vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

230 επισκέπτες, 9 χρήστες
ahill2, Alexander20, maprix, lounik, dvelev, manoslykos, tibolaso, camber, Buliwyf

Twitter

RIFTCORE DUO by Joyetech

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
RIFTCORE DUO by Joyetech
« στις: Ιουλίου 19, 2018, 12:24 »
  Σήμερα παρέλαβα τον συγκεκριμένο.
Έπεται αναλυτική παρουσίαση σύντομα.
 Από την ελάχιστη χρήση μέχρι στιγμής μπορώ να πω πως έμεινα άφωνος. !
Το μόνο "μυστικό" του είναι πως θέλει έλεγχο θερμοκρασίας με Tungsten.
(Αυτό δεν το λέει πουθενά)
Για όποιον τον έχει παραθέτω το αρχείο για mods DNA της evolv.
(μετονομάστε το σε csv πρώτα)  
Για άλλα mods βάλτε TCR 0.0045

επανέρχομαι  :)) :)) :))

edit : ξέχασα να αναφέρω πως τον απέκτησα από τους smokers Land στην Χαλκίδα.
         Καταπληκτική εξυπηρέτηση και τιμή. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 19, 2018, 14:50 »
Κάτοχος και εγώ με το που ήρθε στην Ελλάδα. Αφού θα κάνεις παρουσίαση θα πω μόνο ότι σε λειτουργία Tungsten ( βολφράμιο ) δουλεύει πολύ καλά αλλά και σε λειτουργία Watt αν έχεις καλό μοντ δίνει πολύ καλή γεύση. Πάνω σε κάποια μοντάκια της σειράς που τον δοκίμασα με μία και με δύο μπαταρίες τον βρήκα από μέτριο και κάτω. Μάλλον τα μοντάκια δεν μπορούσαν να διαχειριστούν τις διακυμάνσεις στην τιμή της αντίστασης κατά την χρήση (μένει βέβαια να το επιβεβαιώσουν και άλλοι).
Επίσης ο αυτοκαθαρισμός δεν με ικανοποίησε καθώς και κάποια γεύση μένει και το υλικό της πλάκας πιστεύω εγώ θα φθαρεί γρήγορα, οπότε για μένα οδοντόβουρτσα και νεράκι.

Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 19, 2018, 21:45 »



Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 20, 2018, 00:43 »
Το παρακάτω, το έχει καρφιτσωμένο ο Haze στο βίντεό του. Τεστ της UWELL σχετικά με την χρήση αντιστάσεων.

Παράθεση
...Finally, ceramic coils may cause death...
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScBOPx3YguI-AnhDG-KBruO681JMzcTmwF4Dn8g118X8gL4eQ/viewform

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 20, 2018, 11:48 »
Η συγκεκριμένη μελέτη της UWELL :hmmm: έγινε πριν 2 χρόνια και έχει συζητηθεί εκτενώς εδώ στο φόρουμ.
Δεν υπάρχει πουθενά στο site της UWELL και ούτε ποτέ την επιβεβαίωσε η εταιρία.
Πέραν τούτου μιλάει για πορώδη κεραμικά που συγκρατούν υγρό και χρησιμοποιούνται αντί για βαμβάκι στις κεφαλές.

Αν η Joyetech χρησιμοποιεί κεραμικό στις πλάκες της σίγουρα δεν είναι πορώδες αφού για την τροφοδοσία χρησιμοποιεί βαμβάκι.

Τώρα από τον Haze δεν θα περίμενα και τίποτε καλύτερο. Βρίσκει ότι ο ατμοποιητής έχει εξαιρετική γεύση, μηδενικές διαρροές, ντουμάνι σύννεφο, αλλά ήταν έτοιμος να βγει έξω και να τον κοπανήσει με το σφυρί :))


Όλα αυτά γιατί η Joyetech δεν του έκανε τη χάρη να του πει από τι υλικά είναι φτιαγμένες οι πλάκες της. Όταν λέει ατμίζει με kanthal ή Ni80 ξέρει τι ατμίζει. Είναι με τα καλά του; Ακόμα περιμένουμε μελέτες να μας πουν τι περιέχει ο ατμός ανάλογα με το σύρμα που χρησιμοποιούμε.

Edit:
Τον έχω στήσει πάντως και με κανονική αντίσταση και δουλεύει ρολόι αν κάποιος έχει ενδοιασμούς :tongue_smilie:




« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2018, 11:56 από camber »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 20, 2018, 20:10 »
Αμήν Γιώργο ! πέστα .

Ο καθένας Haze γράφει μιά  @α@ριά και εμείς μασάμε.

Λοιπόν για να σώνει η κινδυνολογία.

Ζύγισα τα θερμαντικά του σώματα (πλάκες)
Και οι 2 μαζί ζυγίζουν 0,6 γραμμάρια.
Υποθετικά, μετά την λήξη του κύκλου ζωής (1000000 pufs) ας πούμε ότι έχουν χάσει το μισό τους βάρος.
Δηλαδή 0,3 γραμμάρια που πήγαν στα πνευμόνια  μας.
 Με μέσον όρο 250 πουφ την ημέρα θα χρειαστούν 4000 ημέρες για να συμβεί αυτό, δηλαδή περίπου 11 χρόνια και κάθε χρόνο θα τρώμε 0,028 γραμμάρια μιας δυνητικά κακιάς ουσίας.

Όλα αυτά αν ατμίζουμε ΜΟΝΟ αυτόν τον άτμο για 11 χρόνια συνεχώς.
Εγώ το ρίσκο αυτό το θεωρώ λογικό, δεδομένου ότι σε 11 χρόνια θα είμαι 73 Μαΐων  :))

 Εσείς οι νεολαίοι ατμίστε με άλλα κράματα ασφαλέστερα (ποιά είναι θα ήθελα να ξέρω)
 



Αποσυνδεδεμένος paolo21r

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 20, 2018, 20:15 »
με το  βαμβακι που ειχε στημενο εχω αρκετες διαροες ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 20, 2018, 20:53 »
Γιατί είναι κομμένο μια ιδέα πιο κοντό σε μήκος από ότι θα έπρεπε. Δες τις φωτογραφίες του camber, έτσι πρέπει να είναι οι άκρες. Ειδικά με τις θερμοκρασίες που πιάνει και η σκέτη VG γίνεται σαν νεράκι.
Εν τω μεταξύ έστησα τον έναν από τους δυο που έχω με απλή αντίσταση όπως παραπάνω και πάει σφαίρα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 20, 2018, 21:48 »
Ενδιαφέρουσα πρόταση φαίνεται κι αν δίνει και ωραία γεύση όπως λέτε, γιατί όχι!
Για πείτε, στα πόσα watt πάνω κάτω αποδίδει τα καλύτερά του, με τις πλάκες αλλά και με σύρμα? Φαντάζομαι καταναλώνει αρκετό υγρό, ναι?
Με βρόμικα υγρά(με γλυκαντικά) σε τι κατάσταση εμφανίζεται το ντεκ, όπως σε άλλους ατμοποιητές ή παρουσιάζει κάποια διαφοροποίηση?

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 20, 2018, 22:10 »
Το παρακάτω, το έχει καρφιτσωμένο ο Haze στο βίντεό του. Τεστ της UWELL σχετικά με την χρήση αντιστάσεων.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScBOPx3YguI-AnhDG-KBruO681JMzcTmwF4Dn8g118X8gL4eQ/viewform
Μιλάς για τον άνθρωπο, που στο review του mirage dna 75, κουνούσε το μοντ με την 18650 μέσα για να μας δείξει οτι ακούγετε η μπαταρία που χτυπάει στα πλαϊνά, με το καπάκι ανοιχτό.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 21, 2018, 04:46 »
Δεν είμαι ούτε της κινδυνολογίας, αλλά ούτε & του εφησυχασμού, φίλε [member=6669]camber[/member]. Ακόμα κι αν αντλώ στοιχεία από κάποιον που θεωρώ καραγκιόζη για τα κλικς. Το γεγονός είναι πως στέκουν αυτά που λέει για τα ασαφή στοιχεία στο site της εταιρείας. Ποιό αμερικάνικο εργαστήριο, ποιός αμερικάνος κατασκευαστής, ποιοί γάλλοι, ποιά υλικά;
Οπως και ο ίδιος γράφει, δεν ισχυρίζεται ότι είναι επικίνδυνο το υλικό, αλλά γιατί τα στοιχεία που δίνει η εταιρεία είναι θολά.
Εγώ, ΝΑΙ, έχω την απαίτηση να υπάρχει πλήρης & πιστοποιημένη & άμεσα εύκολη προσβάσιμη ανάλυση κάθε υλικού που χρησιμοποιώ & καταναλώνω. Ασχετα με το αν αυτό μου κάνει καλό, είναι ουδέτερο, είναι επιβλαβές, ακόμα και θανατηφόρο.
Στην αντίσταση που έστριψες γνωρίζεις το υλικό της. Δεν υπάρχει λόγος να σου παίξει κάποιος την κολοκυθιά για τις χάρες του. ;)

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 21, 2018, 09:43 »
Αν κατάλαβα καλά, μιλάμε αποκλειστικά για χαμηλή αντίσταση, πολλά Watt, έλεγχο θερμοκρασίας, υψηλό ποσοστό VG.
Αν και όταν τα καταφέρουν να το προσφέρουν κοντα στο 0.7 Ohm, θα του ρίξω μια ματιά. Διαφορετικά ούτε βλέφαρο (πιέζω την εταιρία).

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 21, 2018, 15:30 »
Δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλεις αλλά αν βγάλεις την μια πλάκα (δεν το έχω κάνει ακόμα) θα δείξει περίπου 0,52 Ohm, για έλεγχο θερμοκρασίας δεν λέει πουθενά η Joyetech είναι πατέντα τουτουνού :dontknow: , σε watt από 35 μέχρι 45 εγώ είμαι ok, θέμα PG - VG δεν υπάρχει, βάζεις ο,τι θέλεις με μια μικρή προσαρμογή στο βαμβάκι τροφοδοτεί άριστα.
Με απλό σύρμα είναι είναι ένας τουλάχιστον καλός τανκάτος με μέτρια πνευμονική.
Με τις πλάκες όλα λειτουργούν καλά εκείνο που δεν μου αρέσει είναι οι θερμοκρασίες που πιάνει οι οποίες γίνονται αισθητές και στο μοντ ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 21, 2018, 16:26 »
Λοιπόν.
Μετά από 3 ημέρες χρήσης κατέληξα στα εξής :
1) Χρειάζεται μοντ σοβαρά, δηλαδή ξεχάστε τα μονομπατερα. 
Ίσως επειδή δουλεύει πάνω από 45 βατ , ίσως επειδή οι πλάκες έχουν άμεση απόκριση και ανεβάζουνε αντίσταση γρήγορα.
Δεν ξέρω.
2) Για τον φίλο Γιώργο ([member=13664]Ribot[/member])
Ναι γευστικα, ειδικά στα φραουλολεμονια δεν παίζεται. Δεν δοκίμασα ακόμη custards.
3) ποιοτικά δείχνει τον δρόμο σε πολλούς που κοστίζουν 2  φορές και παραπάνω.
Από ομορφιά θεωρώ πως είναι πολύ όμορφος.

Ναι όντως αν ξεχαστείς λόγω γευσαρας και πλακώσεις τις απανωτες μετά δεν πιάνεται.   
Βεβαίως αυτό δεν είναι αποκλειστικά δικό του φαινόμενο. Ότι ατμιζει με 50 βατ το παθαίνει.

Εν κατακλείδι.
Αν ψάχνετε κάτι ποιοτικό, φθηνό, αερατο και αντέχετε την κατανάλωση, πάρτε τον...

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: RIFTCORE DUO by Joyetech
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 23, 2018, 11:50 »
Εγώ, ΝΑΙ, έχω την απαίτηση να υπάρχει πλήρης & πιστοποιημένη & άμεσα εύκολη προσβάσιμη ανάλυση κάθε υλικού που χρησιμοποιώ & καταναλώνω. Ασχετα με το αν αυτό μου κάνει καλό, είναι ουδέτερο, είναι επιβλαβές, ακόμα και θανατηφόρο.
Και πολύ καλά κάνεις.
Μπορείς να μου στείλεις τις αναλύσεις από τις αντιστάσεις του Nautilus ή το σύρμα SS316 της Coilmaster γιατί δεν τις έχω πρόχειρες;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110476 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515266 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530723 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet