vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πέρα από την εμφάνιση και νοσταλγία έχουν πλέον νόημα τα μηχανικά;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Και μιας και ανέφερες τις 3 μπαταρίες που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι εδω μέσα...
Στις μετρήσεις σου βγαίνουν καλύτερες οι sony vtc6.Στην χρήση όμως μέσα σε σωλήνα και σε παράλληλα μηχανικά ή 3μπάταρα DNA έχουν μακράν της 2ης την  χειρότερη αντοχή και επιδόσεις απο τις άλλες 2 με την LG να έχει την καλύτερη μακράν .Και αυτό  δεν το λέω μόνο εγώ...αρκετοί μπαταριοσκίστες σαν εμένα το λένε  :yes:
Άλλο η χρήση και άλλο η θεωρία...
Αν αυτά που λέει η θεωρία δεν επαληθεύονται στην πράξη τότε δεν είναι θεωρία αλλά επιστημονική φαντασία.
Η VTC6 έχει την καλύτερη επίδοση ανάμεσα στις 3 μπαταρίες.
Αν εννοείς ότι οι δικές σου VTC6 είναι καινούργιες και έχουν χειρότερες επιδόσεις από την HG2 τότε θα σου πω με σιγουριά ότι αγόρασες μαιμούδες που είναι και το συνηθέστερο σε Sony.
Αν εννοείς ότι σε βάθος χρόνου χάνει τη δύναμη της πιο γρήγορα από τις άλλες θα συμφωνήσω και το αναφέρω στις μετρήσεις μου. H VTC6 έχασε κατά τη διάρκεια των μετρήσεων σε χωρητικότητα 3.11%, η 30Q 2.42% και η HG2 μόλις 1.15%. 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Μπαταρίες ψωνίζω πάντα απο πολύ γνωστό Ευρωπαίο προμηθευτή και ίσως τον πιο αξιόπιστο αλλά συμφωνώ ότι Sony κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες.
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι όταν ζεσταθεί η vtc6 μέσα σε μηχανικό χάνει πάρα πολύ απόδοση και αποφορτιζετε πανεύκολα. Ζεσταίνεται πολύ εύκολα σε σχέση με τις άλλες 2.
Και σε πλακέτα αν τις ζορίσεις μιλάμε για 100watt + βλέπεις μηνύματα του τύπου temprature protected.
Φαντάζομαι ότι ο τρόπος που τις μετράτε δεν είναι ο ίδιος με τις συνθήκες στην χρήση οπότε δεν μιλάμε για επιστημονική φαντασία αλλά για κάτι διαφορετικό

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ο τρόπος που τις μετράμε τις στρεσάρει πολύ περισσότερο από οποιονδήποτε ατμιστή.
Οι μπαταρίες φθάνουν 80-90 βαθμούς κάτι που δεν θα γίνει ποτέ στην πράξη σε σένα γιατί δεν θα μπορείς να κρατήσεις το mod στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
ειμαι πολυ περιεργος να δω ποια θα ειναι η τελικη εκβαση του τελικου αποτελεσματος για παραταση το κοβω να οδηγειται..οι λατρεις του μηχανικου θα εξακουλουθουν να πιστευουν τον λογο που το αγορασαν και οι λατρεις του ηλεκτρονικου θα πιστευουν το ιδιο και νοημα δεν θα βγει..
αλλα αυτο που λενε καποιοι οτι ''βαραει απιστευτα'' ειλικρινα με ξεπερναει..
και υποψιν χρησιμοποιω και τα δυο ειδη και μηχανικα και ηλεκτρονικα...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Σταθερά όμως, όχι σε συνθήκες ατμίσατος στα 0,06 - 0,07Ω, chain vaping, σειριακές συνδεσμολογιες κτλ.
Ένας καλός σωλήνας κάνει και αρκετή απαγωγή θερμοκρασίας. Τουλάχιστον αυτοί που χρησιμοποιώ εγώ βεντάρουν μπαταρίες και το μόνο που ακούς είναι ένα πσσσσ.
Και πολλά ακόμα αλλά επειδή είναι φόρουμ και παιζει θέμα ασφάλειας εδώ δεν γράφω περισσότερα.
Μακράν πάντως της δεύτερης οι χειρότερες σε απόδοσή μόλις ζεσταθουν και πέφτουν αισθητά μετά απο μερικά φορτισματα.
Νομίζω πάντως ότι άλλο είναι το θέμα του topic και θα μας κλείσουν εδώ σιγά σιγά


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
  αμα δε σας κοπανισει μπαν ο [member=2872]spectrum[/member] , θα ξεκινησω απεργια πεινας.
(μετά τις γιορτες  :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Εφαγα τοσο πολύ ποπ κορν που εσκασα παλι, ασε που μεθυσα και απο την πολλή μπυρα!:angel:

Τωρα για την ερώτηση που ξεκινησε το νημα, πηγαινε φιλε μου ανάποδα: Αν κανεις δεν τα ήθελε (τα μηχανικα) θα είχαν εξαφανιστει!

Αρα αρκετοι τα θελουν, τα αγοράζουν και τα χρησιμοπιουν.
Παρα πολύ απλό και ισχυρό επιχειρημα.

Επίσης αν όλα ηταν μια απλή φθηνη και ελαχιστα προσεγμενη κατασκευη θα είχαν απο 30 ως 50 ευρω και όχι καποια 200 300 500, αφου κανεις απο τους χομπίστες που τα αγοράζουν δεν ειναι αφελής να πληρωσει 300 ευρω για κατι που αξιζει 50.

Επίσης ισχυρο επιχείρημα (και ας μην εχω πιασει ποτε στα χερια μου ακριβό μηχανικο)

Για τον "απλό" ατμιστή (και εγω ειμαι τετοιος) το μηχανικό πλέον (που τα ηλεκτρονικα mod αποδιδουν ικανοποιητικά) ίσως να μην εχει πολύ νοημα.

Αν ατμιζεις όπως εγω mtl 10-14 βατ, ενα φθηνο (αλλα όχι επικινδυνο) ηλεκτρονικό είναι ίσως η πιο πετυχημενη οικονομικά επιλογή.

Καποτε είχα και εγω μερικά μηχανικα (φθηνα ως μετρια), μου αρεσαν, αλλα πλεον δεν τα χρησιμοποιώ.

Αν παλι εισαι χομπιστας, τοτε τα πραγματα είναι πολύ διαφορετικά, αφου χομπιστας = τα σκαω και κανω το κεφι μου, και αυτό με γεμιζει ψυχικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2018, 23:53 από panos »

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
[member=5096]apva[/member] sorry τον [member=21341]karamonde[/member] ηθελα να κανω tag.
Δεν μιλουσα για την τεχνολογια στα ηλεκτρονικα modakia, μιλουσα για το πως κοστολογεις εσυ ενα mod. 
Κανένα πρόβλημα φίλε μου, αλλά αν θέλεις την άποψή μου ούτε στον [member=21341]karamonde[/member] έπρεπε να απευθυνθείς με χαρακτηρισμούς και ειρωνείες.

Καλό είναι κάθε συζήτηση να γίνεται με επιχειρήματα και ανταλλαγή απόψεων, ακόμη και όταν θίγεται κάτι που το έχουμε πληρώσει και πιστευουμε πως είναι εξαιρετικό.
Σε τελική ανάλυση δεν είμαστε μέτοχοι σε καμία από τις εταιρίες κατασκευής ατμιστικων προϊόντων, το χόμπι μας κάνουμε παράλληλα με την απεξάρτηση από το τσιγάρο. :)

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Εφαγα τοσο πολύ ποπ κορν που εσκασα παλι, ασε που μεθυσα και απο την πολλή μπυρα!:angel:

Τωρα για την ερώτηση που ξεκινησε το νημα, πηγαινε φιλε μου ανάποδα: Αν κανεις δεν τα ήθελε (τα μηχανικα) θα είχαν εξαφανιστει!

Αρα αρκετοι τα θελουν, τα αγοράζουν και τα χρησιμοπιουν.
Παρα πολύ απλό και ισχυρό επιχειρημα.

Επίσης αν όλα ηταν μια απλή φθηνη και ελαχιστα προσεγμενη κατασκευη θα είχαν απο 30 ως 50 ευρω και όχι καποια 200 300 500, αφου κανεις απο τους χομπίστες που τα αγοράζουν δεν ειναι αφελής να πληρωσει 300 ευρω για κατι που αξιζει 50.

Επίσης ισχυρο επιχείρημα (και ας μην εχω πιασει ποτε στα χερια μου ακριβό μηχανικο)

Για τον "απλό" ατμιστή (και εγω ειμαι τετοιος) το μηχανικό πλέον (που τα ηλεκτρονικα mod αποδιδουν ικανοποιητικά) ίσως να μην εχει πολύ νοημα.

Αν ατμιζεις όπως εγω mtl 10-14 βατ, ενα φθηνο (αλλα όχι επικινδυνο) ηλεκτρονικό είναι ίσως η πιο πετυχημενη οικονομικά επιλογή.

Καποτε είχα και εγω μερικά μηχανικα (φθηνα ως μετρια), μου αρεσαν, αλλα πλεον δεν τα χρησιμοποιώ.

Αν παλι εισαι χομπιστας, τοτε τα πραγματα είναι πολύ διαφορετικά, αφου χομπιστας = τα σκαω και κανω το κεφι μου, και αυτό με γεμιζει ψυχικα.
[member=415]panos[/member] θα μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω για το ποσο αξιζουν 300-400-500 καποια μηχανικα..
Ουτε επιταχυντες του CERN ειναι, ουτε μαυρες τρυπες δημιουργουν την ωρα που πατας το κουμπι.
Σωληνες με διακοπτες ειναι με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.
Αυξημενη τιμη λογω brand name και design δικαιολογειται ως ενα σημειο.
Αλλα αναμεσα σε 2 υβριδικα, ενα των 100 και ενα των 500 αμφιβαλλω αν καταλαβεις διαφορα στο ατμισμα με το ιδιο στησιμο.
Θα καταλαβεις μονο διαφορα στην αισθηση του διακοπτη η οποια σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει διαφορα κοστους 400 ευρω.
Εχοντας πει αυτο φυσικα σεβομαι τον χομπιστα που σκαει τοσα λεφτα για competition σωληνες ασχετα αν εγω δεν προκειται να το κανω ποτε.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Το ίδιο ισχύει και για τα ρεύματα. Δεν μπορεί ο παλμογράφος να τα βγάζει ίδια κι εσύ να μου λες ότι καταλαβαίνεις διαφορά.
Αυτό έχει ενδιαφέρον, παλιότερα έχουν γίνει πειράματα που έθιξαν σοβαρούς κλάδους με δις ευρώ/δολάρια πίσω τους. Στο ένα έδωσαν σε οινολόγους λευκό και κόκκινο κρασί και τους ζήτησαν να τα περιγράψουν, έκαναν κλασσικές περιγραφές λευκών και κόκκινων κρασιών. Το μυστικό όμως ήταν ότι τα "κρασιά" ήταν το ίδιο λευκό κρασί, απλά η μια ομάδα είχε κόκκινη χρωστική και η άλλη όχι. Στο δεύτερο πείραμα έβαλαν το ίδιο φτηνό κρασί σε μπουκάλι ακριβού και φτηνού κρασιού. Όπως ήταν αναμενόμενο οι περιγραφές επαγγελματιών οινολόγων ήταν προβλεπόμενες για φτηνά και ακριβά κρασιά. Στο τρίτο πείραμα έκαναν τις δύο δοκιμές παραπάνω σε ανθρώπους σαν εμένα που δεν ξέρουν από κρασί... Οι άσχετοι στατιστικά έβγαλαν ότι τα κρασιά είναι τα ίδια. Τσουγκράνες, πυρσοί, κλπ ακολούθησαν. Το άλλο πείραμα (που στην οικογένειά μου πχ μπορεί να αρχίσει πόλεμο στο χριστουγενίατικο τραπέζι) ήταν να βάλουν κόκα κόλα και πέψι σε λευκά πλαστικά ποτήρια και απλά να γράψουν ό,τι να'ναι στο ποτήρι. Πάλι την πάτησε το κοινό. Τα αποτελέσματα των πειραμάτων λένε περισσότερα για την αντίληψη με βάση την όραση vs γεύση/όσφρηση παρά για τις γνώσεις των οινολόγων/άσχετων, δηλαδή ο άσχετος δεν έχει "προσδοκίες" για τη γεύση με βάση το χρώμα ή την ετικέτα στο μπουκάλι. Ακόμα κι εγώ λέω ότι καταλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ κόκα κόλα και πέψι δεν έχω τολμήσει να το δοκιμάσω. [member=7454]Cruiser79[/member] τι λες;
Έχει κάνει κανείς τυφλές δοκιμές με ηλεκτρονικά/μηχανικά; Εγώ το έχω κάνει - όχι τυφλές προφανώς - και με τον εξοπλισμό μου μόνο, ή φίλου. 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Οταν εισαι στα ορια βραχυκυκλωματος τοτε σοβαρευουν τα πραγματα και αυτο οφειλουμε να το γνωριζουμε ολοι, απο κει και περα ολα τα υπολοιπα ειναι διαχωρισμοι που απλως γεμιζουν μια τετοια συζητηση για να υπερισχυσει το δικιο μας. Το αν ειναι παραλογα τα κοστη τους, αν υπαρχει αξια χρηστικοτητας, αν η αισθητικη πολλων μηχανικων ειναι στα ορια του κιτς με τα χρυσα και τους δρακους τους, αν οι διαφορες τους ως προς την αποδοση είναι υπερτιμημενες, αν ο χρηστης βλεπει οσα νομιζει πως βλεπει κ.ο.κ., ολα αυτα μπορουμε να τα μεταφερουμε για ολα σχεδον τα ατμιστικα προϊοντα, απο πλακετες, υγρα και ατμοποιητες μεχρι βαμβακια και συρματα, ολοι θα επαναστατησουμε γιατι θιγεται το ξεχωριστο αναλωσιμο η συσκευη που χρησιμοποιουμε ως ξεχωριστο απο αλλα λιγοτερο καλα, κοτσαρω κι ενα ‘ολα αυτα ειναι υποκειμενικα’ και καθαρισα ως αποψη. [/justify]

[justify]Μπορεις να ξεχωρισεις ατμισμα με ενα κανθαλ απο ενα ss, κι αυτα απο ενα Ni200; ενα σουπερ FP απο τον πετυχημενο κλωνο του; ενα μηχανικο των 100 ευρω απο ενα των 1000; μηπως μια yihi απο dna; Κινα απο Ευρωπη η Αμερικα; [/justify]

[justify]Π.χ., με ενα Talos κι ενα Gus ειμαι παντα εντος οικου, σχεδον παντα η επιλογη ειναι μεσα στο ευρος 0.3 – 1,1Ω, αστειες τιμες για πολλους απο τους χρηστες που παιζουν στα δακτυλα τα μηχανικα. Η φορτισμενη 18650 απο 4.2V αντε να πεσει στα 4.18V αλλα και πλεον δεν μετραω απελπισμενες τζουρες σε ελευθερη πτωση τασης, αντε και να επιλεξω στησιμο με βολικα χαμηλη τιμη π.χ. στα 0.4, 05Ω. Μια χαρα ατμισμα, απολαυστικο απαλοτατο, υπεραρκετο και ξεχωριστο που εγω ξεχωριζω απο επιλογη χι πλακετας, και παει λεγοντας. Υπαρχουν εμφανεις διαφορες; [/justify]

[justify][[member=6669]camber[/member], καλημερα. Θα με ενδιεφερε παρα πολυ κι εμενα ενα σχετικο εκπαιδευτικο νημα απο εσενα, το σιγουρο ειναι πως θα ηταν υπερχρησιμο και πολυτιμο, απο καθε αποψη][/justify]

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Έχω μηχανικό από Gus και μοντάκια DNA και Dicodes. Αυτό που με χαλάει στο μηχανικό είναι ότι δεν είναι σταθερή η απόδοση του μέσα στην ημέρα λόγω μπαταρίας συνεπώς προσωπικά δεν με βολεύει για καθημερινή χρήση εκτός σπιτιού. Διαφορά στα ρεύματα για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω, βέβαια παίζω ΜTL και Watt κάτω από 20 οπότε ίσως εκεί να μην είναι καν εμφανές. Από την άλλη αναγνωρίζω ότι μερικά μηχανικά είναι έργα τέχνης και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με όλα όσα λες, θα μπορούσα να γράψω το αρχικό καλύτερα.

"Μπορεις να ξεχωρισεις ατμισμα με ενα κανθαλ απο ενα ss, κι αυτα απο ενα Ni200; ενα σουπερ FP απο τον πετυχημενο κλωνο του;"

Ναι, ναι και ναι - στα υγρά (ειδικά στα FP, σε απλούστερα υγρά όχι), τα σύρματα και τους ατμοποιητές έχω ψάξει απείρως περισσότερο απ'ότι στα mods - τώρα αρχίζω το ψάξιμο εδώ, στην ερώτηση της υπόλοιπης προότασης όχι γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απόψεις κατατέθηκαν, γνώμες ακούστηκαν, παρλαπίπες ( :respect:[member=13664]Ribot[/member]  :respect:) γράφτηκαν και συμπέρασμα δεν βγήκε. Και ούτε πρόκειται καθώς δεν μπορεί να υπάρξει αντικειμενικό συμπέρασμα. Για μένα πχ, τα μηχανικά είναι πεταμένα λεφτά, για τον [member=17746]paloukaros[/member] η παρεμβολή πλακέτας ή mosfet μεταξύ 510 και μπαταρίας θα έπρεπε να τιμωρείται με τετραχισμό. Τα μηχανικά δεν έχουν νόημα. Ούτε τα ηλεκτρονικά. Ούτε τα regulated, ούτε αυτά που θερμαίνουν την αντίστασή μας σύμφωνα με το διαστημικό θόρυβο μια δεδομένη στιγμή. Σε κάποιους προσφέρει ευχαρίστηση το ένα, σε άλλους το άλλο.

Λουκετάκι λοιπόν καθώς το να κλωθογυρίζουμε γύρω από τα ίδια και τα ίδια, δεν ωφελεί κανέναν. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160058 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530895 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet