vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

241 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, treloneritis, lagoudakis, camber, hotcarver1, th3ofilos, maprix

Twitter

Πέρα από την εμφάνιση και νοσταλγία έχουν πλέον νόημα τα μηχανικά;

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Ξέρω ότι μπορεί να εμφανιστεί μια ορδή με πυρσούς και τσουγκράνες στην πόρτα μου με αυτό το ποστ, αλλά απλά θέλω γνώμες.

Ατμίζω 2 χρόνια, πέρσι τέτοια εποχή αγόρασα το πρώτο μου μηχανικό (atmizoo lab 65) το οποίο πάντα έχει κάτι επάνω του εδώ και 1 χρόνο και γενικά είναι εξαιρετικό εργαλείο. Αλλά όσο περνάει ο καιρός, πέρα από την εμφάνιση του σωλήνα (που λατρεύω), δεν βλέπω ότι μου προσφέρει κάτι που δε μου προσφέρει το σχετικά καλό regulated mod που έχω. Δεν βλέπω διαφορά στα ρεύματα. Έχω και ένα υβριδικό Squape που μου βγήκε τζίφος (ο διακόπτης προσπαθεί να είναι πολύ έξυπνος και από την πολλή εξυπνάδα κάνει περισσότερα misfire από fire και δεν καθαρίζεται εύκολα), και σκέφτομαι να πάρω ένα Kennedy τα χριστούγεννα αλλά όλο με τρώει "Έχει νόημα πέρα από το ότι οποιοσδήποτε σωλήνας είναι ομορφότερος από οποιοδήποτε box; Μήπως να δώσω τα ίδια λεφτά για ένα DNA ή Yihi;"

Οι τιμές τους είναι γελοίες αν σκεφτούμε τι πραγματικά είναι ένα μηχανικό mod, συγνώμη παιδιά αλλά μιλάμε για τεχνολογία ξυλόσομπας, ένας μεταλλικός σωλήνας κομμένος, με 2-3 σπειρώματα και ένα ελατήριο ή μαγνήτες. Όλο άκουγα για "τα ρεύματα" και "τα ρεύματα" κλπ κλπ και λέω με ΠΟΛΛΕΣ συγκρίσεις αλλάζοντας ατμοποιητές σε μηχανικά και ηλεκτρονικά ότι α) δεν υπάρχει διαφορά από ένα καλό ηλεκτρονικό mod, β) περιορίζεσαι από το νόμο του Ohm στο τι θα πάρεις: ένα μηχανικό αν δεν είναι σε σειρά ΔΕΝ μπορεί να σηκώσει συγκεκριμένα σύρματα και στησίματα γιατί δεν είναι μόνο η αντίσταση αλλά και πόσο μέταλλο πρέπει να ζεσταθεί. Edit: η μόνη φορά που είδα όντως διαφορά "στα ρεύματα" ήταν όταν τέσταρα τον ατμοποιητή μου σε καλό ηλεκτρονικό από φίλο, με το δικό μου ηλεκτρονικό της πλάκας (Smok Alien δεύτερο χέρι, ήταν πάμφηνο μη βαράτε!), έ το αποτέλεσμα ήταν να πετάξω το Alien την επόμενη μέρα και να πάρω ένα Drag που έχω εδώ και 2 χρόνια πλέον.

Έχω διαβάσει τα παλιά thread στο ECF άρα καταλαβαίνω τη θέση των μηχανικών όταν τα ηλεκτρονικά ήταν της πλάκας, αλλά δεν είναι πλέον έτσι. Επίσης μου αρέσει τόσο να παίζω με τα W και τον αέρα ανάλογα τα γούστα μου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμη, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με το μηχανικό γιατί θα σου δώσει ό,τι έχει για το συγκεκριμένο στήσιμο.

Δε λέω ότι δε μου αρέσουν ή ότι δεν τα χρησιμοποιώ και δεν θέλω να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ, απλά αναρωτιέμαι αν έχουν νόημα. Ανάψτε τους πυρσούς τώρα.

Υ.Γ. αρχικά αντί για ξυλόσομπα είχα γράψει φριτέζα αλλά έχουν περισσότερη τεχνολογία πίσω τους από τους μηχανικούς σωλήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2018, 08:21 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Δεν θα σε πάω στα ρεύματα, αλλά σε κάτι άλλο.

Περίπου το ίδιο διάστημα έχω ένα καλό box και ένα καλό μηχανικό, όχι σωλήνα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το καλό regulated mod πλησιάζει ο καιρός για το service του, το οποίο δεν ξέρω πόσο θα μου κοστίσει. Έχει αρχίσει και κάνει περίεργα παιχνίδια.

Στο καλό μηχανικό παίρνω την ίδια απόλαυση, με τον περιορισμό που ανέφερες, αλλά τον οποίο ξέρω και δεν με απασχολεί πλέον, στον ίδιο χρόνο. Το μόνο μου έξοδο όλο αυτόν τον καιρό είναι μια καθαριστική αλοιφή, 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά και λίγος από τον χρόνο μου.

Επίσης αξίζει να σημειωθεί πως το μηχανικό κόστισε αρχικά το 1/3 των χρημάτων. Προσωπικά 200αρια για μηχανικά ΔΕΝ δίνω.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Mε τα  ψοφίμια που έχεις στην κατοχή σου λογικό να  μην  μπορείς να καταλάβεις την διαφορά των ρευμάτων,την ποιότητα και  την διαφορά γενικά  στο  άτμισμα.
Είσαι η  κλασσική  περίπτωση του ξερόλα Ελληνα ατμιστή και του οτι δεν φτάνει  η αλεπού  τα  κάνει κρεμαστάρια... :yes:
Τον kennedy ήθελα να ξερα που θα τον  βάλεις...  :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Ανάψαν οι πυρσοί και ακονιστήκαν οι τσουγκράνες  :))

Αποσυνδεδεμένος panos_61

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχουν και ξυλόσομπες χωρίς μαγνήτες.....

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Το ηλεκρονικο χαλαει. :eyesplash:
Το μηχανικο ποτε!! 8)
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
το ηλεκτρονικό γίνετε μηχανικό ότι ώρα θέλεις με μηδέν κόστος
το μηχανικό δεν γίνετε ηλεκτρονικό χωρίς extra πλακέτα
kotsos  :thumpup:  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
για εξήγα μου και εμένα [member=13275]kotsos75[/member] πως ο παλμός γίνεται γραμμή;  :))

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Το μηχανικο δουλευει χωρις πλακετα-διαχρονικη αξια-
Το ηλεκρονικο  γινεται μηχανικο με πλακετα …..εάν συνεχιζει να δουλευει…….σαν μοντ.
Με αλλα λογια το μηχανικο θα το εχει και ο εγγονος ,το ηλεκτρονικο δεν...…
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
για εξήγα μου και εμένα [member=13275]kotsos75[/member] πως ο παλμός γίνεται γραμμή;  :))
Για εγκεφαλογραφημα ξέρω πως

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω ότι συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Στον εξοπλισμό θέση έχει και το μηχανικό αλλά και το ηλεκτρονικό, το καθένα με τα προβλήματα και τα πλεονεκτήματά του. Τώρα, αν κάποιος θέλει TC έχει το πρόβλημα λυμένο: ηλεκτρονικό. Προσωπικά και για squonk χρησιμοποιώ και πάλι ηλεκτρονικό. Τώρα τα 2 μηχανικά που έχω τα χρησιμοποιώ ανάλογα με τα κέφια με στησίματα που συνήθως δεν είναι ίδια με αυτά που χρησιμοποιώ όταν τα βάζω σε ηλεκτρονικό.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Ειναι και θεμα γουστου. Μου αρεσουν τα μηχανικα αλλα ενα πραγμα που δεν μπορω εγω να χωνεψω ειναι οι εξωφρενικες τιμες καποιων μηχανικων.. Εχω αυθεντικα μηχανικα και εναν κλωνο (ποιοτητας). Δεν μπορω να καταλαβω διαφορα στο ατμισμα, πραγμα που σε βαζει σε σκεψεις..

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Ξεχνάμε το μεγάλο αγκάθι του μηχανικού, το συνεχές και επίπονο καθάρισμα.. ;)

Σαν να συγκρίνουμε μοτοσυκλέτα με αυτοκίνητο αυτή τη στιγμή όμως. Και τα δύο έχουν θέση στον δρόμο, με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του ενός έναντι του άλλου, και τα δύο έχουν κοινό παρονομαστή. Τη μεταφορά μας από το ένα σημείο στο άλλο.

makis206

πσσσσςςς... :))




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
[member=21341]karamonde[/member]

Και περιμένεις τώρα εσύ να πάρεις σοβαρή απάντηση σε τέτοιο ερώτημα! Είναι σαν να κάνεις γκάλοπ μεταξύ κρασιού ή μπύρας, μοσχαριού ή χοιρινού, pepsi ή coca cola.

Η μόνη αντικειμενική απάντηση που θα μπορούσες να λάβεις, είναι ότι το καθένα έχει τα καλά του και τα κακά του. Μετά, θα σκάσουν οι οπαδοί της κάθε κατηγορίας και θα λένε τα δικά τους.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας

Μα δεν είπα κατι διαφορετικό, και με εξαίρεση μιας απάντησης οι υπόλοιπες ήταν σοβαρές.

Παλούκαρε εννοούσα Kennedy vindicator mod, αλλά τι κάνω κρεμαστάρια δεν κατάλαβα, δίδαξέ με σε παρακαλώ. Edit: επιπλέον αν ήμουν τυπικός Έλληνας θα έδινα σημασία στο τι μπορεί να λέει κάποιος για τον εξοπλισμό μου. Αλλά δεν είμαι. Κατά τα άλλα arguing on the internet is so 1999. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2018, 12:45 από karamonde »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159866 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515334 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146474 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530793 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet