vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

290 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Alexander20, paulxan, Xameno_Skli, treloneritis, ZoeM, Tazz, tsiv

Twitter

Hotcig R 150S 150W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Hotcig R 150S 150W
« στις: Μαρτίου 22, 2019, 20:20 »

Η Hotcig από την ίδρυσή της, συνεργάστηκε για κάποια χρόνια με την Evolv, εφοδιάζοντας τα mods που κατασκεύαζε με τα πολύ γνωστά chipsets DNA 75 και DNA 200.
Εδώ και λίγο καιρό όμως άρχισε να εφοδιάζει τα mods της με chipset δικής της σχεδίασης, το HM chip.
Το Hotcig R 150S είναι ένα από τα νέα mods της εταιρείας και είναι εφοδιασμένο με το HM chip, που είναι κατά τους ισχυρισμούς της εταιρείας εντελώς αδιάβροχο και αποδίδει μέγιστη ισχύ 150W
Το Hotcig R 150S είναι διμπάταρο mod (δέχεται δύο 18650 μπαταρίες).

Το Hotcig R 150S έρχεται στην παρακάτω συσκευασία, μέσα σε ένα πολύ όμορφο bamboo κουτί. 
Στην εξωτερική επιφάνεια του κουτιού υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος.


Στη συσκευασία περιλαμβάνονται, εκτός από το mod, ένα καλώδιο φόρτισης usb, η εγγύηση και το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης στα αγγλικά, το οποίο παραθέτω αυτούσιο παρακάτω.


Το Hotcig R 150S κυκλοφορεί σε δύο διαφορετικές σειρές. Τα panels της μιας σειράς έχουν σχέδια εμπνευσμένα από κάποια όστρακα Abalone, την ύπαρξη των οποίων αγνοούσα. Το mod που έχω στα χέρια μου ανήκει στην δεύτερη σειρά, είναι διαθέσιμο σε έξι διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς και τα panels του έχουν χαραγμένα σχέδια που ίσως κι αυτά να είναι εμπνευσμένα από τα ίδια όστρακα, αλλά είναι διαφορετικού τύπου. Περισσότερο παραπέμπουν σε χαρακτικά σχέδια.


Το βάρος του Hotcig R 150S είναι 151g και οι διαστάσεις του φαίνονται παρακάτω.


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω


Είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου πολύ καλής ποιότητας (αεροναυπηγικής κατά την εταιρεία)



Στην πάνω βάση υπάρχει ο 510 ελατηριωτός αυτορυθμιζόμενος πόλος, που μπορεί να φιλοξενήσει ατμοποιητές με διάμετρο αυστηρά μέχρι 24mm
Ο πόλος βρίσκεται στο ένα άκρο της πάνω βάσης του mod. Αισθητικά, θα έβρισκα το mod πιο όμορφο αν ο πόλος ήταν τοποθετημένος στο κέντρο ή έστω πιο μέσα από τη ακραία θέση στην οποία βρίσκεται.
Στη κάτω βάση του υπάρχει μια μεγάλη οπή διαφυγής αερίων, που δεν είναι ευδιάκριτη, γιατί δεν έχει συμμετρικό σχήμα, αλλά έχει σχήμα σαν τα εγχάρακτα σχήματα των panels.


Τα δύο panels είναι αποσπώμενα και τα δύο και μπορούν να αντικατασταθούν από άλλα, άλλου χρωματισμού της ίδιας σειράς. 
Η απόσπασή τους δεν είναι και πολύ εύκολη. Γίνεται με τη βοήθεια δύο μικρών εγκοπών και χρειάζεται απαραίτητα νύχι ή κάτι άλλο σαν υποβοήθηση. 
Εγώ που δεν έχω νύχια, ψάχνω κάτι να με βοηθήσει στην απόσπαση των panels, του ενός δηλαδή, αυτού που καλύπτει τον χώρο υποδοχής των δύο 18650 μπαταριών που δέχεται, κάθε φορά που χρειάζεται και αυτό με εκνευρίζει.


Στην πρόσοψη του mod και από πάνω προς τα κάτω έχουμε το fire button, την έγχρωμη οθόνη των 0,96 ιντσών, τα δύο πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-) και τέλος την θύρα φόρτισης micro usb.


Το fire button και τα πλήκτρα επιλογών λειτουργούν άψογα και σαφέστατα. Η απόκριση κατά την πυροδότηση είναι ακαριαία. 
H έγχρωμη οθόνη των 0,96 ιντσών έχει κατακόρυφη διάταξη, είναι πολύ όμορφη, στο τεχνητό φως είναι άψογη, αλλά στο φυσικό φως με ήλιο, κάποιες αποχρώσεις της χρωματικής παλέτας δεν είναι και τόσο ευδιάκριτες. Υπάρχει όμως ρύθμιση επιλογής των χρωμάτων ή του χρώματος της οθόνης, οπότε το πρόβλημα αυτό λύνεται κατά κάποιο τρόπο.


Στην επιλογή vw mode στην οθόνη αναγράφονται η ισχύς, η τάση, η ένταση του ρεύματος, η τιμή της αντίστασης, το επιμέρους επιλεγμένο mode μέσα στο vw mode, η στάθμη φόρτισης της μπαταρίας και με τη μορφή ράβδου, αλλά και σαν ποσοστό επί τοις εκατό και η αρίθμηση των puffs.  
O χώρος υποδοχής των μπαταριών είναι πολύ τακτοποιημένος και οι μπαταρίες συγκρατούνται άψογα και σταθερά. Νομίζω όμως πως για την απόσπασή τους καλό θα ήταν να υπήρχε κι η κλασσική υποβοηθητική κορδέλα, που δεν υπάρχει.


Το Hotcig R 150S σαν κατασκευή είναι πολύ συμπαγές και απουσιάζει κι η υποψία κροταλίσματος ή άλλου ενοχλητικού ήχου κακής εφαρμογής των επιμέρους τμημάτων του.

Πάμε τώρα στο HM chip με το οποίο είναι εφοδιασμένο το Hotcig R 150S. Στο χρονικό διάστημα που έχω το mod στην κατοχή μου διαπίστωσα την αξιοπιστία του και το πολύ εύκολο μενού του. Το chipset είναι αξιοπρεπέστατο, συνεπές, δίνει ωραιότατα ρεύματα, έχει πολύ καλή απόκριση και δεν διαπίστωσα να υστερεί σε κάτι.
Το HM chip είναι αναβαθμίσιμο και ήδη διατίθεται στην ιστοσελίδα της Hotcig η έκδοση V2.


Σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό, ίσως να λέγαμε πως υστερεί στη μέγιστη ισχύ που αποδίδει, που φτάνει τα 150W.  Προσωπικά, δεν μου λέει κάτι αυτό, γιατί τα διμπάταρα mods τα προτιμώ αποκλειστικά για την αυτονομία τους και όχι για την προσφερόμενη μέγιστη ισχύ, αφού τα δικά μου ατμιστικά γούστα δεν απαιτούν ισχύ μεγαλύτερη από τα 30W.
Στα πολύ θετικά του HM chip να επισημάνω πως είναι αδιάβροχο. 

Για την πληρέστερη ενημέρωση σε σχέση με τις δυνατότητες και το μενού του Hotcig R 150S παραθέτω αυτούσιο το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης.



Κλείνοντας θα έλεγα πως ενώ το Hotcig R 150S είναι λειτουργικά πολύ καλό, αδικείται κατά τη γνώμη μου από την εμφάνισή του και το λίγο αυξημένο μέγεθός του.
Όλες του οι ακμές και οι κορυφές είναι πλήρως καμπυλωμένες και προσφέρει καλό κράτημα κι εργονομία, αλλά το μέγεθός του είναι λίγο μεγαλύτερο του ανταγωνισμού.
Το θέμα δε της αισθητικής είναι κάτι που δύσκολα κανείς το παραβλέπει. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός ξεχωριστά. Ενώ το Hotcig R 150S καλύπτει και με το παραπάνω τις λειτουργικές απαιτήσεις μου, δεν με καλύπτει καθόλου στο θέμα της εμφάνισης.



Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Αξιόπιστο chipset
Αναβαθμίσιμο chipset
Αδιάβροχο chipset
Εύκολο μενού
Συμπαγές και στιβαρό
Άψογη λειτουργικότητα
Έγχρωμη οθόνη με δυνατότητα ρύθμισης χρωμάτων και φωτεινότητας

Αρνητικά (-)
Υποβοήθηση για την απόσπαση των panels
Θέση του 510 πόλου στην πάνω βάση
Εμφάνιση-μέγεθος


To Hotcig R 150S μου ήρθε γι αυτή την παρουσίαση από το κατάστημα Buybest, το οποίο και ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη

Buybest's official website

Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hotcig R 150S 150W
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 22, 2019, 21:15 »
Πολύ καλή παρουσίαση ώς συνήθως και μπορώ να πώ ότι είναι αξιοπρόσεκτο σε εμφάνιση τουλάχιστον. :thumpup:
Το κουτί της συσκευασίας μου θυμίζει κάτι από TAIFUN στα περασμένα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Hotcig R 150S 150W
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 22, 2019, 23:59 »
Σε ευχαριστώ Βασίλη, να είσαι καλά. Εμένα πάλι ενώ όλα πάνω του μου αρέσουν (τα λειτουργικά εννοώ) η εμφάνιση δεν μου λέει πολλά πράγματα. Αλλά αυτό δεν είναι τίποτα άλλο παρά το προσωπικό μου γούστο. 

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hotcig R 150S 150W
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 23, 2019, 10:13 »
Πολυ ωραια η παρουσιαση σου φιλε.Μπραβο σου !!!!

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hotcig R 150S 150W
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 23, 2019, 19:45 »
Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο! Το νέο R150 έρχεται με προστασία αντίστροφης πολικότητας (reverse polarity protection)? Γιατί θυμάμαι ότι το παλιό R150 δεν είχε κάτι τέτοιο. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110560 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146454 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801598 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet