόν οι κλώνοι για να αποδώσει τα μέγιστα.Τελος έχω μείνει άναυδος από την ήσυχη και smooth τζούρα του!!

YFTK  :respect: :respect: :respect: :respect:

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 28, 2019, 01:34 »
  
Πήγα να κάνω ένα update στο αρχικό ποστ, αλλά στην αποθήκευση μου το έβγαλε εδώ ξανά ολόκληρο, σαν τροποποιημένο ποστ & το ακύρωσα. Δυστυχώς δεν μου δίνει πιά επιλογή τροποποίησης, οπότε να αναφέρω εδώ ότι το θέμα ότι η καμπάνα δεν τερμάτιζε με την θέση των υγρών στο "κλειστό" αλλά στο "ανοιχτό", λύθηκε με την χρήση. Πλέον λειτουργεί όπως θα έπρεπε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2019, 01:48 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 05, 2019, 19:08 »
Με 40αρι σύρμα 3αρη πύρινα γύρω στο 1ohm εδω δίνει ρέστα 
Όσο smooth μπορεί να ειναι ένας Taifun (Εξαιρώ τον Gsl ) και πολύ ήσυχος 
Για τα δικά μου γούστα εδω είμαστε 

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 05, 2019, 19:42 »
Έχοντας στην κατοχή μου τον gtr αρκετές μέρες μπορώ να πω ότι είναι τρομερός ατμοποιητης.Απροβληματιστος με πολύ smooth τζούρα και πολύ καλος στην ανάλυση γεύσεων.
Παρότι σε τανκατους δεν βάζω ποτέ καπνικα η γλυκοκαπνικα δοκίμασα την γνωστή συνταγή goofys και η ανάλυση που πήρα ήταν κορυφαία.
@ κλώνος της yftk

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 05, 2019, 20:12 »
Με έχετε βάλει στην πρίζα ... λίγο θέλω ακόμα !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 05, 2019, 21:33 »
Χτυπα τον άφοβα 

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 06, 2019, 13:29 »
Καλησπέρα ομαδάρα,

Λοιπόν έχω εδώ και 2 εβδομάδες τον GTR από την ULTON. Αφού μπήκε σε μπανάκι με corega και μετά σε ava-ξύδι-σόδα-ζεστό νερό, ο ατμοποιητής ήταν άοσμος.

Γενικά ΟΤΙ έχω πάρει από την ULTON (taifun GT4, Flash e-vapor, kayfun lite 2019, patibulum) παίζουν όλα υποδειγματικά και σε ότι είχα την ευκαιρία να τα συγκρίνω με τα original, είναι πραγματικά 1:1 αντίγραφα.

Στα του ατμοποιητή τώρα. Προμηθεύτηκα πάλι από τον ίδιο κινέζο και το post με τον περισσότερο αέρα και έκανα δοκιμές και με τα δύο. Θεωρώ ότι και με το original είναι πιο κοντά στα γούστα μου. Πάντα με στήσιμο κανθαλ 36αρι σε 2άρι πυρήνα 6 σπείρες, γύρω στα 80 0.8 ohm (ε, όχι και 80.... ;))

  • Ωραία αίσθηση τζούρας (δεν παρατήρησα κανένα θόρυβο, ίσα ίσα που θα τον έβαζα στους ήσυχους)
  • Γεύση είναι καλή, δεν θα πάρεις την υπερανάλυση ενός καλού ελληνικού ατμοποιητή (πχ. Eviva ή Pheno), αλλα σε ότι νετ καπνικά της La Tabaccheria που έβαλα ( Cavendish - Mata Fina - Burley - Baffommeto) τα έβγαλε υποδειγματικά. Σε σχέση με kayfun prime τουλάχιστον, θα έλεγα ότι είναι μερικές σκάλες πάνω
  • Πολύ καλά orings από αυτή την εταιρεία, δεν έβαλα βαζελίνη όπως κάποιοι άλλοι φίλοι του φόρουμ εδώ, απλά μετά το πλύσιμο, έβαλα λίγο από το υγρό αναπλήρωσης σε αυτό της καμπάνας και εκεί που γίνεται το topfill. Δεν είχα κανένα πρόβλημα διαρροής.

Στις επιλογές αέρα, με το original pin αέρα, θεωρώ ότι την καλύτερη γεύση την βγάζει με όλες τις επιλογές αέρα ανοιχτές. Ένας γερμανός reviewer αν θυμάμαι καλά το ονόμαζε air compression, ότι δηλαδή οι υποδοχές αέρα εξωτερικά πρέπει να είναι μεγαλύτερες από το πιν αέρα μέσα για να έχεις τη μέγιστη απόδοση γεύσης.

Όποιος σκέφτεται να τον πάρει, τον προτείνω ανεπιφύλακτα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2019, 12:01 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110547 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159776 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515299 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303233 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530743 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801588 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet