vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

313 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, manoslykos, Blackwolf

Twitter

Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« στις: Μαρτίου 04, 2019, 17:54 »
 Για άλλον ατμοποιήτη θα περίμεναν κάποιοι να γράψω, για άλλον θα το κάνω.
Δεν είμαι χρήστης που ανοίγει συχνά νήματα, ούτε το έχει με την πολύ φλυαρία και τις μακροσκελείς παρουσιάσεις , αλλά εδώ κρίνω πως πρέπει να πατήσω το start για να κουβεντιάσουμε για έναν rta που πέρασε και δεν ακούμπησε, χωρίς δική του σελίδα και χωρίς παρουσιάσεις στο ελληνόφωνο youtube, πολύ άδικα κατά την γνώμη μου.
Vandy vape Berserker v1.5. 32 χιλ ύψος, 24αρης, δημιουργία του Alex από VapersMD, με 2.5 μλ χωρητικότητα και με επιλογή μεταλλικού τανκ επίσης όπως ο παλιός. Μια πολύ καλή αναβάθμιση του προκατόχου του, αφού κρατά την, όχι και τόσο σφιχτή εδώ, τζούρα, αλλά προσθέτει ένα πανεύκολο ντεκ, με διαφορετική, μακρόστενη οπή,  που συγχωρεί τα λάθη και δεν παρουσιάζει διαρροές.
Γέμισμα από πάνω, ρύθμιση αέρα από κάτω (1, 1.2, 1.4,1.6,1.8 ) που μπορεί να αποδώσει από πολύ σφιχτά  έως σφιχτά αλλά όχι αποπνιχτικά , πάντα όμως mtl. Προειδοποιώ πως δεν θα κάνετε μάγουλα με γράμμωση, για τα γούστα μου είναι κομπλέ, για κάποιον που ψάχνει την μοντέρνα  light πνευμονική αίσθηση, ας την ψάξει αλλού.
Με απλό 26αρη Kanthal σε 2.5 πυρήνα, 5 ανοιχτές και αποτέλεσμα 0.62ωμ στα 20 βατάκια, σε καπνικό υγρό(Vanilla Oak Tobacco 4mg) μου έδωσε μια απίστευτα πλούσια σε ανάλυση και χτύπημα τζούρα, αλλά ταυτόχρονα πολύ απαλή και αθόρυβη.
Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, σπειρώματα βούτυρο, μόνο ίσως αρνητικό η αρκετά αυξημένη κατανάλωση.
Εντυπωσιακό καλό προιόν για κινέζικο ατμοποιητή που έχει αρχική τιμή στα Ελληνικά καταστήματα, γύρω στα 35 Ευρώ! Προτείνεται!


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2019, 09:18 από ΠετροςΘεσσ »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 04, 2019, 22:25 »
Πολύ καλή η παρουσίαση, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και θα συμφωνήσω περισσότερο από αύριο που τον αναμένω και εγώ.

Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 04, 2019, 23:03 »
Παίζουν 2 berske στο rotation 24+22 (οι πρώτοι). Απο το βίντεάκι που είδα  ουσιαστικά έφτιαξαν όλες τις λεπτομέρειες απο τις οποίες έπασχε ο berserker ο πρώτος και είμαι 100% σίγουρος οτι η ατμιστική εμπειρία θα καλύτερη.
Πραγματικά εάν δεν είχα δύο θα τον χτύπαγα με κλειστά μάτια.
Ισως πάρω και  έναν... δεν ξέρω ;D


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 07, 2019, 21:16 »
Εδώ είμαι λοιπόν και εγώ με τον βελτιωμένο Berserker και μετά την παραλαβή του και το κατάλληλο μπανάκι τον έστησα με μία από τις αντιστάσεις που περιείχε το πακέτο (Superfine MTL fused Clapton Ni 80 στα 0.70 Ohm). 
Μεγάλη έκπληξη λοιπόν για εμένα αυτός ο άτμο, πλούσια γεύση με το αγαπημένο μου Mexican Fried Ice Cream, κοιτάζει σε απόσταση αναπνοής τον αγαπημένο μου EVIVA. Πολύ καλή ανάλυση, καλό χτύπημα και καθαρός τσιγαρίσιος.
Κρατάω μία πισινή για τα αποτελέσματα αυτά λόγω του εξωτικού coil, αλλά το επόμενο στήσιμο θα είναι με το αγαπημένο μου Α1 0.32, 0.35 ή 0.40mm και θα ενημερώσω φυσικά.
Προς το παρόν ήρθε για να μείνει, διότι πραγματικά ήταν μια πολύ καλή και ευχάριστη έκπληξη.  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 08, 2019, 10:02 »
 Παίζει πολύ καλά και με A1.
Έβαλα το ίδιο καπνικό(Tob Costa Rica), έκανα το ίδιο ακριβώς στήσιμο σε Hastur και δοκίμαζα ταυτόχρονα.  
 Η γεύση και η ανάλυση που πήρα από τον νέο berserker ήταν πολύ, πολύ ανώτερη.
 Τον θεωρώ διαμαντάκι και δεν πέρασαν λίγοι ατμοποιητές από τα χέρια μου.

Αποσυνδεδεμένος bloodlessz

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 09, 2019, 18:22 »
Κάτοχος και γω του νέου berserker.
Ίδιο στήσιμο με τον πρώτο, Ni80 30mm και 6 σπείρες, ίδιο υγρό, η γεύση είναι καλύτερη στον 1.5 

Ξέρετε μήπως που μπορούμε να βρούμε τζαμάκι μιας και έχει σπάσει;

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 15, 2019, 12:51 »
 Δεν ειχα χρονο να ασχοληθω πολυ με αυτον τον ατμο.
 Διαπιστωσα παντως πως ,λογο του σφιχτου αερα αγαπαει την υψηλη ωμικοτητα. Με 35αρι κανθαλ 7 σπυρες, 1.2 ωμ και 12 βατ, το αποτέλεσμα μου αρεσε πιο πολυ.
 Φυσικά αυτά είναι γουστα, εχω δει και reviewer  να τον δουλευουν στα 35 βατ.

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 15, 2019, 23:51 »
Τζαμάκι δε ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει ακόμη εδώ,
αλλά ebay κτλ υπάρχει και bubble glass λεγόμενο "Extended Fatboy/Bubble Glass for use with NEW Berserker 1.5 RTA " αν το γκουκλάρεις. :) 


οπότε λογικά κάτι θα βγει κι'εδώ. 


Έπειτα, αν έχεις ξεμείνει με το μεταλλικό του 1.5, υπάρχει και η επιλογή Frankenstein, 
δλδ αν έχεις τον παλιό berserker (τον μεγάλο, όχι τον μίνι), πέρνεις την καμπάνα και το γυαλί του extension kit των 4.5ml
και το φοράς επάνω στο deck του 1.5. Ταιριάζει μια χαρά.

Αν πάλι σε ανησυχεί η γέυση, ναι η  καμπάνα ατμοποίησης  του παλιού είναι ελαφρώς μεγαλύτερη και μακρύτερη σε σχέση με τη καινούργια αλλά και πάλι θεωρώ τη γεύση βελτιωμένη,
ίσως επειδή το deck του καινούργιου με τα λεκανάκια και τη δέσμη αέρα τροφοδοτεί πάρα πολύ καλά,
Μάλιστα επειδή ακριβώς είναι και μακρόστενη η παλιά καμπάνα και κερδίζει λιγάκι σε ύψος, μπορείς να ανεβάσεις  λίγο τα watts χωρίς να τσουρουφλίζει το σύμπαν. 
Προσωρινά λοιπόν μια λύση - πατέντα υπάρχει, για να μη χρησιμοποιείς το μεταλλικό των 3.5 ml. 

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός ατμοποιητής,
με ni80 26ga, 28ga, 28ga 2 parallel, και mtl fused clapton, όλα σε  2.5mm πυρήνα, 
σε γεύση αποδίδει πολύ όμορφα τα υγρά και μου θυμίζει galaxies rta,
το flow του είναι βούτυρο και μου θυμίζει τον fumytech rose gold χωρίς ίχνος θορύβου / σφυρίγματος,
διαρροές κτλ δε μου έχουν τύχει, 
τον έχω αυτές τις μέρες καθημερινό  mtl παράλληλα  με τον fresia.  :)

Αποσυνδεδεμένος bloodlessz

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 17, 2019, 14:18 »
Καλησπέρα,
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις την καμπάνια του παλιού στον νέο;
Προσπαθώ να ξεβιδώσω την καμπάνα του 1.5 αλλά δεν μπορώ. Δοκίμασα τα κλασικά, κατάψυξη και γάντια, αλλά τίποτα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2019, 13:47 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 17, 2019, 21:41 »
ίσως να μη τα έγραψα πολύ καθαρά, λοιπόν, σε περίπτωση που ξεμείνουμε από τζαμάκι στον 1.5, μέχρι να βρούμε καινούργιο ή δε μας βολεύουν τα 2.5ml του κτλ, κτλ,
για προσωρινή λύση, κάνουμε ένα πάντρεμα αλά Φρανκενστάιν.
δλδ:
Από berserker 1, θέλουμε τα εξής: γυαλάκι 4.5 ml, καμπάνα μακρόστενη (δλδ το extension των 4.5ml), και το καπάκι της.



Από berserker 1.5, θέλουμε το deck, με το δαχτυλίδι του. (άντε και το drip tip)




οπότε έχουμε ένα υβριδικό "πάντρεμα": deck από 1.5, που εφαρμόζει στο τζάμι και τη καμπάνα του extension kit του παλιού.  



και με την ευκαιρια, το βαμβάκωμα του, με το οποίο καμμένο ή διαρροή δεν έχω πάρει προς το παρόν τουλάχιστον:
Εντάξει δεν είναι τέλεια αντίσταση, ή κανένα φοβερό βαμβάκωμα. Αντιθέτως είναι πολύ μίνιμαλ και απλό.

φρακαριστό βαμβάκι άθικτο, αλά Morten Oen style. σα να πηγαίνεις να βαμβακώσεις rda, ή τον galaxies rdta που το περνάς φρακαριστά όπως έχουν γράψει στο νήμα του.
χωρίς κοψίματα υπό κλίση, , αφρατέματα και αραιώματα. Βαμβάκι μονομπλόκ μασίφ με τις ίνες του. (cotton bacon, cotton gods κτλ)
απο την αντίσταση περνάει με δυσκολία δλδ.
στα λεκανάκια του deck το κατεβάζω μέχρι τέρμα κάτω.  






Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.
Τώρα δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια καμπάνα σου κόλλησε και σε ποιό deck , αλλά ελπίζω με τα γαντάκια να τη ξεβίδωσες  :)

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2019, 13:48 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Gianniss123

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 18, 2019, 16:39 »
Καλησπέρα, στον 1,5 το δαχτυλιδι του airflow ειναι οπως πρεπει η χάνει και απο αλλου όπως αλλα αποσπώμενα; Ρωταω γιατι κατι που είχε ο παλιος ηταν η απολυτη ακρίβεια στον αέρα. Επίσης υπαρχει κανα σφυριγμα;

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 18, 2019, 19:54 »
Το δαχτυλιδάκι του μένει στη θέση που θα το βάλεις, γυρίζει με την απαραίτητη σχετική "δυσκολία" και  δεν έχει καθόλου τζόγο.

Περί σφυρίγματος, θορύβου, γεύσης, προσωπικά μεταξύ fummytech rose gold, vandyvape berserker 1.5, galaxies rta, galaxies rdta, damnvape fresia θα ελεγα:

Απουσία θορύβου - σφυρίγματος: aka "βελούδινη τζούρα"
(μιλάω καθαρά για σφύριγμα ή θόρυβο των αυλών αέρα και όχι πχ θόρυβο / σκασίματα αντίστασης όπως η mtl fused clapton)
rose gold:      9/10 (υποψία σφυρίγματος μονάχα σε 1 επιλογή)
berserker 1.5 9/10 (υποψία σφυρίγματος μονάχα σε 1 επιλογή)
galaxies rta    8/10 (σφυρίζει σε τουλάχιστον 2 επιλογές)
galaxies rdta  7/10 (σφυρίζει σε μπόλικες επιλογές)
fresia             7/10 (σφυρίζει σε μερικές επιλογές, ενώ κάνει θόρυβο σχεδόν σε όλες)


Απόδοση γεύσης: (τελείως προσωπικό)
(κυρίως σε γλυκά, πίτες, φρούτα και τα συναφή, diy χωρίς τεράστιες ποσότητες γλυκαντικών)
berserker 1.5 9/10 (για εμένα φοβερή απόδοση με νότες, ανάλυση  και ολοκλήρωση γεύσης)
galaxies rdta  9/10 (το ίδιο) 
fresia rta        8/10 (παρα πολύ καλή γεύση) 
galaxies rta    8/10 (το ίδιο)
rose gold        7/10 (λόγω deck αλά siren 2 χάνει λίγο, τα πάει καλύτερα στην ολοκλήρωση γεύσης μονάχα)

Υποπίεση:
(δλδ τάση προς πλημμύρα, δάκρυ στα καπάκια, αλλά όχι διαρροές)
galaxies rta  9/10 (στεγανός και με τρισάθλιο στήσιμο)
rose gold      9/10 (το ίδιο)
galaxies rdta 8/10 (το ίδιο)
fresia            8/10 (βγάζει λίγο υγρασία στις mtl, ή και στο θάλαμο dl)
berserker 1.5 7/10 (κλασσικό old school style γέμισμα από κάτω για να μη χτυπάμε το κεφάλι μας στο τοίχο.
Μας δίδαξε ο berserker ο παλιός. δε ξέρω τι κάνει ο 1.5 από πάνω αλλά δε τολμάω ταρζανιές. το χέρι πάει μόνο του και ξεβιδώνει από κάτω πλέον)

ευκολία βαμβακώματος:
(πόσο καιρό μου πήρε προσωπικά να μάθω να βαμβακώνω ικανοποιητικά το καθένα, και η ευελιξία τους, αν συγχωρούν λάθη κτλ) 
galaxies rdta  9/10 (εύκολο, συγχωρεί)
galaxies rta    9/10 (το ίδιο)
fresia             8/10 (εύκολο αλλά θέλει ενα τσικ προσοχής το λεκανάκι του)
berserker 1.5 8/10 (το ίδιο)
rose gold:      7/10 (σε τρισάθλιο ή  κάτω του μετρίου βαμβάκωμα σε τιμωρεί με καμμένο δίχως αύριο)

παραμετροποίηση τζούρας - αέρα:
(φυσικά εδώ ο berserker μπορεί να μη δίνει χίλιες επιλογές, αλλα τις λίγες τις δίνει καλά! πολύ καλα!)

galaxies rdta 9/10 (πολλές επιλογές μέσα στο deck  και έξω στο airflow)
fresia            8/10 (μπόλικες επιλογές)
galaxies rta   8/10 (λιγότερες επιλογές έξω αλλά έχει τουβλάκι για επιλογές εκ των έσω)
rose gold       8/10 (έχει μπόλικες ρυθμίσεις αλλά ρεαλιστικά θα το πάς τέρμα δεξιά - μέση - τέρμα αριστερά)
berserker 1.5 7/10 (μία οπή ανά ρύθμιση, ένα standard slot αέρα μέσα)



σε γενικές γραμμές αυτά από μέτριο μαθητή στη σχολή κομμωτικής βαμβακώματος, με τάσεις μακρόσυρτης τζούρας αλυσιδωτής και συνεχόμενης.  :))

Αποσυνδεδεμένος Gianniss123

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 18, 2019, 21:10 »
Ωω αυτη ειναι απάντηση,να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος bloodlessz

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 18, 2019, 21:40 »
[member=20508]kenpachirukia[/member]: Νόμισα εννοούσες αλλαγή μόνο την καμπάνα χωρίς το καπάκι και προσπαθούσα να ξεβιδώσω την καμπάνα από τον 1.5  :wall:
Ευτυχώς δεν του έκανα καμία ζημιά αφού μάλλον δεν ξεβιδώνει.
Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αυτό που μου είπες γιατί έχουν χαλάσει τα πάσα του καπακιού απ τον πρώτο berserker.

Θα μείνω με το μεταλλικό έως ότου έρθει τζαμάκι στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker v1.5 mtl rta by Vandy Vape
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 18, 2019, 22:31 »
[member=17066]bloodlessz[/member]: ωχ φαντάζομαι πως ταλαιπωρήθηκες.
ναι η καμπάνα του 1.5 ειναι μασίφ και δε ξεβιδώνει. 
ενώ στον 1.0 έχει το βιδάκι για να του φορέσεις τη μακρόστενη και να ταιριάξει με το τζάμι των 4.5ml
Τελικά έπρεπε εξ αρχής να βάλω φώτο διοτι με την έκφραση δε το έχω και πολύ. συγνωμη για τη ταλαιπωρία. 

Πάντως αν πάρει το μάτι σου πουθενά σε Ελληνική αγορά τζαμάκι και μάλιστα και bubble αυξημένων ml γράψε εδώ στο νήμα μιας και θα έίναι πολύ χρήσιμο.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110673 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515340 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530805 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801635 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40995 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet