vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 8 χρήστες
tibolaso, camber, Alexander20, Buliwyf, enyalios21, laniel, bujinkan, maprix

Twitter

Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 10:48 »
Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto


[justify]Διαφημιστική προπαγάνδα: Ο άλλος λατρεμένος μου, Φίλιπ Ροθ, στο σύνδρομο Πόρτνοϊ ντε, αναφέρει κάπου -σε ανύποπτο πάντα χρόνο: [...] Με κάτι τέτοια πατριωτικά ξόρκια έχω αρχίσει να νανουρίζομαι τα βράδια, αφού πρώτα έχω τραβήξει μ@λακία μέσα στην κάλτσα μου. Το θεατρικό μου έχει τίτλο Ας αντηχήσει η Λευτεριά! Είναι έργο ηθοπλαστικό (τώρα το ξέρω), που οι δύο κεντρικοί χαρακτήρες του ονομάζονται Προκατάληψη και Ανοχή, και που είναι γραμμένο σ’ αυτό που εγώ το λέω “ποιητική πρόζα”.[...] / ας έρθω τώρα και στο μεταφραστικό της υπόθεσης, τυχαία διάβασα δηλαδής, σε κάποιο άλλο νήμα, πως δεν παίζει το τι λες και τι πιστεύεις αλλά πώς το παρουσιάζεις. Ναι. Χμ. Η κυρία Προκατάληψη παραπάνω, θα έλεγε, είμαι λεσβία αλλά και πιστή ρατσίστρια του Νότου, με δημοκρατικά ιδανικά, και στα καπάκια το ταίρι της, η κυρία Ανοχή θα συμπλήρωνε, ναι ναι, εμείς αγαπάμε τα μικρά νεγράκια, ειδικά αυτά που μυρίζουν, πόσο όμορφα στολίζουν την παραδείσια ζωή μας. Και πώς μυρίζουν τ’ άτιμα. Να τα φας! Ευτυχισμένο το υπερσύγχρονο σωτήριον έτος 2019![/justify]



[justify]Παρασκευή, λοιπόν, 22 Φεβρουαρίου, 2019 μΧ. Επίσημη διάθεση του μικρού Kayfun [lite] 2019, σε 22 αλλά και 24mm, με συνοδευτικά κουστουμάκια. Καλό; Ξεκίνησα, που λέτε, παρέα με τον Eviva μου, όπως πάντα. Ντυμένος στολισμένος με το Jojo kit στα 32 χιλιοστά. Χα! Kayfun [lite] 2019, είσαι ήδη χαμένος. Να το πάω και παρακάτω; πώς γίνεται να τρέχω μέσα στους δρόμους για να κλειδώσω την απόκτηση ενός ήδη υποδεέστερου γευστικά ατμοποιητή; εμ, εδώ σε θέλω. Υπόθεση Kayfun, ξεκάθαρα, μία οικογενειακή υπόθεση, και μάλιστα, φτάσαμε πλέον να λέμε πως ο αγαπητός κύριος SvoëMesto πουλάει όνομα. Άδικα; δεν νομίζω. Έχει αποδείξει πού και πώς πατάει, σε ποιους απευθύνεται και τι προσφέρει. Στην υπόθεση [Lite], Μάιος του 2013 ήρθε σκέτο [lite], με 5 βασικά τμήματα, σταθερό αέρα στα 1.5mm και ουρανοξύστη στα 51.5mm, με 22mm διάμετρο και με 4.5mm χωρητικότητα. Βίδα στο κάτω μέρος της βάσης για αναπλήρωση, βαμβάκι σε θέση και ρόλο ‘S’ και ασφαλώς, σχεδόν καταχρηστική χρήση κάνθαλ με πάχη που δεν θα ξεπερνούσαν τα γιγάντια 3.2mm. Φτάσαμε και στον Σεπτέμβριο του 2013 με τον lite [plus]. Τώρα πλέον υπάρχει και μία δεύτερη βίδα στο κάτω μέρος της βάσης, μία για την αναπλήρωση υγρών αλλά και μία για τη ρύθμιση εισαγωγής αέρα, και τέλος, κάπου στις αρχές του 2014, ένα μικρό facelift, με νέα επιστόμια αλλά και νέες χαράξεις στη βάση του ατμοποιητή με λογότυπα και ημερομηνία παραγωγής τού κάθε επισκευάσιμου. Ε, μετά τα υπόλοιπα μάς είναι αρκετά γνωστά, βλ. Five Pawns Edition, και σκονισμένα χρονοντούλαπα Svoe. Και; ε, και κάπου μέσα στον Σεπτέμβριο του 2017, ήρθε και ο Prime. Νέες σχεδιαστικές ιδέες σε 5 βασικά τμήματα, όπως η βάση, άνετα δαχτυλίδια εισαγωγής αέρα και επαναφορά της ελπίδας παύλα νοσταλγίας για την αναφώνηση: αχ, να έρθει ξανά το Α και το Ω της σφικτής τζούρας. Όμως, πάλι γκρίνια. Δεν έχει γεύση, βλέπω υγρασίες, βλέπω δυσκολίες στο εύκολο ντεκ του, αλλάζει τα γευστικά προφίλ, δεν έχει καμία σχέση με όσα ήθελα ή μου υποσχέθηκε, ναι, είναι σφικτός, όμως εγώ ήθελα άλλο σφίξιμο. Καλό; Προσωπικά, μου το είχα πει, και θα το ξαναπώ, ο άνθρωπος ξεχνάει, και ξεχνάει εύκολα, πολύ εύκολα, είμαστε ειδικοί σε όλα, σε ό,τι κινείται και ό,τι δεν κινείται, με λίγα λόγια δεν ξέρουμε τι μας γίνεται γιατί μας βολεύει, είναι πολύ ευχάριστο συναίσθημα να τα έχω κάνει πλακάκια με τον εαυτό μου. Μια χαρά. [/justify]



[justify]Μας ξεκινάει λοιπόν ο Svoëmesto με τη σημείωση πως, εδώ βρίσκει άνεση και χάρη ο αρχάριος ατμιστής αλλά και πειρασμό ο ήδη από το 2013 έτοιμος ατμιστής, με τη σειρά Kayfun [lite]. Απλότητα και οικονομία δυνάμεων, μικρότερος, απλούστερος, καλύτερος, ποιότητα “Made in Germany”, γεύση, εύκολος. Στα 33mm ύψος, ναι, είναι από τους μικρότερους σε ύψος, όχι όμως κι ο μικρότερος. Επίσης, μας σημειώνει πως έρχεται σε 2 μεγέθη, στα 22 και 24mm [με επιπλέον χωρητικότητα σε υγρό (3.5ml), αλλά με καμπάνα, βάση και ροή αέρα να είναι ίδια]. Ποικιλία επιλογών σε εμφάνιση αλλά και σε χωρητικότητα με, Fire (PEI) και Ice (PMMA). Η βάση, η ήδη γνωστή σχεδιαστικά βάση, με εύκολο στήσιμο που, πλέον, και στη σειρά [lite] έχουμε πρόσβαση ανά πάσα στιγμή. Η ρύθμιση αέρα γίνεται ξανά από κάτω που όμως εδώ αυτό συμβαίνει με μία πλαστική βίδα κρυμμένη στον 510, ρύθμιση που φτάνει από 0 έως 1,8mm. Έτσι ανακεφαλαιώνοντας, Kayfun [lite] 2019: α) διάμετρο 22mm με, 2ml ή 4ml, 33mm ή 34mm, β) διάμετρο 24mm με, 3.5ml ή 5ml, και 33mm ή 38mm. Όσο αφορά μια κάποια σύγκριση με τον Prime, θα δούμε για παράδειγμα πως, στον prime είχαμε 6 σταθερές επιλογές ρύθμισης αέρα από 1mm έως 2mm, ενώ εδώ, στον 2019, έχουμε την κρυμμένη πλαστική βίδα εντός του πόλου 510, όπου δεξιόστροφα κλείνουμε τη ροή του αέρα και αριστερόστροφα την ανοίγουμε, όπως είπαμε από 0-1,8mm. Ίδιες είναι οι, μικροσκοπικές τους, 4 οπές εισαγωγής υγρού, που εδώ είναι μόνιμα ανοικτή η ροή υγρού, και μάλιστα συνιστάται από τον κατασκευαστή το βαμβάκι να είναι ήδη ποτισμένο με το υγρό αναπλήρωσης πριν από την τοποθέτηση των άκρων του προς τα κανάλια τροφοδοσίας, όπως επίσης και ο βασικός σχεδιασμός βάσης και με την εδώ υποσημείωση πως, η αντίσταση πρέπει να τοποθετείται περίπου από 1.5mm έως 2mm πάνω από την κεντρική οπή εισαγωγής αέρα. Τέλος, να αναφέρουμε πως η συνιστώμενη χρήση μιλάει για ελάχιστη αντίσταση στα 0.5Ω καθώς και επιλογή ισχύος από 5 έως 25W. Να πούμε και πως μας δίνει εγγύηση κατασκευαστή στο 1 έτος για τα μεταλλικά μέρη και εξαιρεί όλα τα πλαστικά εξαρτήματα (δεξαμενές, μονωτικά, γυάλινες δεξαμενές καθώς και o-rings).[/justify]



[justify]Features[/justify]

[justify]
  • Stainless steel drip-tip (engraved)
  • 3-step filling
  • PEI window [fire]
  • PEEK insulator
  • External airflow control (stageless, up to 1.8mm)
  • 316L stainless steel
  • 510 connector
  • Online product authentication
  • Easy handling and maintenance
  • [ 1 x Kayfun Lite with PEI-window, 1 x sparekit]
[/justify]



[justify]Πρώτη ματιά: Σαν πρώτη και δεύτερη σκέψη είπα, ‘ναι, μικρός λιτός και όμορφος’. Ένας πιο κοντός, σπαρτιάτικος αλλά και πιο οικονομικός (ή και φθηνός) Prime; χμ, ίσως ναι ίσως και όχι. Ο Kayfun [lite] plus περπάτησε 6 χρόνια και είναι αναγνωρίσιμος απ’ όλους, μέσα κι έξω. Ακόμα πιο παραγκωνισμένος ήταν και είναι από πάρα πολλούς, αν ήθελες του έβρισκες αμέτρητα ελαττώματα και χτυπητά κουσούρια. Αν ήθελες να γκρινιάξεις, φώναζες για ένα απαρχαιωμένο εργαλείο, μα βίδες και βιδάκια από κάτω; μα να μην μπορώ να βλέπω στήσιμο; μα τόσο σφικτός; μα χωρίς καμία σούπερ ρύθμιση; μα τόσο μεγάλος; μα τόσο τσιγαρίσιος; μα πώς σφυρίζει έτσι, μα τόσο, τόσο, τόσο; [/justify]
[justify]Και ξαφνικά ένα μικρό θαύμα: α! Αυτός εδώ, του 2019 ντε, δεν έχει καμία σχέση με τον σπουδαίο Kfl+. Είναι φτηνιάρικος κοντοστούπης, ένας Prime χωρίς ρυθμίσεις υγρών, με ένα ντεκ ίδιο με τους άγευστους v3 mini, v5, Prime, με 4 μικροσκοπικές οπές εισαγωγής υγρών όπου θα δίνουν υποτροφοδοσίες και καμένα, και με πλαστικούρες βίδες που ή θα ξεπατωθούν με την πρώτη χρήση ή θα έχουμε διαρροές στον πόλο, και ξανά μανά όλα από κάτω. Πουλάει όνομα ο SvoëMesto και τίποτα παραπάνω. Δεν θα ασχοληθώ καθόλου μαζί του. / Ναι ε, σοβαρά; τι μου λες βρε παιδί. [/justify]

[justify]Δεύτερη ματιά: Το καταναλωτικό μου κτήνος δεν ξύπνησε, απλώς με ειρωνεύτηκε κοιμισμένο, ‘βρε άρχοντα, τώρα που τον πήρες, κατάλαβες πως το κάθε κρατικό μόρφωμα είσαι εσύ ή μπα;’ / Όσο αφορά τον 2019, θα το πιάσω ανάποδα. Η αφεντιά μου, είχε δώσει, δικαιολογημένα, συγκρατημένη βαθμολογία στους προκατόχους lite [plus], και στον βασιλιά βεβαίως βεβαίως, πλην του εξαιρετικού Prime (για μένα πάντα μιλάω, αδέρφια) είχα δώσει λοιπόν, 8 σε γεύση και ανάλυση, συν ντουμάνι, και 10 σε χτύπημα, ενώ στον Prime, 10 σε γεύση και ανάλυση και 9 σε χτύπημα και ντουμάνι. Το παράδοξο τής όλης λογικής ποιο είναι; είναι πως, ασφαλώς, ποτέ δεν θα είναι η γεύση επιπέδου π.χ. Gus ή Atmistique, όμως όπου μπήκε δεκάρι είναι δεκάρι, και στους Kayfun. Μην ψάξουμε εξήγηση στα γραφόμενα, έτσι είναι, η συγκεκριμένη επισκευάσιμη κατηγορία απευθύνεται κι αυτή σε συγκεκριμένο κοινό, που θέλει συγκεκριμένα πράγματα και αποδώσεις. Και για να δεις όσα κι αυτοί, θα πρέπει να συμβιώσεις με κάποιον Kayfun. Τέλος. Η αφεντιά μου δεν περίμενε, ήξερα πως δεν θα περιμένω. Πρωί τον προμηθεύτηκα, πρωί τον έστησα και πρωί λέω αυτά που λέω, ναι, με 2 μόνο στησίματα, με ένα και μοναδικό υγρό. Η πρώτη επαφή πάντα σε εκθέτει, κι έτσι πρέπει να γίνεται. Όμως είσαι και ειλικρινής μέσα στην αφέλειά σου, δεν έχεις κάπου να πιαστείς πέρα από την καταναλωτική σου λαχτάρα πως αυτά είδα αυτά λέω, τον ήθελα πριν ακόμα τον δω. Τόσο απλά τόσο εκτεθειμένα. [/justify]







[justify]Θετικά: Μικρός, λιτός, όμορφος, διακριτικός, και unisex, αμέ. Ρύθμιση αέρα για όσους ξέρουν πλέον τι και πώς ατμίζουν και δεν παίζουν. Τιμή. Το βάζω στα θετικά του. Σφικτοζούρης χωρίς δήθεν σφιξίματα, όπου κι αν επιλέξω στην περιστροφή θα είμαι πάντα με σφικτή εξαιρετική τζούρα. Όλα του είναι μέσα στην οικογένεια [lite], με σταθερή και αξιοπρεπέστατη απόδοση γεύσης και εξαιρετική ομαλή σφικτή τζούρα, και θετικότατο χτύπημα, (αφήνω βέβαια ένα κενό κι εδώ διότι ήμουν με 12άρι (mg/ml) υγρό. [/justify]

[justify]Αρνητικά: Δεν μας έβαλε τη μεταλλική γνωστή βίδα αναπλήρωσης από κάτω, μας δίνει πλαστική μέσα στον πόλο για ρύθμιση αέρα (συν μία ακόμα ως έξτρα ανταλλακτικό). Χάνω ιστορία αλλά τέλος πάντων, ας το προσπεράσω. Δεν μας έβαλε ολόκληρο ss κουστούμι συν επιλογή γυάλινου τανκ, καλό το πλαστικό αλλά δεν παύει να είναι πλαστικό βρε Svoe. Ας το προσπεράσω κι αυτό με την ελπίδα να δούμε έξτρα κόλπα στο άμεσο μέλλον. Αγαπάμε SvoëMesto, ακόμα κι έτσι. [/justify]

[justify]Επιλογή: Ni80 0.3mm, πυρήνας 2mm, 6 σπείρες, 0.8Ω, 10 ολόκληρα βατ. / Ni80 0.4mm, πυρήνας 2.5mm, 6 σπείρες, 0.6Ω, 18W. Υγρό αναπλήρωσης, FP [Black Flag Risen (Enriched), 12mg/ml]. [/justify]

[justify]Συμπέρασμα (με τα μάτια της Έλλης): Απλά πράγματα. Δεν κοντοστάθηκα καθόλου. Ήξερα πριν τον πιάσω στα χέρια μου πως είναι υποδεέστερος του Eviva μου, σε όλα. Και όμως. Έχουμε κι εδώ εξαιρετική γεύση και ανάλυση με καταπληκτική σφικτή τζούρα, και το μοναδικό καπνικό που δοκίμασα το έδωσε υπέροχα, για να είμαι σωστός όμως, θα πρέπει να δουλευτεί παραπάνω, με μία ή δύο ξερές δοκιμές στο πόδι δεν μπορείς να πεις πολλά πράγματα. Ήξερα πως οι Kayfun δύσκολα μπορούν να συγκριθούν με άλλη επισκευάσιμη οικογένεια. Ήξερα επίσης πως είναι σφικτοτζούρης και πως δεν θα ξεπεράσει τα 20, 25 βατ σε ολόκληρη την ατμιστική του ζωή, ούτε ασφαλώς πως θα δει σύρματα πάνω από 0.32mm, άντε και για την π@υτανιά να δει μέχρι το 0.4mm, και φυσικά, ούτε για αστείο ωμικότητες υπογείου, εξάλλου το λέει το έρμο, φτάνω άντε στα 0.5Ω και είμαι κυριλέ (βλ. τι φωτο μοστράρει ο ίδιος ο Svoe, στην επίσημη σελίδα του, μάντεψε τι μηχανικό, με σήμα μία γνωστή μας κορώνα, αλλά και πώς μπορείς να απολαύσεις τόσο ήσυχα ρεύματα παρέα με έναν σπουδαίο επισκευάσιμο). [/justify]









[justify]Σημ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον JoeBarTeam, που μου διέθεσε για παρουσίαση ένα ακόμα καταπληκτικό ατμιστικό προϊόν πληρώνοντας από την τσέπη του. Joe, σ’ ευχαριστώ ρε κούκλε! [/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε. [/justify]

 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2019, 07:54 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 10:58 »
Moυ γλύτωσες το Σαββατοκύριακο. Νά σαι καλά!  :)) 
Αλλά εδώ που τα λέμε, εσύ έπρεπε να την κάνεις την παρουσίαση, και μόνο εσύ. Εγώ φλόμπες θα έγραφα. 

Τον αγαπώ τον νέο Lite όπως και τον παλιό. Tόσο που θα αυξήσω από μόνος μου τα αντιψυχωσικά φάρμακα ώστε να μη μου περάσει απ το μυαλό να τον πουλήσω...  :D


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 11:05 »
Ωραίος Joe, πολύ καλή παρουσίαση!
Ελπίζω να μου επιτρέψεις να προσθέσω και εγώ τη δική μου άποψη για τον ατμοποιητή στο νήμα σου και να κάνω και μια μικρή διόρθωση στο παρακάτω που ανέφερες.
"και μάλιστα συνιστάται από τον κατασκευαστή το βαμβάκι να είναι ήδη ποτισμένο με το υγρό αναπλήρωσης πριν από την τοποθέτηση των άκρων του προς τα κανάλια τροφοδοσίας"

Στο βιβλιαράκι λέει ότι προτείνει να βρέξεις την αντίσταση και το βαμβάκι με υγρό πριν κλείσεις το ντεκ. Αν ποτίσεις το βαμβάκι με υγρό πριν το βάλεις στα λούκια, μάλλον δεν θα κάτσει πολύ σωστά.

Λένε πως η πρώτη αγάπη είναι και παντοτινή.
Η δική μου πρώτη ατμιστική αγάπη ήταν ο kayfun lite+ όταν αρχές του 2014 τον αγόρασα ως πρώτο μου επισκευάσιμο μετά από μια σιχτηροβδομάδα με ego.
Πανεύκολος στο στήσιμο ακόμα και για πρωτάρη, γευστικότατος, μικρή κατανάλωση υγρού και συγχωρούσε πολλά λάθη στο στήσιμο.Τότε βέβαια στήναμε με kanthal 0.20 η 0.25mm και silica wick στα 11-13W.
Με το που είδα λοιπόν ότι βγήκε ο kayfun 2019, τον παράγγειλα χωρίς δεύτερη σκέψη παρ΄ότι οι ενδιάμεσες υλοποιήσεις που είχε βγάλει ο svoemesto δεν ήταν όλες ικανοποιητικές σε απόδοση.
Ο kayfun 2019 όμως μου έφερνε ως φιλοσοφία και ντεκ πολύ κοντά προς τον αρχικό kayfun οπότε χτυπήθηκε εν ριπή οφθαλμού.

Έρχεται σε ένα όμορφο χάρτινο κουτάκι μαύρου χρώματος, το οποίο περιέχει τον ατμοποιητή 22mm μαζί με μεταλλικό drip tip, ένα πλήρες σετ ανταλλακτικών orings & 2 επιπλέον βίδες για τα posts.
Το βιβλιαράκι που το συνοδεύει είναι μάλλον άχρηστο καθώς έχει μόνο τις τυπικές σημάνσεις χωρίς κάποιες οδηγίες χρήσης.
Πολύ σημαντικό επίσης το γεγονός ότι δεν θα βρείτε πουθενά στη συσκευασία το κλασσικό μπλέ κατσαβιδάκι :)









Μαζί με τον ατμοποιητή πήρα και ένα PEI bell cap και το αντίστοιχο drip tip σε fire χρώμα (υπάρχει και το λευκό ice).





Για όσους το επιθυμούν, διατίθεται και μεγαλύτερο τανκ μαζί με extension της καμινάδας (longmode) για περισσότερη χωρητικότητα στα 4ml. Εγώ προτίμησα την compact έκδοση.

Στα του στησίματος τώρα, το ντεκ του είναι η ευκολία προσωποποιημένη.
Έχει δεξιά και αριστερά από τις βίδες σε κάθε ποστ κάθετες προεξοχές που περιβάλλουν τις βιδες και έτσι το σύρμα σφηνώνει σταθερά και εύκολα στη θέση του κάτω από τα βιδάκια.
Μοναδικό ίσως σημείο που χρήζει βελτίωσης είναι οτι ο σταυρός στις βίδες είναι αρκετά μικρός, θέλει ψιλή μύτη στο σταυροκατσάβιδο και μάλλον θα φαγωθεί γρήγορα.





H ρύθμιση του αέρα γίνεται από μια πλαστική βίδα στο εσωτερικο του 510. Ρυθμίζεται μία φορά και μετά την ξεχνάς, εγώ προσωπικά την έχω τέρμα ανοιχτή ώστε να χρησιμοποιώ πλήρως την 1.8mm εισαγωγή
αέρα στο πλάι του ατμοποιητή. Όσοι προτιμούν να παίζουν συχνά με την ρύθμιση αέρα, μάλλον δεν θα βρουν τον τρόπο ρύθμισης πολύ βολικό.
Διαρροές και υγρασίες από τον πόλο απλά δεν υπάρχουν, εξάλλου ο αέρας δεν μπαίνει από τον πόλο αλλά από την πλαινή τρύπα στο ντεκ.



Η αναπλήρωση υγρού γίνεται ξεβιδώνοντας τη βάση του ατμοποιητή χωρίς να χάνονται βεβαίως τα υγρά. Οι τρύπες αναπλήρωσης είναι τεράστιες βοηθούν στο εύκολο γέμισμα.



Το βαμβάκι κατεβαίνει από την αντίσταση και πέφτει άνετα μέσα στα αυλάκια με τις οπές τροφοδοσίας υγρού.
Το ντεκ ξεβιδώνει και βιδώνει σαν βούτυρο με εξαιρετικά σπειρώματα.
Η εφαρμογή του PEI tank ανάμεσα στα δύο μεταλλικά κομμάτια του tank είναι υποδειγματική και μάλιστα χωρίς ενδιάμεσα orings.

Εστησα αντίσταση 0.32mm Ni80, 2.5mm διάμετρο, 6/7 σπείρες περίπου στο 1Ω



Αέρα στο φουλ από την βίδα στον 510, 13.5W στο μοντάκι και υγρό για αρχή la crema. Ναι δεν ξεκίνησα με καπνικό (tribeca) γιατί αυτό ήμουν σίγουρος ότι θα το έπαιζε τέλεια, αλλά ήθελα να δω τι ψάρια πιάνει σε ένα πιο σύγχρονο υγρό
με 70/30 ώστε να τσεκάρω την δυνατότητα τροφοδοσίας του με high vg υγρό.
Η τζούρα του με φουλ αέρα είναι σφιχτή πνευμονική,  απαλή όσο δεν πάει, υγρή και με φουλ γεύση όπως θα περίμενα από ένα πραγματικο kayfun. O ατμός μέτρια δροσερός και αρκετά πλούσιος για εισαγωγή αέρα 1.8mm.
Ο ατμοποιητής παραμένει κρύος και δεν πυρώνει σε απανωτές τζούρες. Η χωρητικότητα του τανκ αν και μικρή ~2ml είναι αρκετή για το συγκεκριμένο στήσιμο που δεν καταναλώνει πολύ υγρό.
Επόμενη δοκιμή με την αγαπημένη μου tribeca, όπου θυμήθηκα τις παλιές καλές εποχές με τον lite+ και την αυθεντική αλκοολούχα καπνική γεύση που απολάμβανα. Πάντα ο kayfun ήταν μάστορας στα καπνικά υγρά. Ένταση,χτύπημα και γεύση όπως
τα περίμενα. Μακάρι να είχα και παλιό CLR για να δέσει το γλυκό...

Συνολικά ο ατμοποιητής είναι απόλαυση. Λύνεται / δένεται πανεύκολα, ανοίγεις ντεκ χωρίς να χάνεις τα υγρά, γεμίζει αρκετά εύκολα για bottom fill, τροφοδοτεί την αντίσταση με υγρό εξαιρετικά και δίνει πλούσια και γεμάτη γεύση.
Σε μια εποχή που η ατμιστική μόδα προστάζει τεράστιους ατμοποιητές, ντριπ τιπ σε μέγεθος μπουριού, περίπλοκες custom αντιστάσεις στα 70+W, έχουμε τον παλιό καλό lite να επιστρέφει δυναμικά.Για μένα ήρθε για να μείνει.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2019, 11:14 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 11:09 »
Αϋπνίες είχαμε όλοι χθες ε;;;;  :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 11:15 »
Χαλαρά όμως, η αναμονή ήταν βασανιστική μέχρι να τον ατμίσω :)

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 11:19 »
Καλημέρα σας, υπέροχη παρουσίαση. Έχω την εντύπωση ότι έχετε πάρει τον 22ρη όλοι. Εγώ παρήγγειλα τον 24ρη, κρίμα να μην πουλήσει και αυτός. Χάχα, καλοατμιστος.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 11:35 »
[justify]Καλημέρα σε όλους. Ήμουν σίγουρος όταν πιστόλιαζα στους δρόμους πως όλοι οι οπαδοί Kayfun πρώτα θα πάρουν και μετά θα δουν, στανταράκι. / [member=19238]ekotas[/member], καλημέρα. Μην το λες για τον 22άρη, εγώ έκανα παρουσίαση με τον 24άρη, βρήκα τελευταία στιγμή και τον 22άρη, όμως είναι ακόμα σφραγισμένος. Έφτασα μέχρι τα απόλυτα άκρα της Αττικής. / Όλοι καλοάτμιστοι βρε παιδιά![/justify]

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 11:59 »
Ρε δεν ξέρετε να βγάζετε φωτογραφίες... :))



Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 12:03 »
@ jbt καλη σου μερα. Αψογη παρουσιαση οπως παντα. Μου αρεσε η επιλογη του υγρου ( λατρευω black flag..) αλλα και της μοντας. :yes:
Θα ακολουθησουμε συντομα και μεις, δεν ξερω τον 22μμ ή τον 24μμ.
Καλοατμιστος σου ευχομαι !!!!!  Για μια ακομα φορα :bow: :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 12:22 »
Εγώ μόνο μια σημείωση έχω: [member=12562]thenetpoet[/member] ούτε ο παλιός lite ούτε ο 3.1 ούτε κανένας KF κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί να παίξει το Τριμπέκα σωστά. Τουλάχιστον το παλιό!

Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 12:34 »
Τι ώρα σηκωθήκατε, να πάτε να τον πάρετε,να στήσετε, να κάνετε δοκιμές, και να γράψετε και παρουσίαση, βρε;
Άν έμενα Αθήνα θα σας είχα προλάβει. (Εγερτήριο  06:30, εγώ καθημερινά), η παραγγελία έγινε με τον πρωινό καφέ, IOU, με black note house και αναμονή την acs μέχρι την Δευτέρα.
Ευχαριστήρια σε όλους για την παρουσίαση.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 12:35 »
...Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον JoeBarTeam, που μου διέθεσε για παρουσίαση ένα ακόμα καταπληκτικό ατμιστικό προϊόν πληρώνοντας από την τσέπη του. Joe, σ’ ευχαριστώ ρε κούκλε!...

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο joe κάνει την παρουσίαση και στο τέλος ευχαριστεί τον εαυτό του που του διέθεσε το προϊόν και τον αποκαλεί και κούκλο!  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 12:36 »
Μπράβο παιδιά, ζωντανεύει και το φόρουμ με τα review σας, αλλά και με το παραδοσιακό hype των Kayfun. Δικαίως.
Ποιητή μου, πες μου σε παρακαλώ, σε τι απολάμβανες το Tribeca, πριν βρει ξανά θέση στον νέο Lite 2019?

Συνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 12:53 »
Από που τον αγοράσατε παιδιά;

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 13:44 »
Από fabvape.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159723 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515270 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303200 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530724 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801573 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11038 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet