vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 10 χρήστες
Doubt, nightdream, Buliwyf, face7off, grag, vag21, pngtszs1976, lagoudakis, tibolaso, bujinkan

Twitter

Πέρα από την εμφάνιση και νοσταλγία έχουν πλέον νόημα τα μηχανικά;

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί ο Ατέρμονας, κάτω από 0,3Ω, με τα σημερινά δεδομένα ατμίσματος, τα κλάνει!
Συμφωνώ απόλυτα αλλά τέτοιου είδους στησίματα δεν θα πάρω, αλλά ναι για τα σημερινά δεδομένα πράγματι ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Έχω την γνώμη πως η "αίσθηση" του ατμίσματος, που συμπεριλαμβάνει την γεύση, το χτύπημα, την θερμοκρασία του ατμού, την ποσότητα του ατμού, το είδος της τζούρας, αλλά και το μοντ που χρησιμοποιείται, είναι εντελώς υποκειμενική. Οι όποιες συμφωνίες μεταξύ δύο ή περισσοτέρων ατμιστών, συνήθως αφορούν μία ή δύο παραμέτρους και μετά το ...χάος.
Αν εγώ δεν έχω τους γευστικούς κάλυκες σε τόσο καλή κατάσταση και δεν μπορώ να διακρίνω την διαφορά μεταξύ μιας λεμονόταρτας και ενός σκέτου μπισκότου, ενώ εσύ διακρίνεις και την γεύση ουμάμι, μάταια θα "μου την λες"...
Αφού για εμένα, και μόνον για εμένα, δεν υπάρχει διαφορά.

Το ίδιο και με τα μοντάκια και τα ρεύματά τους. Αν εγώ, που έχω ψάξει και τα μηχανικά και τα ηλεκτρονικά μοντάκια, έχω καταλήξει στο ότι το άτμισμα σε έλεγχο θερμοκρασίας είναι αυτό που με ικανοποιεί απόλυτα και μου δίνει ακριβώς αυτό που θέλω, ενώ το μηχανικό δεν μου κάνει, τι πιθανότητες δίνεις να με πείσεις ότι το μηχανικό είναι ανώτερο ενός ηλεκτρονικού μοντ;
Αφού για εμένα, και μόνον για εμένα, το μηχανικό είναι κατώτερο ενός ηλεκτρονικού.


Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Όσοι λένε για τα ρεύματα μιας πλακέτας και ότι είναι παραπλήσια ενός μηχανικού, δεν έχουν παρα να βάλουν ένα στήσιμο 0,8-1,2Ω σε mtl ατμοποιητη πάνω σε ένα μηχανικό και σε ένα ηλεκτρονικό. Εκεί θα δει κάποιος ότι είναι η νύχτα και η μέρα.

hastur mini 1,1Ω πάνω σε λερναία υδρα. Εκεί είναι που βγάζεις μπαταρία και βλέπεις τa 2,6V στον φορτιστή.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Για αποσαφήνιση του προηγούμενου ποστ μου, να επισημάνω ότι δεν είναι η πρόθεσή μου να αμφισβητήσω (ούτε και να συγκρίνω), τα ρεύματα ενός μηχανικού μοντ απέναντι σε ένα ηλεκτρονικό. Είναι γνωστό πια, πως δεν μπορεί να είναι τα ίδια.

Αυτό που λέω, είναι ότι η απόλαυση και το γούστο στο άτμισμα, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν μπορείς να βασιστείς μόνον σε έναν, για να ανακηρύξεις την τέλεια μέθοδο ατμίσματος για όλους. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Αν για εσένα το τέλειο άτμισμα είναι πάνω σε μηχανικό μοντ, τότε αυτός είναι και ο ιδανικός τρόπος ατμίσματος. Αλλά για εσένα, ίσως και μερικούς ακόμα. Όχι για όλους.
Αν για εμένα το τέλειο άτμισμα επιτυγχάνεται με έλεγχο θερμοκρασίας, τότε αυτός είναι και ο ιδανικός τρόπος. Αλλά για εμένα, ίσως και μερικούς ακόμα. Όχι για όλους.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Αυτό που θα πω θα θύμησει σε κάποιους πολλά. Έλεγχος θερμοκρασίας σε μηχανικό. Τα γραπτά κάποιων δασκάλων ακόμα υπάρχουν εδώ μέσα.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
για εξήγα μου και εμένα [member=13275]kotsos75[/member] πως ο παλμός γίνεται γραμμή;  :))
Bypass λέγεται και υπάρχει σε ένα σκασμό φθηνιάρικα ηλεκτρονικά mods.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
δεν ήξερα ότι το bypass δεν είναι παλμικό
εγώ εννοούσα ότι μπορείς να ξηλώσεις την πλακέτα και να το κανεις μηχανικό  :))

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Bypass λέγεται και υπάρχει σε ένα σκασμό φθηνιάρικα ηλεκτρονικά mods.
:lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:
Eφόσον περνάει απο τα mosfet δεν είναι γραμμικό.Unregulated λέγεται (απλά δεν το ρυθμίζεις,noising υπάρχει)  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2018, 00:03 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Μπορείς να ατμίσεις σε μηχανικό (όχι stacked) αντίσταση 0.35 ohm στα 55w; Προφανώς όχι και δεν πήγα σε ακραία παραδείγματα...
Σαφώς υπάρχουν τεράστιες διαφορές από πλακέτα σε πλακέτα, εγώ ατμίζω σε dna250c και 75c και αν βάλω το ίδιο στήσιμο από τη dna σε ένα Invoke που έχω για την παραλία, η αίσθηση είναι σαν από Ferrari ξαφνικά να οδηγώ Trabant, για όσους τα πρόλαβαν.

Καταλαβαίνω και σέβομαι ότι υπάρχουν ατμιστές που τους αρέσει η αίσθηση ατμίσματος ενός μηχανικού (άσχετα αν μετά από κάθε τζούρα είναι διαφορετική λόγω εκφόρτισης της μπαταρίας), κατανοώ επίσης και τη χομπίστικη πλευρά του θέματος, πάντα με την προϋπόθεση ότι υπάρχει η απαραίτητη γνώση και εμπειρία.
Αλλά πιστεύω πως οι περισσότεροι νοιάζονται για τα matchy-matchy σετάκια, την ποζεριά και το hype, χωρίς να δίνουν δεκάρα για τις υπόλοιπες παραμέτρους (ασφάλεια, συντήρηση, προσεκτική επιλογή στησιμάτων, κλπ).

Και αυτό που με τρελαίνει περισσότερο απ' όλα, είναι να βλέπω πιτσιρίκια με σωλήνες και ντουμάνια, χωρίς να έχουν ιδέα για το τι κρατάνε στο χέρι τους.
Κυκλοφόρησε πρόσφατα μηχανικό που γίνεται stacked με την επέκταση μέσα στη συσκευασία.
Αν το αγοράσει κάποιος από το internet ή από μαγαζί που ο πωλητής είναι άσχετος/στα @@ του, και του κοτσάρει στήσιμο 0,1 ohm, τι θα συμβεί;
Αργεί και το Πάσχα γ@#ώτο, αλλά τώρα που το σκέφτομαι και την πρωτοχρονιά ανάβουν πυροτεχνήματα...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
[member=5096]apva[/member] Είσαι ελαφρώς off topic και ηθικολογείς. Στο παρόν νήμα συζητάμε αν έχουν νόημα τα μηχανικά ως απόδοση.

Όμως, στην κατεύθυνση που πάει η σκέψη σου, μήπως να απαγορεύαμε τα μηχανικά επειδή "Αν το αγοράσει κάποιος από το internet ή από μαγαζί που ο πωλητής είναι άσχετος/στα @@ του, και του κοτσάρει στήσιμο 0,1 ohm, τι θα συμβεί;". 

Ηθικολογία, αν μου το επιτρέπεις. Και για να στο αντιπαραβάλλω με κάτι άλλο: "Αν πιει κανείς την νικοτίνη των 100mg τι θα πάθει;". Μάντεψε, αυτή είναι η λογική πίσω από τον περιορισμό των νικοτινών στα 20mg/ml και τα 10ml. Αυτή είναι και η λογική πίσω από τις μελλοντικές πιθανές απαγορεύσεις στο DIY.

Και η "λογική" αυτή μπορεί να πάει και παραπέρα: Οι αντιστάσεις νικελίου είναι πιθανώς επιβλαβείς όταν τους κάνεις λάθος χρήση. Απαγόρευση. Αν φας καμμένο στο ηλεκτρονικό είναι βλαβερό. Απαγόρευση. Καλωσόρισες IQOS που δεν έχεις τέτοια προβλήματα. 

Μην θεωρήσεις τα περιστατικά που περιέγραψα υπερβολικά, καθώς μπορούν να συμβούν. Σίγουρα κάποια έχουν συμβεί μάλιστα. 

Οι χρήστες μηχανικών, εδώ στο φόρουμ, έχουν γνώση και μάλιστα σε όλα τα σχετικά νήματα, προειδοποιούν τους νέους που φαίνονται να μην το κατέχουν. Σε πολλές περιπτώσεις, μάλιστα, τους αποτρέπουν από την χρήση μηχανικού, χωρίς την απαραίτητη γνώση. 

Δεν στα γράφω αυτά για να σου "επιτεθώ". Μην παρεξηγηθούμε κιόλας :) Απλά για να σου τονίσω ένα πρόβλημα που εντόπισα στο σκεπτικό σου.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Πιο πάνω κάποιος έλεγε για dry burn 0.05Ω με μηχανικό, δεν είδα κανέναν να του πει οτι δεν είναι ασφαλές.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member], πίστεψέ με, απεχθάνομαι την ηθικολογία και είμαι ο τελευταίος που θα έκανε κάτι τέτοιο.
Γι' αυτό και διευκρίνισα εξαρχής ότι σέβομαι τους γνώστες χρήστες μηχανικών και την προτίμησή τους σε αυτά.

Κατά τ' άλλα, έκανα απλά μια διαπίστωση και δε νομίζω να είμαι ο μόνος που έχει παρατηρήσει τα φαινόμενα που ανέφερα.
Θα με ενδιέφερε και η γνώμη σου γι' αυτά που έγραψα, ξεπερνώντας τις λανθασμένες εντυπώσεις περί ηθικολογίας 

Η σύγκριση με τις νικοτίνες και τα σύρματα Νι200 είναι αδόκιμη κατά τη γνώμη μου, κανείς δε θα πιει τη νικοτίνη, ακόμα και αν κάποιος βλάκας την ατμίσει αναραίωτη θα το καταλάβει από την πρώτη τζούρα.
Επίσης κανείς δε θα πεθάνει αν ατμίσει με Νι200 ή Ti χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας, απλά ενδεχομένως θα εισπνεύσει τοξικές ουσίες.
Αντίθετα ένα μηχανικό πολλοί το βλέπουν σαν ακόμα ένα μοντάκι, του χώνουν μια μπαταρία και ατμίζουν ανέμελοι.

Επί του θέματος τώρα (κατά τη γνώμη μου πάντα), δεν έχουν νόημα πλέον τα μηχανικά παρά μόνο για όσους τους ενδιαφέρει η χομπίστικη πλευρά του θέματος.
Μια καλή πλακέτα μπορεί να δώσει ποιοτικό και παραμετροποιήσιμο ατμιστικό αποτέλεσμα, χωρίς τους περιορισμούς και τα προβλήματα ασφάλειας των μηχανικών.
Θέματα ασφάλειας έχουν και τα ηλεκτρονικά (όπως όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές άλλωστε), αλλά σε γενικές γραμμές συγχωρούν πολλές περισσότερες αβλεψίες του χρήστη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160042 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110825 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530891 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201491 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41024 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet