vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

280 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, mathimatikos1966, dvelev, bloodlessz, Jorge, camber

Twitter

iJoy Shogun Univ 180W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
iJoy Shogun Univ 180W
« στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 19:20 »

Shogun (将軍), ήταν ο τίτλος του ανώτερου στρατιωτικού ηγέτη κατά τον Ιαπωνικό μεσαίωνα.
Αυτό το όνομα επέλεξε η iJoy για να ονομάσει το τελευταίο της φιλόδοξο δημιούργημα, το διμπάταρο mod (παίρνει δύο 18650 μπαταρίες) iJoy Shogun των 180W.
Από την πρώτη ματιά που ρίχνει κανείς στο iJoy Shogun, οι συνειρμοί κι οι συγκρίσεις είναι μοιραίες κι αναπόφευκτες, αλλά θα τις αφήσω για το κλείσιμο της παρουσίασης, ώστε να μη προκαταλάβω τους όποιους ανυποψίαστους αναγνώστες.

Το iJoy Shogun των 180W έρχεται στην παρακάτω συσκευασία


Η συσκευασία περιλαμβάνει τα ακόλουθα
1 x IJOY Shogun Univ MOD (no cell)
1x USB Cable
1x User Manual


Το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης είναι γραμμένο σε διάφορες γλώσσες και στην ελληνική μεταξύ αυτών.

Το iJoy Shogun των 180W είναι διαθέσιμο στους παρακάτω πολύ όμορφους χρωματικούς συνδυασμούς

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά κι οι διαστάσεις του iJoy Shogun είναι τα παρακάτω
 
Dimension: 55 x 28.4 x 88mm
 Screen size: 0.96 inch
 Cell type: dual 18650 cells (not included)
 Power range: 1-180W
 Output voltage: 0-7.5V
 Output current: 0-45A
 Resistance range: 0.05-3.0ohm
 Temperature range: 300-600℉/149-316℃
 Material: zinc alloy + resin
 Charging port: micro USB
 Thread: 510

 
Compact size with stylish streamlined design
 Dual 18650 batteries with 180W max output
 Optional POWER, POD, PMODE, and TEMP mode
 Built-in UNIV chipset for safe, stable and intelligent performance
 Beautiful double-sided resin panels for a high-end appearance
 Big fire button for convenient and safe operation
 Multiple protections



Παραθέτω αυτούσιο το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης του iJoy Shogun,  ώστε να μπορέσει κανείς να δει αναλυτικά τις δυνατότητες και το μενού του Univ chipset και όλες τις επιμέρους επιλογές και λειτουργίες.


Στην πάνω βάση του, ο ελατηριωτός, αυτορυθμιζόμενος 510 πόλος, που βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο, μπορεί να φιλοξενήσει κάθε ατμοποιητή της αγοράς, οποιασδήποτε διαμέτρου.
Όταν βιδώνεται ο ατμοποιητής στον πόλο, αφήνεται ένα ελαχιστότατο κενό μεταξύ του ατμοποιητή και του πόλου, που θέλει προσεκτική παρατήρηση για να το δει κανείς, που προστατεύει την πάνω βάση από σημάδια χρήσης. Πάρα πολύ θετικό το γεγονός και πάρα πολύ καλά υπολογισμένο το ελάχιστο κενό, ώστε να επιτυγχάνεται η προστασία, αλλά ταυτόχρονα να είναι πολύ δυσδιάκριτο για να μη χτυπάει άσχημα στο μάτι.
Στην κάτω βάση διακρίνονται δώδεκα οπές διαφυγής αερίων σε δύο εξάδες και ανάγλυφα σχέδια και λογότυπα της εταιρείας.



Ο χώρος υποδοχής των δύο 18650 μπαταριών αποκαλύπτεται με την απόσταση του ενός πλαϊνού resin panel, που γίνεται με τη βοήθεια μιας εγκοπής. 
Οι μπαταρίες τοποθετούνται με τη χρήση της απαραίτητης κορδέλας που βοηθά στην εύκολη απόσπασή τους. 
Οι μπαταρίες συγκρατούνται άψογα και η τοποθέτησή τους, όπως και η απόσπασή τους είναι πολύ εύκολη.



Το χαρακτηριστικό του iJoy Shogun είναι τα δύο πλευρικά resin panels, από τα οποία μόνο το ένα είναι αποσπώμενο, αυτό που καλύπτει τον χώρο υποδοχής των μπαταριών.


Η όλη κατασκευή του είναι πάρα πολύ ποιοτική, η βαφή του δείχνει εξαιρετική (αυτό μένει να αποδειχθεί με την πάροδο του χρόνου), είναι συμπαγέστατο, χωρίς υποψία κροταλίσματος ή οποιουδήποτε άλλου ανεπιθύμητου ήχου κακής εφαρμογής και η εργονομία του πάρα πολύ καλή. 
Στην εργονομία συμβάλει κι η καμπύλωση των ακμών και των κορυφών του, που έχει ιδιαίτερη σχεδίαση, προσδίδοντας στο mod πολύ κομψή εμφάνιση.
Το fire button, αλλά και τα δύο πλήκτρα επιλογών, είναι σαφέστατα, λειτουργούν άψογα με ένα διακριτικότατο και ανεπαίσθητο ήχο κι η πυροδότηση του fire button είναι ακαριαία.
Στην πρόσοψή του, εκτός από το fire button, τα πλήκτρα επιλογών και την οθόνη, υπάρχει κι η απαραίτητη θύρα φόρτισης micro usb.
Η  OLED οθόνη των 
 ιντσών είναι εντυπωσιακά φωτεινή και ευανάγνωστη, έχει κατακόρυφη διάταξη και σε vw mode αναγράφει την ισχύ, την επιλογή soft, norm, high του vw mode, την τάση, την τιμή της αντίστασης και το πλήθος των puffs. Επίσης απεικονίζει σε δύο ξεχωριστές στήλες, τη στάθμη φόρτισης των μπαταριών.


Ιδιαίτερες επιμέρους πληροφορίες και μετρήσεις  για το Univ chipset με το οποίο είναι εφοδιασμένο το iJoy Shogun δεν αναγράφονται ούτε στο εγχειρίδιο, ούτε στην ιστοσελίδα της εταιρείας, το συστήνει όμως η εταιρεία ως υπερσύγχρονο, πολύ αξιόπιστο και υψηλών επιδόσεων και προδιαγραφών.
Το Univ chipset είναι αναβαθμίσιμο και ήδη είναι διαθέσιμη κι η πρώτη του αναβάθμιση.
Κατά την χρήση των δύο εβδομάδων που έχω στην κατοχή μου το iJoy Shogun, το Univ chipset έδειξε χαρακτήρα, απέδειξε την ποιότητά του και με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο με τα ρεύματα που παρέχει, το πολύ εύκολο μενού του , τις δυνατότητές του και τις προστασίες του.


Οι παρεχόμενες προστασίες είναι οι παρακάτω

Η εταιρεία έχει εξαγγείλει τη διάθεση στην αγορά έξτρα πολλών resin panels είτε μονά, είτε σε ζεύγη. 
Κάποιος τρόπος θα υπάρχει φαντάζομαι να αντικατασταθεί και το resin panel που δεν είναι αποσπώμενο.
Και πάμε τώρα στο πλέον καυτό θέμα που εγείρεται με την κυκλοφορία του iJoy Shogun.
Όταν το έπιασα για πρώτη φορά στα χέρια μου, ανέβασα μια φωτογραφία του με την ερώτηση: Χαλίφης στη θέση του Χαλίφη; 
Και φαντάζομαι πως όλοι θα κατάλαβαν τι εννοούσα.
Αλλού διάβασα απορία του τύπου: το iJoy Shogun είναι το Drag 2 killer;
Κι αλλού δηλώσεις του τύπου: Εδώ έχουμε το Drag 2 όπως θα έπρεπε να είναι
Η iJoy, κατά τη γνώμη μου, πήρε το Drag 2 και είπε που μπορώ να το βελτιώσω; Τι μπορώ να κάνω για να το χτυπήσω στα ίσια;
Και πράγματι έκανε πάρα πολλές βελτιώσεις. Αύξησε ελάχιστα τη μέγιστη παρεχόμενη ισχύ. Έβαλε δύο resin panels, αντί για ένα. Βελτίωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό την βαφή. Εφοδίασε το iJoy Shogun με πολύ πιο φωτεινή οθόνη κατακόρυφης διάταξης. Του έδωσε πολύ όμορφη εμφάνιση, σχήμα και εργονομία. 
Του έδωσε απόλυτη στιβαρότητα και αφαίρεσε και την υποψία ήχων κακής εφαρμογής και κροταλίσματος. 
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι, αν είναι, ανταγωνιστική η τιμή αγοράς. Νομίζω πως κατά την προσωπική μου άποψη, σε όλα τα παραπάνω σημεία, σε κάποια αρκετά και σε άλλα λιγότερο, νικητής είναι το iJoy Shogun.
Στο μόνο που υπερτερεί το Drag 2 κι αυτό δεν είμαι κι ο πιο ειδικός για να το κρίνω, αλλά νομίζω πως υπερτερεί ελάχιστα, είναι στο chipset. Δηλαδή υπερτερεί το GENE.FIT του Univ.


Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Ποιότητα βαφής
Σχεδίαση-Εργονομία
Απόλυτη στιβαρότητα
Πολύ φωτεινή και ευανάγνωστη οθόνη
Δύο resin panels
Πολύ ποιοτικό, αναβαθμίσιμο και με πολύ εύκολο μενού Univ chipset
Ικανοποιητικότατη ισχύς
Αρνητικά (-)
Θα ήθελα να αποσπάται και το δεύτερο resin panel όπως κι αυτό που καλύπτει τον χώρο υποδοχής των μπαταριών

 
Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: iJoy Shogun Univ 180W
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 20:24 »
Αλλη μία εξαιρετική & αναλυτικότατη παρουσίαση!!!
* Αυτό το "κουμπί πυρκαγιάς" στην ελληνική μετάφραση του εγχειριδίου, με τελείωσε!!! :happy_roll_01:

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: iJoy Shogun Univ 180W
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 20:35 »
Πολύ φοβάμαι πως είναι google translate, αλλά μια χαρά διαβάζεται και βγαίνει το νόημα :) Μπορώ να το βάλω και στα αγγλικά, αλλά βαριέμαι!

Nai_Ego

Απ: iJoy Shogun Univ 180W
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 13:36 »
Εξαιρετική παρουσίαση, σ' ευχαριστώ πολύ. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJoy Shogun Univ 180W
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 18:53 »
Μπράβο για την παρουσίαση.Να κάνω μια ερώτηση ..... Μόνο σε εμένα αλλάζει συνέχεια τα Ohm ? Το έχω δοκιμάσει με 4 διαφορετικούς ατμ/τες και σε όλους αλλάζει την τιμή των Ohm και τα Volt.Το μοναδικό που κρατά σταθερά είναι τα watt.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: iJoy Shogun Univ 180W
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 22:08 »
Μπράβο για την παρουσίαση.Να κάνω μια ερώτηση ..... Μόνο σε εμένα αλλάζει συνέχεια τα Ohm ? Το έχω δοκιμάσει με 4 διαφορετικούς ατμ/τες και σε όλους αλλάζει την τιμή των Ohm και τα Volt.Το μοναδικό που κρατά σταθερά είναι τα watt.
Γιάννη,
η τιμή της ισχύος παραμένει σταθερή, αφού εμείς την επιλέγουμε. Η τιμή της αντίστασης με την πάροδο του χρόνου μπορεί να αλλάξει, αλλά όχι να αλλάζει συνεχώς κατά τη χρήση. Στο δικό μου δεν αλλάζει.
Η μέτρηση της τάσης γίνεται κατά τη διάρκεια της τζούρας και κρατιέται η τιμή τη στιγμής που αφήνεται το fire button.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2019, 22:17 από aragiannis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13665 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 158 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR