vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 8 χρήστες
Alexander20, maprix, camber, manoslykos, lounik, Milarepa, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 16:22 »

Η έκδοση του Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W προηγήθηκε χρονικά της έκδοσης του Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker των 200W, αλλά η παρουσίασή μου, αυτών των δύο εξαιρετικών squonkers, γίνεται αντίστροφα.

Ο Brian, ένας youtuber της ομάδας The Vapor Chronicles (TVC) είναι ο εμπνευστής και σχεδιαστής του Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W, με την καινοτόμο ιδέα της αναπλήρωσης υγρού από πάνω.

Πρώτα σχεδιάστηκε και εκδόθηκε το Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W και στη συνέχεια σχεδιάστηκε και εκδόθηκε το Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker των 200W.
Το Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W είναι το πρώτο squonker mod με αυτό το καινοτόμο δοχείο και σύστημα αναπλήρωσης υγρού από πάνω.
Προκαταβολικά να πω, πως κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτά τα δύο squonker mods είναι αυτή τη στιγμή τα καλύτερα της αγοράς από κάθε άποψη.
Για να μην μπω ξανά στη διαδικασία περιγραφής του τρόπου αναπλήρωσης υγρού από πάνω, στην περιγραφή του δοχείου, στην απόλυτη στεγανότητα που προσφέρεται με αυτό τον τρόπο αναπλήρωσης, αλλά και στην πολύ μεγάλη ευκολία, παραπέμπω εδώ στην παρουσίαση του Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W.


Το Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W έρχεται στην παρακάτω συσκευασία και μέσα σε ένα σκληρό, πλαστικό κουτί που ανοίγει συρταρωτά και είναι το πιο όμορφο κουτί συσκευασίας που έχει πέσει στα χέρια μου.
Στη πίσω όψη του χάρτινου εξωτερικού περιβλήματος του κουτιού υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας της συσκευής.



Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω

·        1 x Topside MOD (no battery)
·        1 x USB Cable
·        1 x Bottle(Pre-installed)
·        1 x Extra Bottle (separated packaging)
·        1 x 18650 Battery Adapter
·        1 x User Manual
·        1 x Card


Το Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W είναι διαθέσιμο στους παρακάτω έξι χρωματικούς συνδυασμούς.

Τo βάρος του είναι 200g και τεχνικά χαρακτηριστικά του και οι διαστάσεις του φαίνονται παρακάτω.

Parameters
Size: 54.0mm x 27.0mm x 92.0mm
 Material: Zinc Alloy/Aluminum Alloy/Stainless Steel
 (All parts that have contact with e-liquid are made from food grade stainless steel and silicone

 Battery: Single 21700 or 18650 with an Adaptor(not included)
 Input Voltage: 3.2V-4.2V
 Output Voltage: 1.0V-8.5V
 Output Wattage: 5W-90W
 Squonk Bottle Capacity: 10ml
 Resistance Range: 0.08ohm-3.5ohm
 Screen: 0.96 inch OLED
 Working Mode: VW/TC/Bypass
 Thread: Gold-plated Spring Loaded 510



Το Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W, που μπορεί να δεχτεί είτε μια 21700 μπαταρία, που τότε αποδίδει και τη μέγιστη ισχύ των 90W, είτε μια 18650 μπαταρία, είναι κατασκευασμένο από κράμα ψευδαργύρου, κράμα αλουμινίου και ανοξείδωτο food grade ατσάλι.
Η ποιότητα κατασκευής του είναι κορυφαία και η βαφή του, ίσως η καλύτερη βαφή που έχω δει ποτέ σε mod. Είναι πραγματικά πολύ ποιοτική, πολύ όμορφη και εντυπωσιακή.
Τα μέρη του mod που έρχονται σε επαφή με το υγρό είναι κατασκευασμένα από  food grade ανοξείδωτο ατσάλι και σιλικόνη υψηλής ποιότητας.
Στην πάνω βάση του υπάρχει ο επίχρυσος, ελατηριωτός, αυτορυθμιζόμενος 510 πόλος, που μπορεί να δεχθεί ατμοποιητές με διάμετρο 26mm.
Υπάρχει επίσης το καπάκι του δοχείου αναπλήρωσης του υγρού.
Στην κάτω βάση στήριξης υπάρχει μόνο η θύρα εισαγωγής της 21700 μπαταρίας.
Στη συσκευασία περιέχεται προσαρμογέας-θήκη για την υποδοχή μιας 18650 μπαταρίας. Το πορτάκι ανοιγοκλείνει άψογα και έχει σήμανση  με
λευκό ευδιάκριτο πλην (-) για την σωστή τοποθέτηση της μπαταρίας.


Στην πρόσοψή του και με σειρά από πάνω προς τα κάτω βρίσκονται το fire button, που πυροδοτεί πολύ αξιόπιστα, χωρίς misfiring με ένα διακριτικό ήχο
πυροδότησης.
Στη συνέχεια, κάτω από το fire button, βρίσκεται η OLED οθόνη των 0,96 ιντσών, με τα αναγραφόμενα σε αυτήν σε κατακόρυφη διάταξη. Σε vw mode
αναγράφονται το επιλεγμένο mode, η ισχύς, η ένταση του ρεύματος, η τάση κι η τιμή της αντίστασης. Επίσης φαίνεται κι η στάθμη φόρτισης της μπαταρίας.
Η οθόνη είναι πολύ ευδιάκριτη, ευανάγνωστη και φωτεινή.
Τέλος κάτω από την οθόνη βρίσκονται τα πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-) που επίσης λειτουργούν και πληκτρολογούνται άψογα. Σε vw mode, σε κάθε
πάτημα των πλήκτρων η ισχύς αλλάζει κατά 0,5W.
Η θύρα φόρτισης micro usb βρίσκεται χαμηλά, στη μια πλαϊνή επιφάνεια και φορτίζει τις μπαταρίες με ρεύμα έντασης .


Το chipset του Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker δεν κατονομάζεται, αλλά κατά τη διάρκεια των δοκιμών ήταν πολύ αξιόπιστο, προσφέρει όλες τις
βασικές επιθυμητές επιλογές και ασφάλειες και κυρίως είναι αναβαθμίσιμο.
Στο μενού του chipset του Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker είναι διαθέσιμα δύο modes, vw και bypass.
Για όποιον επιθυμεί TC, στην ιστοσελίδα της Dovpo είναι διαθέσιμη αναβάθμιση του chipset με πλήρες μενού TC Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker

Παραθέτω αυτούσιο το εγχειρίδιο χρήσης του chipset του Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker που περιέχεται στη συσκευασία, ώστε να μπορεί
κανείς να δει αναλυτικά και τις ρυθμίσεις, αλλά και τις επιλογές που προσφέρει.



To τίμημα για το κορυφαίο σύστημα αναπλήρωσης υγρού και για το κορυφαίο δοχείο αναπλήρωσης είναι οι αυξημένες διαστάσεις του mod και το βάρος του.
Αλλά αυτά τα στοιχεία αντισταθμίζονται κατά την γνώμη μου από την πάρα πολύ καλή εργονομία του και από την ευκολία, καθαρότητα και στεγανότητα του
συστήματος αναπλήρωσης του υγρού, που όμοιό του αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει στην αγορά.


Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να γράψω περισσότερα εγκωμιαστικά σχόλια για το Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W. Μαζί με το
μεγαλύτερο αδελφάκι του είναι αυτή τη στιγμή, πάντοτε κατά την ταπεινή μου άποψη, τα κορυφαία squonker mods της αγοράς.

Επειδή κάπου διάβασα από φίλους για θέμα κενού που αφήνει συγκεκριμένος ατμοποιητής κατά την τοποθέτησή του πάνω στο mod, να πω πως δοκίμασα πάνω
του σχεδόν όλους μου τους drippers και τέτοιο θέμα δεν αντιμετώπισα. Δεν αμφιβάλω φυσικά πως ο συγκεκριμένος ατμοποιητής παρουσιάζει αυτό το θέμα.


Η ιδιαίτερη σχεδίασή του προσφέρει τέλος πολύ καλό κράτημα και εργονομία. Το κράτημα που βρήκα προσωπικά πιο βολικό είναι αυτό που η πυροδότηση του
fire button να γίνεται με τον δείκτη και το squonking με τον αντίχειρα. Μπορεί φυσικά το mod να κρατηθεί και αντίστροφα, ανάλογα το πώς βολεύει τον καθένα.


Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής-βαφής
Ισχύς
Αξιόπιστο κι αναβαθμίσιμο chipset
Εργονομία
Κορυφαίο σύστημα squonking
Χωρητικότητα 10ml των δοχείων υγρού
Δύο διαφορετικά δοχεία υγρού κορυφαίας ποιότητας κατασκευής
Απόλυτη στεγανότητα, μηδενικές διαρροές
Πανεύκολο γέμισμα υγρού

Αρνητικά (-)
Για κάποιους ίσως οι διαστάσεις και το βάρος του



Ευχαριστώ για την ανάγνωση




« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2019, 16:33 από aragiannis »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 16:40 »
Έξοχη παρουσίαση, όπως πάντα  :thumpup:
Καλή μου φαίνεται η ιδέα του "από πάνω" .
Σωστή και η θέση του fire button. 

Αισθητικό μείον - για μένα - οι πολλές γωνίες. Αν έχει μελετηθεί για βολικό κράτημα πάσο, αλλά μου θυμίζει κάτι αυτοκίνητα-οχυρά που έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 16:54 »
Η παρουσίαση έξοχη όπως πάντα, δεν αντιλέγω, αλλά "το καλύτερο squonk mod της αγοράς" είναι όχι απλά υπερβολικό, αλλά ερωτοτροπεί με την παραπλάνηση! Δε χρειάζεται να πέσετε να με φάτε, ούτε να παρεξηγηθεί κανείς, την ταπεινή μου γνώμη εκφράζω κι εγώ και δεν πιστεύω ότι κάποια ...dovpo, σε κάποια κινεζική επαρχία, κατάφερε να φτιάξει το καλύτερο squonk mod στον κόσμο!

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 17:16 »
Γιώργο,
ό,τι γράφω δεν είναι παρά η ταπεινή άποψη της ημετέρας μετριότητας και το αναφέρω πάντοτε σε κάθε παρουσίαση. Ίσως θα έπρεπε να διευκρινίσω πως αναφέρομαι σε "λαϊκές" συσκευές που η τιμή τους δεν ξεπερνά ας πούμε τα $120. Δεν αμφιβάλω πως θα υπάρχουν και συσκευές καλύτερες, αλλά σε άλλη γκάμα τιμών για πολύ υψηλά βαλάντια.
Καλώς ή κακώς οι "λαϊκές" συσκευές κι ας μου συγχωρεθεί ο ίσως αδόκιμος χαρακτηρισμός είναι κινεζικής προέλευσης και κατασκευής και σε αυτή την κατηγορία κάποια θα είναι τα καλύτερα, έστω και με υποκειμενική κρίση. Αν δεν είναι αυτά, θα είναι κάποια άλλα. Αλλά κάποια θα είναι.
Την προηγούμενη χρονιά ως καλύτερα χαρακτήρισα τα squonkers της Desire Design. Στην παρούσα χρονική συγκυρία θεωρώ αυτά της Dovpo.
Αλλά αυτό δεν είναι παρά η απολύτως προσωπική μου άποψη.
Πάντοτε φιλικά και καλοπροαίρετα
Πέτρος

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 17:55 »
"Το Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W έρχεται στην παρακάτω συσκευασία και μέσα σε ένα σκληρό, πλαστικό κουτί που ανοίγει συρταρωτά και είναι το πιο όμορφο κουτί συσκευασίας που έχει πέσει στα χέρια μου".

Αξίζει να σχολιαστεί λίγο αυτή η λεπτομέρεια. Στο βίντεο της παρουσίασης, ο Brian (TVC) αναφέρει ότι ήθελε να δώσει & κάποια πρακτικότητα στο κουτί. Πλαστικό, με συρταρωτό άνοιγμα & 4 τρυπούλες στην κορυφή. Εσωτερικά μπορούν να αποθηκευτούν υλικά & DIY εργαλεία (βαμβάκια, αντιστάσεις, ψαλιδάκια, κατσαβίδια κλπ) ενώ οι τρυπούλες χρησιμοποιούνται σαν stands για τους ατμοποιητές.
 Με την άδειά σου, Πέτρο (εκ των υστέρων :) ), παραθέτω το βίντεο παρουσίαση του σχεδιαστή του, για όποιον ενδιαφέρεται (υπάρχει άλλο ένα για το 2μπάταρο στο κανάλι του).


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 18:02 »
Οπως για ακομα μια φορα απλα μια παρουσιαση αψογη.



Να πω πως υπαρχει και <<ταπα>>για την τρυπα του usb την οποια την αγοραζεις extra βεβαια,ομως δεν ξερω εαν ειναι original ή οχι.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 18:44 »
Μπράβο Γιώργο!  :thumpup:
Δεν το είχα δει το βίντεο και δεν είχα σκεφτεί τη χρησιμότητα του κουτιού. Αν μπορείς, ανέβασε και το άλλο βίντεο που λες στο νήμα του Dual.

Ντίνο, έχεις καμιά φωτογραφία της τάπας για να τη δούμε; 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 19:11 »
Λογικά, η τάπα του USB πρέπει να είναι εξτρά αξεσουάρ από αυτά που πουλιούνται γενικά για θύρες USB. Να υποθέσω δωράκι του καταστήματος, Ντίνο; :thumpup:
Πέτρο, οκ. Με την άδειά σου (πραγματική αυτή την φορά) θα ανεβάσω το βίντεο του TVC για το 2μπάταρο στο νήμα του.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:02 »


Ντίνο, έχεις καμιά φωτογραφία της τάπας για να τη δούμε;
Δυστιχος οχι. Αλλα την ειδα επανω στο πρωτο μοντακι που πουληθηκε στην Ελλαδα.(το δευτερο ηταν το δικο μου)
την εχει ο κυριος-κυριος Χαλαρης .
Ποιος Χαλαρης θα μου πεις τωρα?
vapecraft
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:08 από dinos_74 »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:13 »
Τον Χάλαρη τον ξέρω. Αυτό το Vapecraft δεν ξέρω τί είναι; Ζαχαροπλαστείο νομίζω... 8)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:17 »
Άμα ρωτήσεις τον μπαρόκο θα συμφωνήσει με τον χαρακτηρισμό.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:27 »
Ξέρω...ξέρω. :yes:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 10:26 »
Τις τάπες usb τις φέρνει ένας γνωστός σας απο εδώ μέσα απο τα βάθη της Κίνας
Ζητήστε στην επόμενη παραγγελία σας να σας σταλούν χωρίς χρέωση



Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 14:50 »
Ο γνωστε μου από τα βάθη της Κίνας,φερε ρε μου μια τάπα usb.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker 90W
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 16:26 »
Αγαπητέ Ντίνο, μπορείς να έχεις όλο το πακέτο τζάμπα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303214 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12784 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801580 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet