vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Citadel RDA by Psyclone Mods

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Citadel RDA by Psyclone Mods
« στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 01:24 »
Διάλειμμα για προαυλισμό στην πσειρού και πάμε σε μία παρουσίαση για να περνάει η ώρα. Μετά θα πάω στην μπαρμπουτιέρα του [member=7533]drum[/member] για την συνέχεια.

Βγήκε επιτέλους ο πολυαναμενός διάδοχος του Hadaly, της πιο αναλυτική μηχανής γεύσεως που έχω γνωρίσει προσωπικά και όπως ήταν απολύτως αναμενόμενο έσπευσα να τον αγοράσω και να προτρέξω να ανοίξω αυτό το νήμα για να συζητήσουμε ένα πραγματικά πολύ ενδιαφέρον κομμάτι στον μαγικό κόσμο του squonking.

Ο λόγος για τον Citadel RDA. Πρόκειται για έναν RDA 22mm μονής αντίστασης, ο οποίος μας έρχεται στο κλασσικό πουγκάκι της Psyclone, παρέα με ένα σετ βιδάκια, ένα σετ orings και έναν τυφλό πόλο, ώστε να τον κάνεις dripper αν θες, μιας και έρχεται με ενσωματωμένο τον bf πόλο.



Από πλευράς αέρα μπορεί να χαρακτηριστεί από αεράτος τσιγαρίσιος μέχρι μέτριος πνευμονικός και για να δώσω ένα μέτρο, είναι λίγο πιο αεράτος από τον Hadaly. Έχει τέσσερις βίδες για να μπορείς να στρίψεις όπως θες την αντίστασή και οι δίοδοι του αέρα είναι σχεδιασμένες στα πρότυπα του Hadaly, αλλά με οδηγούνται υπό γωνία προς την αντίσταση. Το όλο σκηνικό το συμπληρώνει ένα ultem καπάκι που μπαίνει πάνω από την αντίσταση μικραίνοντας τον χώρο ατμοποίησης.



Δεν θα πω πολλά, αφήνοντας πολύ χώρο για συζήτηση, αλλά θα αναφερθώ σε αυτά που βίωσα με αυτόν τον ατμοποιητή. Θυμάμαι, όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ για να ψαχτώ στους επισκευάσιμους, είχα ρωτήσει για έναν γευστικό RDA, εύκολο για χρήστη που δεν ξέρει. Τότε ο αγαπητός [member=17383]pugsang[/member] είχε κόψει την όποια προοπτική συζήτησης λέγοντας «πάρε Hadaly». Όντως, τον άκουσα και γεννήθηκε ένας έρωτας από την πρώτη τζούρα.
Από τότε δεν έχω ερωτευτεί πολλές φορές παρά μονάχα με τον Phenomenon, όμως αυτός δεν ήταν ένας έρωτας της πρώτης τζούρας, αλλά μια σταδιακά χτισμένη αγάπη. Αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα που είχα βιώσει με τον Hadaly το βίωσα και τώρα με τον πραγματικό διάδοχό του, τον Citadel.



Γύρισα σπίτι και σκέφτηκα τι να του βάλω. Τελικά κατέληξα στο Framed Staple Coilology 2-28/4 - .1*3/36, το οποίο βλέπεται και στις φωτογραφίες. Βαμβάκωσα και ξεκινήσαμε τις δοκιμές υγρών. Πέρασαν από πάνω του διάφορα περίπλοκα υγρά. Από το Over The Rainbow και το Gandalf στις σκληρές αρωματικές ταμπακιέρες, που αντικειμενικά έχουν μεγάλες απαιτήσεις από τους ατμοποιητές, όπως και να το πάρεις.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι πρόκειται για έναν σούπερ αναλυτικό ατμοποιητή, που από δω και πέρα θα είναι το δοκιμαστήριό μου, μαζί με τον Phenomenon. Δίνει πραγματικά όλα τα στοιχεία του υγρού με την μία, ενώ η ένταση της γεύσεώς του είναι πραγματικά από άλλον πλανήτη. Βάζει κάτω και τον προκάτοχό του, τόσο σε ανάλυση, όσο και σε ένταση, αλλά και όλους τους άλλους σύγχρονους RDA που έχω δοκιμάσει.



Όσον αφορά την Squonking λειτουργία του, παρότι δεν πήγα επίτηδες να τον πλημμυρίσω τον βλέπω πολύ πιο ασφαλή από τον προκάτοχό του. Οι θερμοκρασίες του διατηρήθηκαν κόσμιες παρά την πιπίλα και το γουρούνι που ψηνόταν μέσα του στα 45W.

Πάμε τώρα στο ultem καπάκι… Μιλάμε για τρελή διάφορα. Αν του το βγάλεις και ατμίσεις χωρίς αυτό, χάνεις τόσο σε ανάλυση όσο και σε ένταση γεύσεως. Πραγματικά γίνεται ένας άλλος ατμοποιητής με αυτό και είναι ένα πραγματικά χρησιμότατο εργαλείο που απογειώνει τον ατμοποιητή.

Πάμε να πούμε και δύο αρνητικά:

Α) Το ultem καπάκι που μόλις αναφέραμε είναι λίγο δύσκολο στην εξαγωγή, ιδιαιτέρως όταν βραχεί από υγρό και αυτό και ο υπόλοιπος ατμοποιητής. Θέλει νυχάκι για να βγει.

Β) Το στήσιμό του, παρότι παιχνιδάκι, θέλει να κόψεις από πριν στο σωστό μήκος τα πόδια της αντίστασης. Πρόκειται για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που είχε ο Skyfall για όσους είχαν δει την σχετική παρουσίαση στο forum μας.

Γ) όπως και ο Hadaly, για να πάρεις το 100% πρέπει να κατεβάσεις την αντίσταση στα τάρταρα, πολύ χαμηλά, σχεδόν να ακουμπήσει deck. Κανονικά θα έπρεπε να παρέχεται ένα εργαλείο για να το κάνεις αυτό. Εγώ το έκανα με ένα αλενάκι κοντό που είχα, αλλά τέλειο για αυτή τη δουλειά θα ήταν το εργαλείο του Berserker. Πιστεύω η Psyclone θα έπρεπε να δίνει κάτι παρόμοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2018, 12:37 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Citadel RDA by Psycolone Mods
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 07:57 »
Kαλομπουμπούνητος αίσθημα :-* Είμαι σίγουρος οτι δεν θα ξεκολλάει απο το χέρι σου ο συγκεκριμένος.  :thumpup:
Συμφωνώ σε όλα και να προσθέσω την βελτίωση που έχει στο squonking σχετικά με τον προκάτοχό του.Ο bf πόλος φέρνει το υγρό στο
chamber αρκετά πιο άνετα.
Το machining είναι αρκετά καλύτερο και ο θόλος που προσθέσανε στο cap μαζί με το ultem του δίνουν πραγματικά αυτό το κάτι παραπάνω.

Προτεινόμενο στησιματάκι απλό fusaki 28*2αρι 5 σπειρο 3άρι πυρήνα και πολύ σωστά όπως λες το coil σχεδόν πάτωμα...ίσα ίσα να ανεβαίνει το υγράκι άνετα απο τον bf

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel RDA by Psycolone Mods
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 09:08 »
Απο που αγορά ρε παιδιά; Δεν τον βρήκα πουθενά Ελλαδα...
Απ έξω;

Τον Hadaly τον δουλεύω με τις τρύπες σχεδόν στη μέση, σε αυτό το επίπεδο αέρα μπορούμε να φέρουμε τον citadel;



ΥΓ: υγρά υπάρχουν  ;D ;D :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Citadel RDA by Psycolone Mods
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 09:10 »
Δεν εψαξες και πολύ καλά ετσι?

https://vapecraft.gr/product/psyclone-mods-citadel-rda/

Υ.Γ. Καλοάτμιστος [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]

:bye: :thumpup:

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2018, 09:18 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel RDA by Psycolone Mods
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 10:36 »
Coming soon λεει και εκει παντως..


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Citadel RDA by Psycolone Mods
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 10:40 »
Απο που αγορά ρε παιδιά; Δεν τον βρήκα πουθενά Ελλαδα...
Απ έξω;

Τον Hadaly τον δουλεύω με τις τρύπες σχεδόν στη μέση, σε αυτό το επίπεδο αέρα μπορούμε να φέρουμε τον citadel;



ΥΓ: υγρά υπάρχουν  ;D ;D :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Έχει ήδη καμσούν. Από εκεί τον πήρα. 
Όσον αφορά τον αέρα, νομίζω μπορείς να τον φέρεις εκεί που λες, γιατί όχι. Μικρούλης είναι και έχει και το καπάκι το όμορφο. Γευσάρα θα βγάζει και με μια διπλή παράλληλη.
Εγώ προσωπικά τον είχα με φουλ αέρα και το γουρουνάκι την Framed Staple μέσα. Απόλαυση.

Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel RDA by Psycolone Mods
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 10:45 »
Παρτε και ενα review :)


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Citadel RDA by Psycolone Mods
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 11:04 »
Έχει ήδη καμσούν. Από εκεί τον πήρα.
την πτήση περιμένουν ... ρεάλυ καμσούν αγκαίν

Εξεπλάγην ευχάριστα με την Framed Staple... μαθαίνεις :palios:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2018, 11:13 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel RDA by Psyclone Mods
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 19:24 »
Την πτηση? Χμμμμμ ποια απο ολες?? Οχι τπτ να μην παρω λαθος δεμα απο αεροπλανο και με κυναγαει κανεις αλλος. Καλυτερα να με κυνηγατε εσεις  :))

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Citadel RDA by Psyclone Mods
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 21:49 »
Κώστα αν έχεις δοκιμάσει skyfall γνήσιο ή κλώνο πως είναι η γεύση σε σχέση με αυτόν?

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel RDA by Psyclone Mods
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 22:11 »
Απάντησε εδώ που ρώτησα http://vaping.gr/index.php?topic=24526.msg1394989.msg#1394989

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Citadel RDA by Psyclone Mods
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 22:24 »
Την πτηση? Χμμμμμ ποια απο ολες?? Οχι τπτ να μην παρω λαθος δεμα απο αεροπλανο και με κυναγαει κανεις αλλος. Καλυτερα να με κυνηγατε εσεις  :))
Έφτασε μην αγχώνεσαι
Για τον φίλο που ρωτάει σε σύγκριση με τον skyfall είναι διαφορετική κατηγορία ατμοποιητές...
Ο ένας ότι πιο smooth έχω ατμίσει με μονή και έχει έμφαση στην εμπειρία ατμίσατος και ο citadel έχει έμφαση στην γεύση και την ανάλυση.


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Citadel RDA by Psyclone Mods
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 22:28 »
Οπως το λέει ο καρχαρίας. Ο ένας σμουθ με πολύ καλή γεύση και ο άλλος λιγότερο σμουθ αλλά με γεύση από άλλον πλανήτη.

Προσωπικά θα τους έχω και τους δύο ενεργούς, για διαφορετικές δουλειές. Ο citadel θα γίνει ο ατμοποιητής αναφοράς για δοκιμές και παρουσιάσεις υγρών.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Citadel RDA by Psyclone Mods
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 22:37 »
Κώστα συγχαρητήρια για την παρουσίαση.
Επιτέλους ένας άξιος διάδοχος του Hadaly μετά την πατάτα τον Entheon.
Σίγουρα ο Citadel έχει μπει στην wishlist μου.

Υ.Γ.: Είσαι πονηρός όμως, είδες ότι πέφτουν ban και άλλαξες avatar για να την γλυτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Citadel RDA by Psyclone Mods
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 22:41 »
Έφαγα μπαν και έβαλα την ανάλογη εικόνα. Για ρίξε προσεκτικοτερη ματιά

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135742 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084195 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 95 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos