vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Hastur mini MTL RTA

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Hastur mini MTL RTA
« στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 15:00 »
Hastur mini mtl rta. Άλλος ένας mtl ατμοποιητής από τους πολλούς που έχουν κυκλοφορήσει τους τελευταίους μήνες...

Τί παραπάνω προσφέρει από τους υπόλοιπους ; Γιατί να τον αγοράσετε ;

Προσωπική εκτίμηση, δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από τους άλλους της ίδιας κατηγορίας. Ίδιο στυλ τροφοδοσίας, airflow κάτω
από την αντίσταση, γέμισμα από πάνω.
Στην ουσία προσφέρει λιγότερα από τους άλλους, θα έλεγα... Λιγότερες επιλογές στον αέρα, μικρότερη χωρητικότητα, περιορισμένες
επιλογές διατομής σύρματος...
Θα τον διαλέξετε αν θέλετε έναν κούτσικο, διακριτικό ατμοποιητάκο, που κάνει αυστηρά και μόνο για mtl.
Ο αέρας του δεν κυμαίνεται από "σφιχτό mtl" μέχρι "περιορισμένο dl" αλλά από "σφιχτό mtl" μέχρι "λιγότερο σφιχτό mtl"... τέλος !
Deck με δύο τρύπες εισαγωγής αέρα που αντιστοιχούν σε διάμετρο 1,4mm ή εναλλακτικά άλλο post με μία τρύπα εισαγωγής αέρα
διαμέτρου 1,6mm που όμως δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία.
Το δαχτυλίδι του αέρα διαθέτει τρεις επιλογές μόνο : 0,8mm, 1,2mm, 1,4mm

Οι διαστάσεις του είναι 22mm διάμετρος με 30mm ύψος, χωρίς τα drip tip που τον συνοδεύουν. Πολύ μικρούλης και μαζεμένος, χωρίς
περιττά λογότυπα και σκαλίσματα, μόνο το μικρό χταποδάκι* στην καμπάνα -ναι ξέρω δεν είναι χταπόδι, ok. Πάνω σε ένα pico πχ, είναι
ιδανικός stealth συνδυασμός.

Το deck είναι μικρό αλλά δεν παρουσιάζει δυσκολίες στο στήσιμο. Φαίνεται ότι δεν είναι κατάλληλο για πολύ χοντρά και
περίτεχνα σύρματα. Ο mtl χαρακτήρας του ατμοποιητή, σε καθοδηγεί και σε αυτό. 0,25mm και 0,30mm απλό kanthal που δοκίμασα,
σε 2,5mm και 2mm πυρήνα, πιάνονται χωρίς καμιά δυσκολία στα βιδάκια του ατμοποιητή. Σίγουρα και πιο χοντρά, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος.

Η καμπάνα, αντίστοιχα μικρή, θολωτή στο πάνω μέρος της, δίνει ωραίο συμπυκνωμένο ατμό και πολύ καλή γεύση
που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους άλλους ίδιας κατηγορίας ατμοποιητές που έχω δοκιμάσει (hastur mtl, siren 2, berserker mini)

Καμία διαρροή μέχρι στιγμής, ούτε κατά το γέμισμα, ούτε κατά την χρήση. Να σημειώσω πως ατμίζω αρκετά λεπτόρευστα υγρά και κατά
το γέμισμα δεν κλείνω τον αέρα, ούτε γυρίζω τον ατμοποιητή ανάποδα όταν κλείνω το καπάκι. Τον έχω μεταφέρει αρκετές φορές στην τσέπη
χωρίς προβλήματα, επίσης. Δεν τον έχω αφήσει ξάπλα για να δω τί θα συμβεί, αλλά έτσι κι αλλιώς, δεν αφήνω ποτέ κανένα ατμοποιητή ξαπλωτό.
Κάποιες φορές μου έδωσε γουργουρητό στις πρώτες τζούρες το οποίο σταμάτησε μετά κι ίσως να οφειλόταν σε ανεπαρκές δικό μου στήσιμο.

Η τροφοδοσία είναι υποδειγματική θα έλεγα, όπως και στους περισσότερους ατμοποιητές αυτής της τεχνοτροπίας.
Με ένα δυο στησίματα έχεις καταλάβει τί γίνεται, βάζεις το σωστό βαμβάκι κι ούτε στεγνώνει, ούτε πλυμμηρίζει.
Η κατανάλωση του, λογική μου φαίνεται, δεν έχω όμως εμπειρία από άλλου είδους επισκευάσιμα τανκ με ρύθμιση υγρών για να συγκρίνω
και δεν νομίζω ότι θα ήταν και δίκαιη μια τέτοια σύγκριση. Σε σχέση όμως με αυτούς που αναφέρω πιο πάνω πως έχω δοκιμάσει, είναι στα
ίδια επίπεδα.

Τα drip tip με τα οποία έρχεται... τί να πώ...
Σε κάποιους αρέσουν, σε εμένα όχι. Κάνουν ανεπαίσθητα πιο σφιχτή την τζούρα σε σχέση με άλλα μεγαλύτερης διατομής, αλλά μαζεύουν
πολύ υγρασία και στο τέλος τρως το υγρό. Δεν αξίζει τον κόπο. Προτιμώ αυτά του μεγάλου hastur, ή οποιοδήποτε άλλο μεγαλύτερης διατομής.

Μειονέκτημα, το δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα είναι πολύ σφιχτό, τουλάχιστον στο δικό μου κομμάτι. Δοκίμασα VG αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα.
Αν θέλω να αλλάξω τρύπα αέρα πρέπει να ξεβιδώσω τον ατμοποιητή από το μοντάκι. Ίσως με ένα άλλο oring να λυθεί το θέμα, αλλά
δεν το έχω δοκιμάσει αφού βρήκα πως η μεσαία τρύπα είνα αυτή που ταιριάζει στα γούστα μου και σπάνια την αλλάζω.

Δεν ξέρω τί άλλο να προσθέσω.
Μου φαίνεται ένας πολύ καλός mtl ατμοποιητής, απροβλημάτιστος, με πολύ καλή γεύση, αυτό που λέμε τίμιος για το αντίτιμο που ζητάει.
Αν θέλετε αποκλειστικά mtl ατμοποιητή και δεν σας προβληματίζει η χωρητικότητα των 2ml, είναι μια πολύ καλή αγορά.

Ακολουθούν μερικές φωτό (τραβηγμένες από φίλο), για να πάρετε μια ιδέα, αν και στο site του κατασκευαστή www.cthulhumod.com υπάρχουν
πάρα πολλές. Έχω βάλει και μία πλάι στον μεγάλο hastur για να γίνει εμφανής η τάξη των μεγεθών.
Το post που σημειώνω με κόκκινο βελάκι είναι αυτό με το οποίο έρχεται ο ατμοποιητής. Το άλλο με την μία τρύπα πωλείται ξεχωριστά.


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 19:07 »
Λιτή και περιεκτική παρουσίαση.
Αλλά ...ιεροσυλία!
Ακούς εκεί ...χταποδάκι! :))

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 19:11 »
Ναι...
Είδες όμως, είπα μετά πως δεν είναι χταποδάκι.

Αλλά τί να κάνω που μοιάζει με χταποδάκι...;;; :))

Κι έχω κι αδυναμία στα χταποδάκια λέμε... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 20:23 »
τα επιστομια είναι για πέταμα. ..κατά τα άλλα είναι αξιοπρεπής. ..επίσης στον μαύρο που έχω εγώ δεν βλέπεις με τίποτα τις τρύπες του airflow...

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 18, 2018, 02:16 »
Στα χέρια μου από το πρωί. Θα τον χαρακτήρα ως έναν εξαιρετικό MTL ατμοποιητή. Μηδέν διαρροές, εξαιρετική γεύση.

Τον ατμίζω με mtl fused clapton από coilology και drip tio by nautilus 2 για να μη μαζεύει υδρατμούς όπως στα απαράδεκτα drip tip που έρχονται μαζί!! Πολύ καλή κατανάλωση και ωραία τζούρα.

Το πίν με την 1.6 μμ τρύπα υπάρχει Ελλάδα η μόνο από Κίνα μεριά παιδιά???

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 18, 2018, 07:06 »
Καλημέρα,

δεν το έχω δει σε κάποιο ελληνικό μαγαζί.

Αποσυνδεδεμένος NobodyRankXV

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 18, 2018, 10:40 »
Όποιος έχει τα κομμάτια με τα παλιά ντριπ τιπ στέλνει στο φβ της Κθούλου σε μύνημα το serial number και του δίνει 95% έκπτωση για να πάρει το άλλο μακρύ ντριπ τιπ με πιο μεγάλη διάμετρο μέσα , εγώ πήρα 3 και μου βγήκε ούτε καν 1€ επίσης έβαλα μέσα και το πινακι 1.6 το οποίο το είχε στα 1€ και ήρθανε χωρίς κανένα πρόβλημα , το πινακι αυτό όμως με την μια τρύπα τον κάνει πιο αερατο τσιγαρισιο

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 18, 2018, 11:54 »
Super . Θα προχωρήσω και εγώ αυτή τη διαδικασία και θα ενημερώσω για την εξέλιξη της!! Εξαιρετική βοήθεια αδερφέ!!!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 18, 2018, 14:13 »
[member=17923]NobodyRankXV[/member]

0,2χιλ. διαφορά έχουν το ένα με το άλλο post...
Δεν μου έχει φανεί τόσο έντονη η διαφορά μεταξύ τους.
Παραμένει αυστηρά mtl ο ατμοποιητής, όποιο post κι αν διαλέξεις.

Το "καινούργιο" μακρύ επιστόμιο που δίνουν με προσφορά στους ήδη κατόχους, έχει 3χιλ. διατομή.
Ισως είναι καλύτερο από τα άλλα στο θέμα της υγρασίας, αλλά και πάλι δεν είναι βολικό. Για μένα τουλάχιστον :)

Αν κάποιος θέλει το sn μου για να το αγοράσει, ας μου στειλει πμ, εγώ δεν προκειται να το πάρω.

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 18, 2018, 15:39 »
Στα μείον να προσθέσω και το κοντό 510 πιν που σε μερικά μοντακια δημιουργεί missfire
Το έλυσα βάζοντας φλατζα ανάμεσα στο pin insulator και την βίδα

Και απο που γίνεται η αγορά του νέου driptip;
Και πόσο τα έξοδα αποστολής;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2018, 15:48 από Superuser »

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 18, 2018, 18:10 »
Από το site του κατασκευαστή. Υπάρχει ο σύνδεσμος στο αρχικό post.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 13:11 »
 Απο χτύπημα τι λέει παιδία ? Κ κυρίως πως ανταποκρίνεται στα καπνικα υγρά ?


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 14:03 »
Για την απόδοση σε γεύση δεν μπορώ να σου πω κάτι, επειδή κάνω σκέτη βάση.
Για χτύπημα όμως, μιας και είμαι πολύ του χτυπήματος, θα σου πω ότι έχει πολύ ικανοποιητικό. Αν στον Fodi F2 (τον βασιλιά του χτυπήματος στις μονές αντιστάσεις -κατ' εμέ), βάζω δέκα, στον Χαστούρη βάζω άνετα ένα εννιάρι.
Σε δυο τρεις ημέρες συνήθισα το χτύπημά του (με 3άρα νικοτίνη και 60/40 PG/VG), σε σημείο να τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 14:25 »
Δε τον εχω δοκιμάσει τον φόντα . Αλλά κ ο μαχος προσφέρει απλόχερα πολυ χτύπημα ! Αφού τον έχεις να σε ρωτήσω κ τι στησιμο του κανείς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hastur mini MTL RTA
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 15:30 »
Ναι, τα παιδιά που έχουν Τηλέμαχο λένε ότι και αυτός έχει δυνατό χτύπημα.
Τον Χαστούρη, όπως και τον Siren V2 και τον Φόντα, τους δουλεύω πάντα σε έλεγχο θερμοκρασίας και με στήσιμο SS316L, 3άρι αξονάκι, 7 σπείρες (Φόντας), 7/6 σπείρες οι άλλοι δύο, 0,75 Ωμ σε 15-17 Βατ.
Στον Χαστούρη εδώ και μια εβδομάδα, έχω βάλει SS317L με όλα τα άλλα ίδια και βγάζει 0,70 ΩΜ. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή στο χτύπημα σε σχέση με το SS316L.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Ουπς!
Μόλις κατάλαβα ότι έγραψα στο νήμα για τον Hastur mini!
Οπότε, ό,τι έχω γράψει ισχύει για τον μεγάλο Χαστούρη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2019, 23:46 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110656 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530801 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet