vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Cloune, john67, Jorge, Sergios, axilleaspro, Doubt

Twitter

SXmini SL Class

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
SXmini SL Class
« στις: Ιουλίου 23, 2018, 15:41 »
Mόλις το είδα κατάλαβα ότι είναι αυτό που έψαχνα ποιοτική κατασκευή με καλή πλακέτα μονης μπαταρίας 21700 για μεγαλύτερη αυτονομία για να το ζευγαρώσω με τον GTIV,
με τα mod μονης 18650 δεν έβγαζα μέρα με μια μπαταρία και με τα 2μπάταρα πρόσθετα ογκο βάρος και η μπαταρία με έβγαζε κοντά στο διήμερο λίγο πάνω η λίγο κάτω ανάλογα το mod....


Το  mod έρχεται στο κλασικό αλλα ποιοτικό άσπρο κουτί της Sxmini και περιλαμβάνει
  • Warranty card
  • Battery sleeve warning card
  • Upgrade & Bluetooth instruction  manual   (το οποιο από τυπογραφικό λάθος το αναγραφουν intruction)
  • Braided USB cable
  • 18650 battery adapter
  • SXmini SL Class mod (Production date: 2018/06/23)

Copy paste τα χαρακτηριστικά από το site του κατασκευαστή

  • Powered by the YiHi SX485J processor.
  • It is a single 18650/20700/21700 battery device, with a maximum output of 100 watts/joules.( Require battery current over 35A ).
  • TFT color display
  • Joystick control (left, right,up ,down and press down Five direction
  • Size: L89 mm x W41.5 mm x H31.5 mm
  • Variable Joule supports all TC wire, SS/Ti/[font=宋体]Ni[/font]
  • Removable battery.
  • New innovative technology SXi-Q control system - Customize your own taste, logo & menu name.
  • Temperature control: Anti-dry burning technology.
  • Output Joule: 10J-100J. 212-572F / 100-300C.
  • Resistance: 0.05-3.0 ohms (Joule mode).
  • Output Voltage: 0.7 - 9.5 Volts.
  • Resistance: 0.05 ohms - 3.0 ohms (Power mode).
  • Taste modes: Powerful+, Powerful, Standard, Soft, Eco & SXi-Q-S1~S5 and Novice mode.
  • Buck-Boost & Boost, DC-DC Converter.
  • Stainless Steel, stabilized wood or carbon fiber,etc
  • Upgradable firmware. Graphic user interface.
  • Reverse polarity, short protection, low resistance, low battery voltage, overheating & battery over-charge protection.

Το mod που διάλεξα είναι το carbon fiber (το ηθελα σε stabwood αλλα δεν το  έχουν φέρει ακόμα στο έξωτερικο το βρήκα +40 euro) δίνει την εντύπωση ότι είναι πραγματικό carbon fiber ζυγίζει 160gr χωρίς μπαταρία και 231gr με μπαταρία 21700
Οι διαστασεις που μέτρησα είναι (31x40x89mm) 31mm είναι το πάχος του σωλήνα της μπαταρίας 40 το πάχος του σωλήνα της μπαταρίας μαζί με το SS face-plate που βρίσκετε η πλακέτα και 89mm το ύψος και στον 510 πολο βιδώνουν ατμοποιητές μέχρι και 26mm χωρίς να προεξέχουν
Οι διαστάσεις τις οθόνης είναι περίπου 22.8 x10.4mm το fire button προεξέχει κάπου 1.5 mm από το face plate και η μπίλια του joystick 2-2.5mm

Εσωτερικά η υποδοχή της μπαταρίας είναι ss σωλήνας  ο θετικός πόλος δείχνει να είναι επιχρυσωμένος με ελατήριο και από έξω έχει μπει το carbon fiber sleeve στην συγκεκριμένη περίπτωση το ίδιο ισχύει και με τα SS (χάλκινο μαυρο και ασημι) από ότι είδα, πιστεύω ότι και με τα stabwood θα ισχύει το ίδιο

Το mod ήρθε στα χερια μου σήμερα το πρωί οποτε δεν έχω ακόμα ολοκληρωμένη άποψη μου αρέσει στην εμφάνιση και σαν κατασκευή, δεν είχα ποτε άλλο mod με yihi πλακέτα αλλα η ποιότητα της η ακρίβεια και όλα τα προτερήματα που έχει μου είναι γνωστά
με έχει ξενίσει και μπερδέψει κάπως η όλη διαφορετική φιλοσοφία στις ρυθμίσεις το joystick το μενού γενικότερα μιας και είμαι μαθημένος στα dna αλλα αυτό είναι κάτι που με τον καιρό θα τo βρω και και θα τo συνηθίσω

Από ότι μπορώ να πω στα θετικά εκτος του chip που είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που έκανα την αγορά βρίσκω την πολύ καλή και στιβαρή κατασκευή το πολύ ωραίο και βολικό grip που έχει παρόλο που δεν του φαίνεται κάθεται στο χέρι άνετα και δεν δείχνει και τόσο το βάρος του παρόλο που είναι σχετικά βαρυ για μονης μπαταρίας mod
Το sleeve όπως φαίνεται στο φως από τι ρητίνη η το mat βερνίκι  που έχει περαστεί από πάνω δείχνει να είναι πραγματικό carbon fiber έχει βάθος και όχι κάποιο αυτοκόλλητο η βαφή

Δεν μου άρεσαν κάποιες λεπτομέρειες όπως το σπέιρωμά στο καπάκι της μπαταρίας που δεν είναι λείο και γρατζουνάει αρκετά πιστεύω θα στρώσει αρκετα με τον καιρό αλλα τελειο δεν θα γινει  και γενικά δείχνει να μην έχουν δώσει όση σημασία θα έπρεπε στο φινίρισμα των ss parts
Το καπάκι τις μπαταρίας περισσότερο αλλα και στον 510 πολο λιγότερο στην άκρη εκεί ποιου έχει τα φρεζαριζματα δεν είναι εντελώς λείο γρατζουνάει λίγο στην αφή δεν κόβει σε καμια περίπτωση αλλα έχει την ενοχλητική αίσθηση στο χέρι θα μπορούσε να έχει γίνει καλύτερο φινίρισμα
Στο brushed ss face plate η λαμαρίνα που έχει κατασκευαστεί θα μπορούσε να έχει και εκει λίγο καλύτερο φινίρισμα στις γωνιες και γενικά η όψη της στο φως να είναι λίγο ποιο smooth φαίνεται σαν να έχει μερικά bumps - λακκούβες- ανεπαίσθητα τσακίσματα σαν παραλίγο να τους τσαλακώσει ένα πράγμα  από το πρεσάρισμα όχι κάτι ιδιαιτερο αλλα στον φως  αν κάποιος το κρατάει και δωσει σημασία φαίνονται

Tέλος κάτι που παραλίγο να ξεχάσω είναι ότι ίσως να μην χωράνε όλες οι 21700 έχω μια Listman και στον θετικό πολο στην αρχή  μπαίνει πολύ εφαρμοστά με λίγη πίεση με αποτέλεσμα να αν και εσωτερικά δεν έχει κάτι αιχμηρό  να γδάρει το pvc της μπαταρίας με αλλη που δοκίμασα μπαίνει άνετα...
θα μπορούσαν να δώσουν πιστεύω έστω 1mm ακόμα αέρα στην διάμετρο της μπαταρίας

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι μέσα στο κουτί δίνουν και ένα Upgrade & Bluetooth instruction  manual αυτό με το τυπογραφικό λάθος η τους περίσσεψε από το G class  και για να μη τυπώνουν ασκοπα το πρόσθεσαν στο κουτί μονο για τη διαδικασία update η στο μέλλον μετά από κανένα update θα προσθέσουν και τη λειτουργία για το bluetooth, η συσκευή δεν έχει κάπου στο μενού κάτι σχετικό ούτε στο επίσημο site αναφέρει κάτι...

Επίσης το mod ήρθε με flashαρισμενο το firmware 1.130 όσο και αν έψαξα στο site δεν βρήκα κάποια εφραμογή για pc η κάποιο firmware update για τη συσκευή αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω αν δώσει τα φώτα του




















« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2018, 16:36 από Theo164 »

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 23, 2018, 16:12 »
Καλορίζικο. Το 'χω και γω απ' το σάββατο στον ίδιο συνδυασμό με τον Taifun gt4 (χωρίς το νανο tank).
Πολύ ωραία παρουσίαση και συμφωνώ σε όλα. Δυστυχώς κι εγώ δεν βρήκα νεώτερο firmware.
Πρέπει επειγόντως να αναβαθμιστεί γιατί έχει λυσάξει να βγαίνει το μήνυμα "short". Εάν δεν είναι θέμα software, πρέπει να έχω πέσει σε ελατωματικό κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 23, 2018, 16:22 »
thanks!
το έκανε και εμενα μια φορα που πρόλαβα να το δω αλλα δεν έδωσα σημασία το ίδιο έκανε και ενός φίλου που τα πήραμε μαζί αλλα από διαφορετικά καταστήματα το firmware μάλλον θα είναι εκτος και αν χτυπήσαμε jackpot και είναι ελαττωματική όλη η πρώτη παρτίδα

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 23, 2018, 19:43 »
Καλορίζικο το SXmini.
Εφαρμογή για PC λογικά θα είναι η ίδια που είναι και για τα υπόλοιπα μοντέλα.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 23, 2018, 22:00 »
Υπομονή πάντα έτσι συμβαίνει με την YIHI, στην αρχή προβλήματα, αλλά μετά τα λύνει όλα με τα firmware Update. 

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 24, 2018, 08:19 »
Καλορίζικο το SXmini.
Εφαρμογή για PC λογικά θα είναι η ίδια που είναι και για τα υπόλοιπα μοντέλα.
το έχω δοκιμάσει αλλα δεν παίζει δεν βρίσκει driver ούτε manual μέσα από την εφαρμογή
χρειάζεται update πάντως το έχω από χθες σε temp control και εκεί που δούλευε ρολοι ξαφνικά σήμερα δεν διαβάζει αντίσταση και βγάζει warning No Liquid, σε watt διαβάζει και ατμίζει κανονικά



Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 24, 2018, 08:39 »
Λογικα θα βγαλουν νεα εκδοση συμβατη με αυτο το μοντελο.
Γενικα παντως τα Yihi εχουν συνηθως στην αρχη μερικα θεματακια με το software τα οποια και τα διορθωνουν παντα με updates.

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 25, 2018, 01:00 »
χρειάζεται update πάντως το έχω από χθες σε temp control και εκεί που δούλευε ρολοι ξαφνικά σήμερα δεν διαβάζει αντίσταση και βγάζει warning No Liquid, σε watt διαβάζει και ατμίζει κανονικά

τελικά δεν έφταιγε το firmware το είχα γυρίσει καταλάθος απο το Normal σε ένα SXIQ-S προφίλ που τα settings είναι άγνωστα ακόμα μιας και δεν ύπαρχει διαθέσιμο app και δεν δούλευε...

Αποσυνδεδεμένος Steamer_Dreamer

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 31, 2018, 17:51 »
Απο αυτονομια κυριοι τι λεει, ειμαι ευχαριστημενοσ απο το mx class αλλα με τον dripper η μπαταρια ξελιγωνεται...

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 01, 2018, 09:56 »
ειναι καλυτερα απο μονομπαταρο 18650 με την αναλογη 21700 αλλα και με 18650 που συγκρινα με dna75 εχει μεγαλυτερη αυτονομια (χρισιμοποιησα την ιδια μπαταρια)  
το dna75 δεν έχει και το καλύτερο efficiency σε ότι αφορά τη μπαταρία και έχω ρυθμισμένο το cut off στα 3v, το sl έχει cut off στα 3.3v αλλα  παρόλα αυτά μου έδωσε την εντύπωση πως κρατάει περισσότερο
δυο φορες που τo δούλεψα μέχρι να δώσει ένδειξη low battery ο opus τη μέτρησε στα 3.28v
επίσης άσχετα με τα ποσα volt έχει η μπαταρία μέχρι και τα 40 watt που το έχω δουλέψει δεν κατάλαβα διαφορα στο πως αποδίδει  μέχρι και τα 3.3 ατμίζει με την ίδια ένταση

γενικά πάντως άσχετα με το mod μια 21700 που είναι παραπάνω amp σίγουρα δίνει και μεγαλύτερη αυτονομία δεν αποφορτίζουν το ίδιο αν για παράδειγμα ατμιζεις στα 15amp με μια 20amp μπαταρία και με μια 30amp μπαταρία η 30άρα αποφορτίζει πιο ξεκούραστα - έχει  λιγότερο voltage drop τη στίμη που αποφορτίζει αν προσθέσεις και την επιπλέον χωρητικότητα η αυτονομία αυξάνει σίγουρα δεν αντιστοιχεί σε αυτονομία 2μπαταρου αλλα είναι κάπου στη μέση

για παράδειγμα χρησιμοποιώ μια 21700 listman  με build quad core fused clapton 4*28+36 0.28ohm στα 32w σε powerful mode  και έβγαλα 10 με 12 ώρες ατμισμα υπολογίζω κάπου στα 15ml υγρού γέμισα τον 5μελό gt4 4 φορες αλλα δεν τον αδειάζα τελείως
με τη 21700 listman για τη παραπάνω χρήση ο opus για να τη φόρτισει από τα 3.28 μέχρι τα 4.2 χρειάστηκε 3500mah και σε charge test που έχω κάνει στη μπαταρία τη μέτρησε total 3850 με 3900 mah

το έχω δοκιμάσει αλλα δεν παίζει δεν βρίσκει driver ούτε manual μέσα από την εφαρμογή
(
.)
τελικά το παραπάνω είναι άκυρο άλλαξα usb port στο pc και το αναγνώρισε αν το συνδέσω πάλι στο  port που δοκίμασα την πρώτη φορα συνεχίζει να μην το αναγνωρίζει...
δουλειά του ποδαριού μου φαίνεται ότι είναι η εφαρμογή τους και η χρήση της μονο για τα updates οτιδήποτε άλλο δεν το βρήκα χρήσιμο... απλά βάλανε κάτι για να φαίνεται ότι έχει περισσότερες λειτουργίες

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2018, 14:15 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2018, 22:00 »
Επιτέλους διόρθωσαν τα "Short" μηνύματα.
Διαθέσιμη η πρώτη αναβάθμιση.
SXmini SL Class_fixed short issue_20180903_V1173

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2018, 17:44 »
Ευτυχης κάτοχος και εγώ από εχθές. 
Μια καλή εξέλιξη του ml class το οποιο και είχα παλιότερα.
Με χάλασε λίγο το σκληρό σπείρωμα από το καπακι της μπαταρίας αλλά ας ελπίσουμε ότι θα στρώσει.
Έγινε και το update χωρίς κανένα θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TAKAMURA

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 06, 2018, 03:06 »
Καλησπέρα ρε παιδιά κάτοχος εδώ και ένα μήνα περίπου και έχω παρατηρήσει κάτι όχι και τόσο καλό. Όταν αλλάζω μπαταρία μου χάνονται οι μνήμες το παθαίνει και κανένας άλλος; Σας ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 06, 2018, 10:46 »
Εγώ το έχω 3 εβδομάδες τώρα. Λειτουργεί απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής. Τα περισσότερα τα κάλυψαν οι προαναφερόμενοι. Πολύ καλή πλακέτα με πολύ γρήγορη απόκριση και μενού που θέλει κάποια εξοικίωση (είναι η πρώτη φορά που έχω Yihi). Μειονεκτήματα κατά την άποψη μου το βάρος του (σχετικά βαρύ για μονομπάταρο) και τα σπειρώματα της μπαταρίας που είναι κάπως άγρια θα έλεγα. Επίσης πράγματι το face plate όπου είναι και η οθόνη δεν έχει το φινίρισμα που θα αναλογούσε την τιμή του.

Αποσυνδεδεμένος agios001

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXmini SL Class
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 25, 2019, 01:14 »
Qκαλησπέρα παιδιά επειδή σκέφτομαι την αγορά του αξίζει η να κοιτάξω κάποιο άλλο???

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 13 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9345 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:45
από tsep12
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8818 1083969 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:41
από shadockan
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135639 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271058 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos