vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Justfog - Minifit

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Justfog - Minifit
« στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 11:12 »
Για να είμαι στο κλίμα των ημερών μετά τις πρόσφατες εγκυκλίους για απαγορεύσεις  :angry_orange: snv, αρωμάτων, απιονισμένων νερών, νερών wfι και γενικώς όλων των diy υλικών και επειδή δεν βλέπω να έχει παρουσιαστεί ήδη, είπα να μιλήσω λίγο για το minifit pod της justfog.

Το διάλεξα κυρίως γιατί είναι μικρών διαστάσεων 21Χ15Χ70mm, όσο ένα 10μελο μπουκαλάκι, ελαφρύ  20gm, και μπορώ να το έχω άνετα στο τσεπάκι μου χωρίς καν να το καταλαβαίνω.



Η συσκευούλα είναι τρομερά απλή στη χρήση της.
Με 4 κλικ ανάβει, με 4 σβήνει, κάθε φορά που πατάς το fire δείχνει με 3 leds πόση φόρτιση έχει (3 leds 100%-70%, 2 leds 70-30%, 1 led 30-1%) και φορτίζει με φορτιστή κινητού σε χρόνο μηδέν καθώς έχει μπαταρία μόλις 370ma.
Γεμίζει με 1,5ml υγρού και όταν η αντίσταση παραδόσει πνεύμα, αλλάζεις όλο το πάνω μέρος του pod (τανκ & αντίσταση) με ένα νέο.

Δεν θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες γιατί σε μια τόσο απλή συσκευή δεν ενδιαφερόμαστε για Watts, Volts, TC, έτσι κι αλλιώς δεν έχει καμία μα καμία ρύθμιση :)
Με ενδιαφέρει μόνο αν αποτελεί εναλλακτική και χρηστική λύση για τελείως stealth άτμισμα σε περιπτώσεις που είναι δύσκολη ή άβολη η χρήση "κανονικού" mod. Η τζούρα του εξάλλου είναι στημένη για mtl, άλλο που εγώ τραβαώ και με αυτό πνευμονικές με λίγο slipstreaming.

Γενικά λοιπόν για να μην κουράσω, ναι καλύπτει αυτή την απαίτηση αλλά ζητάει μερικές μικρές αλλαγές στον τρόπο που ατμίζεις.

Πρωτίστως είναι απαραίτητο είτε να ανεβάσεις νικοτίνη, είτε να περάσεις στη χρήση nicotine salts. Δοκίμασα αρχικά με 4 & 6άρα νικοτίνη που χρησιμοποιώ στους άλλους ατμοποιητές μου και ενώ είχα συμπαθητική ποσότητα ατμού, απουσίαζε τελείως το χτύπημα και το σημαντικότερο είναι ότι η τζούρα δεν με κάλυπτε.
Με ανέβασμα της νικοτίνης στο 12 τα πράγματα έστρωσαν. Ομοίως και με χρήση salts 20mg είχα τζούρα που με κάλυπτε και δεν αποζητούσα γρήγορα την επόμενη. Σαν αποτέλεσμα, κατέληξα ότι η χρήση salts είναι η ενδεδειγμένη για αυτό το pod.

Πρέπει επίσης να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι αυτή η συσκευή δεν είναι για chain vaping απλά και μόνο επειδή μια μπαταρία 370ma δεν είναι δυνατόν να ατμοποιήσει περισσότερα από 3-4ml υγρού εως ότου χρειαστεί επαναφόρτιση. Συνεπώς, αν κάποιος τη θέλει για να ατμίζει 10-12ml ημερησίως μάλλον κοιτάει λάθος συσκευή :)

Τέλος να ξέρετε ότι χάνεται πανεύκολα, λόγω μεγέθους. Μου έτυχε να ρίξω μπλουζάκι στα άπλυτα με το pod στην μπροστινή τσέπη χωρίς καν να καταλάβω ότι το είχα εκεί. Ευτυχώς το θυμήθηκα εγκαίρως... Προτείνω την χρήση του με λουράκι λαιμού, όπως παλιά στα ego, εμένα όμως προσωπικά δεν μου αρέσει.

Δεν θα πω ότι αυτό το pod αντικατέστησε τους υπόλοιπους ατμοποιητές μου. Το έχω όμως διαρκώς μαζί μου και με σώζει σε καταστάσεις που δεν εξυπηρετεί ή δεν θέλω να φαίνεται ότι κρατάω μοντάκια.


Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 12:49 »
 
Γιάννη, ωραία παρουσίαση, ευχαριστούμε!
 
φαίνεται ότι δεν είναι για πολλά-πολλά, σκέτη βάση με μπόλικη νικοτίνη για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης ;)
 
οι αμπούλες του πόσο σου κρατάνε?
 
σκέφτουμαι για κάτι τέτοιο, αλλά είμαι ανάμεσα σε αυτό κ το joytech aio eco, που έχει διπλάσια σχεδόν μπαταρία
 
 

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:03 »
Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει rebuild τα pod του;


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:09 »
[member=21205]otakis[/member] έχω 2 minifit για δοκιμές υγρών αλάτων(βγάζει την καλύτερη γεύση απο όσα pod έχω δοκιμάσει) και η διάρκεια των κεφαλών τους εξαρτάται καθαρά απο το υγρό μπορώ να πω.
Στο ένα έχω αλλάξει αμέσως μετά απο ένα μπουκαλάκι dinner lady lemon tart αλάτων  και στο άλλο έχω κάνει τουλάχιστον 50ml και συνεχίζει :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:24 από paloukaros »

Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:19 »
Μιας και τσίμπησα και εγώ ένα χθές, σκέφτομαι να πάρω και ενα τέτοιο για παν ενδεχόμενο

https://wiki.ezvid.com/best-key-finders

:laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 14:19 »
Εγώ το βάζω εδώ και κάπως γίνεται πιο αντιληπτό ότι το έχω στην τσέπη μου και δεν το ξεχνάω.


Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 15:14 »
Ναι παιδια ειναι πολυ καλο ποντακι. Το καλο ειναι οτι με λιγο παιδεμα μπορεις να το ανακατασκευασεις, αλλα να ξερετε θελει συρμα με ποδαρακια χωρις αντισταση για να μην λιωσει η πλαστικη ταπα απο κατω! Παιζει και αποδιδει καλα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 15:52 »
πολύ παίδεμα το rebuild για 3 ευρώ το κάθε ανταλλακτικό τανκάκι...

Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 16:03 »
για το αδερφακι του το c601 που εχω παραγειλει εχει καποιος καμμια παρατηρηση να κανει....? ημουνα μεταξυ του minifit k to c601 κ κατεληξα στο δευτερο λογω μπαταριας....αν ειχε ανεβει το νημα νωριτερα θα επαιρνα το minifit

Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 16:05 »
Τωρα που googlara για να το ξαναπαρω μιας και το εχασα ειδα οτι εχει πεσει και η τιμη του στα 13€. ;D

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 16:45 »
13 από που?

Στάλθηκε από το MEIZU M6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 16:49 »

Αποσυνδεδεμένος Mdu

Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 04, 2018, 21:34 »
[member=21205]otakis[/member] έχω 2 minifit για δοκιμές υγρών αλάτων(βγάζει την καλύτερη γεύση απο όσα pod έχω δοκιμάσει) και η διάρκεια των κεφαλών τους εξαρτάται καθαρά απο το υγρό μπορώ να πω.
Στο ένα έχω αλλάξει αμέσως μετά απο ένα μπουκαλάκι dinner lady lemon tart αλάτων  και στο άλλο έχω κάνει τουλάχιστον 50ml και συνεχίζει :yes:
με ποιο υγρο εχεις βγαλει τοσα ml? με κανονικο υγρο το εχεις δοκιμασει? αποδιδει καλυτερα με αλατα? εγω το κανω με κανονικο υγρο 9mg μεχρι στιγμης και με καλυπτει αλλα ολοι λενε οτι με αλατα αποδιδει καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 04, 2018, 21:42 »
Mε το minimal το κόκκινο 
Κανονικό υγρό μόνο booster 50/50 pink mule ατμίζω με pods

Απ: Justfog - Minifit
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 04, 2018, 22:34 »
Εγώ όταν βρίσκομαι σε χώρο που εφαρμόζεται η απαγόρευση καπνίσματος-ατμίσματος,έχω το minifit κι έχω σωθεί.Κρύβεται τέλεια στην παλάμη,μία βαθιά καλή τζούρα και δεν βγάζω ίχνος ατμού.Χρησιμοποιώ γι αυτές τις περιστάσεις σκέτη νικοτινούχα βάση 50/50.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 956 110840 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:36
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160063 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515463 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146507 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303343 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530898 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet