vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 7 χρήστες
Lazy Dog, Alexander20, maprix, aragiannis, manoslykos, tibolaso, camber

Twitter

Voopoo Drag Baby Trio kit 1500mAh

Συνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Voopoo Drag Baby Trio kit 1500mAh
« στις: Μαΐου 21, 2019, 19:01 »

Το Voopoo Drag Baby Trio kit των 1500mAh, εμπλουτίζει τη σειρά των Drags της Voopoo με μια ακόμη μικροσκοπική συσκευή.
Το kit αποτελείται από το Drag Baby Trio Mod και τον ατμοποιητή Drag Baby Trio Tank.

Πριν δούμε τα χαρακτηριστικά, τις ιδιαιτερότητες και την απόδοση του Voopoo Drag Baby Trio kit, να δούμε τα εισαγωγικά, περιττά για πολλούς, που συμπληρώνουν όμως τη μανιέρα της παρουσίασης.
Το Voopoo Drag Baby Trio kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία, μέσα σε ένα άσπρο κουτί από σκληρό χαρτόνι, που σπάει την παράδοση των συνήθως κιτρινόμαυρων κουτιών της Voopoo.


Στη συσκευασία αυτής της περιορισμένης έκδοσης περιλαμβάνονται τα παρακάτω. 
Νομίζω πως η μόνη διαφορά αυτής της περιορισμένης έκδοσης απ’ αυτήν που θα ακολουθήσει, είναι η μεταλλική αλυσίδα λαιμού που συνόδευε και την περιορισμένη πρώτη έκδοση του Voopoo Nano Pod kit.
 
·        1 x DRAG Baby Kit
·        1 x PnP-R1(0.6 ohm)
·        1 x PnP-C1(1.2 ohm)
·        1 x Glass Tube(1.8ml)
·        1 x Chain Necklace
·        1 x USB Cable
·        1 x GENE Chip Card
·        1 x User Manual
·        1 x Warranty Card
 


To Voopoo Drag Baby Trio kit είναι διαθέσιμο σε επτά διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι διαστάσεις των δύο επιμέρους τμημάτων που αποτελούν το kit είναι τα παρακάτω
Το βάρος του mod είναι 55g και του ατμοποιητή 20g
 
DRAG Baby Trio Mod
 Dimensions: 58.5 x 35 x 21.5mm
 Battery: Built-in 1500mAh
 Power Range: 5-25W
 Resistance range: 0.5-3.0ohm
 5V/1A Charge Voltage: 5V/1A
 Thread: 510 thread 

DRAG Baby Trio Tank
 Dimensions: 18.5 x 43mm
 Capacity: 1.8ml
 Coil: PnP-M2 (0.6ohm)/ PnP-C1 (1.2ohm)
 Thread: 510 thread




To πραγματικά μικροσκοπικών διαστάσεων mod είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου και ανοξείδωτο ατσάλι. 
Η ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλή κι η βαφή του δείχνει επίσης πολύ ποιοτική. Δεν φαίνεται να υπάρχει δυνατότητα ξεφλουδίσματος της βαφής, όπως στις προηγούμενες σειρές των Drags, πλην της platinum έκδοσης.
Οι κορυφές κι ακμές του έχουν αυτή την ελαφρά καμπύλωση όλων των Drags κι αυτό το γεγονός, σε συνδυασμό με τις πολύ μικρές διαστάσεις του και την αντιολισθητική του επιφάνεια, του δίνει πολύ καλό κράτημα κι εργονομία.
Η εμφάνισή του είναι σχετικά μινιμαλιστική. Οι δύο μεγάλες πλαϊνές έδρες του έχουν την κλασική εμφάνιση της σειράς. Στη μια έδρα υπάρχει το λογότυπο της σειράς και στην άλλη έδρα υπάρχει ένα τύπου resin panel και λέω τύπου, γιατί είναι μεταλλικό.


Στην πρόσοψή του υπάρχουν τρία πράγματα: το fire button, Μια ενδεικτική λυχνία led που επισημαίνει το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας κι η απαραίτητη θύρα φόρτισης micro usb.


Το fire button, που είναι πολύ αθόρυβο, συνεπές και clicky, με πολύ γρήγορο firing που εξασφαλίζεται από την ειδική έκδοση του GENE chip, την GENE.Trio, σχεδιασμένη για το  Voopoo Drag Baby Trio kit.
H ενδεικτική λυχνία led που δείχνει το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας ανάβει κατά το firing σε τρία διαφορετικά χρώματα
Πράσινο, όταν το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας είναι πάνω από 60%, μπλε, όταν το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας είναι μεταξύ 20% και 60% και κόκκινο, όταν το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας έχει πέσει κάτω από 20%


Στην κάτω βάση στήριξης υπάρχουν τέσσερις οπές διαφυγής αερίων. Στην πάνω βάση του υπάρχει ο υβριδικός 510 πόλος για την υποδοχή του ατμοποιητή. 
Ο πόλος αυτός είναι ιδιαίτερος και δεν μπορεί να δεχθεί κανέναν άλλον ατμοποιητή εκτός από αυτόν του kit. Ίσως μελλοντικά να υπάρξει έκδοση ατμοποιητών από την Voopoo, που να μπορεί το συγκεκριμένο mod να τους δεχθεί. Πράγμα που δεν το βλέπω πολύ πιθανό. Η ιδιαιτερότητα αυτή του υβριδικού πόλου οφείλεται στο γεγονός πως σε επαφή με τον πόλο δεν έρχεται η βάση του ατμοποιητή. Βάση δεν υπάρχει! Έρχεται σε επαφή η επίσης ιδιαίτερη αντίσταση τύπου PnP.


H ενσωματωμένη μπαταρία έχει χωρητικότητα 1500mAh, διπλάσια από την χωρητικότητα του επίσης μικροσκοπικού Voopoo Nano Pod kit και για τους τύπους των αντιστάσεων που δέχεται ο ατμοποιητής, κρίνεται ικανοποιητική. Κατά τα λεγόμενα της Voopoo, μπορεί να δώσει μέχρι και 500 τζούρες!
Η φόρτιση της μπαταρίας γίνεται στα 5V με ρεύμα και για πλήρη φόρτιση χρειάζεται κάπου 
 ώρα περίπου. Ίσως λιγότερο.


Όπως προανέφερα, το Voopoo Drag Baby Trio kit είναι εφοδιασμένο με την έκδοση GENE.Trio του πασίγνωστου GENE chipset, που αφενός προσφέρει ομαλότατη και υποδειγματική απόδοση και λειτουργία του kit και ταχύτατο firing, αλλά ταυτόχρονα προσφέρει και πέντε συστήματα προστασίας.



O ατμοποιητής Voopoo Drag Baby Trio Tank, έχει διάμετρο 18,5mm και αποτελείται από πέντε μέρη, συμπεριλαμβανομένης και της αντίστασης.



Να ξεκινήσουμε από πάνω προς τα κάτω
Το 510 επιστώμιο είναι βιδωτό. Βιδώνει στο top cap, γεγονός που αποκλείει την αντικατάστασή του από άλλο επιστόμιο της αρεσκείας του χρήστη. 
Το συγκεκριμένο, έχει πολύ καλύ απόδοση και εργονομία και δεν θερμαίνεται καθόλου.



Το επιστόμιο βιδώνεται πάνω στο top cap και όταν ξεβιδωθεί, αποκαλύπτονται στο top cap οι δύο οπές αναπλήρωσης του υγρού. 



Από τη μια οπή γίνεται η αναπλήρωση κι η άλλη λειτουργεί σαν εξαερισμός. Το κάτω μέρος του top cap συγκρατεί με δύο o rings το κυλινδρικό tank, που έχει χωρητικότητα 1,8ml.
Η  ιδιαίτερη καμπάνα του ατμοποιητή έχει κυλινδρικό σχήμα που στενεύει στο πάνω άκρο της και πλευρικά έχει τρεις μεγάλες τετράγωνες οπές, από τις οποίες γίνεται η εισαγωγή του υγρού στην αντίσταση. Το μέγεθος των οπών είναι τέτοιο, που εξασφαλίζει πολύ καλή και ομαλή τροφοδοσία υγρού στην αντίσταση. 
Στη βάση της καμπάνας υπάρχει και το σύστημα εισαγωγής του αέρα, το airflow. H εισαγωγή του αέρα γίνεται από δύο αντιδιαμετρικές οπές, σχισμές θα έλεγα και δεν υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης του εισερχόμενου αέρα. Ένα o ring συγκρατεί το κάτω μέρος του tank και συγκρατείται και η καμπάνα σε ένα ενιαίο σύνολο τεσσάρων τμημάτων (επιστόμιο, top cap, tank και καμπάνα).
Ο αέρας, εισερχόμενος από αυτές τις δύο αντιδιαμετρικές οπές ακολουθεί διαδρομή τέτοια, που διέρχεται κατακόρυφα μέσα από την αντίσταση, που επίσης είναι κατακόρυφης διάταξης.


Οι περιορισμένες διαστάσεις του ατμοποιητή κι ο περιορισμένος χώρος ατμοποίησης, η κατακόρυφη διάταξη της αντίστασης κι η διαδρομή του αέρα κατά μήκος του εσωτερικού της αντίστασης, προσφέρουν καλή ατμοποίηση και γεύση κι ο ατμός που παράγεται είναι δροσερός. Η λειτουργία του airflow είναι σχετικά αθόρυβη. Πιο αθόρυβη με τη μικρή αντίσταση και λίγο πιο θορυβώδης με τη μεγάλη.
Ο ατμοποιητής έρχεται με δύο αντιστάσεις. Και οι δύο είναι τύπου PnP και η τοποθέτησή τους είναι πανεύκολη κι απολύτως καθαρή. Στη διάρκεια των δοκιμών έκανα αλλεπάλληλες εναλλαγές των δύο αντιστάσεων πάρα πολύ εύκολα και χωρίς να λερωθώ καθόλου.
Οι δύο αντιστάσεις που συνοδεύουν αυτή την έκδοση του kit είναι μια τύπου mesh 0,6Ω (προτεινόμενη ισχύς 20-28W) και μια κεραμική 1,2Ω (προτεινόμενη ισχύς 10-15W). Η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω τις προτάσεις ισχύος, αφού η ισχύς επιλέγεται από το GETE.Trio και ο ατμοποιητής δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε κανένα άλλο mod. Υπάρχει διαθέσιμη και τρίτη αντίσταση 0,8Ω (προτεινόμενη ισχύς 12-18W), που όμως αυτή δεν περιλαμβάνεται στη συσκευασία.


Διάβαζα στις προδιαγραφές του ατμοποιητή πως το airflow είναι ρυθμιζόμενο. Τρόπο εξωτερικής ρύθμισής του δεν βρήκα και στην αρχή κατέληξα στο λανθασμένο συμπέρασμα πως πρόκειται περί λάθους. Όμως πράγματι γίνεται εσωτερική ρύθμιση του airflow, αλλά όχι από τον χρήστη. 
Η ρύθμιση γίνεται αυτόματα με την τοποθέτηση της αντίστασης. Οι δύο αντιστάσεις, έχουν όχι μόνο διαφορετικού μεγέθους οπές για την εισαγωγή του υγρού, αλλά και διαφορετικού μεγέθους οπές για την εισαγωγή του αέρα. Κι έτσι, η τζούρα της 1,2Ω είναι αρκετά σφιχτή, ενώ η τζούρα της 0,6Ω είναι αρκετά αεράτη.
Δεν έχω προλάβει προς το παρόν να ελέγξω τη διάρκεια ζωής των αντιστάσεων και τη συμπεριφορά τους με την πάροδο του χρόνου και της χρήσης. Θα επανέλθω στο θέμα αυτό αργότερα, όταν θα έχω σχηματίσει άποψη.
Η MTL PnP C1 των 1,2Ω μου έδωσε αρκετά σφιχτή τζούρα, μικρή παραγωγή ατμού και γεύση σε μέτρια επίπεδα. Η DL PnP M2 των 0,6Ω μου έδωσε σχετικά αεράτη τζούρα, αρκετά καλή παραγωγή ατμού, και πολύ καλύτερη γεύση.
Δεν θα αναφερθώ ιδιαίτερα στην αλυσίδα που συνοδεύει αυτή την έκδοση του kit. Έγραψα τη γνώμη μου στην παρουσίαση του Nano Pod kit. Η υποδοχή για αλυσίδα υπάρχει στο mod. Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει αλυσίδα για το κρέμασμα στο λαιμό, ας χρησιμοποιήσει κάποια υφασμάτινη ή κάποιο δερμάτινο κορδόνι.



Το Voopoo Drag Baby Trio kit είναι μια πολύ καλή πρόταση από την Voopoo σαν starter kit και σαν συσκευή backup, με πολύ ικανοποιητική αυτονομία, ποιότητα κατασκευής και λειτουργίας Voopoo και δυνατότητες εναλλαγής ατμίσματος από mtl σε dl με την εναλλαγή των διαθέσιμων αντιστάσεων. 
Κι ο αρχάριος ακόμη μπορεί να κάνει ένα σχετικό παιγνίδι πολύ εύκολα κι απροβλημάτιστα.
Παραθέτω αυτούσιο και το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης για πληρέστερη ενημέρωση
Είναι καλογραμμένο σε έξι γλώσσες, αλλά όχι στην ελληνική


Εδώ ένα συγκριτικό μεγέθους δίπλα στο Drag 2



Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Πολύ καλή βαφή
Ευκολία αλλαγής των αντιστάσεων, καθαρά, χωρίς λερώματα και διαρροές
GENE.Trio chipset
Σχεδίαση-Εργονομία-Βάρος-Διαστάσεις
Χωρητικότητα μπαταρίας-Αυτονομία
Εναλλαγή MTL και DL ατμίσματος με την επιλογή αντίστασης
Ικανοποιητική απόδοση των αντιστάσεων, ιδιαίτερα της DL PnP M2
 
Αρνητικά (-)
Αδυναμία αντικατάστασης του επιστομίου
Μικρή χωρητικότητα του tank




Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 

Απ: Voopoo Drag Baby Trio kit 1500mAh
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 21, 2019, 21:21 »
Δεν είναι αρνητικό το ότι ο ατμοποιητής είναι άχρηστος χωρίς το μοντάκι, και το μοντάκι άχρηστο χωρίς τον ατμοποιητή;
Τον αέρα δεν μπορείς να τον ρυθμίσεις, το ντριπ τιπ δε μπορείς να το αλλάξεις, τουλάχιστον η voopoo μας αφήνει να βάλουμε ότι υγρό θέλουμε εμείς. Κάτι είναι κι αυτό. Α! και να το κρεμάσουμε στ λαιμό μας. Innovation, όχι μ@#&κίες.
Μία τεράστια πατάτα από την voopoo, αμφιβάλλω άν την πατήσουν πολλοί Έλληνες έμποροι να το φέρουν.
Κι αν παρόλα αυτά κανείς φλατζοκαμμένος θα ήθελε να το αγοράσει του συνιστώ να περιμένει λίγο, σε κανά δυο μήνες από τώρα θα το δίνουν λίγο πιο ακριβά από τσάμπα.
Τι θα δούμε ακόμα ρε πστ μου..

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag Baby Trio kit 1500mAh
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 22, 2019, 00:41 »



Στην ουσία είναι ένα ΑΙΟ κιτ που απλώς έχει την όψη ενός παραδοσιακού κιτ mod/tank -όπως την έχουμε στο μυαλό οι περισσότεροι- με δυνατότητα επιλογής κεφαλής - όπως αρκετά AIO πακέτα άλλωστε.

Σήμερα μόλις το παρέλαβα κι εγώ από την Voopoo και θα είμαι πολύ ειλικρινής. Περίμενα απογοητευμένος το Drag baby Trio kit όταν διαπίστωσα ότι δεν θα μπορώ να τοποθετήσω άλλον ατμοποιητή στον πόλο του - που εντέλει διαπίστωσα ότι δεν έχει ούτε 510 πάνω του ενώ τον ρόλο αυτόν τον αναλαμβάνει η ίδια η βάση του ατμοποιητή. "Κρίμα το όμορφο modάκι" σκέφτηκα..

Παραδόξως όμως ο ατμοποιητάκος του που βρίσκεται στο χέρι μου και χρησιμοποιείται γύρω στο 5ωρο από τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές (με την 1.2 κεφαλή ) αποδίδει απίθανα καλά! Με τον αέρα της συγκεκριμένης κεφαλής τα βρήκα απόλυτα, γεύση αρκετά ικανοποιητική του βρίσκω, σίγουρα πεντακάθαρη χωρίς άσχημες μυρωδιές στις τζούρες μου, είναι και κουκλάκι πάνω στο τοσοδούλι mod.. Μόνο μελανό σημείο το λίγο άβολο για εμένα drip tip. Λίγο πιο φαρδύ απ' όσο θα το ήθελα προσωπικά. Κατά τα υπόλοιπα γιατί όχι; Κεφαλές να βρίσκουμε να του αλλάζουμε να συνεχίσουμε να το χαιρόμαστε!



Μόνο αυτό θα πω προς το παρόν, ας το δοκιμάσω περισσότερο και θα αναφερθώ σε όλα με τις φωτογραφίες και όλα τα συναφή όταν έρθει η στιγμή. Είναι το καλύτερο AIO κιτ που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα!
Για όσο η κεφαλή αποδίδει τόσο όμορφα, με όλα του μέχρι στιγμής βολεύομαι πάρα πολύ άνετα, με μεγάλη ειλικρίνεια σε αυτό που λέω.

Έχεις έναν ατμοποιητάκο σεβαστής ποιότητας κατασκευής και υλικών, με εύκολη αναπλήρωση - σε αντίθεση με τα pods/Aio που βλέπουμε τελευταία, ανταλλάξιμες κεφαλές, top fill, κομπλέ! Ναι δεν μπορείς να τον "μεταφέρεις" σε άλλο mod ούτε στο mod να βάλεις άλλον ατμοποιητή. Και;
Έτσι δεν είναι μέχρι σήμερα όλα τα pods και τα Αio που έχουμε δει;

Δεν μακρυγορώ άλλο, οι πρώτες σκέψεις και τα πρώτα reviews που είδα με απογοήτευσαν. Πιάνοντας το στο χέρι και αρχίζοντας αν το χρησιμοποιώ όμως άλλαξε τελείως η πρώτη εντύπωση. Κρατήστε αυτό προς το παρόν από εμένα, σύντομα θα ξέρω περισσότερα δουλεύοντας το.


Τα respect μου στον Κο Αραγιάννη για το υπέροχο review! :)



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2019, 01:37 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo Drag Baby Trio kit 1500mAh
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 22, 2019, 15:09 »
DRAG BABY TRIO KIT by VooPoo



Λοιπόν, μια και προείπαν οι από πάνω μου, θα αναφερθώ περιληπτικά και σε δεύτερο χρόνο στα της συσκευασίας, χρωμάτων και επιλογών αντιστάσεων και θα μπω κατευθείαν στην κριτική, που αυτή τη φορά βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να πω ότι θα περιλαμβάνει αρκετά αρνητικά σχόλια.
Λοιπόν, αυτό που έχουμε κατά την συμπαθή εταιρία είναι ένα μικρό μοντάκι, με εργοστασιακό ατμοποιητή που παίρνει αντιστάσεις ΜΤL και DL. Το μοντάκι είναι ημιμηχανικό, με την έννοια ότι δεν διαθέτει ρύθμιση βατ, διαθέτει όμως ειδική έκδοση του γνωστού GENΕ chip, που εξασφαλίζει σταθερή τάση εξόδου ανεξάρτητα από την εκφόρτιση της μπαταρίας. Επίσης κατά την εταιρία, η μπαταρία έχει διάρκεια 500 τζούρες.
Τι έχουμε στην πράξη; Ένα υπερμεγέθες pod, ή ΑΙΟ όπως σωστά αναφέρθηκε. Δηλαδή, μια μπαταρία που ταιριάζει μόνο με τον συγκεκριμένο ατμοποιητή και vice versa. Είναι κακό; Όχι, αρκεί να παρουσιάζεται σαν αυτό που πραγματικά είναι. Διότι με τον καταιγισμό των κιτ, πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να παρασυρθεί και να αγοράσει τη συσκευή επειδή θέλει ένα μοντ έστω unregulated, με την υπογραφή voopoo, που να μην είναι μεγάλο, για να παροπλίσει κάποια στιγμή τον ατμοποιητή και να το χρησιμοποιεί με επισκευάσιμο ή άλλο εργοστασιακό. Και να πάθει ψυχρολουσία διαπιστώνοντας ότι η μπαταρία είναι άχρηστη χωρίς τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, ο οποίος συγκεκριμένος ατμοποιητής είναι άχρηστος χωρίς τις συγκεκριμένες νέες αντιστάσεις που τρέχα γύρευε ποιοι και πόσοι θα φέρουν στην Ελλάδα. Αυτογκόλ της voopoo!!!
Πραγματικά έχω σκάσει με την εμμονή της εταιρίας να βγάζει τούβλα που λόγω εμμονής των σχεδιαστών της είναι μεγάλα και τετράγωνα ενώ θα μπορούσαν να είναι μικρότερα. Όπως έχω σκάσει με την τακτική της να φτιάχνει  θηρία για DL άτμισμα σε τρελά αμπέρ, να παραλείπει την κατηγορία  του απαιτητικού ΜΤL χρήστη  που ικανοποιείται με μονομπάταρα μοντ  που δέχονται κάθε ατμοποιητή πάνω τους και να πηγαίνει κατευθείαν στην κατηγορία των pod/AIO. Εννοείται βέβαια ότι ατμοποιητή που να δουλεύει αυτόνομα σε MTL με εργοστασιακες ούτε κατά διάννοια έχει.
Ως ημιεπίσημος δοκιμαστής της έχω παραλάβει 2 μεγάλα μοντ, ένα ΑΙΟ, ένα ποντ και τώρα αυτό το υβρίδιο, αλλά αν μου πει κάποιος να πάρω ένα σετ μαζί μου για να λείψω ώρες από το σπίτι, σίγουρα δεν θα είναι ένα από αυτά. Τα διμπάταρα με τον πνευμονικό μου πέφτουν μεγάλα και too much. Τα ποντοΑΙΟ μου είναι ανεπαρκή για να βγάλω όλη μέρα, αν και είναι ιδανικά για καταστάσεις που θέλω να κυκλοφορώ με κάτι διακριτικό.
Κι έρχεται ξαφνικά το BABY TRIO, που δεν είναι τρίο, αλλά σόλο και είναι όμορφο, ελαφρύ, με καλή απόδοση, όχι όμως μοντ.  
Κι εδώ θα αναφερθώ στη δεύτερη ανακρίβεια της VOOPOO. 500 τζούρες; Στα όνειρά σας! Κατ΄αρχήν δεν είναι δυνατόν μια μπαταρία να βγάζει τις ίδιες τζούρες με έναν MTL, που θα έχεις εισπνοή μικρότερης διάρκειας και λιγότερα αμπέρ εξόδου λόγω υψηλής αντίστασης, με έναν DL, που θα ξελιγώσει πιο γρήγορα την μπαταρία λόγω αυξημένων αμπέρ εξόδου και μεγαλύτερης διάρκειας εισπνοής. Με την DL αντίσταση πάντως η μπαταρία τελειώνει εντυπωσιακά γρήγορα σε σχέση με το ποντάκι της μισής χωρητικότητας, αλλά της 1.8 αντίστασης και το ΑΙΟ της.
Και η Τρίτη ανακρίβεια; Προτεινόμενη ισχύς λειτουργίας για κάθε αντίσταση; Σοβαρά τώρα; Δηλαδή έχουμε επιλογή να παίξουμε με τα βατ κάθε αντίστασης όταν ο ατμοποιητής δεν μπαίνει σε άλλη μπαταρία και η μπαταρία του κιτ δεν έχει ρυθμιζόμενα βατ;
Πώς το αξιολογώ;
Η μπαταρία του έχει το gene chip που κάνει δουλειά στο να κρατάει σταθερή την τάση και να μην έχουμε το φαινόμενο να ατμίζει ψόφια με την μπαταρία κάτω από τα 3.7 βολτ. Προφανώς όμως η διάρκειά της με αντιστάσεις κάτω του 1 ωμ είναι ελαττωμένη. Εχω εμπειρία και το περίμενα. Ο νέος χρήστης όμως που δεν το ξέρει και θα περιμένει ότι μ΄αυτό θα βγάλει 500 τζούρες; Δώστε του χαιρετίσματα! Ούτε τις μισές!!!
Ο ατμοποιητής; Ομορφος, μικρός, γεμίζει εύκολα με το κολπάκι στο πάνω μέρος, ακόμη και με φαρδύ στόμιο μπουκαλιού (έχει διπλή οπή εισόδου με φλάντζα). Το επιστόμιο δε βγαίνει. Η αλλαγή της αντίστασης γίνεται χωρίς να αδειάσουμε τα υγρά και θέλουμε μόνο μια χαρτοπετσέτα για να πιάσουμε την αντίσταση. Ακόμη και στεγνή να είναι από κάτω, από πάνω είναι μέσα στη γλίτσα της γλυκερίνης. Η απόδοσή του; Κάτι μου λέει ότι η καλύτερη αντίσταση είναι αυτή που ΔΕ μας έδωσαν και δεν υπάρχει μέσα στο πακέτο. Η 0.8. Διότι η 1.2 MTL είναι ενοχλητικά σφιχτή και άχρωμη άοσμη ουδέτερη, ενώ η 0.6 είναι αρκετά αεράτη για τους MTLάδες και αρκετή σφιχτή για τους DLάδες, ενώ ταυτόχρονα ξελιγώνει την μπαταρία. (άλλο χούι κι αυτό, ζουρ ζουρνά να λειτουργήσεις DL αντίσταση με μικρή μπαταρία)Η λύση που βρήκα με την DL αντίσταση, ώστε να της περιορίσω τον αέρα και την τροφοδοσία ήταν να την βάλω έτσι ώστε οι είσοδοι που έχει για αέρα και υγρά να μην ευθυγραμμίζονται με αυτές που υπάρχουν πάνω στο τανκ.
Μεγάλο φάουλ για μένα που δε βρήκαν τρόπο ο ατμοποιητής του finic και του baby trio να χρησιμοποιούν τις ίδιες αντιστάσεις, κάτι που θα το έκανε πολύ πιο ελκυστική πρόταση για τα καταστήματα που φέρνουν προιόντα της εταιρίας.
Πραγματικά όμως με ξεπερνάει που κόλλησαν τη βάση του ατμοποιητή πάνω στην μπαταρία, αντί να βάλουν έναν 510 πόλο. Πρακτικά δεν εξυπηρετεί τίποτα, μια και πάλι ο χρήστης ξεβιδώνει τον ατμοποιητή για να αλλάξει μπαταρία. Τι δηλαδή; Του γλύτωσαν το βίδωμα του τανκ πάνω στο μοντ και του εξοικονόμησαν τον τρελό χρόνο; Αφαιρώντας του έτσι τη δυνατότητα να χαίρεται μια πολύ καλής ποιότητας μπαταρία και πανέμορφης επίσης, με κάποιο άλλο τανκ; Τι να πω!
Στο σύνολο; Καλή απόδοση, γεύση και παραγωγή ατμού με την DL αντίσταση, μικρή αυτονομία μ΄αυτήν. Συνολικά η απόδοσή του είναι καλύτερη από του finic, το ίδιο και η εμφάνισή του. Η αλυσίδα λαιμού απλά τραγική, αλλά αφού είναι δώρο τζάμπα ξύδι γλυκύτερο κι από κρασί, που λένε οι Κοζανίτες. Βάλτε μόνο τον κρίκο κι ένα δικό σας κορδόνι.
Συμπέρασμα: αν και είμαι αυστηρά των MTL επισκευάσιμων, αν βρω διαθέσιμες 0.8 αντιστάσεις, θα κρατήσω το BABY TRIO, διότι είναι κουκλί και με καλή απόδοση και εναλλάσσεται ευχάριστα με επισκευάσιμους. Στα χέρια ενός νέου χρήστη είναι εξαιρετικό για είσοδο στο άτμισμα και παραμονή του σε αυτό. Είναι καλύτερο από pod και πιο όμορφο από ένα ΑΙΟ. Το θέμα είναι αν θα το τιμήσουν τα ελληνικά καταστήματα, κάτι που πολύ αμφιβάλλω.


Πακέτο – περιεχόμενα
Η συσκευασία του DRAG BABY TRIO kit είναι πλούσια και περιλαμβάνει
Μπαταρία 1500mah
Ατμοποιητή 1.8μλ με 2 πυρέξ τανκ
2 αντιστάσεις (DL 0.6 & MTL 1.2)
Αλυσίδα λαιμού μεταλλική
Usb καλώδιο
Μάνουαλ, κάρτα εγγύσης και κάρτα gene chip.

Οι διαστάσεις αυτού:
43Χ18.5 για τον ατμοποιητή
58Χ35Χ21.5 για την μπαταρία.
55 γρ η μπαταρία και περίπου 35 για τον ατμοποιητή. Σύνολο κάτω από 100, αλλά άλλα τόσα είναι η αλυσίδα.
Οι χρωματισμοί του είναι γκρι με γκρι σκούρο μεταλλικό, με ασημί το όνομα drag από τη μια πλευρά και τύπου resin κάλυψη στη δεύτερη πλευρά, σε 7 διαφορετικά χρώματα.

Ευχαριστώ την VooPoo για τη διάθεση του προιόντος για δοκιμή και ενημέρωση των μελών!




« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2019, 20:39 από petra »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Voopoo Drag Baby Trio kit 1500mAh
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 15, 2019, 18:19 »
Δεν είναι αρνητικό το ότι ο ατμοποιητής είναι άχρηστος χωρίς το μοντάκι, και το μοντάκι άχρηστο χωρίς τον ατμοποιητή;
Τον αέρα δεν μπορείς να τον ρυθμίσεις, το ντριπ τιπ δε μπορείς να το αλλάξεις, τουλάχιστον η voopoo μας αφήνει να βάλουμε ότι υγρό θέλουμε εμείς. Κάτι είναι κι αυτό. Α! και να το κρεμάσουμε στ λαιμό μας. Innovation, όχι μ@#&κίες.
Μία τεράστια πατάτα από την voopoo, αμφιβάλλω άν την πατήσουν πολλοί Έλληνες έμποροι να το φέρουν.
Κι αν παρόλα αυτά κανείς φλατζοκαμμένος θα ήθελε να το αγοράσει του συνιστώ να περιμένει λίγο, σε κανά δυο μήνες από τώρα θα το δίνουν λίγο πιο ακριβά από τσάμπα.
Τι θα δούμε ακόμα ρε πστ μου..

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ποντάκι με κάτι παραπάνω δυνατότητες είναι, τι ακριβώς περίμενες?  :))

Απ: Voopoo Drag Baby Trio kit 1500mAh
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 16, 2019, 00:54 »
Δε περίμενα δα, να 'ναι και τελείως μπεγλέρι. . .

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110472 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515260 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530722 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801571 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet