vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Taifun GTR clones

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Taifun GTR clones
« στις: Ιουλίου 17, 2019, 01:31 »
Εχοντας κλείσει σήμερα 1 βδομάδα αποκλειστικά μαζί του (Shenray),



ας καταθέσω λοιπόν και τη δική μου, πιό συγκροτημένη, πλέον, άποψη.
😉😃
Σε γενικές γραμμές είναι ένας σύγχρονος, μοντέρνος, εύκολος, με καθαρές γραμμές retro style 23mm mtl του 2019 με εξαιρετική απόδοση γεύσης στα καπνικά (όταν δεν ατμίζω σκέτη βάση) με 6 επιλογές αέρα για όλα τα γούστα.
Οι επιλογές του αέρα είναι προκαθορισμένες & ορίζονται από μία μπίλια που κάθεται σε ελατήριο στην βάση & βρίσκει σε αντίστοιχες εσοχές στο δαχτυλίδι ρύθμισης. Θετικό αυτό, καθώς δεν χάνονται οι ρυθμίσεις τυχαία, αλλά & (ειδικά σε συνθήκες με λίγο φως) ρυθμίζεται εύκολα είτε ακούγοντας τα κλικ της περιστροφής, είτε απλά μετρώντας τα.
 Επιπλέον, δύο πιν-θετικός πόλος με 2 τρύπες το καθένα κάτω από την αντίσταση που μπορούν να ρυθμιστούν να λειτουργούν μεμονωμένα ή & ταυτόχρονα. Στοχεύουν δε την αντίσταση υπό γωνία έτσι ώστε την χτυπούν ακριβώς από κάτω της. Το standard  
είναι στα 1mm & 1.2mm & μπορούν να δουλέψουν μεμονωμένα η κάθε μία ή & μαζί. Με τις 6 επιλογές στο δαχτυλίδι μπορεί να δουλέψει από 1mm έως 1.6mm. Σχετικά (σχετικά όλα στη ζωή) θορυβώδης η τζούρα του.
Ηδη έχει κυκλοφορήσει & το 2ο κινεζοpin με τρύπες 0.9mm-1.5mm & εύρος ρυθμίσεων από 0.9mm έως 1.8mm.
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, τα κινούμενα μέρη του "βρήκαν" τις ανοχές τους μετά από μία επάλειψη με βαζελίνη του κάτω o-ring που στεγανοποιεί αλλά ταυτόχρονα λειτουργεί & σαν ρυθμιστής υγρών περιστρέφοντας ελαφρά το τανκ & λειτουργούν απροβλημάτιστα.
Αστοχία του κινέζου κατασκευαστή, που δεν τον επηρεάζει όμως λειτουργικά, είναι ότι με τέρμα βιδωμένη την καμπάνα η τροφοδοσία είναι στο τέρμα "ανοιχτό" & όχι "κλειστό" όπως φαίνεται ότι είναι στον γνήσιο. Οπότε για να κλείσουμε τα υγρά δεν βιδώνουμε ελαφρά (όπως στον γνήσιο) αλλά ξεβιδώνουμε λίγο.


Tip: Κατά την συναρμολόγηση, καλύτερα να μπαίνει ΠΡΩΤΑ το "τζαμάκι" με κυκλικές & προσεκτικές κινήσεις γύρω από το καλά λιπασμένο κάτω o-ring & ΜΕΤΑ να βιδώνεται το μπλοκ της καμπάνας. Επειδή οι ανοχές είναι πολύ σφιχτές, για λόγους στεγανοποίησης, αν δοκιμάσετε να "φορέσετε" ολόκληρο το μπλοκ τανκ/καμπάνα & να αρχίσετε να βιδώνετε, το πιθανότερο είναι το "τζαμάκι" να βρει στο κάτω o-ring, να παιδεύεστε χωρίς αποτέλεσμα & να τραυματίσετε/καταστρέψετε το o-ring, όπως ένας γνωστός μου που δεν τον ξέρετε... :yes: :( :( :hmmm: :'(  

Υποδειγματική τροφοδοσία με 2 εγκοπές-ράμπες που ανεβάζουν το υγρό στα βαμβάκια & που είναι ανισοϋψείς. Η ψηλή ράμπα για λεπτόρρευστα υγρά & λίγα W, η κοντή για παχύρρευστα & περισσότερα W (mtl είναι δεν μιλάμε & για ιδιαίτερα πολλά) & με τις 2 ανοιχτές για πλήρη τροφοδοσία σε δύσκολες καταστάσεις (κρύα, πιπιλοκαταστάσεις, άτμισμα σε KW). ;D  
Πανεύκολο γέμισμα, με μία μικρή περιστροφή του καπακιού κατά λίγα cm. Δεν είναι βιδωτό, υπάρχουν 2 εγκοπές που θηλυκώνουν στο τανκ & αυτό είναι όλο.
 Πανεύκολο στήσιμο με deck που έρχεται από τον GT4, με 4 αλλενόβιδες που επιτρέπουν την τοποθέτηση τόσο αριστερόστροφων όσο & δεξιόστροφων αντιστάσεων. Απλετος χώρος (θα μπορούσε άνετα να τοποθετηθεί & αντίσταση 4mm) τόσο σε ύψος όσο & σε πλάτος για παραπάνω παραμετροποίηση τζούρας, γεύσης & χτυπήματος.

Πανεύκολος καθαρισμός, πάρα πολύ λίγα κομμάτια.  Με μόλις 40mm ύψος (χωρίς το drip tip) έχει 4 ml χωρητικότητα υγρού. Το "τζαμάκι" του είναι από PSU (polysulfone), υλικό που, όπως διαβάζω είναι πολύ ανθεκτικό σε θραύση, θερμοκρασίες (μένει αναλλοίωτο από -100 ° C μέχρι190 ° C, αναφλέγεται στους 500 ° C), όξινα υγρά (τουλάχιστον αυτό αναφέρουν οι κινέζοι ως υλικό, αλλά & σαν τιμή ένα ανταλλακτικό που αγόρασα "τσούζει" €9.90).  ΠΡΟΣΟΧΗ: Από όσο βλέπω μόνο η Shenray το παρέχει, οι άλλοι κλώνοι (πλην Ulton) δίνουν απλό PC. Περισσότερα γι αυτό το υλικό, εδώ, όπως & η διαφορά του με τον YFTK, στο 2ο video :
Εδώ crash test του PSU υλικού:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=nycHQkpdaLg


Εδώ το συγκριτικό Shenray-YFTK:


Παρατήρησα επίσης πως με άλλο drip tip γίνεται πιο smooth η τζούρα.
Κάτι που μου άρεσε, από ηθική σκοπιά, είναι πως αναγνωρίζεται πανεύκολα πως είναι κλώνος, αφού στην βάση του λείπει το "Made in Germany".
Δεν ξέρω τί παραπάνω θα μπορούσα να ζητήσω, αλλά στο δικό μου ατμιστικό προφίλ του solo mtl & της χρήσης όσο το δυνατόν λιγότερης ποσότητας αρωμάτων, τα βρήκαμε & με παντρεύτηκε. . Μπορώ μάλιστα να πω ότι με "ανάγκασε" να αραιώνω παραπάνω τα ήδη αραιωμένα μου diy υγρά για να μη μπουχτίζω.
ΥΓ1 Σε σύγκριση (πάντα προσωπική) με τον GT3 τον θεωρώ πιό μπροστά. Αντίθετα, δεν συγκρίνεται με gsl (για μένα πάλι) ο οποίος καλός, χρυσός,king,μια κατηγορία μόνος του, αλλά retro πλέον μετά από 4+ χρόνια.
Υ.Γ2 Το χτύπημα του δε φανταστικό.

ΥΓ 3 Στήσιμο με Mythical Vapers Clapton MTL (30+40GA), 0.7-1.2 Ω
ΥΓ 4 Επειδή είδα σχόλιο πως δεν είναι 1:1 με τον γνήσιο, αυτό δεν είναι αληθές. Είναι καθ`όλα 1:1 ΕΚΤΟΣ του ότι στην βάση του λείπει το 'Made in Germany, όπως προανέφερα. Από την άλλη όμως, το έχουν προχωρήσει το θέμα οι κινέζοι της Shenray & προσφέρουν πολλές επιλογές από διαφορετικά tank configurations ( psu/ss/pei/ss+pei), το έχουν βγάλει & σε μαύρο, όπως & σε 25mm, όπως φαίνεται στο σχετικό βίδεον:



Ενώ έχω δει & ανταλλακτικά τανκάκια από pyrex glass στα κινεζάδικα. Γιά όποιους έχουν ανησυχίες ιατρικής φύσης ή εν γένει δεν τα βρίσκουν με τα κάθε είδους πλαστικά υλικά.

EDIT:
Θεωρώ χρήσιμη την παράθεση σε PDF του πλήρους manual από Smokerstore. Τουλάχιστον σαν μελλοντική αναφορά στις διαστάσεις βιδών & o-rings, για όσους δεν το χουν με την ανάγνωση οδηγιών χρήσης.  :sfyrigma:

https://shop.smokerstore.de/media/pdf/87/a3/ba/Manual_Taifun_GTR_EN_-DINA4_ONLINE.pdf

Αυτά & ευχαριστώ πολύ αν φτάσατε μέχρι εδώ.... :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2019, 22:19 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 17, 2019, 08:22 »
Ωραία παρουσίαση ,να το ξανακάνεις...δεν έχω να προσθέσω νομίζω κάτι, τα έχουμε πει και στο άλλο νήμα..ο,τι δυσκολίες υπήρχαν στο άνοιγμα -κλεισιμο υγρών λύθηκαν με τη χρήση λίγης βαζελίνης στην καμπάνα. Το μόνο ότι εμένα ο δικός μου γράφει και made in germany...(sxk από τον καλό μας ζερομπακο) Αυτό που με έκανε να τον αγαπήσω λίγο περισσότερο είναι το χτύπημα

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 17, 2019, 09:29 »
Ευχαριστώ φιλενάς. Από την άλλη μου είχε αρέσει η πρακτική που είχε ακολουθήσει η SXK, στον Prime πχ. Στο deck είχε χαραγμένο το λογότυπό της. Φυσικά, όχι ότι υπέφεραν από ενοχές οι κινέζοι, οι λόγοι είναι νομικοί & τελωνειακοί (τουλάχιστον για κάποιες χώρες).
Για μας, τους καταναλωτές, μένει το θετικό ότι δεν μπορεί να εξαπατηθεί κάποιος & να χρυσοπληρώσει κλώνο για γνήσιο, καθώς γίνεται όλο & πιό δύσκολο να τους ξεχωρίσει μεταξύ τους...


Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 17, 2019, 09:33 »
πολύ καλη παρουσιαση !!!!

να πω μονο ότι και στον YFTK γραφει made in germany 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 17, 2019, 09:44 »
Ευχαριστώ. 
* Στο συγκριτικό βίντεο Shenray/YFTK που έχω παραθέσει φαίνεται & αυτή η διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 17, 2019, 12:34 »
Manajoma με τις γλυκές γεύσεις πως τα πάει?

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 17, 2019, 12:42 »
φρουτα δεν κανω ,οποτε δεν μπορω να πω .

μπισκοτοκρεμες μια χαρα τα παει .

Αποσυνδεδεμένος PhoenixSGC

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 17, 2019, 14:37 »
Από καύσιμα πως πάει ρε παιδιά ;;;
Καίει σε λογικά πλαίσια ;;;;

Πχ σε σχέση με τον kayfun τον prime που ξέρω και εμπιστεύομαι ;;;;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος sobi1984

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
  • redwood original
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 17, 2019, 15:07 »
παιδια καλησπερα , συγκριση με dvarw εχουμε? ειναι στα ιδια επιπεδα σαν ατμο ?αξιζει να τον δοκιμασω?

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 17, 2019, 15:14 »
η καταναλωση του GTR είναι πολύ χαμηλη .
εδώ όμως εχουμε να κανουμε με την αντισταση (ποσα ohm) τον πυρινα , αλλα και τον τροπο ατμισματος 

σε σχεση με τον pime είναι καλυτερος σε καταναλωση (με τα παρομοια στησίματα και οι δυο )


συγκρισεις με αλλους ατμο δεν θελω να κανω , τα γουστα του κάθε ένα από εμας είναι πολύ διαφορετικα 

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 17, 2019, 15:22 »
Τον παρήγγειλα & αυτόν + το αεράτο deck. Ο τρίτος άτμο αυτό το μήνα.
Αν είναι μάπα, η παντόφλα που θα φάω στο σβέρκο σας...

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 17, 2019, 16:59 »
Εάν είναι yftk δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.6 yftk το τελευταίο δίμηνο ένας prime 5 lite στην παρέα,αψεγαδιαστοι με κορυφαία απόδοση και ποιότητα orings ,απουσία διαρροών κτλπ.Για shenray δεν έχω άποψη.Για sxk ούτε να τους βλέπω δεν θέλω.ulton στους skyfall αλλά και στον δικό μου kf lite εξαιρετικοί και απροβληματιστοι.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 17, 2019, 18:10 »
Μπραβο σου Γιωργο (treloneritis) και σ’ευχαριστουμε.

 Παρουσιαση για Οσκαρ,με Tips για ομαλη χρηση του ατμοποιητη που δινει τη δυνατοτητα στον νέο χρηστη να ευχαριστηθει το καινουργιο του αποκτημα χωρις να βλασφημησει  :nevra: (λογω των ιδιαιτεροτητων που απ’ότι καταλαβαινω,εχει ο συγκεκριμενος).
Προσωπικα ειχα ‘’πειστει’’ από χθες,με τα γραφομενα κυριως τα δικα σου,του manajoma και της annastas ότι αυτό το εργαλειο πρεπει όπως και δηποτε να αποκτηθει,παρολο που μετα τον Doggystyle 2k18 αισθανομουν ατμιστικα ολοκληρωμενος.Αλλα γι’αυτό υπαρχει το φορουμ,για να παρασυρουμε ο ενας τον αλλον σε ακολασιες ;D
Περιμενα υπομονετικα,να τελειωσει η δουλεια σημερα  για να παω στο 0bacco να τον παρω (τον Sxk) και τελικα πηγα ενδιαμεσα (σιγα μην κρατιομουνα) :happy_roll_01:
 Με στενοχωρησε (σιγα το πραμα,το ηξερα ηδη) ότι δε χωραει στο Pico,αλλα δενει αψογα με το αγαπημενο μου Aegis mini.
Να δω τωρα ποτε θα βρω χρονο για εξονυχιστικο λυσιμο, μελετη και καθαρισμο του (ιεροτελεστια που απαιτει καθαρο μυαλο)
Εντυπωσεις θα γραψω σε καμια βδομαδα (να φυγει πρωτα η οικογενεια για διακοπες να γλυτωσω και το  :fight_fryingpan: και μετα) με εικονογραφημενο υλικο.
Σ’ευχαριστουμε και παλι.



Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 17, 2019, 23:39 »
Ευχαριστώ, Αχιλλέα. :bye: 
Με την απειρία του πρωτάρη όμως, άφησα πολλά πράγματα που ήθελα να πω, έξω. :fight_hammered2: Από την πρώτη δημοσίευση έχω κάνει πολλά -πολλά updates.  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 18, 2019, 20:29 »
Να πω κι εγώ δυο λογάκια για το κλωναράκι της shenray που ήρθε στα χέρια μου εξ ανατολάς
και ουχί εκ Βορείου Ελλάδος ;)
Εκ προοιμίου να πω ότι δόθηκε ήδη, όχι γιατί δεν ήταν καλός αλλά λόγω της παραξενιάς
και των από ότι φαίνεται υπερευαίσθητων αυτιών μου ( τα ίδια και τα ίδια μου φαίνεται γράφω σε διάφορα νήματα ).
Το θρόισματάκι του αέρα που κάνει ( μάλλον ταιφουνίστικο χαρακτηριστικό αλλά υπάρχει και σε διάφορους άλλους )
αποτέλεσε το βασικό λόγο. Όχι σφύριγμα σε καμία περίπτωση.
Κατά τα άλλα όμως για κλωνάρι αποτελεί μάλλον τίμια επιλογή. Ο δικός μου shenray δεν είχε θέματα ούτε με
ανοιγμα/κλείσιμο υγρών, ούτε ανοχές oring ούτε τίποτα, όλα οκ. Εύκολο στήσιμο, βαμβάκωμα, άψογη τροφοδοσία,
τζούρα καθόλου τραχιά που κάποιοι λένε. Μαζεμένο σχετικά μέγεθος, μπόλικη χωρητικότητα.
Δε ξέρω αν αξίζει τα 150 ο γνήσιος ( μάλλον όχι ) αλλά έναντι "γνήσιων" κινέζικων mtl της κατηγορίας 25-40 ευρώ,
το κλωνάρι μια χαρά all day εναλλακτική είναι. Σαν βελτιωμένο True θα τον έλεγα από πρακτικής άποψης, λιγότερο "προβληματικό" βαμβάκωμα πχ.
( αν και ο True έχει πιο έντονη γεύση σε κάποια τουλάχιστον υγρά,
προφανώς λόγω μικρότερης καμπάνας και κοντύτερης  καμινάδας )
Αυτό το ψιλοθρόισμα μόνο να μην είχε και τα 23mm που τελικά δεν μου κάθονται με τίποτα σε mtl τανκάτο
( είπαμε, γεροπαράξενος  :angel: )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110623 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530759 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801617 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11054 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet