vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

302 επισκέπτες, 9 χρήστες
bujinkan, gstamatos, Amcm, tibolaso, Buliwyf, vogias, Tazz, manoslykos, NikosAnt

Twitter

Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« στις: Απριλίου 13, 2019, 19:01 »
Πιστεύω ότι έλειπε από το φόρουμ ένα νήμα που να είναι αφιερωμένο αποκλειστικά στα μοντάκια που είναι κατασκευασμένα από σταθεροποιημένο ξύλο ή stabilized wood, όπως είναι γνωστό. Υπάρχουν και άλλα εξωτικά υλικά κατασκευής για τα μοντάκια, όπως είναι το delrin, το ultem και το juma, αλλά καλύτερα να δημιουργηθεί ένα άλλο νήμα για αυτά τα μοντάκια, ας κρατήσουμε αυτό το νήμα αποκλειστικά για το σταθεροποιημένο ξύλο. 

Με το θέμα έχω ασχοληθεί τους τελευταίους 3-4 μήνες, οπότε σας γράφω τα συμπεράσματα στα οποία έχω καταλήξει μέχρι στιγμής:
1. Αν δεν το αντέχει η τσέπη σας, μείνετε μακριά. Τα μοντάκια αυτά είναι από ακριβά, έως εξωφρενικά ακριβά σε κάποιες περιπτώσεις, και πιστεύω ότι αν αγοράσει κάποιος ένα, πολύ δύσκολα θα αρκεστεί μόνο σε αυτό. Θα θελήσει να αποκτήσει και δεύτερο, και τρίτο κτλ.

2. Αν δεν έχετε λογαριασμό στο facebook, ουσιαστικά δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα. Κάποια μοντάκια από σταθεροποιημένο ξύλο πωλούνται κατά καιρούς και στο ebay, αλλά είναι πραγματικά ελάχιστα. Η δημιουργία λοιπόν λογαριασμού στο facebook και η εγγραφή στις κλειστές ομάδες που διατηρούν οι κατασκευαστές, είναι ουσιαστικά μονόδρομος. 

3. Αν πάρετε μέρος σε κάποια κλειστή ομάδα στο facebook κάποιου κατασκευαστή και θελήσετε να αποκτήσετε κάποιο μοντάκι του, σιγουρευτείτε ότι έχετε απόλυτα ασφαλή και δοκιμασμένο τρόπο για να σας αποσταλεί το μοντάκι από το εξωτερικό. Πιστεύω ότι κανένας μας δεν θα ήθελε να βρεθεί στη θέση όπου θα του κατασχεθεί στο τελωνείο ένα μοντάκι αξίας 300, 500, 700 ευρώ κτλ. Η εναλλακτική λύση με μηδενικό ρίσκο, είναι να κάνετε εγγραφή σε κάποια ελληνική ομάδα στο facebook, και να διαλέξετε κάποιο μεταχειρισμένο μοντάκι από αυτά που πωλούνται, και είναι αρκετά.

4. Όσοι είστε αποκλειστικά στο πνευμονικό άτμισμα, όπως εγώ, και ατμίζετε σταθερά στα 40-50W και άνω, οποιοδήποτε μοντάκι μονής μπαταρίας δεν θα σας πάει και πολύ μακριά, αυτό είναι δεδομένο. Τα μοντάκια όμως από σταθεροποιημένο ξύλο με διπλές μπαταρίες που προσφέρονται από τις διάφορες ομάδες προς πώληση είναι κυριολεκτικά ελάχιστα, ενώ ούτε λόγος δεν γίνεται για τριμπάτερο μοντάκι από σταθεροποιημένο ξύλο, εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει κανένα.

Θα σας κάνω λοιπόν μια σύντομη παρουσίαση από τέσσερα μοντάκια, τρία δικά μου και ένα του φίλου tegonik, που έχουμε στη κατοχή μας αυτή τη στιγμή. Πιστεύω ότι οι φωτογραφίες αδικούν όλα τα μοντάκια της παρουσίασης, αν θέλετε να δείτε όλο τους τον χρωματικό πλούτο αλλά και την οποιαδήποτε μικρή ή μεγάλη ατέλειά τους, δείτε τα βιντεάκια των 360 μοιρών που ετοίμασε ο tegonik, στα οποία έβαλε και μουσική. Σε ευχαριστώ φίλε Νίκο για τα βιντεάκια, εσύ και ο Σπίλμπεργκ!  ;D

Να επισημάνω ότι το νήμα είναι ανοικτό για οποιοδήποτε μέλος για να μας κάνει μια παρουσίαση από το/τα δικά του μοντάκια, ηλεκτρονικά ή μηχανικά δεν έχει σημασία, αρκεί να είναι κατασκευασμένα από σταθεροποιημένο ξύλο



Primo Dual από την ομάδα Vicious Ant (Φιλιππίνες)

Τεχνικά χαρακτηριστικά
Πλακέτα: Evolv DNA75
Ισχύς: 75W
Διαστάσεις: 9 εκ. (ύψος) x 6 εκ. (πλάτος) x 2,2 εκ. (βάθος)
Τροφοδοσία: Δύο μπαταρίες 18650 σε παράλληλη σύνδεση
Βάρος: 217 γραμμάρια (κενό), 305 γραμμάρια με δύο μπαταρίες LG HG2
Υλικό κατασκευής: Σταθεροποιημένο ξύλο και ανοξείδωτο ατσάλι
Μέγιστη διάμετρος ατμοποιητή χωρίς overhang: 22 χιλιοστά
Σειριακός αριθμός: Ναι, 327


Συσκευασία
Αγορά από το αμερικάνικο ebay και αμερικανό πωλητή. Το Primo Dual έρχεται στο γνώριμο μαύρο κουτί που χρησιμοποιεί συνήθως η Vicious Ant. Κλείνει με μαγνήτες και είναι όμορφο και ντυμένο εσωτερικά παντού με μαλακά υφασμάτινα "μαξιλαράκια" που αγκαλιάζουν περιμετρικά το μοντάκι και το προστατεύουν απόλυτα. Μέσα στο κουτί υπάρχει μία κάρτα εγγύησης, καθώς και μία έγχρωμη κάρτα που δείχνει την σωστή τοποθέτηση των μπαταριών στο μοντάκι, και η οποία, πολύ σωστά, είναι κολημμένη στον πάτο της θήκης για να μην χαθεί.


" />

" />



Εμφάνιση, φινίρισμα και ποιότητα κατασκευής
Με αυτό το μοντάκι ξεκίνησαν όλα και η τρέλα μου για τα μοντάκια από σταθεροποιημένο ξύλο. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και φανατικός οπαδός των μοντ που κατασκευάζει η ομάδα Vicious Ant. Ο σχεδιασμός τους σε πολλά μοντέλα με τις απότομες γωνίες με άφηνε παγερά αδιάφορο, ενώ το τεράστιο μεταλλικό πλακάκι με το λογότυπο, σήμα κατατεθέν της ομάδας στα περισσότερα μοντάκια της, με ξενέρωνε και δεν μου καθόταν καθόλου καλά οπτικά. 

Μόλις όμως είδα το Primo Dual, ήταν έρωτας κεραυνοβόλος. Καμία σχέση στον σχεδιασμό με τα προηγούμενα μοντάκια της ομάδας, λιτές, καθαρές και κλασικές γραμμές, σε συνδυασμό με σέξι καμπύλες. Πριν από το Primo Dual, να πούμε ότι κυκλοφόρησε το απλό Primo, το οποίο είναι ακριβώς ίδιο στον σχεδιασμό με το μεγαλύτερο αδελφάκι του, οι μόνες διαφορές είναι ότι το απλό Primo δέχεται μία μπαταρία 18650 και είναι αντίστοιχα πολύ μικρότερο σε πλάτος από το Primo Dual. Η πρώτη έκδοση του απλού Primo έχει πλέον καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί από την έκδοση που παίρνει μία μπαταρία 21700, ενώ υπάρχουν ακόμα αρκετά Primo Dual προς πώληση στο site της Vicious Ant. Πριν από λίγο καιρό, κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του Primo dual, όπου πλέον τα μεταλλικά τμήματα είναι κατασκευασμένα από πλατίνα! 

Όταν ανοίγει κανείς για πρώτη φορά το κουτί του Primo Dual, και πιάνει για πρώτη φορά στα χέρια του το μοντάκι, παθαίνει πραγματικό σοκ! Αν μάλιστα το πιάσει για πρώτη φορά στα χέρια του έξω, στο φως μιας ηλιόλουστης μέρας, με το μοντάκι να αστράφτει προς όλες τις κατευθύνσεις, θυμίζοντας τις ντισκο-μπάλες στις ντισκοτέκ της δεκαετίας του '80, θα μαζεύει τα σαγόνια του από το πάτωμα! Επιβλητικές, καθαρές και κλασικές γραμμές στον υπερθετικό βαθμό, το Primo Dual σίγουρα δεν απευθύνεται σε τρελαμένους πιτσιρικάδες, θα τοποθετούσα ηλικιακά τους πιθανούς αγοραστές του πάνω από τα σαράντα, πενήντα ή ακόμα και τα εξήντα χρόνια.


" />

" />


Η ποιότητα κατασκευής του Primo Dual είναι απλά εξαιρετική. Το ξύλο στο σώμα του μοντ είναι πολύ απαλό και ομαλό στην αφή του, καταδεικνύοντας με τον πιο έντονο τρόπο τις πολλές ώρες που τριβόταν στο χέρι με γυαλόχαρτα για να αποκτήσει τελικά το μοντάκι το πολύ όμορφο γυάλισμα που έχει στο ξύλο του. Το δέσιμο του ξύλινου σώματος με τις αστραφτερές μεταλλικές επιφάνειες στο επάνω και κάτω μέρος καθώς και στην πρόσοψη, είναι απλά καλό, απέχει όμως πολύ από το να χαρακτηριστεί αψεγάδιαστο. Αν δείτε π.χ. τα δύο βιντεάκια του Primo Dual και του μηχανικού από τον Danny Tresidder, η υπεροχή στο αψεγάδιαστο δέσιμο του ξύλου με το μέταλλο στο μοντάκι του Danny είναι εμφανής. Εντελώς αντίθετα όμως, τα laser διακοσμητικά, τόσο στην πρόσοψη, όσο και στον πόλο 510 και στην κάτω μεταλλική πλάκα και στα δύο καλύμματα των μπαταριών είναι πανέμορφα και άψογα σχεδιασμένα.

" />

 
Το να τοποθετηθούν οι δύο μπαταρίες 18650 στο μοντάκι είναι πολύ απλό και εύκολο, αρκεί να στραφεί αριστερόστροφα το κάθε κάλυμμα με το δάχτυλο ή με ένα νόμισμα σε γωνία 45 μοιρών, το κάλυμμα βγαίνει, μπαίνει η μπαταρία, ξαναμπαίνει το κάλυμμα με γωνία 45 μοιρών, πάντα σε σχέση με την οριζόντια σήμανσή του, και στρέφεται δεξιόστροφα κατά 45 μοίρες. Με τοποθετημένες τις δύο μπαταρίες στο μοντάκι, δεν υπάρχει κανένα κουδούνισμα στα πλήκτρα του, ωστόσο υπάρχει ένα μικρό κροτάλισμα στο πλήκτρο του fire όταν το χτυπάω με στιγμιαίες απαλές κινήσεις με το δάχτυλο. Τίποτα δεν είναι απόλυτα τέλειο σε αυτή τη ζωή.

" />



Πιάσιμο στο χέρι και εμπειρία χρήσης
Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Με έξι ολόκληρα εκατοστά στο πλάτος, το μοντάκι είναι τεράστιο και σχεδόν απαγορευτικό για μικρές παλάμες, όπως είναι οι γυναικείες. Φαντάστηκα, για παράδειγμα, την Petra να προσπαθεί να ατμίσει με το Primo Dual και αυθόρμητα ξεκαρδίστηκα στα γέλια!  :)) Από την άλλη μεριά, ο Cruiser79 με τις τεράστιες παλάμες του, πιθανότατα θα το λάτρευε! Ακόμα και μεσαίες σε μέγεθος παλάμες θα τα βρουν μπαστούνια με το μοντάκι, πιθανολογώ ότι το Primo Dual απευθύνεται αποκλειστικά σε ψηλούς και μεγαλόσωμους άντρες ή σε γυναίκες που κάνουν πρωταθλητισμό στη σφαίρα ή στη δισκοβολία στον στίβο! Έχω αρκετά μεγάλες παλάμες, και όμως το μοντάκι με ξένισε την πρώτη φορά που το έπιασα στο χέρι με το μέγεθός του, γρήγορα όμως το συνήθισα και τελικά το λάτρεψα.


" />

" />



Άτμισμα
Μέχρι τώρα, το Primo Dual έχει παίξει αποκλειστικά με τον Captain mini με την αντίσταση των 0.3Ω και από τα 50 έως τα 60 βατ. Δεν έχω καν άλλο ατμοποιητή αυτή τη στιγμή στο χρώμα του ατσαλιού, στα 22 χιλιοστά διάμετρο, όλοι μου οι ατμοποιητές είναι στα 24, 25 και 26 χιλιοστά, και φυσικά δεν έχουν καμία τύχη στο Primo Dual. Με τον Captain mini ακόμα και στα 60W, το άτμισμα ήταν απλά εξαιρετικό. Οι δύο μπαταρίες σε παράλληλη σύνδεση, επιτρέπουν στην πλακέτα DNA75 να διαχειρίζεται όλα τα βατ μέχρι και τα 75 που τερματίζει το μοντάκι, με χαρακτηριστική άνεση. Αν δεν χρειάζεται κάποιος υψηλότερα βατ από τα 75, το Primo Dual θα τον αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.


" />



Συμπερασματικά
Πολύ όμορφο και καλαίσθητο μοντάκι για το δικό μου γούστο, με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, κορυφαίο φινίρισμα και πολύ όμορφα laser σκαλίσματα. Τα μελανά σημεία του, είναι ότι πρώτον προορίζεται ουσιαστικά για χρήστες με μεγάλες παλάμες, με την έννοια ότι το πιάσιμό του θα είναι αρκετά άβολο για μικρές και μεσαίες παλάμες. Δεύτερον, το μοντάκι προορίζεται αποκλειστικά για ατμοποιητές μέχρι τα 22 χιλιοστά διάμετρο, ότιδήποτε μεγαλύτερο θα έχει overhang. Τρίτον, τα δεσίματα του ξύλου με τις μεταλλικές επιφάνειες είναι κατώτερα από αυτό που θα περίμενε κανείς για μοντάκι αυτής της κατηγορίας τιμής. Τέταρτον, οι μεταλλικές επιφάνειες με το αστραφτερό τους φινίρισμα είναι πανέμορφες μεν, είναι όμως ταυτόχρονα και μαγνήτες δακτυλικών αποτυπωμάτων. 


Μικρό βίντεο 360 μοιρών







Mechanical squonk από τον Danny Tressider

Τεχνικά χαρακτηριστικά
Mosfet με πέντε κλικ άνοιγμα και κλείσιμο, και ενδεικτικό led λειτουργίας
Κατώτατη επιτρεπτή αντίσταση: 0,1Ω
Διαστάσεις: 9,6 εκ. (ύψος) x 5,6 εκ. (πλάτος) x 3,3 εκ. (βάθος)
Τροφοδοσία: Μία μπαταρία 18650 
Βάρος: 200 γραμμάρια (κενό), 248 γραμμάρια με μία μπαταρία Sony VTC5A
Υλικό κατασκευής: Σταθεροποιημένο ξύλο και ορείχαλκος
Μέγιστη διάμετρος ατμοποιητή χωρίς overhang: 33 χιλιοστά
Σειριακός αριθμός: Όχι


Χειροποίητο μηχανικό squonk μοντάκι από τον Danny Tresidder, έναν Άγγλο τεχνίτη που δουλεύει μόνος του, τα μοντάκια του είναι 100% δικά του δημιουργήματα. 


Συσκευασία
Αγορά από το αγγλικό ebay, απευθείας από τον κατασκευαστή. Δεν υπήρχε κάποιο κουτί που να συνοδεύει το μοντάκι, ο Danny μου το έστειλε σκέτο. Παράγγειλα ένα όμορφο κουτί σε απομίμηση λουστραρισμένου ξύλου από το ebay και το έντυσα εσωτερικά με κομμάτια από αφρώδες υλικό με μαύρο σατέν ύφασμα. Η σύζυγος ανέλαβε να μου κεντήσει με την κεντητική μηχανή ένα λογότυπο που ετοίμασα εγώ. Το τελικό αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό στα μάτια μου, και το μοντάκι απέκτησε ένα όμορφο λειτουργικό κουτί που του αξίζει. 


" />

" />


Εμφάνιση, φινίρισμα και ποιότητα κατασκευής
Ποτέ μη λες ποτέ, τελικά. Παρόλο που δεν χρησιμοποιώ καθόλου μηχανικά μοντάκια τα τελευταία χρόνια, το squonking μου ήταν εντελώς αδιάφορο, και ταυτόχρονα σχεδόν απεχθάνομαι οτιδήποτε έχει χρυσό χρώμα, με το που είδα το συγκεκριμένο μοντάκι στο αγγλικό ebay, το ερωτεύτηκα και ήθελα να το αποκτήσω! Κάθε φορά που βλέπω τα περίτεχνα σχέδια με τα κομμάτια ξύλου και τα χρώματα της ρυτίνης που έχει σχεδιάσει ο Danny στο σώμα του μοντ, απλά χαζεύω. 

Στα μάτια μου, ο Danny έχει χρησιμοποιήσει το σώμα του μοντ σαν ένα "καμβά", πάνω στον οποίο έχει "ζωγραφίσει" με τα κομμάτια του ξύλου και τα χρώματα της ρυτίνης, ένα πραγματικό έργο τέχνης. Οι φωτογραφίες απλά αδυνατούν να αποκαλύψουν όλο τον χρωματικό πλούτο που κρύβει πάνω του το μοντάκι, αν δείτε όμως το βιντεάκι των 360 μοιρών, όλος αυτός ο χρωματικός πλούτος αποκαλύπτεται κάτω από το δυνατό φως της λάμπας του μεγεθυντικού φακού του φίλου Tegonik.


" />

" />


Η ποιότητα κατασκευής είναι σε πολύ ψηλά επίπεδα και το δέσιμο των μεταλλικών επιφανειών με το ξύλινο σώμα αψεγάδιαστο. Με τοποθετημένη τη μπαταρία, δεν υπάρχει κανενός είδους κουδούνισμα, όσο δυνατά και να φραπεδιαστεί το μοντάκι. Το πλήκτρο του fire είναι κυριολεκτικά όλα τα λεφτά, με φοβερή αίσθηση σε όλη τη διαδρομή του, απλά το καλύτερο πλήκτρο fire που έχω συναντήσει ποτέ σε μοντάκι. Ταυτόχρονα, το συγκεκριμένο πλήκτρο fire κάνει σχεδόν αδύνατον το να πατηθεί ακούσια, ακόμα κι αν το μοντάκι τοποθετηθεί χωρίς να κλειδωθεί σε κάποια τσέπη ή τσαντάκι. Η ποιότητα του σπειρώματος στον σωλήνα της μπαταρίας 18650 είναι από άλλο πλανήτη, βιδώνεις το κάλυμμα της μπαταρίας δίπλα ακριβώς από το αυτί σου και δεν ακούς απολύτως τίποτα, ενώ και τα μπόσικα ανάμεσα στο σπείρωμα και το κάλυμμα είναι ανύπαρκτα.


" />


Η όλη κατασκευή δείχνει απίστευτα στιβαρή και θυμίζει το θωρηκτό Ποτέμκιν. Το μοντάκι σχεδόν δίνει την αίσθηση ότι ακόμα και να πατηθεί από αυτοκίνητο δεν θα πάθει τίποτα. Το δημιούργημα του Danny είναι λες και φωνάζει: "Χρησιμοποίησέ με άφοβα, δεν σπάω, δεν χαλάω". Στη κάτω μεταλλική επιφάνεια, τα σημάδια και οι γρατσουνιές είναι άπειρες. Όταν τις είδα, έφριξα! Όταν ρώτησα τον Danny γιατί είναι η κάτω μεταλλική επιφάνεια σε αυτή τη κατάσταση, η απάντηση ήταν αφοπλιστική: "Μα αφού έτσι μου ζητάνε οι Άγγλοι πελάτες μου τα μηχανικά squonk μοντάκια, θέλουν να φαίνονται ότι είναι χειροποίητα!" Και έμεινα κάγκελο.  :o Τέτοια σημάδια-γρατσουνιές, που φαίνονται καθαρά ότι δεν είναι από χρήση, αλλά έχουν γίνει σκόπιμα από τον Danny, υπάρχουν και στη πάνω μεταλλική επιφάνεια.


" />



Ασφάλεια, ασφάλεια και πάλι ασφάλεια
Το συγκεκριμένο μοντάκι, σίγουρα δεν απευθύνεται σε τρελαμένους πιτσιρικάδες που κάνουν πρωταθλητισμό σε διαγωνισμούς cloud chasing. Εντελώς αντίθετα, θα έλεγα ότι απευθύνεται σε φοβισμένα γερόντια όπως εγώ,  :)) που θέλουν να "ψιλοκαυχιούνται" ότι τολμάνε να ατμίζουν με μηχανικά μοντάκια στο εύρος αντίστασης 0,1-0,2Ω. Το μοντάκι είναι φουλ εξοπλισμένο με προστασίες, με γνώμονα πάνω από όλα την προστασία του χρήστη του. Το ενσωματωμένο mosfet δίνει άνοιγμα και κλείσιμο με πέντε γρήγορα κλικ, όπως και τα περισσότερα ηλεκτρονικά μοντάκια. 

Ταυτόχρονα, ένα ενσωματωμένο όμορφο μπλε led αναβοσβήνει μερικές φορές, για να δείξει το άνοιγμα και κλείσιμο. Όταν το μοντάκι πυροβολάει και όλα είναι καλά, το μπλε led μένει σταθερά αναμμένο όσο διαρκεί το πάτημα του fire, ενώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα, όπως βραχυκύκλωμα κτλ., το led αναβοσβήνει γρήγορα και το μοντάκι απλά δεν πυροβολάει. Το κατώτατο όριο αντίστασης που το mosfet επιτρέπει στο στήσιμο, είναι τα 0,1Ω. Οτιδήποτε κάτω από αυτό το όριο, απλά τρώει πόρτα.

Το σημαντικότερο όμως μέτρο ασφάλειας στο μοντάκι του Danny, είναι ότι δεν επιτρέπει καν τη λειτουργία αν η μπαταρία τοποθετηθεί με τον θετικό πόλο προς τα πάνω, δηλαδή προς τη μεριά του ατμοποιητή. Το μοντάκι πυροβολάει μόνο με τη μπαταρία τοποθετημένη με τον θετικό πόλο προς τα κάτω. Οι λόγοι είναι προφανείς. Οι δύο πιστοποιημένοι θάνατοι χρηστών στην Αμερική, προήλθαν και οι δύο από μηχανικά μοντάκια στα οποία έσκασε η μπαταρία, και ο ατμοποιητής εκτοξεύτηκε στον λαιμό και το κρανίο των άτυχων χρηστών. Θέλω να πιστεύω ότι ακόμα και αν καταρρεύσουν όλες οι προστασίες στο μοντάκι του Danny και εκραγεί η μπαταρία, θα τη γλυτώσω με ένα έγκαυμα στο χέρι και πληγωμένη περηφάνια, και δεν θα καταλήξω να βλέπω τα ραδίκια ανάποδα!


Πιάσιμο στο χέρι και εμπειρία χρήσης
Παρόλο που το μοντάκι είναι τεράστιο σε διαστάσεις, μεγαλύτερο ακόμα και από μερικά διμπάτερα, ακόμα και τριμπάτερα μοντάκια, τα δύο του καμπυλωμένα άκρα προσφέρουν άριστο πιάσιμο στο χέρι και πολύ καλό fire με τον αντίχειρα σε μεγάλες παλάμες. Πιστεύω ότι ακόμα και χρήστες με μεσαίες παλάμες που μπορεί να τους ξενίσει αρχικά το μοντάκι με το μεγάλο μέγεθός του, γρήγορα θα το συνήθιζαν και θα τους γινόταν αχώριστος σύντροφος. Για τις μικρές παλάμες όπως είναι οι γυναικείες, το μοντάκι είναι απλά απαγορευτικό.


" />



Άτμισμα
Το μοντάκι παίζει αποκλειστικά με έναν Profile σε κόκκινο χρώμα, με την εργοστασικακή αντίσταση τύπου mesh στα 0,18Ω. Δύο μπαταρίες είναι "παντρεμένες" μαζί του, μία Sony VTC5a για καλύτερα ρεύματα, και μία LG HG2 για μεγαλύτερη αυτονομία. Παρόλο που είχα μηδενική εμπειρία από squonking μοντάκια, προσαρμόστηκα άμεσα μαζί του, και τείνει να μου γίνει αχώριστος σύντροφος. 

Χρειάζεται παρατεταμένο ζούληγμα μερικών δευτερολέπτων στο μπουκαλάκι για να ανέβει το υγρό μέχρι πάνω και να ποτίσει καλά τα βαμβάκια, φαντάζομαι λόγω της μικρής σε διάμετρο τρύπας που έχει στον πόλο του ο Profile. Το να γεμίσεις υγρό το μπουκαλάκι και να το ξαναβάλεις στη θέση του είναι κυριολεκτικά πανεύκολο, λόγω του μεγάλου μεταλλικού σωλήνα τροφοδοσίας που "σουβλίζει" το μπουκαλάκι σιλικόνης μέχρι το κάτω μέρος του.


" />


Το μοντάκι το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση και το έχω καταευχαριστηθεί, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα μοντάκια μου από σταθεροποιημένο ξύλο που είναι συνέχεια στα κουτιά τους στο συρτάρι, και βγαίνουν μόνο σε ιδιαίτερες στιγμές χαλάρωσης. Παρόλο που στην αρχή το χρησιμοποιούσα με επιφύλαξη, το μοντάκι ζευγαρωμένο με τον Profile, γρήγορα κέρδισε την εμπιστοσύνη μου και πλέον απλά το αρπάζω και ατμίζω.


Συμπερασματικά
Ένα μοντάκι πολύ όμορφο στα δικά μου μάτια, με τον σχεδιασμό στο σώμα του να αποτελεί πραγματικό έργο τέχνης. Ταυτόχρονα όμως είναι τεράστιο σε μέγεθος, βολικό μόνο σε μεγάλες παλάμες και αρκετά δυσκολότερα σε μεσαίες. Η ποιότητα κατασκευής είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, με ένα εκπληκτικό πλήκτρο του fire και σπείρωμα στον σωλήνα της μπαταρίας που σε αφήνει σχεδόν με το στόμα ανοιχτό με την ποιότητά του. Ταυτόχρονα όμως, οι πάμπολλες γρατσουνιές, σαν μικρές χαρακιές, που υπάρχουν κυρίως στην κάτω μεταλλική πλάκα, αλλά και στην επάνω, σε αφήνουν με μια πικρή γεύση.


Μικρό βίντεο 360 μοιρών







Sierra από την ομάδα DPM (Dodge Pipe Masterworks) (Φιλιππίνες)

Τεχνικά χαρακτηριστικά
Πλακέτα: Evolv DNA250C
Ισχύς: 200W
Διαστάσεις: 7,7 εκ. (ύψος) x 5,5 εκ. (πλάτος) x 3,2 εκ. (βάθος)
Τροφοδοσία: Δύο μπαταρίες 18650 σε σειριακή σύνδεση
Βάρος: 118 γραμμάρια (κενό), 208 γραμμάρια με δύο μπαταρίες LG HG2
Υλικό κατασκευής: Σταθεροποιημένο ξύλο και ανοξείδωτο ατσάλι
Μέγιστη διάμετρος ατμοποιητή χωρίς overhang: 25 χιλιοστά
Σειριακός αριθμός: Ναι, 024


Αγορά μέσω της κλειστής ομάδας του facebook, απευθείας από τον κατασκευαστή. Εξαιρετική ομάδα τεχνιτών που έχει έδρα τις Φιλιππίνες, όπως και η Vicious Ant. Πρέπει μάλλον να μιλάμε για σχετικά πολυπληθή ομάδα από τεχνίτες, αφού έχει τη δυνατότητα να κατασκευάζει μεγάλο αριθμό από μοντάκια και να υποστηρίζει ένα σχετικά μεγάλο αριθμό διαφορετικών μοντέλων όπως είναι τα: Magi, Casper, Sierra, Remmus, LI-Mo, Nataraki κτλ. Βάλτε τώρα ότι κάθε μοντέλο υποστηρίζεται από πολλαπλές διαφορετικές εκδοχές σε υλικά κατασκευής αλλά και πλακέτες, οπότε μάλλον μιλάμε για μια κατασκευαστική "βιοτεχνία", στα πρότυπα της Vicious Ant.

Στη δική μου περίπτωση, όλες οι συνεννοήσεις έγιναν στην κλειστή ομάδα του facebook, και αποκλειστικά με τον Dodge Tabangay που μάλλον ανήκει στους επικεφαλής τεχνίτες της ομάδας. Η ομάδα της DPM δίνει μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης στο μοντάκι που θα παραγγείλει ο εκάστοτε πελάτης, στοιχείο που για μένα είναι πολύ σημαντικό. Ξεκαθάρισα από την αρχή ότι ήθελα διμπάτερο μοντάκι χωρίς squonking, οπότε αναγκαστικά θα πηγαίναμε στο μοντέλο Sierra, που άλλωστε ήταν αυτό που μου είχε γυαλίσει ήδη. Το Sierra κυκλοφορεί κυρίως στις εκδόσεις από delrin ή ultem, που είναι και αρκετά φθηνότερες, κάπου στα 140 δολάρια λιγότερο, αλλά είπα στον Dodge ότι ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για σταθεροποιημένο ξύλο σαν υλικό κατασκευής. Μου έστειλε αμέσως μια φωτογραφία από έξι διαφορετικά blocks για να διαλέξω. 

Αφού διάλεξα το κομμάτι ξύλου που μου άρεσε περισσότερο, ζήτησα από τον Dodge το μοντάκι να είναι επίπεδο στο επάνω μέρος, δεν μου άρεσε καθόλου οπτικά αυτό το "ανασήκωμα" που έχουν τα Sierra γύρω από τον πόλο 510. Κανένα πρόβλημα μου απαντάει, και μου στέλνει επιτόπου μια φωτογραφία από ένα Sierra με σταθεροποιημένο ξύλο, με επίπεδο πάνω μέρος, και την μπροστινή μεταλλική πλάκα-καθρέφτη! Εδώ είμαστε μεγάλε, του λέω, θέλω ακριβώς αυτόν τον σχεδιασμό που βλέπω στη φωτογραφία!  :_love_heart:

Ότι κι αν ζήτησα από τον Dodge γύρω από το μοντάκι, το εκτέλεσε με ακρίβεια, μάλιστα του έστειλα σχεδιάγραμμα με μετρήσεις ακριβείας από το επιστόμιο του γνήσιου Reload με τον οποίο παίζει το μοντάκι, για να μου φτιάξει το 810 επιστόμιο από το ίδιο ξύλο, αλλά ψηλότερο σε ύψος, για να με βολεύει καλύτερα. Το μοντάκι, εκτός από το 810 drip tip κομμένο στα μέτρα του Reload, ήρθε και με ένα beauty ring που δεν είναι όμως κομμένο ακριβώς από το ίδιο ξύλο, απλά σε κάποιον κοντινό χρωματισμό. Σε αυτό έχω μερίδιο ευθύνης κι εγώ, μια και το κομμάτι ξύλου που διάλεξα για να φτιαχτεί το μοντάκι, ήταν το εμφανώς μικρότερο σε μέγεθος σε σχέση με τα υπόλοιπα πέντε, με αποτέλεσμα να μην περισσέψει αρκετό ξύλο για να φτιαχτεί το beauty ring.


Συσκευασία
Όλα τα μοντάκια της DPM έρχονται στο ίδιο μαύρο κουτί με τυπωμένο το λογότυπο της ομάδας σε χρυσό χρώμα. Μέσα υπάρχει ένα πιστοποιητικό γνησιότητας και το μοντάκι προστατεύεται από σχετικά σκληρό αφρώδες υλικό. Εδώ θα ήθελα να επισημάνω και ένα σημείο που είναι πολύ αρνητικό για μένα, και η DPM θα έπρεπε να το φροντίσει άμεσα. Δεν υπάρχει τυπωμένο διάγραμμα τοποθέτησης των μπαταριών, παρόλο που το ζήτησα, αλλά και ούτε υπήρχε η δυνατότητα, όπως μου είπε ο Dodge, να μου κάνει laser σκαλίσματα στα καλύμματα των μπαταριών για να φαίνεται η σωστή πολικότητα. 


" />

" />


Οπότε απλά μου έστειλε ένα αρχείο εικόνας στο οποίο φαίνεται η σωστή τοποθέτηση των μπαταριών. Αυτό στα μάτια μου, μοιάζει εντελώς κουφό! Ολόκληρη κατασκευαστική βιοτεχνία όπως είναι η DPM, δεν έχει έναν εκτυπωτή για να στέλνει το διάγραμμα κολλημένο κάπου στο κουτί, και θα πρέπει ο πελάτης να έχει εκτυπωτή για να το τυπώσει ή θα πρέπει κάθε φορά να κοιτάζει ένα αρχείο εικόνας για να θυμηθεί πώς θα πρέπει να βάλει σωστά τις μπαταρίες στο μοντάκι;!  :o


" />



Εμφάνιση, φινίρισμα και ποιότητα κατασκευής
Όταν άνοιξα για πρώτη φορά το κουτί και αντίκρισα το Sierra, δεν μπορούσα να πιστέψω πόσο μικρό σε ύψος είναι το μοντάκι! Μόλις 7,7 εκατοστά ύψος κύριοι, απλά το πιο κοντό ηλεκτρονικό μοντάκι που έχει περάσει ποτέ από τα χέρια μου! Το Sierra είναι πανάλαφρο σαν πούπουλο και εξαφανίζεται μέσα στη παλάμη μου. Η ποιότητα κατασκευής είναι σε υψηλά επίπεδα, και τα δεσίματα των μεταλλικών επιφανειών με το ξύλο απλά εξαιρετικά. Η υπέροχη πρόσοψη σε φινίρισμα νίκελ, σαν καθρέφτης, είναι φυσικά μαγνήτης δαχτυλικών αποτυπωμάτων, είπαμε, δεν γίνεται ποτέ να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή!


" />


Ο ατσάλινος πόλος 510 σε φινίρισμα βουρτσισμένου μετάλλου, που ταυτόχρονα καθρεφτίζει, είναι απλά υπέροχος, και το δέσιμό του με το ξύλο γύρω του υποδειγματικό. Το μόνο του μελανό σημείο είναι ότι είναι πολύ επιρρεπής σε σημάδια από τον ατμοποιητή που βιδώνει πάνω του, ο Reload του έχει κάνει ήδη δύο μικρά σημαδάκια. 


" />



Ολόκληρο το ξύλινο σώμα στο μοντάκι είναι περασμένο υγρό γυαλί ή αλλιώς με την κόλλα CA όπως το συνηθίζουν να το λένε οι τεχνίτες στο εξωτερικό. Το αποτέλεσμα είναι ένα εντυπωσιακό γυάλισμα, σχεδόν σαν καθρέφτης,  :thumpup: που δεν έχω βέβαια ιδέα για την αντοχή του στο πέρασμα του χρόνου, ο tegonik λέει ότι δεν θα κρατήσει για πολύ καιρό, δυστυχώς. Η μοναδική ατέλεια στο φινίρισμα στο μοντάκι, είναι ότι υπάρχουν κάποιες περιοχές στο επάνω μέρος γύρω από τον πόλο, που εμφανίζουν κάτι σαν θόλωμα, είναι σαν το υγρό γυαλί να μην έπιασε καλά στα συγκεκριμένα σημεία.


" />

" />



Το μοντάκι έχει ένα υπέροχο laser σκάλισμα στο πίσω κάτω μέρος με τον σειριακό του αριθμό. Τα πλήκτρα, όλα φτιαγμένα από το ίδιο ξύλο με το σώμα του μοντ, είναι απλά υπέροχα στην αίσθησή τους. Το μόνο που ξένισε ελαφρά στην αρχή, είναι η αίσθηση του fire, μια και το πλήκτρο έρχεται "πρόσωπο" με την πρόσοψη, δεν εξέχει δηλαδή καθόλου από αυτήν.


" />


Ένα άλλο ελαφρά αρνητικό στοιχείο, είναι το προστατευτικό μπλε χρωματισμού, σαν σκληρή ζελατίνα, στην οθόνη της DNA250C. Από τη μία προστατεύει μεν απόλυτα την οθόνη, και πιθανότατα στεγανοποιεί από το να μπουν υγρά στο μοντάκι από το συγκεκριμένο σημείο, από την άλλη μεριά όμως ρίχνει πολύ τη φωτεινότητα της οθόνης, με αποτέλεσμα οι ρυθμίσεις στο φως μιας ηλιόλουστης μέρας να είναι σχεδόν αδύνατες.


" />


Άτμισμα
Το Sierra έχει παίξει αποκλειστικά με έναν γνήσιο Reload σε στήσιμο στα 0,25Ω και άτμισμα στο εύρος από τα 60 έως τα 80W. Δεν έχω κάτι να προσθέσω εδώ, όλοι μας γνωρίζουμε την DNA250C και τις επιδόσεις της. Το Sierra ζευγαρωμένο με τον Reload αποδίδει εξαιρετικά, με βελούδινο άτμισμα, γεμάτο από γεύση και ένταση.


" />


Συμπερασματικά
Ένα πολύ όμορφο μοντάκι, με εξαιρετικό φινίρισμα και ποιότητα κατασκευής, με μερικά μικρά αρνητικά σημεία. Αυτά είναι η έλλειψη διαγράμματος τοποθέτησης μπαταριών στη συσκευασία, ο πόλος 510 είναι ευάλωτος σε σημάδια χρήσης, μερικές ατέλειες στο πέρασμα του υγρού γυαλιού γύρω από τον πόλο 510, και ότι τα σπειρώματα στα καλύμματα των μπαταριών δεν είναι κορυφαία σε ποιότητα κατασκευής, θα έλεγα ότι μπροστά στο σπείρωμα του καλύμματος στο μοντάκι του Danny, θα κοκκίνιζαν από την ντροπή τους!


Μικρό βίντεο 360 μοιρών







Ultroner Asmodus Thor

Τεχνικά χαρακτηριστικά
Πλακέτα: Evolv DNA75C
Ισχύς: 75W
Διαστάσεις: 9,2 εκ. (ύψος) x 4,5 εκ. (πλάτος) x 3 εκ. (βάθος)
Τροφοδοσία: Μία μπαταρία 26650 ή 18650 με χρήση αντάπτορα
Βάρος: 134 γραμμάρια (κενό), 226 γραμμάρια με iJoy 26650 μπαταρία
Υλικό κατασκευής: Σταθεροποιημένο ξύλο και ανοξείδωτο ατσάλι
Μέγιστη διάμετρος ατμοποιητή: 26 χιλιοστά
Σειριακός αριθμός: Ναι (με επιφύλαξη)


To Thor είναι το μόνο εργοστασιακό μοντάκι της παρουσίασης, μια και προέρχεται από ένα κινέζικο εργοστάσιο, άρα θα έχει παραχθεί σε μεγάλους αριθμούς. Πόσο μεγάλους; Δεν έχω ιδέα, όπως δεν γνωρίζω εάν ο αριθμός 862017Β011533C που είναι σκαλισμένος στον πόλο 510 είναι και σειριακός αριθμός παραγωγής και υποδηλώνει ότι έχουν παραχθεί τουλάχιστον 11533 μοντάκια. Το Thor κατασκευάζεται από την Ultroner, αλλά λανσαρίστηκε στην αγορά και προωθήθηκε μέσα από το δίκτυο της Asmodus. Το μοντάκι ανήκει στον tegonik και αγοράστηκε στην Ελλάδα από πωλητή στο facebook, οπότε εγώ απλά σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από τις λίγες φορές που έχω έρθει σε επαφή μαζί του. 


" />



Συσκευασία
Το μοντάκι έρχεται σε ένα πολύ όμορφο κουτί παρουσίασης, στο οποίο περιέχεται και όλη η πλούσια προίκα του που περιλαμβάνει: ένα beauty ring και ένα 510 drip tip από το ίδιο ξύλο που έχει φτιαχτεί και το μοντάκι, καθώς και έναν αντάπτορα με επίχρυσα πάνω και κάτω μέρη για μπαταρία 18650. Όταν γίνεται χρήση του συγκεκριμένου αντάπτορα όμως, με μπαταρία 18650, το κάλυμμα της μπαταρίας δεν μπορεί να βιδώσει μέχρι το τέρμα του, με αποτέλεσμα να εξέχει περίπου ένα χιλιοστό και το μοντάκι να μην πατάει εντελώς σταθερά. Αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει με τη χρήση μπαταρίας 26650, το κάλυμμα της μπαταρίας μπορεί να βιδώσει περισσότερο, και δεν εξέχει καθόλου από το υπόλοιπο σώμα του μοντ. Πολύ  μικρό αρνητικό σημείο, αλλά πρέπει να το αναφέρουμε.


" />

" />



Εμφάνιση, φινίρισμα και ποιότητα κατασκευής
Αν και προέρχεται από ένα κινέζικο εργοστάσιο μαζικής παραγωγής, το Thor μπορεί να κοιτάξει στα μάτια χωρίς να κοκκινίσει από την ντροπή του, οποιοδήποτε χειροποίητο εξωτικό μοντάκι με πολλαπλάσιο κόστος αγοράς. Η αίσθηση της αφής στο ξύλινο τμήμα του μοντ είναι πολύ καλή, ενώ το φινίρισμα στο τμήμα της ρυτίνης είναι απλά εξαιρετικό και αντανακλά κυριολεκτικά σαν ένας λείος καθρέφτης. Το δέσιμο του ξύλινου σώματος με τις μεταλλικές επιφάνειες είναι σε υποδειγματικό επίπεδο.

Ο μεγάλος στρογγυλός διακόπτης του fire είναι από το ίδιο ξύλο με το σώμα του μοντ, και με πολύ καλή, κλικαριστή αίσθηση. Το ίδιο και τα τρία μεταλλικά πλήκτρα ελέγχου. Δεν υπάρχει ίχνος κουδουνίσματος με τοποθετημένη μία μπαταρία 26650, όσο δυνατά και να φραπεδιαστεί το μοντάκι. Δεν έχω εμπειρία από το σπείρωμα του σωλήνα της μπαταρίας και του καλύμματος, αλλά όσες φορές είδα να το βιδώνει ο tegonik, μου φάνηκε απροβλημάτιστο.


" />

" />


Και τα θετικά σημεία στην ποιότητα κατασκευής δεν σταματούν εδώ. Το μοντάκι μπορεί σχετικά εύκολα να λυθεί από κάποιον χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία, ακόμα και η πλακέτα είναι στερεωμένη με τρεις βίδες επάνω στο σώμα του μοντ, χωρίς να έχει γίνει χρήση κόλλας, όπως θα μπορέσετε να δείτε στις φωτογραφίες.

Μα καλά, θα αναρωτηθείτε, μας περιγράφεις δηλαδή ένα μοντάκι αψεγάδιαστο, χωρίς καμία "αχίλλειο πτέρνα" και μάλιστα φτιαγμένο από κινεζικό εργοστάσιο μαζικής παραγωγής;  :hmmm: Όχι, πάντα υπάρχει ένα έντονο αρνητικό σημείο, και στην περίπτωση του Thor είναι η ποιότητα της βαφής όλων των μεταλλικών τμημάτων του, πλην του πόλου 510. Το χρυσό χρώμα, ειδικά στην μεταλλική πρόσοψη και το στρογγυλό δαχτυλίδι γύρω από το πλήκτρο του fire έχουν το μεγαλύτερο και εντονότερο πρόβλημα. Όταν αγόρασε ελαφρά μεταχειρισμένο το Thor ο tegonik, το χρώμα σε κάποια τμήματα της πρόσοψης είχε ήδη αρχίσει να φεύγει, αλλά μέσα σε 2-3 μήνες μόλις χρήσης, η πρόσοψη κόντευε να ξεβάψει τελείως.


Άτμισμα και χρήση
Το Thor φοράει την πλακέτα DNA75C, οπότε δεν έχει κάποιο νόημα να σχολιάσουμε κάτι παραπάνω, τη συγκεκριμένη πλακέτα τη γνωρίζουμε από πολλές εκατοντάδες άλλα μοντάκια στα οποία έχει τοποθετηθεί. Όλα της τα γνωστά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα είναι παρόντα και στο Thor. 

Στη χρήση, αυτό που μπορώ να σας πω με σιγουριά, είναι το μοντάκι είναι πανάλαφρο σαν πούπουλο και με άριστο πιάσιμο στο χέρι. Σε μεγάλες παλάμες όπως οι δικές μου, το μοντάκι απλά εξαφανίζεται, ενώ κανένα πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσουν ακόμα και οι μικρότερες παλάμες μιας μικροκαμωμένης γυναίκας. Το Thor είναι universal και unisex, απευθύνεται σε όλο τον ενήλικο πληθυσμό του πλανήτη. Το πλήκτρο του fire βολεύει για άτμισμα τόσο με τον αντίχειρα όσο και με τον δείκτη.

" />

" />



Αυτονομία
Δεν έχω μετρήσεις να σας παρουσιάσω, αλλά από ότι μου έχει πει ο tegonik, το Thor με τη χρήση μπαταρίας 26650 στα 5.000mAh προσφέρει πολύ καλή αυτονομία στο εύρος ατμίσματος 20-25W που συνήθως το χρησιμοποιεί, πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε 18650 μπαταρία.


" />



Μια μικρή Οδύσσεια
Εδώ θα ήθελα να σας περιγράψω τη μικρή Οδύσσεια που πέρασε το μοντάκι μέχρι να καταλήξει στην τωρινή του άριστη κατάσταση, και ουσιαστικά λυμένα όλα του τα αρχικά προβλήματα. Όταν η μεταλλική πρόσοψη στο μοντάκι έφτασε πλέον σε τραγική κατάσταση, με σχεδόν όλο το χρυσό της χρώμα να έχει φύγει, όπως μπορείτε να δείτε στη φωτό, ο tegonik αποφάσισε ότι έπρεπε να πάρει μέτρα. Αποφάσισε λοιπόν να λύσει τη πρόσοψη, το δαχτυλίδι του fire, τα πλήκτρα, καθώς και το κάλυμμα της μπαταρίας, και να τα στείλει για επιμετάλλωση -ή επιχρύσωση όπως λέγεται- στα 24 καράτια! Όπως έχουμε ήδη πει, το χρυσό χρώμα στο μέταλλο στον πόλο 510 είναι πολύ καλής κατασκευής, και δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.


" />

" />


Τα μεταλλικά τμήματα πήγαν όντως στον τεχνίτη, και με μόλις 20 ευρώ κόστος έγιναν πολύ καλύτερα από ότι σε ένα καινούριο Thor! Αν δείτε στη φωτό την πρόσοψη μόλις ήρθε από την επιχρύσωση, είναι απλά αγνώριστη, με τόσο έντονο το χρυσό χρώμα, που βγάζει μάτι!  ;) Το μόνο αρνητικό σημείο είναι ότι ο τεχνίτης δεν μπορούσε να επιχρυσώσει τα τρία μεταλλικά πλήκτρα ελέγχου, επειδή δεν είχε τρόπο πιασίματος, όπως μου είπε ο tegonik. Το αποτέλεσμα είναι ότι η μεταλλική πρόσοψη βγάζει μάτι πλέον με το χρυσό χρώμα της, ενώ τα τρία πλήκτρα δείχνουν σχεδόν ξεβαμμένα σε σύγκριση μαζί της.


" />


Αφού ήρθαν όλα τα μέταλλα από την επιχρύσωση, ο tegonik συναρμολογεί ξανά το Thor για να διαπιστώσει ότι πλέον δεν λειτουργεί η οθόνη του, είχε κοπεί η καλωδιοταινία που την ενώνει με την πλακέτα! Ξανά το μοντάκι παροπλίστηκε, μέχρι που βρέθηκε στο αγγλικό ebay σκέτη η οθόνη με 25 ευρώ κόστος κομπλέ. Ήρθε και η καινούρια οθόνη, οπότε με συνολικό κόστος 45 ευρώ, το Thor του tegonik είναι πλέον καλύτερο από ένα καινούριο, μια και δεν θα αντιμετωπίσει ξανά πρόβλημα με το να ξεβάφει κάποιο τμήμα του. 


" />

" />



Συμπερασματικά
Το Thor είναι ένα εξαιρετικό εισαγωγικό μοντάκι και σε σχετικά προσιτή τιμή, για να μπει κάποιος στον μαγικό κόσμο του σταθεροποιημένου ξύλου. Πανάλαφρο σαν πούπουλο, με άριστο πιάσιμο στο χέρι, πολύ καλή αυτονομία με μπαταρία 26650, και εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, απευθύνεται στους πάντες, άντρες και γυναίκες, ανεξαρτήτως του πόσο μεγάλες παλάμες έχουν. Το μελανό του σημείο είναι η πολύ κακή ποιότητα βαφής του χρυσού χρώματος, κυρίως στην πρόσοψη και στο δαχτυλίδι γύρω από το πλήκτρο του fire.


Μικρό βίντεο 360 μοιρών


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 13, 2019, 19:48 »
Καλή ιδέα αυτό το θέμα.
Βεβαίως υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες κατασκευαστές που φτιάχνουν custom mods από stab wood, μάλιστα κάποιοι έχουν και σελίδα στο φόρουμ, οπότε δεν χρειάζεται να διακινδυνεύσει κάποιος αγορές από το ιντερνετ και πιθανά τελωνειακά κόστη ή κατάσχεση. Επίσης το κόστος για ελληνικό μοντάκι είναι σημαντικά χαμηλότερο.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 13, 2019, 22:11 »
Πολύ καλή η ιδέα του ξεχωριστού νήματος και επίσης πολύ καλή η παρουσίασή του. Μπράβο και για τα δύο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tegonik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 13, 2019, 23:59 »
Χαρά στο κουράγιο σου βρε Παναγιώτη, εκπληκτική η παρουσίαση, αναλυτικότατος όπως πάντα! ;D :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 14, 2019, 00:08 »
Ομορφα εργαλεία και εξαιρετική παρουσίαση.

Ευχαριστούμε. :D

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 14, 2019, 00:32 »
Θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν κορυφαίοι Έλληνες κατασκευαστές με πωλήσεις σ' όλο τον κόσμο. Από τους πιό παλιούς όπως τον Γιάννη (Craven) έως τους πιό νέους όπως τον Ηλία (MK Mods) έχουν κατασκευαστεί και κατασκευάζονται πραγματικά κοσμήματα. Δυστυχώς ένα μεγάλο όνομα του χώρου, ο Γιώργος Προβατίδης (GProv) χάθηκε από την αγορά αφήνοντας πολύ κόσμο διεθνώς χωρίς τα mod που είχε πάρει για επισκευή. Να σημειώσω επίσης ότι το ξύλινο δεν είναι κατ' ανάγκη χειροποίητο 100% αλλά μπορεί στην βασική του κατασκευή να χρησιμοποιείται CNC και να γίνεται στο χέρι το φινίρισμα, η βαφή και η συναρμολόγηση. Βασική επίσης παράμετρος είναι η ευκολία επικοινωνίας με τον κατασκευαστή γιατί οι τυχόν επισκευές μπορούν να γίνονται μόνο από τον ίδιο.

Χωρίς να το θεωρώ παρουσίαση, ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από τα δύο stab που έχω με λίγες σημειώσεις. Και τα δύο είναι MK Mods γιατί έχω κολλήσει με τις κατασκευές του Ηλία  :))

Όλα τα mod του Ηλία έρχονται με μια δερμάτινη χειροποίητη θήκη, ένα drip tip από το υλικό κατασκευής του mod, ένα πανάκι καθαρισμού και ένα δοχείο κρέμα για το ξύλο.


Η σειρά Fuoco είναι ένα ημιμηχανικό squonk mod με Dual MOSFET και μία μπαταρία 18650.


Το δοχείο από σιλικόνη χωράει 7,5ml υγρό και το σωληνάκι είναι όλο μεταλλικό, ενώ η μπαταρία μπαίνει από κάτω.


Το κουμπί fire είναι και αυτό ξύλινο και βρίσκεται στην πάνω πλευρά στην θέση που πάει ο αντίχειρας και ακολουθεί την καμπύλη του ξύλου. Χωράει ατμοποιητές έως 25mm.


Το δεύτερο stabwood mod είναι της σειράς Verita. Είναι μονής μπαταρίας 21700 με πλακέτα DNA 75C.


Όλα τα κουμπιά είναι από το ίδιο ξύλο και στην συγκεκριμένη υλοποίηση στα κενά του ξύλου υπάρχει κάποιου είδους γυαλί.


Η μπαταρία μπαίνει από κάτω και κλείνει με μεταλλικό καπάκι που έχει και τις τρύπες εξαερισμού.


Χωράει άνετα ατμοποιητές άνω των 25mm.


Το συγκεκριμένο mod το πήρα γιατί μεταξύ άλλων μου άρεσε και ο ρόζος που είχε το ξύλο.


Πάντως είναι γεγονός ότι αν μπεις στο τριπάκι με τα χειροποίητα mod ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής πρέπει να είσαι έτοιμος να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη γιατί έχουν κάτι μοναδικό και ξεχωριστό το καθένα.


Αποσυνδεδεμένος tegonik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 14, 2019, 01:46 »
φίλε μου πολύ ωραία τα μοντ σου!!Μόνο μια απορία, είναι σίγουρα stab wood, γιατί από τις φώτο μου μοιάζουν φτιαγμένα από φυσικό ξύλο και όχι από σταθεροποιημένο.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 14, 2019, 10:28 »
Πολύ θα ήθελα να ήταν κανονικό ξύλο  :) Η διαδικασία κατασκευής ενός κομματιού stabwood περιλαμβάνει την ξήρανση του ξύλου για να απαλλαγεί από κάθε υγρασία που κρατάει. Στη συνέχεια το ξύλο και ένας σταθεροποιητικός παράγοντας τοποθετούνται σε ένα θάλαμο υπό κενό. Αυτό αφαιρεί κάθε αέρα από τους πόρους του ξύλου και γεμίζει οποιαδήποτε κενά. Στη συνέχεια υφίσταται επεξεργασία σε υψηλή πίεση η οποία ωθεί τον παράγοντα σταθεροποίησης να διεισδύσει πλήρως στο ξύλο. Το ξύλο και ο παράγοντας σταθεροποίησης στη συνέχεια υφίστανται θερμική κατεργασία, η οποία μετατρέπει τον σταθεροποιητή υγρού σε ένα στερεό. Αυτό προσθέτει βάρος και σκληραίνει το ξύλο.
Η σταθεροποιητική χημική ουσία που χρησιμοποιείται είναι βάση ρητίνης στην οποία μπορεί να προστεθεί χρώμα ή ακόμα και υγρό γυαλί με αποτέλεσμα την ποικιλία των χρωμάτων και των υφών.
Αν δεν προστεθεί χρώμα στην ρητίνη και υπάρχουν ελάχιστα κενά στο αρχικό ξύλο, μπορεί να μην ξεχωρίζει από το αρχικό, αλλά είναι ακριβότερο και λόγω ποιότητας ξύλου αλλά και γιατί ότι κενό ή ατέλεια μπορεί να υπάρχει πρέπει να αφαιρεθεί χάνοντας τμήμα του αρχικού διαθέσιμου ξύλου ή να στοκαριστεί σε ελάχιστο βαθμό.
EDIT: Τώρα που το ξαναβλέπω, λες το πρώτο να είναι γνήσιο ξύλο μερικής επεξεργασίας;

Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 14, 2019, 12:11 »
Πανέμορφα μοντάκια, όλα τα άλλα ειναι σαν μπλουζάκια των 5 ευρώ  . Να συμπληρώσω στους Ελληνες κατασκευαστές και τον MMVapors, που τελευταία δουλεύει με λιστες περισσότερο , αλλα σίγουρα δεχεται και ειδικες παραγγελίες, θεωρώ, με το ανάλογο κόστος. Εχω δει θαύματα απο Φιλιππινέζος, αλλα περισσότερο απο σίγουρα δεν θα προτιμουσα ένα Φιλιππινέζικο απο ένα Ελληνικό στην ίδια τιμή. Μαζί και το δέσιμο με τα μέταλλα που αναφέρεται  όταν αυτά  υπάρχουν, ειναι η ολοκληρωση της καλλιτεχνίας στο μοντ, δεν θα επρεπε να θεωρείται πταίσμα αλλά ασυνέχ(π)εια της παραγωγής. Δεν θα μπορούσα να πληρώσω δηλαδη 450 ευρώ στις Φιλιππίνες για κάτι τέτοιο, ελίτ αλλά όχι ελίτ.  Μαλακά μέταλλα και βερνίκια γυαλιστερα - εκτός απο κάποια απίθανα cera-coats υπερπολλαπλής, ειδικά σχετικά με την βάση του μοντ, είναι σαν υποδοχείς αποτυπωμάτων, όχι των δαχτύλων, αλλα οτιδήποτε υπάρχει στην τσέπη ή το τσαντάκι ή το τραπέζι. Προσωπικά απο το να μετράω τς γρατζουνιές ή να έχω ένα τόσο μούρικο μοντ κρυμμένο σε θήκη, ή να υπολογίζω λύσιμο και "σερβις" κάθε δίμηνο, εύκολα θα κατέληγα σε ματ Plain stab. Η απλά μοντ του σαλονιού, ειδοποιός η διαφορά του τερέν  :D.
Απο mk και mmvapors υπάρχουν άπειρες επιλογές, ο Ηλίας μπορεί να αφιερώσει πολύ χρόνο στη συζήτηση για το μοντ μας και πλέον σε ολα σχεδον τα stabed,  όπως και ο Δημήτρης της ΜΜ κάποτε , αν και μετά εγινε μια "πολυεθνοποίηση" και κάπου χάθηκε (εκφράζω διαμαρτυρία), αλλά δεν νομίζω πως έσβησε τοπαλιο καλο σοσιαλιστικο του ταμπεραμέντο :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 14, 2019, 12:15 »
Zarko, αν το σασί του πρώτου μοντ της παρουσίασης ήταν 3μπάταρο και είχε DNA250C στα σπλάχνα, θα το έπαιρνα ΧΤΕΣ! Ωραίο νήμα και ωραία παρουσίαση!

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 14, 2019, 12:18 »
φίλε μου πολύ ωραία τα μοντ σου!!Μόνο μια απορία, είναι σίγουρα stab wood, γιατί από τις φώτο μου μοιάζουν φτιαγμένα από φυσικό ξύλο και όχι από σταθεροποιημένο.


Νίκο, έχουμε συνηθίσει τα μοντάκια από σταθεροποιημένο ξύλο να έχουν πολλά χρώματα στις ρυτίνες που έχουν χρησιμοποιηθεί, αλλά μερικά από τα πιο όμορφα μοντάκια της αγοράς έχουν μία και μοναδική απόχρωση στο ξύλο τους, που σε κάνουν να νομίζεις ότι φτιάχτηκαν από φυσικό ξύλο, παρόλο που είναι φυσικά σταθεροποιημένο ξύλο, όπως τα πανέμορφα BlakcRose του Sugumar Kesavan.  :_love_heart:


" />


Φίλε redortho, υπέροχα τα μοντάκια σου, ευχαριστούμε για τη μικρή παρουσίαση...  :thumpup:

Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 14, 2019, 12:32 »
Δεν άπτεται άμεσα στο θέμα του post, αλλά επειδή ό,τι μαθαίνει κανείς καλό είναι, ορίστε ένα βίντεο που εξηγεί τη διαδικασία της "σταθεροποίησης" του ξύλου.



Και εδώ ένα βίντεο που δείχνει πώς φτιάχνεται ένα mod από stab wood.


Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 14, 2019, 12:35 »
Ετσι, νομίζω ειναι fact οτι η ποσόστοση ξύλου/πλαστικου που κάνει την διαφορά, οπτικά και ποιοτικά.
Edit: Τα stabed με το σάπιο ξύλο πχ, τα πιο όμορφα, αλλα το πλαστικο filling σαν σφουγγάρι για τις γρατζουνιες, δεν θεωρω την συνστηρηση δύσκολη, αλλα απλά είναι αναγκαια, είναι ακόμα συχνότερη ή "βαθύτερη" απο άλλα και αυτο πρεπει να υπολογίζεται
Στην άλλη πλευρά υπάρχουν και ρώσσοι με πολυ φτηνο stabed αλλα με πολυ πλαστικο, πχ Alex Gaevskiy, αδελφός ;D, 100 ευρώ κομμένο και ραμμένο για δικη μας τοποθέτηση πλακέτας DNA Πχ, αλλά άλλη η κλάση
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2019, 12:56 από Τουρίστας »

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 14, 2019, 12:56 »
Zarko, αν το σασί του πρώτου μοντ της παρουσίασης ήταν 3μπάταρο και είχε DNA250C στα σπλάχνα, θα το έπαιρνα ΧΤΕΣ! Ωραίο νήμα και ωραία παρουσίαση!

 Από κινητό.

Χαχά, Τρύφωνα, αν το Primo Dual ήταν τριμπάτερο, θα ήταν οκτώ εκατοστά στο πλάτος, και νομίζω ότι ακόμα κι εσύ θα δυσκολευόσουν να το κρατήσεις...  :))

Αποσυνδεδεμένος tegonik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 14, 2019, 15:03 »

EDIT: Τώρα που το ξαναβλέπω, λες το πρώτο να είναι γνήσιο ξύλο μερικής επεξεργασίας;
Εμένα για ξύλο μου μοιάζει πάντως με τα φυσιολογικά νερά του και τις ατέλειες του και όχι για σταθεροποιημένο ξύλο. Οταν το αγόρασες ο κατασκευαστής του δεν σε ενημέρωσε για το υλικό κατασκευής του?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110751 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530845 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801675 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet