vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, Jorge, camber

Twitter

Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει

Αποσυνδεδεμένος giannisg

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 22, 2018, 17:28 »
Η ουσία είναι οτι το άτμισμα, ειναι μια βλαβερή συνήθεια. Μπορεί να είναι  1.000 φορές λιγότερο βλαβερή απο το κ.τ. αλλά παραμένει βλαβερή. Μπορεί να νιώθουμε όλοι καλύτερα που έχουμε ξεφύγει απο το κ.τ. αλλά δεν πρέπει να κλείνουμε και τα μάτια μας. Επι της ουσίας όποιος και να δει το παιδί του να ατμίζει θα νιώσει άσχημα και δεν νομίζω να πει κανείς  "έλα μωρε, δεν είναι και κ.τ.". Τα πιτσιρίκια έχουν στην τσέπη τους την καραμέλα "εμένα ο μπαμπάς μου είπε οτι δεν κάνει κακό". Δεν είναι ενήλικες ωστε να έχουν την ευθύνη των πράξεών τους. Οπότε η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι η πωληση ατμιστικών προιόντων πρέπει να απαγορεύεται ρητα σε ανηλικους. Βέβαια στην ελλάδα ποιος νόμος η κανόνας εφαρμόζεται για να εφαρμοστεί και αυτός. Για εμάς του ελληνες ο νόμος ειναι για να παραβιάζεται. Η συζήτηση είναι τεράστια και δεν έχει τέλος. Τουλάχιστον ας προσπαθήσει ο καθενας μας σαν μονάδα να γίνει πιο υπευθυνος, έστω και αν η προσπάθεια αυτη πέσει στο κενό. Σωστή η λαθος αυτη είναι η γνώμη μου.
 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 22, 2018, 18:31 »
Να και η δική μου γνώμη.

1. Απαγόρευση πώλησης δεν λειτούργησε και δεν θα λειτουργήσει.
2. Τι άλλο μπορεί να γίνει;
Απαγόρευση διαφήμισης - υπάρχει και σωστά υπάρχει, με τη λογική να μην γίνει ένα προϊόν ελκυστικό για μη καπνιστές, πόσο μάλλον ανήλικους μη καπνιστές.
Λειτουργεί; Ναι μεν, αλλά... σίγουρα όχι 100%.
3. Στο ίδιο πνεύμα, δηλαδή να καταστεί το ατμίζειν μη ελκυστικό, τι άλλο θα μπορούσε να γίνει; :hmmm:

Άποψη μου το λέω και πάλι και το ξέρω πως δεν θα είναι δημοφιλής εντός του φόρουμ.
Κατάργηση-απαγόρευση όλων των υγρών με προσθήκη αρωμάτων κάθε είδους. Μόνο 10 ml μπουκαλάκια με σκέτη βάση+νικοτίνη. Κατάργηση-απαγόρευση και των διαφόρων mix&shake&vape.
Ερώτημα 1ο, εγώ ο ίδιος θα το δεχόμουν και θα το χρησιμοποιούσα έτσι (άγευστο) το ηλεκτρονικό μου για να απαλλαγώ από το τσιγάρο; ΝΑΙ
Ερώτημα 2ο, αν κάποιος/οι θέλουν σώνει και καλά να φτιάχνουν diy με βάσεις φαρμακείου και αρώματα του εμπορίου; ΝΑΙ, αυτή η μικρή μειοψηφία ας κάνει ότι θέλει. Με υλικά του εμπορίου μπορείς να φτιάξεις και βόμβες στο κάτω κάτω.

Δραστικό μεν, αλλά στη σωστή κατεύθυνση πιστεύω.
Α...και επιτέλους να σταματήσουμε να υιοθετούμε ως 95% λιγότερο βλαπτικό το dripping/squonking στα 90W.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 22, 2018, 18:42 »
Οι ανήλικοι (λέω για την πλειοψηφία) έχουν να διαχειριστούν την επιβίωση τους με τις χειρότερες συνθήκες από την μεταπολίτευση.
Το να κουβεντιάζουμε αν τους κάνει κακό το άτμισμα (άντε να το δεχτώ για το κάπνισμα) ειναι υποκριτικό. .
Βέβαια, θα πει κάποιος, εμεις κουβεντιάζουμε και προσέχουμε τον χώρο μας, το άτμισμα. Κουβεντιάζουμε, γράφουμε κοινοτοπίες.
Ξέρω ότι γίνομαι γκρινιάρης και αντιαισθητικός, αλλά βλέπω καθημερινά τόσα παιδιά με το πλεόνασμα αισιοδοξίας της ηλικίας και ξέρω ότι θα καταλήξουν το καθενα στο κοπάδι του.
Οχι λοιπόν, ούτε στιγμή δεν σκέφτομαι αν θα τους κάνει κακό το άτμισμα. Σκέφτομαι ότι αν ήξεραν τι τους ετοιμάζουν, πως θα μας αντιμετώπιζαν.
Το άτμισμα το βλέπω ως ένα στοιχείο της καθημερινότητας, ως χρήστης, σε καμια περίπτωση ξεκομμένο, ενα κομμάτι από όσα την συνθέτουν.
Ειμαι τόσο εξοργισμένος με τα υπόλοιπα, που ειλικρινά ειναι ελάσσονος σημασίας.
Συγνώμη αν δεν ειμαι στο πνεύμα.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 22, 2018, 19:38 »
M' αρέσει που καθόμαστε τα παπούδια και συζητάμε τι θα κάνουν οι έφηβοι :))

Του κεφαλιού τους φυσικά και καλά θα κάνουν. Θα πειραματιστούν γιατί είναι στη φύση τους. Εδώ δεν μπορούμε να επιβληθούμε ούτε στα 5χρονα. Τους λέμε μην ανεβαίνεις εκεί γιατί θα πέσεις και φυσικά ανεβαίνουν και φυσικά πέφτουν. Αλλά σηκώνονται. Κι αυτό είναι το σημαντικό.

Νομίζω πως η νομοθεσία απαγορεύει την πώληση ηλεκτρονικού τσιγάρου σε ανήλικους. Οτιδήποτε έχει σχέση με η.τ. όχι μόνο τα νικοτινούχα υγρά όπως ειπώθηκε. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά λίγο με ενδιαφέρει. Τα σοβαρά μαγαζιά δεν πουλούσαν σε ανήλικους ακόμη και πριν ψηφιστεί ο νόμος. Μαγαζιά που πουλάνε κάτω από το τραπέζι τσιγάρα, αλκοόλ, χόρτο ή ότι άλλο υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα ανεξαρτήτως νόμου.

Οι στατιστικές λένε ότι 50% των μαθητών 12-18 έχει δοκιμάσει τσιγάρο και το 20% είναι συστηματικοί καπνιστές. Κάποιοι από αυτούς σαφώς και θα δοκιμάσουν ή θα γυρίσουν στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ιδιαίτερα όταν βλέπουν κάτι βίντεο με μοδάτους ατμιστές με τα σκουλαρίκια τους και τα τατουάζ τους να το πουλάν σαν μόδα. Εδώ ξέρω κάποιους 40χρονους ατμιστές που φόρεσαν τζόκεϋ ανάποδα και νομίζουν ότι έγιναν 20χρονα. :tongue_smilie:



Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 22, 2018, 19:44 »
... Πάντως [member=21779]treloneritis[/member] ...δεν σας καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής. Είτε το ξέρετε είτε όχι, είμαι ίσως ο μεγαλύτερος υπέρμαχος του να καταργηθεί ΠΛΗΡΩΣ και από ΠΑΝΤΟΥ ο όρος "ηλεκτρονικό τσιγάρο". Θεωρώ τις προεκτάσεις του θέματος μεγάλη πληγή και πηγή πολλών δεινών. Οι παραινέσεις μου προς διάφορους δημοσίως αλλά και οι καυγάδες μου με τον δρ. Φαρσαλινό ακριβώς για την αλλαγή της ορολογίας υπήρξαν ομηρικοί και έχουν αφήσει ιστορία. Σε μία από τις περιπτώσεις σηκώθηκα κι έφυγα από προγραμματισμένη κοινή συνέντευξη ακριβώς επειδή αρνήθηκε να το ονομάσει άτμισμα, με την αιτιολογία πως "έτσι το ξέρει ο κόσμος, ηλεκτρονικό τσιγάρο", μη δεχόμενος το κακό που κάνει ο όρος. Διότι αν υπεραπλουστεύσουμε και δεχτούμε πως όπως το "μεταλλικό" παραμένει νερό, και ο "ηλεκτρονικός" παραμένει ιός, τότε να ονομάσουμε καπνικό προϊόν και τα τσιρότα και τις τσίχλες νιοκοτίνης και όλα τα εισπνεόμενα (νικοτίνης) να λέγονται τσιγάρα και όχι εισπνεόμενα. Φυσικά αυτό είναι μια άλλη, διαφορετική συζήτηση και ξεφεύγουμε από το θέμα μας. ;)
Η αναφορά μου δεν είχε προσωπική στόχευση ατομικά σε σένα, Σπύρο, αλλά με τις αντιπαραθέσεις που αναφέρεις εδώ απέναντι σε "επώνυμους" του χώρου, το ίδιο πράγμα λέμε τελικά.. Εγώ έφερα ένα παράδειγμα επωνυμίας γνωστού καταστήματος & κατασκευαστή, εσύ το παράδειγμα του πλέον γνωστού γιατρού (αναφορικά με το άτμισμα). Φυσικά, όποια και ονομασία και να υιοθετήσουμε στην ρωμέϊκη επικράτειά μας, δεν αρκεί, επειδή ο όρος έχει καθιερωθεί και εμπεδωθεί σε παγκόσμια κλίμακα, τα erga omnes είναι φούμαρα μικροπολιτικής, δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο στα σοβαρά, πλέον.
Επίσης, στα της υπεραπλούστευσης, ο πολύς ο κόσμος με υπεραπλουστεύσεις λειτουργεί. "Καπνίζει/φουμάρει ηλεκτρονικό τσιγάρο, ο...καπνός του ηλεκτρονικού δεν του αφήνει οσμές και φυσικά οποιοδήποτε site ατμομάγαζου επισκεφτείς, οποιασδήποτε ηπείρου, χώρας, περιφέρειας, γλώσσας, σε τσιγάρο, καπνό & κάπνισμα παραπέμπει & έχει αναφορά. Εμείς απλή καταγραφή υπαρχουσών καταστάσεων κάνουμε, τίποτα παραπάνω.
Να το ελαφρύνω λιγουλάκι με κάτι υπεραπλουστευτικό; Βασικά τα 4μιση πρώτα λεπτά, αλλά και το υπόλοιπο serves its purpose just as well.:laugh1:


Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 22, 2018, 20:10 »
Ειναι δυσκολο ενας γονιος να ξερει τι κανουν τα παιδια εξω απο το σπιτι μερικες φορες, ποσο μαλλον να τα ελεγξει.
Υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα απο το καπνισμα που μπορει να κανουν τα παιδια δυστυχως.

Η μονη λυση ειναι σωστη ενημερωση απο το σπιτι και απαγορευση ατμιστικων προιοντων σε κατω των 18.

Αλλα ακομα και αν υπαρχει νομος για αυτο το θεμα, ποιος νομος εφαρμοζεται σε αυτην τη χωρα?

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 22, 2018, 23:58 »
Της απαγόρευσης διασυνοριακών πωλήσεων 

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 23, 2018, 12:48 »
Παω πασο..

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2018, 12:51 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 23, 2018, 13:23 »
Πριν από λίγο καιρό πάντως στο θέμα της "ατμίζουσας πιτσιρικαρίας" έλεγα ότι είναι σαχλαμάρες και υστερίες και ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Τον τελευταίο καιρό και μετά από παραδείγματα που είδα με τα μάτια μου στο δρόμο, σε καφετέριες και αλλού μάλλον το τείνω να το αναιρέσω. Από εκεί (ντριπαρισμα και νοτυμάνια) μέχρι το κ.τ. η απόσταση είναι μικρή πολύ δε περισσότερο όταν αναφερόμαστε σε τέτοιες ηλικίες. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 23, 2018, 14:25 »
Σοβαρή ένσταση:
Η απόσταση από το άτμισμα στο τσιγάρο δεν είναι μικρή. Είναι ίσως μικρή για σένα που κάπνιζες. Για όσους δεν ξεκίνησαν με τσιγάρο... είναι τεράστια.
Μόνο το 0,5% (αν θυμάμαι σωστά τα πανευρωπαϊκά στατιστικά) την περνάει.
Όσα νέα παιδιά παίζουν με το ΗΤ (ντουμάνια, γεύσεις, γκατζετιά), δύσκολα θα πάνε στο πικρό, βρωμερό, χωρίς "χαβαλέ" τσιγάρο.
Σε αντίθεση, έχουμε ζήσει πολύ καλά και ξέρουμε πόσα νέα παιδιά στρέφονταν στο κάπνισμα όταν δεν υπήρχε το ΗΤ.

Οπότε ερχόμαστε σε αυτό:

Η μονη λυση ειναι σωστη ενημερωση απο το σπιτι και απαγορευση ατμιστικων προιοντων σε κατω των 18.
Αν αυτό ήταν λύση για τις κακές συνήθειες, δεν θα είχαμε 40% καπνιστές στην Ελλάδα. Άρα αποδεδειγμένα δεν είναι λύση.
Όμως μιλάμε για λύση σε ποιο πρόβλημα;
Αν δεν υπήρχε το τσιγάρο, τότε το πρόβλημα θα ήταν το άτμισμα, σαν η μόνη "κακή" συνήθεια.
Εφόσον το τσιγάρο υπάρχει και θερίζει ζωές (και οι περισσότεροι το ξεκινούν μικροί), πρακτικά τι σημαίνει ο περιορισμός των ατμιστικών προϊόντων;

Εξακολουθώ να είμαι υπέρ της απαγόρευσης πώλησης σε ανήλικους -εκτός αν είναι ήδη καπνιστές, πράγμα για το οποίο δεν μιλάει κανείς.
Αλλά εδώ αναλύουμε και τρομάζουμε με μια γρατζουνιά ενώ τους εφήβους θερίζει η σφαίρα του καπνίσματος.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 23, 2018, 14:53 »
Συνατμιστές,
αντί να μιλάμε για την <προστασία> των εφήβων παιδιών & εγγονιών μας από το Κ.Τ και το Η.Τ  μήπως θα ήταν πιο χρήσιμο να απολογηθούμε πρώτα για το ότι καταστρέψαμε τη γενιά τους, για το ότι τους κληρονομούμε πλήρη ανασφάλεια για την επιβίωσή τους και το ανύπαρκτο μέλλον τους, για το ότι τους καταστρέψαμε τη ζωή τους. Ολοι μας οι μεγαλύτεροι (οι άνω των 55)

Οι έφηβοι του '50 είχαν μοναδικό μέλημα να  επιβιώσουν
Οι έφηβοι του '60 (όπως εγώ) είχαμε την πολυτέλεια της disko , του βερμούτ, του τσιγάρου του σινεμά και του μπιλιάρδου.
Οι έφηβοι του 2010 , ναι το καταφέραμε και αυτό, έχουν μοναδικό μέλημα να επιβιώσουν, αλλά χωρίς καμία υποδομή και βοήθεια από εμάς.
Ηδη 500.000 νέοι μας λείπουν., και ακόμη πόσοι.

Να δω τι θα κάνετε όσοι είστε  38-52 ετών όταν εμείς οι μεγαλύτεροι φύγουμε (μαζί με τη σύνταξη και τη βοήθειά μας) και τι θα κάνετε εσείς για τα παιδιά σας που από τώρα παλεύετε απλώς εσεις να επιβιώσετε . Τι θα προσφέρετε σους εφήβους σας ? Ασφαλή Η.Τ ??

Κατά τα άλλα. ας αγωνιούμε για την προστασία των εφήβων μας από το τσιγάρο και  το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αφού σε όλα τα άλλα τα κάναμε " σκατά".    
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2018, 18:51 από Π. Γιούρσης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33643 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13938 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135985 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084673 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy